Zavrieť

Porady

POZOR na tlakové hadice !!!

Aky mate pocit z flexibilnych tlakovych hadic, ktorymi sa napajaju baterie a boilery? Myslim tie opletene drotenym vypletom. Ked prisli na trh, tak som sa potesil, ake bezpecne a definitivne riesenie je koncene na svete.

Tak pozor - moze vas lahko vytopit. Mamu (skoro) vytopilo, mala obrovske stastie v tom, ze bola akurat doma, ked to zacalo striekat. Prasklo to totalne, pretoze ked sa roztrhne vyplet, pod tym je iba tenka guma bez akejkolvek vystuze.

Ja som si vzdy myslel, ze ten vyplet je z nerezovych drotov - to by bolo naozaj naveky. Ale omyl - vyplet je z nejakej uplne podradnej ocoele a drotiky su iba pozinkovane. Tie je ale obrovska zrada, pretoze zinok oxiduje podobne ako hlinik na bielo a preto je poskodenie bez dokladnej kontroly neviditelne. Z blizka to vyzera ako srien, alebo jemna plessn, ale droty su prezrate durch a mrvia sa ako pernik.

Podotykam, ze ta hadica, co sa roztrhla mala nejake 3 roky, alebo maximalne styri. Problem je v tom, ze na studenej vode sa to stale rosi, takze je to stale vlhke. Urcite existuju kvalitnejsie a menej kvalitne vyrobky (tato bola asi talianska) ale bolo by dobre byt ostrazity. Ak pri zahybani hadicou budete citit jemne zapraskanie, treba ju hned menit.

Odporucam novu pred montazou zvonka nastriekat silikonovym olejom.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Známeho tiež vytopila táto hadica a pod ním 10 bytov. Poistka sa na to nevztahovala lebo záruka na túto hadicu je len 2 roky . potom ju je podľa poisťovne bezpodmienečne vymeniť!!!
    PS : a treba mať aj bloček !!! inak máte smolu!!!Tuším to nakoniec dopadlo celkom dobre vyriešilo sa to cez poistku bytového domu .

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    220870 Pozri príspevok
    Poistka sa na to nevztahovala lebo záruka na túto hadicu je len 2 roky .
    A to je kde napisane???

    Apropos - my davame na podobne vyrobky (vyrobky, kde je pouzity podobny drot) 100 rokov zaruku na koroziu. Mozem zodpovedne povedat, ze ak by vyrobca pouzil taky drot, hadica by sa predrazila o par korun.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    misomiso Pozri príspevok
    A to je kde napisane???

    Apropos - my davame na podobne vyrobky (vyrobky, kde je pouzity podobny drot) 100 rokov zaruku na koroziu. Mozem zodpovedne povedat, ze ak by vyrobca pouzil taky drot, hadica by sa predrazila o par korun.
    To sa fakt stalo v BA Pertžalka v máji 2008.tuším sa jednalo o A....Z ale nie som si celkom istý

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Myslim, ze sa niekto nechal dobre opinkat likvidatorom poistovne.

    1. Zarucna doba je sice 2 roky, no zakon v tomto pripade upravuje vztah zakaznika s predajcom, a nie vztah zakaznika s poistovnou. Zarucna doba tiez nevypoveda nic o zivotnosti vyrobky. Iba urcuje, po aku dobu je predajca povinny vadny vyrobok opravit alebo vymenit na vlastne naklady.

    2. ja mam tiez poistky z Allianz, cital som kompletne podmienky a nevsimol som si tam nic o povinnosti menit hadice kazde 2 roky.

    3. Zarucna doba 2 roky plati na drvivu vacsinu dnes predavanych vyrobkov - napr. aj na vodovodne rury. Znamena to snad, ze kazde 2 roky maju vsetci vysekat vsetky potrubia zo steny a nahradit ich novymi?

    duves je offline (nepripojený) duves

    Niekto duves
    Ano, tie hadice su zradne. Tusim aj svokrovci s tym mali podobny problem. Na privod vody do wc zasobnika je lepsie riesenie plastovu ohybnu hadicu.

    leonq je offline (nepripojený) leonq

    leonq
    mali sme podobny problem s plynom v cinzaku, hadica sa zlomila a unikal plyn...

    preto vzdy ked odchadzam mimo bytu na dlhsie ako par hodin zatvaram vsetky privody v sachte (voda, plyn) viem trocha paranoidne, ale uz som videl zopar bytov vytopenych prackami a prasknutymi hadicami...

    fefe30 je offline (nepripojený) fefe30

    fefe30
    Ahoj mne sa stalo to iste, ako si napisal. Musim s tebou iba suhlasit. Hadica mala iba 2-3 roky. Umyval som riad a zrazu som pocul pod linkou šušťanie, myslel som, ze unika plyn, ale prave pomaly zacinala cez tuto hadicu tiect voda. Trusku som ju chytil a v tom sa odtrhla. Prehrdzavela hned za maticou. Za 30 sekund co som stihol zastavit privod, bolo kuchyni asi 2 -3 cm vody susedia pod sa riadne stazovali, ale mali aj stastie nechcem vediet, co by sa stalo keby som nebol doma. POHROMA.

    mlaco je offline (nepripojený) mlaco

    mlaco
    Uhh, to je drsne...

    Takze hovorime o takomto, pletenom, type hadice, vsakze?
    http://www.ivar.sk/img/15010430_i.jpg

    Je alternativou pouzit taku zeleznu vlnovkovu vrubkovanu hadicu podobnu husim krkom na el.?
    http://www.kohutik.sk/image.php?file...a1eedf1dce6a2b

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    mlaco Pozri príspevok
    Uhh, to je drsne...

    Takze hovorime o takomto, pletenom, type hadice, vsakze?
    http://www.ivar.sk/img/15010430_i.jpg

    Je alternativou pouzit taku zeleznu vlnovkovu vrubkovanu hadicu podobnu husim krkom na el.?
    http://www.kohutik.sk/image.php?file...a1eedf1dce6a2b
    Ano, ta fotka tej pletenej je spravna. Pri tej druhej som si nie isty tym, ze je zelezna. Nejake nerezove vrubkovane som videl ale vyzerali inac. Ti by samozrejme mali byt podstatne bezpecnejsie, no nie som si isty tym, ze ich vyrabaju vo vsetkych dlzkazh a rozmeroch.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    misomiso Pozri príspevok
    Myslim, ze sa niekto nechal dobre opinkat likvidatorom poistovne.

    1. Zarucna doba je sice 2 roky, no zakon v tomto pripade upravuje vztah zakaznika s predajcom, a nie vztah zakaznika s poistovnou. Zarucna doba tiez nevypoveda nic o zivotnosti vyrobky. Iba urcuje, po aku dobu je predajca povinny vadny vyrobok opravit alebo vymenit na vlastne naklady.

    2. ja mam tiez poistky z Allianz, cital som kompletne podmienky a nevsimol som si tam nic o povinnosti menit hadice kazde 2 roky.

    3. Zarucna doba 2 roky plati na drvivu vacsinu dnes predavanych vyrobkov - napr. aj na vodovodne rury. Znamena to snad, ze kazde 2 roky maju vsetci vysekat vsetky potrubia zo steny a nahradit ich novymi?
    Cez výkend by som mal byť s tým pánom čo mu praskla tá hadica .Ak nezabudnem tak sa ho na to spýtam a upresním potom môj príspevok do témy, aby som zbytočne nechtiac niekomu neškodil.
    Ale neodpustím si takú drobnosť čo sa týka tých poisťovní a el. rozvodov.Poisťovňa vám uhradí pioistnú udalosť ohladne poruchy a následného požiaru z dôvodu poruchy el. rozvodov až po predložení dokladu o vykonaní revíznej správy. pozor revízia musí byť opakovaná každé tri roky.A nevidím dôvod prečo by také čosi nemali pýtať aj od plynu a vody.Tým som nechcel v žiadnom prípade nejak uškodiť nejakému výrobcovi hadíc ale poukázať na vychytávky poisťovní.

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    220870 Pozri príspevok
    Cez výkend by som mal byť s tým pánom čo mu praskla tá hadica .Ak nezabudnem tak sa ho na to spýtam a upresním potom môj príspevok do témy, aby som zbytočne nechtiac niekomu neškodil.
    Ale neodpustím si takú drobnosť čo sa týka tých poisťovní a el. rozvodov.Poisťovňa vám uhradí pioistnú udalosť ohladne poruchy a následného požiaru z dôvodu poruchy el. rozvodov až po predložení dokladu o vykonaní revíznej správy. pozor revízia musí byť opakovaná každé tri roky.A nevidím dôvod prečo by také čosi nemali pýtať aj od plynu a vody.Tým som nechcel v žiadnom prípade nejak uškodiť nejakému výrobcovi hadíc ale poukázať na vychytávky poisťovní.
    No neviem, ako je to s tymi reviziami. Podla mna by to mali mat v poistnych podmienkach (co som si teda nevsimol) - inak maju smolu.

    dzigo je offline (nepripojený) dzigo

    dzigo
    Aj ked tato tema bola aktualna v roku 08 tak je atualna aj teraz dvakrat za sebou som si vytopil byt , aj dalsich susedov vdaka opancierovanym tlakovym hadiciam ??!!. zistoval som pricinu tohoto stavu a prisiel som s nasledujucim zistenim . tieto hadice ,ktore dodava do maloobchodnej siete fy zo starej turej ci je aj vyrobca to neviem - nakolko mi predavacka odmietla dat adresu vyrobcu alebo dodavatela, no za kvalitu zodpoveda aj ako distributor . kedze som strojar viem si to dat do suvisu.
    okrem toho ze hrdzavie ocelove opletenie som zistil ze. pri montazi hadice / ked stroj stlacanim obimky - /uchytenie na natrubok/ na koncoch hadic nieje nastaveny na
    primerany tlak , alebo nie je v spravnej polohe ku matici / praskne natrubok . toto sa vsak nemusi prejavit ihned po namontovani novej hadice . ked splachujete WC, spustite tlak vody priechodne cez ventyl a po naplneni nadrzky sa razom prerusi tlak co sposobuje narazovy striedavy tlak na poskodeny /prasknuty natrubok /. po niekolkonasobnom opakovani - moze to byt desat krat alebo tisic krat , postupne kvapka viac a viac ak to nepostrehnete tak az popraskany natrubok uplne odtrhne . a to je pohroma .
    tato skutocnost za nekvalitny vyrobok ide plne na vrub vyrobcu a dodavatela do obchdnej siete. ak by bol tento vyrobok kontrolovany tak by sa nemohol dostat do predaja . ak sa tento vyrobok dovaza z inej krajiny tak mal prejst statnou skusobnou . prispiet k tomu moze aj nekvalitny materiaL - MOSADZ NA NATRUBOK.pri takychto vyrobkoch by mala byt uvedena aj zivotnost . kolkym rodinam tito takzvani podnikaatelia takto strpcili zivot a sposobili velke skody . myslym ze vyrobkom by sa mala zaoberat aj obchodna inspekcia co ak tento vyrobca vyraba aj tlakove hadice na plyn!!!!

    Diset je offline (nepripojený) Diset

    Diset
    Pre misomiso:
    revízie na elektrorozvody sú ešte stále myslím každých 5 rokov. Vodu a plyn neviem. No a stými podmienkami v poisťovni, zaručene je uvedené v poistných podmienkach že že majiteľ bytu je povinný vykonávať všetky zákonom predpísané kontroly a skúšky čiže revízie. Robím v poisťovni a viem určite že to tam je. Má to aj logiku nakoľko sú ľudia čo sú schopní sa nestarať o to aj 20 rokov. A čo sa týka tej prasknutej hadičky od WC - to že poisťovňa to odmietla plniť lebo to bolo po záruke je blbosť. Buď ho oblbol likvidátor ( sú cca 2 poisťovne čo to pomaly majú v náplni práce) alebo šlo o niečo iné. Po záruke sú predsa na kontrolu presne tie tlakové skúšky čo treba v určitých intervaloch vykonávať. Ak sa robia, nie je dôvod neplniť. Aj keď to píšem až teraz, platilo to aj v roku 2008.

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    možno by bolo dobre sa pozriet na dodavateľov,či priamo výrobcov,týchto tlak.hadíc...

    Ja mám namontované tieto hadice pod drezom už viac ako 10 rokov a okrem výmeny gumičiek /prepúšťali, slzilo/

    sa mi nič zlého nestalo....

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Diset Pozri príspevok
    Pre misomiso:
    revízie na elektrorozvody sú ešte stále myslím každých 5 rokov. Vodu a plyn neviem. No a stými podmienkami v poisťovni, zaručene je uvedené v poistných podmienkach že že majiteľ bytu je povinný vykonávať všetky zákonom predpísané kontroly a skúšky čiže revízie. Robím v poisťovni a viem určite že to tam je. Má to aj logiku nakoľko sú ľudia čo sú schopní sa nestarať o to aj 20 rokov. A čo sa týka tej prasknutej hadičky od WC - to že poisťovňa to odmietla plniť lebo to bolo po záruke je blbosť. Buď ho oblbol likvidátor ( sú cca 2 poisťovne čo to pomaly majú v náplni práce) alebo šlo o niečo iné. Po záruke sú predsa na kontrolu presne tie tlakové skúšky čo treba v určitých intervaloch vykonávať. Ak sa robia, nie je dôvod neplniť. Aj keď to píšem až teraz, platilo to aj v roku 2008.

    No ja som este nepocul o povinnych reviziach na vodu, chodia sem na Poradu aj vacsi odbornici, verim, ze sa niekto zapoji.
    Indeed vymieňa sa len vodomer , to je všetko...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.