Zavrieť

Porady

S.R.O vs živnosť

Rozhodujem sa medzi sro a živnosťou, vie niekto poradiť koľko stojí sro: založenie, poplatky a dane ročne, odvody...
Usporiadat
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Jozef Mihál Pozri príspevok
Ehm. Byť jednoosobová s.r.o. a súčasne aj SZČO je vynález skazy z pohľadu DÚ, SP, ZP.
Pekne poprosím rozviesť.... mám medzery ohľadne tohto vynálezu skazy.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

gutan52 Pozri príspevok
.........Myslím si, že jednoosobová Sro-čka ešte môže byť aj SZČO. Ale nemusí. Akú výhodu by z toho mala, ak by ešte bola aj SZČO? Čo poviete?
Treba si uvedomiť, že „jednoosobová s.r.o. nemôže byť súčasne aj SZČO“ – ako si to uviedol... Sú to dva rôzne samostatné subjekty.

Prikladám link – zaujímavé je to od príspevku č. 5, pozorne prečítaj všetko aj v č. 6:
prechod-zo-zivnosti-na-s-r-o
na čo treba pamätať:
nevymozitelne-pohladavky-a-ukoncenie-zivnosti
ako uzavrieť JÚ po zrušení živnosti:
zrusenie-zivnosti

Podľa môjho názoru treba urobiť toto:
a) najskôr založiť s.r.o. (a rýchlo, ešte v decembri);
b) zásoby z lekárne v obstarávacej cene predať sro-čke; u SZČO to bude príjem, ktorý zvýši základ dane, ale v s.r.o. bude možné po predaji týchto zásob znížiť náklady;
c) zariadenie lekárne určite nie je nové, za primeranú cenu (možno len za symbolickú) ho predať sro-čke; u SZČO to síce bude príjem, ale v s.r.o. zo budú náklady;
d) zabudnúť na predaj neuhradených pohľadávok a záväzkov ku dňu zrušenia živnosti sro-čke; nič sa tým nevyrieši; u SZČO treba o neuhradené pohľadávky a záväzky upraviť základ dane, t.j. pohľadávky zvyšujú ZD a záväzky znižujú ZD; po dni zrušenia živnosti skutočne prijatá úhrada pohľadávky sa už nezdaňuje, nikde sa neuvádza a tieto peniaze sa stávajú súkromným majetkom bývalého podnikateľa. V prípade, že sa budú uhrádzať záväzky po dni zrušenia živnosti, tak tieto výdavky sa tiež nebudú nikde uvádzať; bývalý podnikateľ ich zaplatí zo súkromných prostriedkov.

Urob si kalkuláciu a skús odhadnúť sumu celkových príjmov a výdavkov; rozdiel je čiastkový základ dane; nezdaniteľná čiastka (ak nejde o poberateľa starobného dôchodku) je 95616 Sk, po jej odpočítaní máš základ dane, z ktorého vypočítaš daň.
Ak suma dane vyjde nepriaznivo vysoká, je možné upraviť cenu za zásoby a zariadenie – to už je na tebe ako sa rozhodneš.

Finančné prostriedky na účte a v pokladni ku dňu skončenia živnosti, slúžia na zaplatenie dane z príjmov (to je jasné); ak ich je dosť, odporúčala by som zaplatiť aj všetky ostatné splatné záväzky.
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

liba2 Pozri príspevok
Treba si uvedomiť, že „jednoosobová s.r.o. nemôže byť súčasne aj SZČO“ – ako si to uviedol... Sú to dva rôzne samostatné subjekty. Pán Mihál píše niečo iné v bode č. 201

ale som aj Vás už pochválil, že dedukciou sme sa dopracovali na pekné výsledky. Nemusím to už riešiť. Ale,....

Finančné prostriedky na účte a v pokladni ku dňu skončenia živnosti, slúžia na zaplatenie dane z príjmov (to je jasné); ak ich je dosť, odporúčala by som zaplatiť aj všetky ostatné splatné záväzky.
Tých nieje dosť, a preto prechádzame na eseročku. SRO-čka pôjde už v "rozbehnutom vlaku". O tom som už písal.

Vypĺňam už podľa predloh : Zakladateľskú listinu, ........... Nebolo by vhodné vpísať už do nej odmenu pre Konateľa /napr. 3000,-Sk/mes.?
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

liba2 Pozri príspevok
Treba si uvedomiť, že „jednoosobová s.r.o. nemôže byť súčasne aj SZČO“ – ako si to uviedol... Sú to dva rôzne samostatné subjekty.
**Pán Mihál to v bode č. 201 píše inak.

