Zavrieť

Porady

Účtovanie tržby na základe ERP

Chcem sa poradiť, ako spravne a prakticky účtovať tržbu na základe dennej uzávierky ERP. Čistý obrat je tržba, ktorá je hradená rôznymi spôsobmi - v hotovosti, kartou, stravnými lístkami. Firma uvažuje o účtovaní mesačných uzávierok, v tomto prípade treba ešte nejako rozlíšiť časový posun medzi odvodom tržby (denne 5 prevádzok) a mesačnou uzávierkou.
Súrne!!
Dakujem za odpovede.
Usporiadat
NICOLETTA NICOLETTA

NICOLETTA je offline (nepripojený) NICOLETTA

Ano mam to v tržbach v ERP. Učtujem:

napr. tržba spolu 19 240 (Hot.aj kartou)
MD 211 : 19 240 typ sumy S
D 602: 15 853,10 typ sumy 03
D 343: 3 011,90 typ sumy 04
D 648: 375 poplatok mestu typ sumy 13

Ako mam vybrať z tej tržby tržbu zaplatenu kartou?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
NICOLETTA Pozri príspevok
Ano mam to v tržbach v ERP. Učtujem:

napr. tržba spolu 19 240 (Hot.aj kartou)
MD 211 : 19 240 typ sumy S
D 602: 15 853,10 typ sumy 03
D 343: 3 011,90 typ sumy 04
D 648: 375 poplatok mestu typ sumy 13

Ako mam vybrať z tej tržby tržbu zaplatenu kartou?

MD 211: 19 240 si len rozdelíš na 2 sumy
( po zaúčtovaní nedaj OK, ale zruš si v OMNEGA makro a daj kopia na riadok kde máš 211 a v skopírovanom riadku prepíš sumy aj účet a nezabudni opraviť aj sumu v pôvodnom riadku, na 211 daj sumu hotovosť a na 261/xxx - sprav si anal. na prevod peňazí - platba kartou a sem dáš sumu platby kartou a tie sa ti potom pri úhrade na BU vynulujú lebo príjem budeš už účtovať na 261/xxx DAL a BV MD
0 0
NICOLETTA NICOLETTA

NICOLETTA je offline (nepripojený) NICOLETTA

AHA ! O.K. Dakujem
0 0
evinka33 evinka33

evinka33 je offline (nepripojený) evinka33

Prosím o radu:
V mesačnej uzávierke mám inú sumu platieb cez posterminal, ako v skutočnosti prišli platby na účet, ale nie je to spôsobené odpočítaním provízie - tá je na výpise samostatne rozpísaná (výpis je z Tatrabanky). Podrobne som porovnala všetky denné uzávierky s výpisom a zistila som, že tri platby, ktoré prišli na účet ako platba cez posterminál v uzávierke z ERP vôbec evidované nie sú. Netuším, ako sa to mohlo stať, ale ako to mám zaúčtovať?
Môžem takto?:
211, 343/604 suma podľa výpisu -DPH ručne dopočítam (nemám však doklad k tomuto PPD, iba ten výpis)
a potom 261-karta/211 a 221/261-karta ??
0 0
evinka33 evinka33

evinka33 je offline (nepripojený) evinka33

Prosím, prosím, vie mi niekto poradiť, či to môžem dať ako tržbu alebo radšej nejaký nedaňový výnos??
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

zrátavam tržby, no katastrofa. vôbec nie sú nalepené bločky denné a mesačná páska je vytlačená nie 31.12. ale 2.1.2010, čo s tým?
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

neviem čoho sa mám držať. vôbec nesedí denná tržba a kumulatívny súčet. bola to nová pokl. takže začínali od nuly a líši sa to aj o 2000 eur. z čoho vychádzať? dík
0 0
Vivi Vivi

Vivi je offline (nepripojený) Vivi

ahojte poradaci - viem,ze uz tu to bolo rozoberane,ale rada by som sa vratila k problematike - uctovat trzby z RP denne alebo staci mesacne?co je spravne?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Vivi Pozri príspevok
ahojte poradaci - viem,ze uz tu to bolo rozoberane,ale rada by som sa vratila k problematike - uctovat trzby z RP denne alebo staci mesacne?co je spravne?
aj aj...
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Vivi Pozri príspevok
ahojte poradaci - viem,ze uz tu to bolo rozoberane,ale rada by som sa vratila k problematike - uctovat trzby z RP denne alebo staci mesacne?co je spravne?
My účtujeme denne .
1 0
Vivi Vivi

Vivi je offline (nepripojený) Vivi

ja tiez uctujem denne - jedna sa mi o to,ci si nerobim zbytocnu pracu a ci nestaci to nauctovat len jednym zapisom na konci mesiaca podla mesacnej uzavierky....?
0 0
EMILY04 EMILY04

EMILY04 je offline (nepripojený) EMILY04

Vivi Pozri príspevok
ahojte poradaci - viem,ze uz tu to bolo rozoberane,ale rada by som sa vratila k problematike - uctovat trzby z RP denne alebo staci mesacne?co je spravne?

Kedže účtuješ v účtovnom denníku tak denné tžby, kontrolu správneho zaúčtovania denných tržieb si odkontroluješ na mesačnú uzávierku tržieb.
Naposledy upravil EMILY04 : 27.05.10 at 07:49
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Vivi Pozri príspevok
ja tiez uctujem denne - jedna sa mi o to,ci si nerobim zbytocnu pracu a ci nestaci to nauctovat len jednym zapisom na konci mesiaca podla mesacnej uzavierky....?
Môžeš aj tak. Žiadny predpis Ti to nezakazuje. Daj si do lišty hľadať napr. účtovanie tržieb denne" a pod. nájdeš tu viacero polemík.

napríklad
http://www.porada.sk/t50998-p2-uctov...-erp-v-ju.html
Naposledy upravil evina : 27.05.10 at 07:58
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Vivi Pozri príspevok
ja tiez uctujem denne - jedna sa mi o to,ci si nerobim zbytocnu pracu a ci nestaci to nauctovat len jednym zapisom na konci mesiaca podla mesacnej uzavierky....?
Však evina sa tu už zmienila o tom, že je možný spôsob aj ...aj .
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

EMILY04 Pozri príspevok
Kedže účtuješ v účtovnom denníku tak denné tžby, kontrolu správneho zaúčtovania denných tržieb si odkontroluješ na mesačnú uzávierku tržieb.
O tom, že slovo denník, nie je to isté ako výraz denné účtovanie super píše v jednom dávnejšom príspevku mne veľmi,veľmi chýbajúci člen na POrade

andrej_rv Pozri príspevok
§ 4 ods. 6 ZÚ:
"(6) Účtovnými záznamami sú najmä účtovné doklady, účtovné zápisy, účtovné knihy, odpisový plán, inventúrne súpisy, účtový rozvrh, účtovná závierka a výročná správa. Jednotlivé účtovné záznamy sa môžu zoskupovať do účtovných záznamov obsahujúcich súhrnnú informáciu (ďalej len "súhrnné účtovné záznamy"). Účtovná jednotka je povinná účtovné záznamy viesť v rozsahu ustanovenom týmto zákonom."
Týždenný či mesačný súhrn ERP možno podľa mňa nepochybne považovať za súhrnný účtovný záznam, ktorý (po pripojení všetkých náležitostí) je zároveň aj účtovným dokladom. A tento doklad sa potom priebežne zaúčtuje do denníka bežným spôsobom podľa platných účtovných zásad a postupov.
§ 12 ods. 1 ZÚ:
"(1) Účtovná jednotka účtujúca v sústave podvojného účtovníctva účtuje v týchto účtovných knihách:
a) v denníku, v ktorom sa účtovné zápisy usporadúvajú chronologicky a ktorým sa preukazuje zaúčtovanie všetkých účtovných prípadov v účtovnom období,"
Aj keď sa tá účtovná kniha volá denník, podľa mňa z jeho zákonom určenej obsahovej náplne vôbec nevyplýva účtovanie denne, ale priebežne - t.j. v časovej následnosti.
Polemika (opakovaná) o tom, či účtovať tržbu z ERP denne, týždenne, dekádne alebo mesačne je aj podľa mňa už zbytočná. Ak účtovná jednotka dodrží vecné i formálne požiadavky účtovných predpisov a stanoví si konkrétny spôsob účtovania v internej smernici, podľa môjho názoru pôjdevo všetkých prípadocho účtovanie, ktoré nie je v rozpore s ustanoveniami ZÚ.
1 0
EMILY04 EMILY04

EMILY04 je offline (nepripojený) EMILY04

Evina súhlasím s tebou, že denník nie je o účtovaní denných pohybov napr. týchto tržieb, no vieme veľmi dobre, ako to je v praxi práve pri týchto tržbách, že nie vždy je presne v posledný deň v mesiaci urobená mesačná uzávierka. Preto som odporučila účtovať o dennej uzávierke. V jednej firme som účtovala mesačné uzávierky a bolo mi to vytknuté pri daňovej kontrole. Bolo mi povedané, ak by sedela každá mesačná uzávierka presne na ten dátum kedy má byť urobená tak vtedy by som mohla účtovať aj mesačne, v opačnom prípade mám účtovať denné uzávierky.
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
EMILY04 Pozri príspevok
Evina súhlasím s tebou, že denník nie je o účtovaní denných pohybov napr. týchto tržieb, no vieme veľmi dobre, ako to je v praxi práve pri týchto tržbách, že nie vždy je presne v posledný deň v mesiaci urobená mesačná uzávierka. Preto som odporučila účtovať o dennej uzávierke. V jednej firme som účtovala mesačné uzávierky a bolo mi to vytknuté pri daňovej kontrole. Bolo mi povedané, ak by sedela každá mesačná uzávierka presne na ten dátum kedy má byť urobená tak vtedy by som mohla účtovať aj mesačne, v opačnom prípade mám účtovať denné uzávierky.

Tak si to dajte do smernice, že budete účtovať mesačne.
Neviem na základe čoho to tvrdia. Podľa §3 zákona o účtovníctve, sa má účtovať v období, s ktorým vecne a časovo súvisia. A na mesačnej uzávierke je to predsa napísané, za aké obdobie je urobená.
1 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

EMILY04 Pozri príspevok
Evina súhlasím s tebou, že denník nie je o účtovaní denných pohybov napr. týchto tržieb, no vieme veľmi dobre, ako to je v praxi práve pri týchto tržbách, že nie vždy je presne v posledný deň v mesiaci urobená mesačná uzávierka. Preto som odporučila účtovať o dennej uzávierke. V jednej firme som účtovala mesačné uzávierky a bolo mi to vytknuté pri daňovej kontrole. Bolo mi povedané, ak by sedela každá mesačná uzávierka presne na ten dátum kedy má byť urobená tak vtedy by som mohla účtovať aj mesačne, v opačnom prípade mám účtovať denné uzávierky.
Mohli vytknúť, nemohli pokutovať, ničím nepodložené. Viem, že aj na Porade je niekde príspevok /možno v téme daňová kontrola/, kde ktosi písal, že DK im vytkla denné účtovanie, kvôli tuším množstvu položiek, dokladov, už si nespomínam/. Bohužiaľ stále platí, že DK závisí vo veľmi veľkej miere od ľudí a ani nie tak vždy o predpisoch ....

Priznám sa, že červenému nerozumiem. neviem v akom inom dátume by mala byť robená mesačná uzávierka k 30.4. ako 30.4.? S tým som sa ešte nestretla....

Takže môj záverečný názor je ako na začiatku tak aj na konci aj aj..... a každý si to musí rozhodnúť sám.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
evina Pozri príspevok
Mohli vytknúť, nemohli pokutovať, ničím nepodložené. Viem, že aj na Porade je niekde príspevok /možno v téme daňová kontrola/, kde ktosi písal, že DK im vytkla denné účtovanie, kvôli tuším množstvu položiek, dokladov, už si nespomínam/. Bohužiaľ stále platí, že DK závisí vo veľmi veľkej miere od ľudí a ani nie tak vždy o predpisoch ....

Priznám sa, že červenému nerozumiem. neviem v akom inom dátume by mala byť robená mesačná uzávierka k 30.4. ako 30.4.? S tým som sa ešte nestretla....

Takže môj záverečný názor je ako na začiatku tak aj na konci aj aj..... a každý si to musí rozhodnúť sám.
Ak posledný deň pripadne na víkend, uzávierku niekedy urobia v pondelok ráno. Zabudnú alebo neviem prečo. Videl som dokonca, že jeden mesiac zabudli na to úplne.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

marjankaj Pozri príspevok
Ak posledný deň pripadne na víkend, uzávierku niekedy urobia v pondelok ráno. Zabudnú alebo neviem prečo. Videl som dokonca, že jeden mesiac zabudli na to úplne.
Nestretla som sa s tým, ale aj tak v ten pondelok to urobia snáď ešte pred účtovaním.
0 0
Načítať ďalšie