Zavrieť

Porady

Ochrana údajov - Bezpečnostný projekt

Luci Luci

Luci je offline (nepripojený) Luci

Dobrý deň,

viem, že o ochrane osobných údajov sa tu už popísalo mnoho užitočných informácií, len sa mi žiaľ nepodarilo násť nejakú skúsenosť s vypracovaním bezpečnostného projektu.
My sme v podstate malá firma (10 zamestnancov), ale údaje sú spracovávané v sieti, ktorá je pripojená na internet. Vyplynula nám teda povinnosť vypracovať bezp. projetk.
Máte niekto skúsenosť s nejakou firmou, ktorá takúto službu zabezpečuje? Alebo dokonca nejakú štruktúru ako projekt vypracovať? Obávam sa, že bez návodu sa ani nehnem, čisto podľa § 16 to nezvládnem...


UPRAVA RICHARD:
Dovolím si zasiahnuť do tohoto príspevku a dať na začiatok rešerš o ochrane os. údajov od VLADAN:
OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV – MALÉ ZHRNUTIE

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>

Dávam do pléna materiál, ktorý som spracovala na základe absolvovaného školenia dňa 10.6.2005, kde školiteľkou bola JUDr. Drabišinová – kontrolórka na Úrade na ochranu osobných údajov SR.<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

K tomuto materiálu vám ako pomôcka poslúži aj samotný Zákon o ochrane osobných údajov (ďalej „zákon“) č. 90/2005, ktorý nadobudol účinnosť dňa 1.5.2005.<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

1. Zákon upravuje ochranu osobných údajov fyzických osôb pri ich spracúvaní (údajmi fyzických osôb sa rozumejú údaje občanov).<o:p></o:p>

2. Zákon sa vzťahuje, okrem iných, aj na právnické a fyzické osoby, ktoré spracúvajú osobné údaje.<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

§ 3 - Osobný údaj<o:p></o:p>

Údaj týkajúci sa určenej alebo určiteľnej FO, pričom takou osobou je osoba, ktorú možno určiť priamo alebo nepriamo, najmä na základe všeobecne použiteľného identifikátora (u nás je to RODNÉ ČÍSLO) alebo na základe jednej či viacerých charakteristík alebo znakov, ktoré tvoria jej fyzickú, fyziologickú, psychickú, mentálnu, ekonomickú, kultúrnu alebo sociálnu identitu.<o:p></o:p>

Ak je zverejnené iba meno a priezvisko – nie je to osobný údaj, lebo v našom geografickom priestore (Slovensko) je viacero osôb, ktoré môžu mať rovnaké meno a priezvisko. Ani rodné číslo samo o sebe nie je osobný údaj – z rodného čísla vieme určiť dátum narodenia a pohlavie, nevieme konkrétne určiť, že je to presne osoba XY. Napr. rodné číslo+adresa už možno považovať za osobný údaj, lebo podľa týchto dvoch charakteristík sa dá jednoznačne určiť, identifikovať osobu.<o:p></o:p>

Osobnými údajmi nie sú, ak sú samostatne napr.tieto údaje o fyzickej osobe:<o:p></o:p>

- číslo občianskeho preukazu,<o:p></o:p>

- číslo pasu,<o:p></o:p>

- číslo vodičského preukazu,<o:p></o:p>

- telefónne číslo,<o:p></o:p>

- emailová adresa,<o:p></o:p>

- číslo bankového účtu.<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

§ 4 - Prevádzkovateľ<o:p></o:p>

Právnická a fyzická osoba, ktorá sama alebo spoločne s inými určuje účely a prostriedky spracúvania osobných údajov.<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

§ 4 - Sprostredkovateľ<o:p></o:p>

Právnická a fyzická osoba, ktorá spracúva osobné údaje v mene prevádzkovateľa – tu by mala existovať určitá forma zmluvy alebo písomné poverenie medzi prevádzkovateľom a sprostredkovateľom, ktoré určuje rozsah a podmienky spracúvania osobných údajov. Väčšinou sú to už uzavreté zmluvy na účtovnícke služby, alebo na výpočet miezd, stačí doplniť dodatkom k tejto zmluve, ktorý hovorí o ochrane osobných údajov.<o:p></o:p>

Ak prevádzkovateľ poveril spracúvaním sprostredkovateľa až po získaní osobných údajov, oznámi to dotknutým osobám pri najbližšom kontakte s nimi, najneskôr však do troch mesiacov od poverenia sprostredkovateľa (tu nám školiteľka nevedela jednoznačne povedať, či musím zvlášť upozorniť aj manželku, dieťa, ak mi zamestnanec poskytol ich osobné údaje na spracovanie mzdovej a personálnej agendy).<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

§ 4 - Oprávnená osoba<o:p></o:p>

Každá fyzická osoba, ktorá prichádza do styku s osobnými údajmi v rámci svojho pracovnoprávneho vzťahu, na základe poverenia, zvolenia alebo vymenovania a ktorá môže osobné údaje spracúvať len na základe pokynu prevádzkovateľa, zástupcu prevádzkovateľa alebo sprostredkovateľa.<o:p></o:p>

<o:p></o:p>

§ 4 - Dotknutá osoba<o:p></o:p>

Každá fyzická osoba, o ktorej sa spracúvajú osobné údaje.<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

§ 7 - Súhlas dotknutej osoby<o:p></o:p>

Osobné údaje možno spracúvať len so súhlasom dotknutej osoby, ak tento zákon neustanovuje inak!!! Pre nás mzdárov je dôležitý § 7 ods. 3, ktorý hovorí o tom, že ak sa osobné údaje spracúvajú na základe osobitného zákona (napr. sociálne poistenie, zdravotné poistenie, daň z príjmov a pod.), súhlas dotknutej osoby sa NEVYŽADUJE!!!<o:p></o:p>

V tomto § sme sa bavili o tom, že čo ak mi príde zamestnanec s tlačivom pre banku (potvrdenie o príjme) na účely poskytnutia pôžičky alebo úveru – keďže tlačivo dáva vyplniť zamestnanec je si vedomý, že tam budú jeho osobné údaje, tak súhlas k tomuto poskytnutiu netreba.

Určite ste sa stretli s tým, že vyplnené tlačivá a údaje z nich, si banky, resp. spoločnosti, ktoré požičiavajú peniaze, overujú telefonicky. Tento postup však neupravuje žiadny osobitný predpis, preto odporúčanie školiteľky bolo v tom, že na otázky treba odpovedať iba áno/nie, teda potvrdiť iba pravdivosť/nepravdivosť uvedených údajov. Lebo ak by sme do telefónu „chceli“ poskytnúť nejaké osobné údaje, nemohli by sme tak učiniť, lebo na toto už potrebujeme súhlas dotknutej osoby.<o:p></o:p>

Ďalšou témou k tomuto § boli životopisy a žiadosti o prijatie do pracovného pomeru – zaradili sme to do § 7 ods. 4b) – je to istá forma predzmluvného vzťahu, čiže tu sa súhlas dotknutej osoby taktiež nevyžaduje. Týmto uchádzačom by sa mala oznámiť likvidácia ich osobných údajov po splnení účelu, ale je tu možnosť od tejto činnosti upustiť a to podľa § 14 ods. 2.

<o:p> </o:p>

§ 15 – Zodpovednosť za bezpečnosť osobných údajov<o:p></o:p>

Za bezpečnosť osobných údajov zodpovedá prevádzkovateľ a sprostredkovateľ a na tento účel prijme primerané technické, organizačné a personálne opatrenia (tu zaznela otázka aké sú tie primerané opatrenia – tak napríklad: spisy zamestnancov majú byť uložené tak, aby sa „nepovaľovali“ – školiteľka uviedla, že netreba sejf alebo trezor ale primerané opatrenia). Opatrenie vo forme BEZPEČNOSTNÉHO PROJEKTU IS (súčasťou bezpečnostného projektu sú aj bezpečnostné smernice) prijme prevádzkovateľ a sprostredkovateľ, ak sú v IS spracúvané osobitné kategórie osobných údajov (u nás RODNÉ ČÍSLO) a IS je prepojený na verejne prístupnú počítačovú sieť (u nás INTERNET) alebo je prevádzkovaný v počítačovej sieti, ktorá je prepojená na verejne prístupnú počítačovú sieť.<o:p></o:p>

Ostatní, ktorý je nemajú IS prepojený na internet sú povinní vypracovať BEZPEČNOSTNÉ SMERNICE.<o:p></o:p>

V prípade, ak dávate spracovávať mzdy externe a nevlastníte vo firme IS, ktorý obsahuje osobné údaje ale iba kartotéku (teda osobné údaje v listinnej podobe), stačí vám, ako prevádzkovateľovi, vypracovať bezpečnostné smernice a bezpečnostný projekt vypracuje sprostredkovateľ, ak on vlastní IS prepojený na verejne prístupnú počítačovú sieť.<o:p></o:p>

Audit-hodnotiacu správu treba predložiť až na požiadanie úradu, a to vtedy, ak má úrad pochybnosti o bezpečnosti vášho IS.<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

§ 16 – Bezpečnostný projekt<o:p></o:p>

Bezpečnostný projekt by mal obsahovať všetko podľa ods. 3, 4, 5 a bezpečnostné smernice podľa ods. 6.<o:p></o:p>

Vypracovaný bezpečnostný projekt ostáva vo firme, nikde sa neposiela, nikomu sa nepredkladá, podľa neho by sa mala riadiť zodpovedná osoba.<o:p></o:p>

Ešte som sa pýtala školiteľky, kto podpisuje vypracovanie bezpečnostného projektu – odpoveď: bezpečnostný projekt netreba podpisovať, je to záväzný predpis pre oprávnené osoby. Podpisuje sa iba jeho schválenie.<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

§ 17 – Poučenie<o:p></o:p>

Prevádzkovateľ alebo sprostredkovateľ je povinný poučiť oprávnené osoby o právach a povinnostiach ustanovených týmto zákonom.<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

§ 19 – Dohľad nad ochranou osobných údajov<o:p></o:p>

Ak prevádzkovateľ zamestnáva viac ako 5 osôb, výkonom dohľadu písomne poverí zodpovednú osobu.<o:p></o:p>

Odborné vyškolenie zabezpečí prevádzkovateľ, odborným vyškolením sa chápe buď absolvované školenie alebo aj ovládanie zákona a úloh z neho vyplývajúcich. Vtedy stačí Vyhlásenie prevádzkovateľa, že daný človek ovláda tento zákon.<o:p></o:p>

Ak prevádzkovateľ písomne poveril zodpovednú osobu, je povinný o tom písomne informovať úrad, najneskôr do 30 dní odo dňa poverenia a to doporučenou zásielkou. Tlačivo oznámenia sa dá nájsť na www.pdp.gov.sk - v časti registrácia.<o:p></o:p>

Zodpovednou osobu môže byť FO, ktorá má spôsobilosť na právne úkony (t.j. dosiahla vek 18 rokov) a je bezúhonná (nemá zápis v registri trestov). Bezúhonnosť sa preukazuje výpisom z registra trestov, ktorý ostáva u prevádzkovateľa, resp. sprostredkovateľa. Zodpovednou osobou môže byť zamestnanec, sprostredkovateľ alebo aj iná fyzická osoba ale aj živnostník. Živnostník nie je považovaný za štatutárny orgán, preto môže byť zodpovednou osobou.<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

§ 24 – Povinnosť registrácie a evidencie<o:p></o:p>

Prevádzkovateľ registruje IS alebo vedie o nich evidenciu. <o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

§ 25 – Podmienky registrácie<o:p></o:p>

Povinnosť registrácie sa vzťahuje na všetky IS, v ktorých sa spracúvajú osobné údaje úplne alebo čiastočne automatizovanými prostriedkami spracúvania s výnimkou tých IS, ktoré:<o:p></o:p>

- podliehajú osobitnej registrácii podľa § 27 ods. 2,<o:p></o:p>

- podliehajú dohľadu zodpovednej osoby,<o:p></o:p>

- obsahujú osobné údaje FO na účely vedenia mzdovej a personálnej agendy – tu spadajú mzdové softy firiem, ktoré nemajú zodpovednú osobu, čiže nemusia registrovať IS (ale musia viesť evidenciu o nich!!!)<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

§ 29 – Podmienky evidencie<o:p></o:p>

O IS, ktoré nepodliehajú registrácii (naše mzdové programy), prevádzkovateľ vedie evidenciu, a to najneskôr odo dňa začatia spracúvania údajov o týchto IS. Rozsah tejto evidencie je totožný s údajmi, ktoré sú uvedené v § 26 ods. 3 – tu je pomôckou Registračný formulár na www.pdp.gov.sk , stačí si ho vytlačiť a urobiť evidenciu podľa bodov tam uvedených. <o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

§ 55 – Prechodné ustanovenia<o:p></o:p>

Písomné poverenie zodpovednej osoby prevádzkovateľ oznámi úradu najneksôr do 30. 6. 2005. Vyhlásenie o tom, že zodpovedná osoba bola odborne vyškolená je jednou vetou obsiahnuté už v oznámení prevádzkovateľa, takže nie je potrebné posielať potvrdenie o vyškolení.<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

<o:p> </o:p>

Úrad na ochranu osobných údajov SR pripravuje FAQ (často kladené otázky), neviem kedy sa to zrealizuje, treba sledovať ich stránku.<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

<o:p> </o:p>

<o:p> </o:p>

<o:p> </o:p>

<o:p> </o:p>

<o:p> </o:p>

<o:p> </o:p>

<o:p> </o:p>

<o:p> </o:p>

<o:p> </o:p>

<o:p> </o:p>

<o:p> </o:p>

<o:p> </o:p>

<o:p> </o:p>

<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

<o:p> </o:p>

<o:p> </o:p>

Naposledy upravil Richard : 23.06.05 at 07:51
Usporiadat
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Luci, ja som sa o tomto dozvedela asi pred par dnami, ale uz som oboznamila aj riaditela a suhlasil s tym ze sa zucastnim skolenia, lebo predsa len je to podla mna lepsie, napriklad ja som na skoleni o registraturnom plane a poriadku nebola, pomohla mi s tym jedna moja znama,ale aj tak este rozmyslam o skoleni, lebo je toho vela okolo toho....
0 0
Luci Luci

Luci je offline (nepripojený) Luci

nikulik, kam ides na skolenie, si z BA?
Tiez som rozmyslala aj o skoleni, pretoze pravdepodobne bude zo mna zodpovedna osoba. Ak mas kontakt na skolenie v BA, budem Ti povdacna.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Nie ja som z Popradu, ale este vobec neviem kedy a kde, zistujem to.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Ahojte. Keď je tu reč o školeniach, ako zistím kde, kedy a aké školenie sa pripravuje? Lebo keď pozriem na net, všetky sú v Blave a ja som z KE.
0 0
Lydium Lydium

Lydium je offline (nepripojený) Lydium

mladá ale učenlivá
Pred 2 dňami mi prišlo do firmy od firmy Dr.SMART&Partner, Bratislava. Prednáša JUDR. Monika Majsejová (snáď to nie je rodina...)z Úradu na ochranu osobných údajov. Prednáška bude na Mliekarenskej dňa 7.6.2005 od 09:00 do 15:00. Na prihláške je aj internetová adresa www.doctorsmart.sk.
Tak asi toľko som chcela prispieť...
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Ako som predpokladala, že v KE nič.

Ale pred pár sekundami som konečne našla seminár v KE, ale bolhužial sa konal včera a v PO bol dnes. Ďalší som našla, že už bol v Apríli. Nikdy sa mi nepodarilo nájsť seminár resp. školenie v KE a keď to konečne nájdem, je neskoro. Už začínam byť zúfalá.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
nikulik
Nie ja som z Popradu, ale este vobec neviem kedy a kde, zistujem to.
V Starej Ľubovni bude 24.5. o 8.30. To nemáš tak ďaleko.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Luci
Dobrý deň,

viem, že o ochrane osobných údajov sa tu už popísalo mnoho užitočných informácií, len sa mi žiaľ nepodarilo násť nejakú skúsenosť s vypracovaním bezpečnostného projektu.
My sme v podstate malá firma (10 zamestnancov), ale údaje sú spracovávané v sieti, ktorá je pripojená na internet. Vyplynula nám teda povinnosť vypracovať bezp. projetk.
Máte niekto skúsenosť s nejakou firmou, ktorá takúto službu zabezpečuje? Alebo dokonca nejakú štruktúru ako projekt vypracovať? Obávam sa, že bez návodu sa ani nehnem, čisto podľa § 16 to nezvládnem...
Nejaké informácie by sa azda našli v téme
http://www.porada.sk/showthread.php?t=8858
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

DanielaSĽ
V Starej Ľubovni bude 24.5. o 8.30. To nemáš tak ďaleko.
Diky, to nemam daleko, to mas pravdu, skusim navrhnut sefovi, a vies aj kde presne??
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Janka6685
Ahojte. Keď je tu reč o školeniach, ako zistím kde, kedy a aké školenie sa pripravuje? Lebo keď pozriem na net, všetky sú v Blave a ja som z KE.
Janka 6685,ale aj vsetci poradaci 27.05.2005 je jedno skolenie v Presove, a 02.06.2005 je v B.Bystrici ak by to niekomu pomohlo, stoji 750 sk cez ucet, alebo 800 priamo tam.
Kontakt:Ing. Petráško, Hriciga 0903 627 086, 623 068, am.plus@pobox.sk, tel.0517741655,7752119
Naposledy upravil nikulik : 19.05.05 at 05:42
0 0
emve emve

emve je offline (nepripojený) emve

V KE bolo školenie v utorok v Bielom dome. Školitelka bola z Blavy a spleť takých hlúpostí som už dávno nepočula.Bola nás plná sála a nespokojných výkrikov smerom k školitelke bolo viac než dosť. Rozchádzali sme sa s vedomím, že to bol úplne zabitý čas a vyhodené peniaze.

Napr.Na otázku či FO-podnikatel môže robiť zodpovednú osobu, nám vysvetlila, že predsa živnostník nemôže mať zamestnancov, tak nepotrebuje zodpovednú osobu.Ked sme jej vysvetlili že môže mať zamestnancov /nijak jej to nešlo do hlavy/, tak nás presviedčala, že živnostník je konatel a teda nemôže byť zodpovednou osobou.Znovu trenica že živnostník nie je konatel ale ona to uzavrela že je a teda zodpovedná osoba nemôže byť.
Podobných kolapsov mala velmi vela a na konkrétne vypracovanie projektu a konkrétne otázky sme sa poriadnej odpovede nedočkali.
Vierka
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

endrju
Nejaké informácie by sa azda našli v téme
http://www.porada.sk/showthread.php?t=8858
Ahojte, aj naša firma musí mať bezpečnostný projekt, ale v uvedenej téme nič nie je,( alebo som ho nenašla??). Naozaj ho nikto nemá??? Nemôžete ho prilepiť???Prosím!! Moc ďakujem!!!!
0 0
Luci Luci

Luci je offline (nepripojený) Luci

Lydium
Pred 2 dňami mi prišlo do firmy od firmy Dr.SMART&Partner, Bratislava. Prednáša JUDR. Monika Majsejová (snáď to nie je rodina...)z Úradu na ochranu osobných údajov. Prednáška bude na Mliekarenskej dňa 7.6.2005 od 09:00 do 15:00. Na prihláške je aj internetová adresa www.doctorsmart.sk.
Tak asi toľko som chcela prispieť...
Dakujem za typ.
0 0
Bubika Bubika