Prikladám link – zaujímavé je to od príspevku č. 5, pozorne prečítaj všetko aj v č. 6: prechod-zo-zivnosti-na-s-r-o
na čo treba pamätať:
nevymozitelne-pohladavky-a-ukoncenie-zivnosti
ako uzavrieť JÚ po zrušení živnosti:
zrusenie-zivnosti
[SEARCH]
Podľa môjho názoru treba urobiť toto:
a) najskôr založiť s.r.o. (a rýchlo, ešte v decembri);[/SEARCH]

Prečo sa tak ponáhľať? Aký to má význam? Možno máš pravdu, že niečo by sa aj tým dalo vyriešiť. Neviem v tom "chodiť", preto sa tu pýtam. Veď už aj ermon-ka poprosila p. Mihála. Ale to sú rozumy.

[SEARCH]Finančné prostriedky na účte a v pokladni ku dňu skončenia živnosti, slúžia na zaplatenie dane z príjmov (to je jasné); ak ich je dosť, odporúčala by som zaplatiť aj všetky ostatné splatné záväzky.
[/SEARCH] Práve to, že ich nieje dosť. A zobrať si na to pôžičku? Neviem. Ale súhlasím s Tebou - treba rátať... V tom bode č.6 čo si mi poradila, je "kľud a rozvaha" . Budem nad tým uvažovať. Ale ďakujem tým, ktorý Ste zobrali náš problém za svoj. Viac hláv - viac rozumu.

Ešte by som poprosil zaujať stanovisko k predchádzajúcemu číslu od gutan52.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

gutan52
........Vypĺňam už podľa predlôh : Zakladateľskú listinu, ........... Nebolo by vhodné vpísať už do nej odmenu pre Konateľa /napr. 3000,-Sk/mes.?
Nie, toto nie je možné. S konateľom pre prípad odmeny musí byť uzatvorená zmluva na výkon konateľstva (nie pracovná zmluva). Myslím, že OR by tiež namietal, ak by to bolo v ZL uvedené. Aj z praktického hľadiska: predstav si, že po roku chceš túto výšku odmeny zmeniť – je jedno akým smerom; musel by si urobiť aj zmenu v OR, a to by aj niečo stálo... tak načo je to dobré?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Vraciam sa ešte k tomuto:
gutan52
..........Myslím si, že jednoosobová Sro-čka ešte môže byť aj SZČO. Ale nemusí. Akú výhodu by z toho mala, ak by ešte bola aj SZČO? Čo poviete?
Pripúšťam možnosť, že som si to nesprávne vysvetlila.
Chcel si pravdepodobne povedať, že aj pri existencii s.r.o. by SZČO nemusela zrušiť živnosť, existovali by obidve firmy súčasne...
Priviedol ma k tejto myšlienke príspevok p. Mihála, ktorý začína slovom: Súbeh... p. Mihál vo svojom príspevku hovorí o dopade súbehu s.r.o. a SZČO na odvody poistného. To však nič nemení na tom čo som napísala - že ide o 2 samostatné subjekty: právnickú a fyzickú osobu.

Len predtým si uvažoval aj takto:
gutan52
....Takže SZČO ukončiť k 31.12.2007, a SRO začať 1.1.2008 - Môže byť?
preto moja reakcia na urýchlené založenie s.r.o. ešte v decembri.

Ešte mám jednu prosbu, týka sa to citácií mojich príspevkov. Prosím ponechaj môj text v pôvodnom prevedení – čierny a svoje vsuvky zapíš farebne. Tak to je zvykom na porade. Z tej poslednej citácie iba „zasvätený“ vie rozlíšiť, čo je citácia a čo sú tvoje vsuvky. ďakujem.

0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

liba2 Pozri príspevok
Vraciam sa ešte k tomuto:

Pripúšťam možnosť, že som si to nesprávne vysvetlila.
Chcel si pravdepodobne povedať, že aj pri existencii s.r.o. by SZČO nemusela zrušiť živnosť, existovali by obidve firmy súčasne...

Len predtým si uvažoval aj takto:
že zrušiť SZČO a začať SRO.
preto moja reakcia na urýchlené založenie s.r.o. ešte v decembri.
*
*áno, ale stále uvažujeme a hľadáme tie najoptimálnejšie riešenia...



