Zavrieť

Porady

S.R.O vs živnosť

Rozhodujem sa medzi sro a živnosťou, vie niekto poradiť koľko stojí sro: založenie, poplatky a dane ročne, odvody...
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
jozefstefan Pozri príspevok
Ešte jedna vec (ale len preto, lebo chcem si byť istý na 100%) :

Ak zo ZI som vyplatil zamestnancov, niečo som zle vyrátal a ostanem v mínuse, z čoho sa vyplatia záväzky firmy ak vyhlásim krach, t.j. koniec činnosti s.r.o.

Skúmam len všetky možné varianty...
Speňaží sa ostatný majetok spoločnosti.
0 0
jozefstefan jozefstefan

jozefstefan je offline (nepripojený) jozefstefan

Takže môj osobný majetok je nedotknuteľný. Aj v prípade, keď som správca vkladu?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
jozefstefan Pozri príspevok
Takže môj osobný majetok je nedotknuteľný. Aj v prípade, keď som správca vkladu.
Spoločník ručí za záväzky spoločnosti do výšky nesplateného vkladu. Na ľudskú reč preložené to znamená, že ak si splatil svoj vklad v plnej výške, tak súkromným majetkom neručíš.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
jozefstefan Pozri príspevok
Ak zo ZI som vyplatil zamestnancov, niečo som zle vyrátal a ostanem v mínuse, z čoho sa vyplatia záväzky firmy ak vyhlásim krach, t.j. koniec činnosti s.r.o.
Zo základného imania nikoho nevyplácate. Vyplácate z aktív účtovnej jednotky - peniaze ... (prípadne zásoby, pohľadávky).

K základnému imaniu:
http://www.porada.sk/561226-post3.html

Keď je vlastné imanie mínusové znamená to, že máme viac dlhov ako peňazí, zásob, pohľadávok a ostatného majetku. Vo vlastnom imaní je premietnuté aj plusové základné imanie (mínus vyššie záväzky).
0 0
jozefstefan jozefstefan

jozefstefan je offline (nepripojený) jozefstefan

Chvala.

Ďakujem smith.

Vedel by si mi ešte aj na tieto otázky odpovedať?

Ak som konateľom firmy a nedostávam mzdu, neplatím žiadne odvody. Čo sa stane vtedy, keď ochoriem? Dostanem sa do nemocnice? Ak skrachujem a budem nezamestnaný? Ak sa stanem nebodaj invalidom? Alebo dovŕšim dôchodkový vek?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
jozefstefan Pozri príspevok
Základné imanie je vo výške minimálne 200 000 Sk, čo môžem minúť na čokoľvek (na nákup tovaru, zariadenia, techniky, technológií, aj na mzdy atď.). To znamená, že tie peniaze nemusím mať fyzicky, ale môžem mať investované. Ale základným imaním zároveň ručím za záväzky firmy. Ak miniem ZI, čím ručím? Vlastnými peniazmi? Strechou nad hlavou?
Ako spoločník neručíte ... ručí firma ... firemnými peniazmi, pohľadávkami, zásobami, ostatným majetkom.

jozefstefan Pozri príspevok
P.S.: Ešte jedna vec. Ak som konateľom firmy ...
Tak v tomto prípade hovoríme o inej zodpovednosti, ako je zodpovednosť spoločníka do výšky nesplateného imania. Konateľove ručenie je iného charakteru ... a podstatne širšie. Konateľ má veľa zodpovedností.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
jozefstefan Pozri príspevok
Chvala.

Ďakujem smith.

Vedel by si mi ešte aj na tieto otázky odpovedať?

Ak som konateľom firmy a nedostávam mzdu, neplatím žiadne odvody. Čo sa stane vtedy, keď ochoriem? Dostanem sa do nemocnice? Ak skrachujem a budem nezamestnaný? Ak sa stanem nebodaj invalidom? Alebo dovŕšim dôchodkový vek?
Ak si konateľom a nie si z iného titulu poistený tak do ZP sa musíš prihlásiť ako samoplatiteľ. Do SP sa neplatí tak ani nemáš žiadne nároky (PN, podpora v nezamestnanosti....).
0 0
jozefstefan jozefstefan

jozefstefan je offline (nepripojený) jozefstefan

Jana Acsová Pozri príspevok
Ako spoločník neručíte ... ručí firma ... firemnými peniazmi, pohľadávkami, zásobami, ostatným majetkom.

Tak v tomto prípade hovoríme o inej zodpovednosti, ako je zodpovednosť spoločníka do výšky nesplateného imania. Konateľove ručenie je iného charakteru ... a podstatne širšie. Konateľ má veľa zodpovedností.
Takže ak som konateľ a splatil som celé ZI hneď pri zápise do OR, aj vtedy ma môžu stíhať? Za čo všetko vtedy ručím?

Ďakujem za odpoveď.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
jozefstefan Pozri príspevok
Takže ak som konateľ a splatil som celé ZI hneď pri zápise do OR, aj vtedy ma môžu stíhať? Za čo všetko vtedy ručím?
Konateľ nesplatil imanie. Imanie spláca spoločník a preto jeho ručenie končí splatením vkladu. Ďalej sa už len "prizerá" ako spoločnosť funguje. Ako si to zabezpečí je aj na ňom, t.j. napríklad môže činnosť spoločnosti zabezpečovať aj sám. Ale nie preto, že je spoločník, ale že má právomoc o tom rozhodnúť. A začne vykonávať činnosť pre spoločnosť. Napríklad činnosť konateľa. A za svoje konanie zodpovedá. Ako konateľ. Nie spoločník. A zodpovedá za všetko, čo svojím konaním ovplyvňuje, môže spôsobiť a spôsobí, pričom ak k tomu dôjde skúmajú sa okolnosti, úmysel atď.
Ale to už je otázka pre právnika.

Z obchodného zákonníka:
§ 135
Na začiatok
(1) Konatelia sú povinní zabezpečiť riadne vedenie predpísanej evidencie a účtovníctva, viesť zoznam spoločníkov a informovať spoločníkov o záležitostiach spoločnosti.

(2) Konatelia predkladajú valnému zhromaždeniu na schválenie riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku a návrh na rozdelenie zisku alebo úhradu strát v súlade so spoločenskou zmluvou a so stanovami. Ak osobitný zákon ukladá spoločnosti povinnosť vyhotoviť výročnú správu, konatelia predkladajú valnému zhromaždeniu na prerokovanie spolu s riadnou alebo mimoriadnou individuálnou účtovnou závierkou výročnú správu.

§ 135a

Na začiatok

(1) Konatelia sú povinní vykonávať svoju pôsobnosť s odbornou starostlivosťou a v súlade so záujmami spoločnosti a všetkých jej spoločníkov. Najmä sú povinní zaobstarať si a pri rozhodovaní zohľadniť všetky dostupné informácie týkajúce sa predmetu rozhodnutia, zachovávať mlčanlivosť o dôverných informáciách a skutočnostiach, ktorých prezradenie tretím osobám by mohlo spoločnosti spôsobiť škodu alebo ohroziť jej záujmy alebo záujmy jej spoločníkov, a pri výkone svojej pôsobnosti nesmú uprednostňovať svoje záujmy, záujmy len niektorých spoločníkov alebo záujmy tretích osôb pred záujmami spoločnosti.

(2) Konatelia, ktorí porušili svoje povinnosti pri výkone svojej pôsobnosti, sú povinní spoločne a nerozdielne nahradiť škodu, ktorú tým spoločnosti spôsobili. Najmä sú povinní nahradiť škodu, ktorá spoločnosti vznikla tým, že

a) poskytli plnenie spoločníkom v rozpore s týmto zákonom,
b) nadobudli majetok v rozpore s § 59a.

(3) Konateľ nezodpovedá za škodu, ak preukáže, že postupoval pri výkone svojej pôsobnosti s odbornou starostlivosťou a v dobrej viere, že koná v záujme spoločnosti. Konatelia nezodpovedajú za škodu spôsobenú spoločnosti konaním, ktorým vykonávali uznesenie valného zhromaždenia; to neplatí, ak je uznesenie valného zhromaždenia v rozpore s právnymi predpismi, spoločenskou zmluvou alebo stanovami. Ak má spoločnosť zriadenú dozornú radu, konateľov nezbavuje zodpovednosti, ak ich konanie dozorná rada schválila.

(4) Dohody medzi spoločnosťou a konateľom, ktoré vylučujú alebo obmedzujú zodpovednosť konateľa, sú zakázané; spoločenská zmluva ani stanovy nemôžu obmedziť alebo vylúčiť zodpovednosť konateľa. Spoločnosť sa môže vzdať nárokov na náhradu škody voči konateľom alebo uzatvoriť s nimi dohodu o urovnaní najskôr po troch rokoch od ich vzniku, a to len ak s tým vysloví súhlas valné zhromaždenie a ak proti takémuto rozhodnutiu na valnom zhromaždení nevznesie do zápisnice protest spoločník alebo spoločníci, ktorých vklady dosahujú 10 % výšky základného imania.

(5) Nároky spoločnosti na náhradu škody voči konateľom môže uplatniť vo svojom mene a na vlastný účet veriteľ spoločnosti, ak nemôže uspokojiť svoju pohľadávku z majetku spoločnosti. Ustanovenia odsekov 1 až 3 sa použijú primerane. Nároky veriteľov spoločnosti voči konateľom nezanikajú, ak sa spoločnosť vzdá nárokov na náhradu škody alebo s nimi uzatvorí dohodu o urovnaní. Ak je na majetok spoločnosti vyhlásený konkurz, uplatňuje nároky veriteľov spoločnosti voči konateľom správca konkurznej podstaty.
0 0
jozefstefan jozefstefan

jozefstefan je offline (nepripojený) jozefstefan

Už v tom mám trošku jasnejšie. Ďakujem.
0 0
frantishek frantishek

frantishek je offline (nepripojený) frantishek

jozefstefan Pozri príspevok
Mám ešte jednu otázku.

Základné imanie je vo výške minimálne 200 000 Sk, čo môžem minúť na čokoľvek (na nákup tovaru, zariadenia, techniky, technológií, aj na mzdy atď.). To znamená, že tie peniaze nemusím mať fyzicky, ale môžem mať investované. Ale základným imaním zároveň ručím za záväzky firmy. Ak miniem ZI, čím ručím? Vlastnými peniazmi? Strechou nad hlavou?

Túto časť (funkciu) základného imania celkom nechápem.

Vysvetlí mi to niekto tak polopate? Díky vopred.

P.S.: Ešte jedna vec. Ak som konateľom firmy a nedostávam mzdu, neplatím žiadne odvody. Čo sa stane vtedy, keď ochoriem? Dostanem sa do nemocnice? Ak skrachujem a budem nezamestnaný? Ak sa stanem nebodaj invalidom? Alebo dovŕšim dôchodkový vek?

To PS by zaujimalo aj mna! Co sa teda deje?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
frantishek Pozri príspevok
To PS by zaujimalo aj mna! Co sa teda deje?
Na to PS máš odpoveď v príspevku č. 168
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

smith Pozri príspevok
Ak si konateľom a nie si z iného titulu poistený tak do ZP sa musíš prihlásiť ako samoplatiteľ. Do SP sa neplatí tak ani nemáš žiadne nároky (PN, podpora v nezamestnanosti....).
Má zakázané platiť si do SP napr. Dobrovolné NP ? aspoň z min VZ = 357,-Sk
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Zakázané to určite nie je, jedná sa o dobrovoľné platenie NP, takže to aj odporúčam platiť.
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

[quote=Jana Acsová;573222]KONATEĽ nesplatil imanie. Imanie spláca spoločník a preto jeho ručenie končí splatením vkladu. Ďalej sa už len "prizerá" ako spoločnosť funguje. Ako si to zabezpečí je aj na ňom, t.j. napríklad môže činnosť spoločnosti zabezpečovať aj sám. Ale nie preto, že je spoločník, ale že má právomoc o tom rozhodnúť. A začne vykonávať činnosť pre spoločnosť. Napríklad činnosť konateľa. A za svoje konanie zodpovedá. Ako konateľ. Nie spoločník. A zodpovedá za všetko, čo svojím konaním ovplyvňuje, môže spôsobiť a spôsobí, pričom ak k tomu dôjde skúmajú sa okolnosti, úmysel atď.


Vyžaduje sa, aby s r. o. mala Fundovaného KONATEĽA?

nemáme aj také sr.o.-čky, kde jedna osoba je všetko. Spoločník, dozor, revízor, kontrolór, učtovník, ekonom - takže pracuje za piatich...

Len jej pomohli z jej rodiny financiami na úvod. Potom by mohla byť Konateľkou aj Starká ? , - ktorá má zdravý "sedliacky rozum", prispela na odštartovanie; požaduje si 10% úrok z vkladu, ktorým dopomohla. Ináč nemá nič z tejto sr.o., ale očakáka aby mala Vloženú istinu s úrokom,podľa vopred spísanej zmluvy. Nezaujíma ju, ako to bude zo zaučtovaním...
Naposledy upravil gutan52 : 27.11.07 at 13:22 Dôvod: Vyznačil som : Konateľa
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

mysimis Pozri príspevok
Zakázané to určite nie je, jedná sa o dobrovoľné platenie NP, takže to aj odporúčam platiť.
gutan 52
súhlasím s miškou, ale keď si budeš platiť dobrovoľne do SP a ZP, tieto platby sú tvoje súkromné výdavky - nezapočítavajú sa do základu dane s.r.o. Preto je vhodnejšie mať pracovnú zmluvu - ale nie na výkon konateľa, ale na hlavnú činnosť ktorou sa s.r.o. zaoberá. Takáto PZ zakladá dôchodkové aj zdravotné poistenie.
Ako konateľ nemusíš mať odmenu; ako spoločník si vyplatíš podiel na zisku (ak ho s.r.o. dosiahne).
Neplatiť odvody je vhodné u spoločníkov-konateľov, ktorí už sú poberateľmi starobného dôchodku.
Naposledy upravil liba2 : 27.11.07 at 13:43
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Jana Acsová Pozri príspevok
KONATEĽ nesplatil imanie. Imanie spláca spoločník a preto jeho ručenie končí splatením vkladu. Ďalej sa už len "prizerá" ako spoločnosť funguje. Ako si to zabezpečí je aj na ňom, t.j. napríklad môže činnosť spoločnosti zabezpečovať aj sám. Ale nie preto, že je spoločník, ale že má právomoc o tom rozhodnúť. A začne vykonávať činnosť pre spoločnosť. Napríklad činnosť konateľa. A za svoje konanie zodpovedá. Ako konateľ. Nie spoločník. A zodpovedá za všetko, čo svojím konaním ovplyvňuje, môže spôsobiť a spôsobí, pričom ak k tomu dôjde skúmajú sa okolnosti, úmysel atď.
gutan52 Pozri príspevok
Vyžaduje sa, aby s r. o. mala Fundovaného KONATEĽA?
Áno, zastávam názor, že konateľ, ktorý bude chceť robiť "všetko sám", by mal mať skúsenosti z menežovania činnosť s.r.o., prehľad aspoň o základných ekonomických veciach a náväzne na to v daňových predpisoch.

nemáme aj také sr.o.-čky, kde jedna osoba je všetko. Spoločník, dozor, revízor, kontrolór, učtovník, ekonom - takže pracuje za piatich...
Pokiaľ sa v tom vie zorientovať - a ver že sú takí konatelia ktorí to vedia - môže byť....

Len jej pomohli z jej rodiny financiami na úvod. Potom by mohla byť Konateľkou aj Starká ? ,
toto už je "pritiahnuté za vlasy"; po prečítaní povinností konateľa uvedených v obchodnom zákonníku, ti nemôže niečo také napadnúť....

- ktorá má zdravý "sedliacky rozum", prispela na odštartovanie;
požaduje si 10% úrok z vkladu, ktorým dopomohla. Ináč nemá nič z tejto sr.o., ale očakáka aby mala Vloženú istinu s úrokom,podľa vopred spísanej zmluvy. Nezaujíma ju, ako to bude zo zaučtovaním...
.......................
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

liba2 Pozri príspevok
.......................
Starká - so zdravým sedliackým rozumom - mohla byť aj Ministerkou financií" "Zakopaná perla". Tak . Ale keď nie, tak Konateľ - vybavovateľ budem ja s ekonomickou školou - Dôchodca Dido.

Tie odvody do SP - v prvom roku nebudú. Ušetríme cca 32,000,-Sk. Nákladov bude dosť pri odštartovaní, takže Zisk bude minimálny /ak bude/. Takým činom sa SP platiť asi nebude ani v ďalšom roku.
otázka:
Potom ale, mám otázku - či sa spoločníčke /je len sama a schopná/, do dôchodku zarátajú aj tieto dva roky sr.o.-čkovania? Doteraz ich má už 34 rokov = jej Stav na individuálnom účte poistenca , t.j. počet odpracovaných rokov.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

gutan52 Pozri príspevok
Starká - so zdravým sedliackým rozumom - mohla byť aj Ministerkou financií" "Zakopaná perla". Tak . Ale keď nie, tak Konateľ - vybavovateľ budem ja s ekonomickou školou - Dôchodca Dido.
Tie odvody do SP - v prvom roku nebudú. Ušetríme cca 32,000,-Sk. Nákladov bude dosť pri odštartovaní, takže Zisk bude minimálny /ak bude/. Takým činom sa SP platiť asi nebude ani v ďalšom roku.

Potom ale, mám otázku - či sa spoločníčke /je len sama a schopná/, do dôchodku zarátajú aj tieto dva roky sr.o.-čkovania? Doteraz ich má už 34 rokov = jej Stav na individuálnom účte poistenca , t.j. počet odpracovaných rokov.
Pre účely dôchodkového poistenia sa započítava iba to obdobie, počas ktorého sa platilo poistenie do SP.
Je tu možnosť dobrovoľného poistenia, čo však nie je výdavkom s.r.o. a teda neovplyvní to základ dane.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

gutan52 Pozri príspevok
otázka:
Potom ale, mám otázku - či sa spoločníčke /je len sama a schopná/, do dôchodku zarátajú aj tieto dva roky sr.o.-čkovania? Doteraz ich má už 34 rokov = jej Stav na individuálnom účte poistenca , t.j. počet odpracovaných rokov.
ak je starká už dôchodkyňa a platí si starobné poistenie (SP) z titulu zamestnanca - pretože odmena konateľa nie je na účely sociálneho poistenia vymeriavacím základom - má možnosť si požiadať Sociálnu poisťovňu (nie som si istá 100% ale myslím, že 1x za 1/2 roka) o prehodnotenie výšky dôchodku z dôvodov platenia príspevku na starobné poistenie a toto jej bude následne prepočítané a dôchodok zvýšený. V praxi som sa stretla so zvýšením o cca 28,- Sk pri minimálnych odvodoch...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať