Zavrieť

Porady

Šmorn

Pri debate s mamou o varení, sme sa dostali k jedlu Šmorn (neviem či som neposlovenčil nemecký názov). Vraj sa to niekedy robilo, ale už nevie ako. Vraj tam šla krupica, mlieko, vajce, cukor a možno i niečo iné. Dalo sa to na plech a asi pieklo. Potom sa to polialo ovocnými sirupmi a jedlo. Pripadá mi to ako krupicová kaša v rúre. Neviete, niekto ako sa to pripravovalo, čo to bolo a presné ingrediencie? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

    jajko50
    nie náhodou totľa???? to volajú šmorn /trhanec/ vraj

    POTŘEBNÉ PŘÍSADY

    5 vajec, 400 ml mlieka, 250 g hladkej múky, 2 vanilkové cukry, 2 štipka škorice, 50 g hrozienok, trošku kypriaceho prášku, štipka soli, maslo, 50 g mandlí (nemusia byť ), 8 lyžíc cukru

    POSTUP PŘÍPRAVY

    Vajcia vyšľaháme s mliekom pridáme múku, kypriaci prášok, vanilkový cukor, soľ, škoricu a hrozienka. Cesto necháme odstáť pol hodiny.
    Na menšej panvici rozpustíme maslo a vlejeme jednotlivé porcie (4 porcie), zasypeme sekanými mandľami. Po otočení cesto potrháme, zasypeme cukrom a necháme zkaramelizovať. Trhanec podáváme s ovocím alebo len tak.

    erzet je offline (nepripojený) erzet

    Dôchodca erzet
    jajko50 Pozri príspevok
    nie náhodou totľa???? to volajú šmorn /trhanec/ vraj

    POTŘEBNÉ PŘÍSADY

    5 vajec, 400 ml mlieka, 250 g hladkej múky, 2 vanilkové cukry, 2 štipka škorice, 50 g hrozienok, trošku kypriaceho prášku, štipka soli, maslo, 50 g mandlí (nemusia byť ), 8 lyžíc cukru

    POSTUP PŘÍPRAVY

    Vajcia vyšľaháme s mliekom pridáme múku, kypriaci prášok, vanilkový cukor, soľ, škoricu a hrozienka. Cesto necháme odstáť pol hodiny.
    Na menšej panvici rozpustíme maslo a vlejeme jednotlivé porcie (4 porcie), zasypeme sekanými mandľami. Po otočení cesto potrháme, zasypeme cukrom a necháme zkaramelizovať. Trhanec podáváme s ovocím alebo len tak.
    To nebude ono. Mama v prvom rade spomínala krupicu.

    Beella je offline (nepripojený) Beella

    Beella
    Toto jedlo som si vzdy ja pytala od mojej babky, ked sme isli na prazdniny - babka tomu hovorila "grísšmorn"

    Detsku krupicu zalejem mliekom, necham odstat (asi tak 2 hodinky vopred).
    Potom pridam stipku soli, zltka, krystal.cukor a z bielok sneh. Cele sa to da do maslom vysypaneho plechu. Zo začiatku chvilku miesam.

    Cele to uz teraz robim od oka, takze priblizny moj odhad:
    250 - 300 g detskej krupice, 1,5 l mlieka, 100 g kryst. cukor, 3 vajicka

    Podavame s kompotom, pocukrovane, oskoricovane.... mnam

    Maruška54 je offline (nepripojený) Maruška54

    Maruška54
    jajko50 Pozri príspevok
    nie náhodou totľa???? to volajú šmorn /trhanec/ vraj

    POTŘEBNÉ PŘÍSADY

    5 vajec, 400 ml mlieka, 250 g hladkej múky, 2 vanilkové cukry, 2 štipka škorice, 50 g hrozienok, trošku kypriaceho prášku, štipka soli, maslo, 50 g mandlí (nemusia byť ), 8 lyžíc cukru

    POSTUP PŘÍPRAVY

    Vajcia vyšľaháme s mliekom pridáme múku, kypriaci prášok, vanilkový cukor, soľ, škoricu a hrozienka. Cesto necháme odstáť pol hodiny.
    Na menšej panvici rozpustíme maslo a vlejeme jednotlivé porcie (4 porcie), zasypeme sekanými mandľami. Po otočení cesto potrháme, zasypeme cukrom a necháme zkaramelizovať. Trhanec podáváme s ovocím alebo len tak.
    Presne takto sa u nás robí šmorn, jednoduché, rýchle a chutné. Ja som to trošku vylepšila, vymiešam žltka s cukrom, z bielkov urobím sneh, je to potom také nadýchané.

    erzet je offline (nepripojený) erzet

    Dôchodca erzet
    Tak to bude asi ono. Ďakujem. Ja som mame hneď povedal aké sú to šikovné kočky a kocúri.

    mbclo je offline (nepripojený) mbclo

    mbclo
    Podľa "Šumavskej kuchárky", sa šmorn pripravuje nasledovným spôsobom:

    Šmorn:
    200 g zemiakov, 250 g hrubej múky a krupice, soľ, bravčová masť.

    Uvarené olúpané a postrihané zemiaky zasypeme múkou a krupicou a zmes prstami premiešavame, až sa vytvoria hrudky (ako keď robíme drobenku - posýpku na koláč). Potom ešte primiešame 2 lyžice nasucho opraženej krupice. Zmes vložíme do vymasteného pekáča, za stáleho premiešavania zohrejeme, polejeme zaztopenou masťou a opečieme. Čím viac opečené, tým lepšie. Šmorn sa podáva s kyslým mliekom.

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    slovensky trhanec, slovinsky šmorn, nemecky schmarren, stačí zadať "ňúračovi" a máš receptov na mesiac

    jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

    jajko50
    nemusí byť ani mäsko
    dobré i zemiačik, krupica ,haluška
    kĺže sa s chuťou do bruška
    potom nie sme takí kyslí
    lepšie nám to účto myslí
    nebudem toľko sedieť na ...
    idem radšej variti
    xxx


    dúfam, že nie som neslušný--dopredu sa ospravedlňujem
    ahojte.

    erzet je offline (nepripojený) erzet

    Dôchodca erzet
    jajko50 Pozri príspevok
    nemusí byť ani mäsko
    dobré i zemiačik, krupica ,haluška
    kĺže sa s chuťou do bruška
    potom nie sme takí kyslí
    lepšie nám to účto myslí
    nebudem toľko sedieť na ...
    idem radšej variti
    xxx


    dúfam, že nie som neslušný--dopredu sa ospravedlňujem
    ahojte.
    Ďalšia básnička zo života. Presunúť, presunúť, presunúť.

    erzet je offline (nepripojený) erzet

    Dôchodca erzet
    viktorviktor Pozri príspevok
    slovensky trhanec, slovinsky šmorn, nemecky schmarren, stačí zadať "ňúračovi" a máš receptov na mesiac
    Styk s ľuďmi je lepší ako s ňúračom.

    erzet je offline (nepripojený) erzet

    Dôchodca erzet
    Raz niečo podobné varil jeden pán z Bratislavy, u Bičana na JOJ-ke. Volalo sa to Grís Koch, ale keď som zadával túto tému tak som to nemohol nájsť.

    Grís Koch Ingrediencie
    1 kg hrubej krupice, 1 až 1,5 l mlieka, 100 g masla, 200 g cukru, 3 vajcia, soľ, marmeláda
    Postup prípravy
    Do mlieka nasypeme krupicu, pridáme soľ, cukor a uvaríme. Keď kaša dobre vychladne vmiešame do nej najprv žĺtka, potom vyšľahaný sneh z bielok. Takto vylepšenú kašu – grís, dáme do vymasteného plechu a na miernom ohni pečieme asi hodinu. Po upečení ju nakrájame na štvorce, natrieme ľubovoľnou marmeládou a s chuťou konzumujeme.

    daria29 je offline (nepripojený) daria29

    daria29
    ja som robila šmorn,robila to tak svokra,prísady boli uz spomenuté,teda husté cesto som dala do vyšieho kastrola s olejom,a som to premiesavala,ako sa to vzdy prepieklo,na konci sa mi to pekne rozsýpalo,potom som to pocukrovala a podavala s kompotom.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.