Ešte mám jednu prosbu, týka sa to citácií mojich príspevkov. Prosím ponechaj môj text v pôvodnom prevedení – čierny a svoje vsuvky zapíš farebne. Tak to je zvykom na porade. Z tej poslednej citácie iba „zasvätený“ vie rozlíšiť, čo je citácia a čo sú tvoje vsuvky. ďakujem.***


***Ospravedlňujem sa. Ale neviem v tom ešte chodiť, preto sa mi stane občas aj niečo také. Sám sa potom tomu čudujem, že ako sa mi to zobrazilo.

Potom naozaj iba "zasvätený" vie rozlíšiť. A som tomu aj rád, pretože náš problém riešime piati. a to celkom stačí.[H][/h=] **

**Súbeh PO a FO sa mi pozdáva, pretože sme si svoje prešlapali aj pri vybavovaní SZČO. A teraz to len tak zrušiť. Veď aj to nás čosi stálo. Už sa učím "v tom chodiť" - dobre mi bolo poradené. A to nie od hocikoho.
Od Teba viem už napr. aj to, čo do zakladateľskej listiny písať nemám. Takže opakujem: Som veľmi šťastný a vďačný, že mám takéto Opory - tu na Porade.
Veď napríklad SZČO má aj "staré" pohľadávky. a tie nie sú premlčané. Takže ak tie korunky prídu, tak nech idú na účet pre SZČO. Ak by sa zrušil ten účet, tak kde by to šlo?

Jozef - Dido
Naposledy upravil gutan52 : 03.12.07 at 08:16 Dôvod: farebné vyznačenie
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

Myslím si, po Rozumoch, že stačí SRO začať od 01.01.2008
SZČO pozastaviť od 5.1.2008 na pol roka, potom do učtovníctva od 5.7.08 zaradiť to, čo medzičasom došlo, a opäť to pozastaviť. Len v tých pozastaveniach nemám jasno.
[WIKI][/WIKI=] Poradíte mi? - poprosím aj o to.
Naposledy upravil gutan52 : 03.12.07 at 08:00
0 0
comodo comodo

comodo je offline (nepripojený) comodo

O zalezitosti zivnost ci SRO , kde sa ludia pytaju co zacat sa uz popisalo dost. Chcel by som sa spytat na nazor : Zivnostnik zalozil SRO a zivnost prerusil. Blizi sa doba ked sa musi rozhodnut co so zivnostou. Ma cenu zivnost drzat ( napr. kvoli pausalnym vydavkom ), alebo zivnost zrusit a nekomplikovat si zivot a starat sa iba o sro.
0 0
ricardito ricardito

ricardito je offline (nepripojený) ricardito

Ahoj nemas prosim ta aj vzor na rozdelenie ZI ?
jeden spolocnik pribera druheho
0 0
H.B. H.B.

H.B. je offline (nepripojený) H.B.

peter Pozri príspevok
Rozhodujem sa medzi sro a živnosťou, vie niekto poradiť ...
Neviete čo je výhodnejšie momentálne v roku 2008? ... Ešte stále je výhodnejšia sro ako živnosť?
0 0
Majkas Majkas

Majkas je offline (nepripojený) Majkas

H.B. Pozri príspevok
Neviete čo je výhodnejšie momentálne v roku 2008? ... Ešte stále je výhodnejšia sro ako živnosť?
Halo, halo, Poradaci, aj mna to velmi zaujima, ci sa to v roku 2008 nejako nepohlo, viem, ze mnohi ste v tom doma, tak prosim poradte - ked aj nie "po lopate", tak aspon, co si treb precitat, ...
Dakujem vopred, M.
0 0
DaaaDooo DaaaDooo

DaaaDooo je offline (nepripojený) DaaaDooo

Hh, najradšej nedám ani jedno ani druhé , ale potom aká pokuta z toho môže byť, nie? A aká veľká?
Naposledy upravil DaaaDooo : 28.08.08 at 15:48 Dôvod: Zle som napísal :P.
0 0
slabikar slabikar

slabikar je offline (nepripojený) slabikar

1. zivnost - predavas tovar a predstavis svoju firmu ako Anicka Kovacova, zivnostnicka

2. s.r.o. - predavas tovar a predstavis svoju firmu ako AnKo s.r.o..

co myslis, komu budu odberatelia viac doverovat?

to je moj osobny nazor utvoreny z vlastnych skusenosti, preto mam pozastavenu zivnost, zalozil som si s.r.o. ...
0 0
Celsus Celsus

Celsus je offline (nepripojený) Celsus

DaaaDooo Pozri príspevok
Hh, najradšej nedám ani jedno ani druhé , ale potom aká pokuta z toho môže byť, nie? A aká veľká?
Pokiaľ sa pýtate na to, čo Vám hrozí, ak budete bez predpísaného podnikateľského opávnenia vykonávať činnosť vykazujúcu znaky podnikania, možno uviesť, že to závisí od okolností prípadu. Vo všeobecnosti Vám v takom prípade hrozí postih za správny delikt (priestupok), v závažnejších prípadoch dokonca trestné stíhanie (ak dôjde k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu neoprávneného podnikania).
0 0
Filip Glasa Filip Glasa

Filip Glasa je offline (nepripojený) Filip Glasa

Založil som Finstat.sk
co myslis, komu budu odberatelia viac doverovat?
to je úplne irelevantné pre každého kto vie používať obchodný register, kde si zistí že je to jednoosobová sročka. naviac ak živnostník ručí celým svojim majetkom, tak je bezpečnejšie s ním spolupracovať ako so sročkou, ktorú môžem v prípade problémov poslať do krachu. Aj keď to je už pritiahnuté za vlasy.

SZČO vs. s.r.o. je len otázka daňovej optilizácie a väčšine zabehnutých podnikateľov sa oplatí mať obe formy.
0 0
slabikar slabikar

slabikar je offline (nepripojený) slabikar

falap Pozri príspevok
to je úplne irelevantné pre každého kto vie používať obchodný register, kde si zistí že je to jednoosobová sročka. naviac ak živnostník ručí celým svojim majetkom, tak je bezpečnejšie s ním spolupracovať ako so sročkou, ktorú môžem v prípade problémov poslať do krachu.
si si asi neprecital moju poslednu vetu:

"to je moj osobny nazor utvoreny z vlastnych skusenosti, preto mam pozastavenu zivnost, zalozil som si s.r.o. ..."
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
slabikar Pozri príspevok
1. zivnost - predavas tovar a predstavis svoju firmu ako Anicka Kovacova, zivnostnicka

2. s.r.o. - predavas tovar a predstavis svoju firmu ako AnKo s.r.o..

co myslis, komu budu odberatelia viac doverovat?

to je moj osobny nazor utvoreny z vlastnych skusenosti, preto mam pozastavenu zivnost, zalozil som si s.r.o. ...
slabikar Pozri príspevok
si si asi neprecital moju poslednu vetu:

"to je moj osobny nazor utvoreny z vlastnych skusenosti, preto mam pozastavenu zivnost, zalozil som si s.r.o. ..."

Ja mám práve opačné skúsenosti. Keď som pozastavil živnosť, a založil s.r.o., tak sa partneri vypytovali dôvod. Totiž s.r.o. moc nedôverujú, a videli v tom asi nejaké "úmysly". Ale keď som im vysvetlil odvodovú optimalizáciu, tak to pochopili.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
smith Pozri príspevok
Ja mám práve opačné skúsenosti. Keď som pozastavil živnosť, a založil s.r.o., tak sa partneri vypytovali dôvod. Totiž s.r.o. moc nedôverujú, a videli v tom asi nejaké "úmysly". Ale keď som im vysvetlil odvodovú optimalizáciu, tak to pochopili.
klienti sa pýtali, lebo zažili zmenu. Chceli vedieť dôvod. To je logické.
Rovnaké by to bolo aj v opačnom prípade. Ja som len zmenila meno frmy, a našli sa klienti, ktorým sa to nezdalo. Pritom po skúsenostiach som svoj úmysel vysvetľovala vopred.
0 0
DaaaDooo DaaaDooo

DaaaDooo je offline (nepripojený) DaaaDooo

No napríklad keby si robil web hosting neoprávnene, tak by ma čo stihlo ? Priestupok alebo trestné stíhanie ? Ja osobne si myslím, že priestupok, lebo web hosting, nie je nejaké veľké podnikanie nie? Napríklad web hosting je localhosting.sk alebo kopa iných, ale to som uviedol len príklad , aby ste to teraz nebrali tak, že ja podnikám bez oprávnenia... Ale niekedy chcem spraviť web hosting ale legálne .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať