Zavrieť

Porady

Darovacia zmluva

Dobrý deň, dá sa napadnúť darovacia zmluva ak obarovaný neplní záväzky? Otec daroval byt s tým, že má právo dožiotného bývania a v prípade choroby a staroby sa obdarovaný o neho postará. Pred 2 rokmi ho postihla mozgová mrtvica,je ochrnutý na pol tela - potrebuje starostlivosť a milý obdarovaný sa o neho nestará / nebol za tu dobu za ním ani raz aj keď býva v tom istom meste/ a navyše ho chce presťahovať do domova dôchodcov. Porušil všetko, čo bolo uvedené v darovacej zmluve. Otec je nešťastný...poraďte prosím,dá sa s tým niečo urobiť? Je tu možnosť stornovania tej nešťastnej zmluvy?
ďakujem
Naďa
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Je možné, aby jednou darovacou zmluvou darovali svoje podiely viacerí spoluvlastníci jednej osobe. Znalecký posudok už nie je potrebný.
    Ak by ti svoje podiely darovali len súrodenci, netreba súhlas ostatných, ide o dar osobe blízkej.

    Občiansky zákonník
    § 140

    Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.

    Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

    Muž...zatiaľ :-) Infarkt
    V zmysle Občianského zákonníka je možné požadovať vrátenie daru, alebo späťvzatie darovacej zmluvy...je to dosť zložitá problematika, takže odporúčam jednoznačne konzultácie s právnikom

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    jedine súdnou cestou a to môže urobiť jedine darca podľa § 630 obč. zákonníka,


    § 630
    Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.
    Este som sa dozvedela,ze to bude trosku zlozitejsie.Mily obdarovany predal byt tretej osobe - jeho otcovi.s tym sa asi vela uz robit neda,ze?
    poznate niekto pripad, ze by uspel s vratenim daru na sude?
    dakujem za rady

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    naraservices Pozri príspevok
    Este som sa dozvedela,ze to bude trosku zlozitejsie.Mily obdarovany predal byt tretej osobe - jeho otcovi.s tym sa asi vela uz robit neda,ze?
    poznate niekto pripad, ze by uspel s vratenim daru na sude?
    dakujem za rady
    V takomto prípade už nič nenarobíš. Ten, čo byt kúpil, už nemá záväzok voči pôvodnému darcovi, teda od neho nemôže požadovať vrátenie bytu.
    Ale samotný nezáujem o darcu (to že ho nenavštevuje) nie je podľa mňa hrubé porušovanie dobrých mravov. Len s týmto argumentom by asi na súde neuspel. Ani to, že ho chce dať do domova dôchodcov nie porušenie dobrých mravov. Dá sa to dokonca prezentovať aj opačne - že mu chce zabezpečiť odbornú opateru a starostlivosť.

    Jediné, čo by mohol otec požadovať, je plnenie ťarchy - doživotného bývania. Mohol by sa do bytu nasťahovať, ak toto právo je zapísané v LV. Ale si by si tým nepomohol, keďže potrebuje starostlivosť. Kto by sa o neho v byte staral?
    Jasne, pekne si to napisal.Diky moc.
    Otec sa bude mosiet zmierit s tym,co urobil a my /4 surodenci / s tym,ze sme prisli o dedicstvo po otcovi.

    Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

    Muž...zatiaľ :-) Infarkt
    naraservices Pozri príspevok
    Este som sa dozvedela,ze to bude trosku zlozitejsie.Mily obdarovany predal byt tretej osobe - jeho otcovi.s tym sa asi vela uz robit neda,ze?
    poznate niekto pripad, ze by uspel s vratenim daru na sude?
    dakujem za rady
    S vrátením daru v tomto prípade asi ťažko, ale s náhradou by to šlo...Hoď očkom na tento link :

    http://www.vasobhajca.sk/dar.htm

    A ako som už spomínal...jednoznačne konzultovať s právnikom ďalšie možnosti a príslušné kroky.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    naraservices Pozri príspevok
    Jasne, pekne si to napisal.Diky moc.
    Otec sa bude mosiet zmierit s tym,co urobil a my /4 surodenci / s tym,ze sme prisli o dedicstvo po otcovi.
    Bohužiaľ, život nie je vždy spravodlivý. A ak sa smiem spýtať - kto bol ten obdarovaný? Bol to nejaký príbuzný tvojho otca?
    Vobec to nebol ziadny pribuzny ale jeden lump-lichvar, ktory chodil dva mesiace s flasami s alkoholom k otcovi a oblboval mu hlavu az kym nepristupil. Ked mu to otec podpisal bol vo velkej financnej krize,chlapik mu slubil 100000sk za ten byt.vyplatil mu sice 75000sk, a dostal byt k comu podpisal darovaciu zmluvu s podmienkami / dozivotne pravo na byvanie a starost v chorobe/.je mi z toho smutno, my sa so sestrami striedame u neho,chodime mu varit,...upratovat a vsetko.ked potrebuje odviezt otec do kupelov alebo kamkolvek,bez rozmyslania idem.kedykolvek zavola,ze ma problem,pribehnem za nim ...
    .keby sa otec zveril,ze nema peniaze a chce darovat byt za takuto sumu,mohli sme predist tymto problemom.
    Chobot Pozri príspevok
    Bohužiaľ, život nie je vždy spravodlivý. A ak sa smiem spýtať - kto bol ten obdarovaný? Bol to nejaký príbuzný tvojho otca?
    Ale kazdopadne ideme za pravnikom,mozno nieco vymysli a bude sa s tym dat nieco urobit.
    Original darovacej zmluvy mame v rukach - aj ked bolo tazke ju dostat.Pan obdarovany ihned po podpise schoval oba originaly a nechcel ich dat z ruky.
    asi si bol vedomi toho,ze deti OBDAROVATELA s tym asi nebudu suhlasit.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    naraservices Pozri príspevok
    Ale kazdopadne ideme za pravnikom,mozno nieco vymysli a bude sa s tym dat nieco urobit.
    Original darovacej zmluvy mame v rukach - aj ked bolo tazke ju dostat.Pan obdarovany ihned po podpise schoval oba originaly a nechcel ich dat z ruky.
    asi si bol vedomi toho,ze deti OBDAROVATELA s tym asi nebudu suhlasit.
    ... idem hneď na Katasterportál, pozrieť, či sú rodičia ešte majitelia rodičovského domu.
    Chobot Pozri príspevok
    ... idem hneď na Katasterportál, pozrieť, či sú rodičia ešte majitelia rodičovského domu.
    kde je prosim ta taky portal?
    das mi link, kde sa to da pozriet?
    vdaka

    tizocukpaet je offline (nepripojený) tizocukpaet

    tizocukpaet
    Dobrý deň!
    Potreboval by som poradiť ohľadom darovacej zmluvy. Som spoluvlastníkom záhrady v zastavanej oblasti v dedine. Záhradu vlastnia moji súrodenci aj naše sestrenice a bratranci z druhého kolena. Keďže nebola urobená delobná zmluva ,na prvej polovici parcely som vedený v LV ja a moji súrodenci a na druhej polovici parcely v LV sú vedení vzdialení bratranci a sesternice. Chcem sa dohodnúť so svojimi súrodencami,aby formou darovacej zmluvy prešlo vlastníctvo prvej polovice parcely výlučne na mňa.
    V prípade viacerých spoluvlastníkov ako darcov je možné urobiť iba jednu darovaciu zmluvu?
    Je k darovacej zmluve ohľadom záhrady potrebný znalecký posudok nehnuteľnosti?
    Je k tejto darovacej zmluve potrebný súhlas aj ďalších spoluvlastníkov z druhej poovice parcely?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.