Bubika je offline (nepripojený) Bubika

Toto su neustale problemy nasho sveta. Na jednej strane registraturny poriadok a plan.... vsetci stresujeme, studujeme, platime zbytocne skolenia, na ktorych nam precitaju zakon a zoberu za to nehorazne peniaze (cest vynimkam) a v konecnom dosledku aj tak nechapeme o co ide. Potom cosi po vzajomnej pomoci poradakov s najlepsim vedomim a svedomim vypracujeme, posleme do archivu, cakame x mesiacov, ziadna odpoved a nakoniec tesne pred funusom prilepia nejaky vzor na svoju stranku. Teraz tu mame nieco podobne, len sa to vola bezpecnostny projekt, ktoreho hruba osnova je sice v zakone, ale predpokladam, ze velka vacsina z nas nema konkretnu predstavu o tom ako to ma v reale vyzerat. Nechapem, preco, ked nieco zahrnu do zakona nedaju rovno vzor, ak maju v tom jasno ako to ma vyzerat a co to ma obsahovat (nakolko to chu aj kontrolovat), ale nechaju nas tapat, skusat, travit kopu casu nad niecim, co nam v konecnom dosledku nedava zmysel............... potom to zase vypracujeme a oni to spristupnia verejnosti. Uz s prepacenim nadobudam pocit, ze vlastne cakaju na to, kym im to niekto z nas vypracuje. Prepacte, ak som sa niekoho z Vas svojim prispevkom dotkla, ale mam toho asi uz vela. Obdivujem a skladam poklonu vsetkym uctovnickam, ktore su vlastne holkami pre vsetko a spracovavaju komplet agendu firmy vratane internych smernic a bezpecnostnych projektov. Vsetkym vela zdaru a pekny den.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
nikulik
Diky, to nemam daleko, to mas pravdu, skusim navrhnut sefovi, a vies aj kde presne??
Školenie je na Obvodnom úrade , Námestie gen.Štefánika 1. , lektor - JUDr.Mgr.Dušan Šlosár,PhD. , poplatok 550,-, začína o 8,30 - treba sa prihlásiť do 20.5. na 055/7296334 , fax: 055/7296335, mobil: 0903/569491 mail : acadistr@stonline.sk
Poplatok môžeš zaplatiť aj v deň školenia. A hneď sa môžeš opýtať , či nebude aj v Poprade , lebo počula som , že aj tam má byť budúci týždeň , len neviem presne kedy.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Bubika
Toto su neustale problemy nasho sveta. Na jednej strane registraturny poriadok a plan.... vsetci stresujeme, studujeme, platime zbytocne skolenia, na ktorych nam precitaju zakon a zoberu za to nehorazne peniaze (cest vynimkam) a v konecnom dosledku aj tak nechapeme o co ide. Potom cosi po vzajomnej pomoci poradakov s najlepsim vedomim a svedomim vypracujeme, posleme do archivu, cakame x mesiacov, ziadna odpoved a nakoniec tesne pred funusom prilepia nejaky vzor na svoju stranku. Teraz tu mame nieco podobne, len sa to vola bezpecnostny projekt, ktoreho hruba osnova je sice v zakone, ale predpokladam, ze velka vacsina z nas nema konkretnu predstavu o tom ako to ma v reale vyzerat. Nechapem, preco, ked nieco zahrnu do zakona nedaju rovno vzor, ak maju v tom jasno ako to ma vyzerat a co to ma obsahovat (nakolko to chu aj kontrolovat), ale nechaju nas tapat, skusat, travit kopu casu nad niecim, co nam v konecnom dosledku nedava zmysel............... potom to zase vypracujeme a oni to spristupnia verejnosti. Uz s prepacenim nadobudam pocit, ze vlastne cakaju na to, kym im to niekto z nas vypracuje. Prepacte, ak som sa niekoho z Vas svojim prispevkom dotkla, ale mam toho asi uz vela. Obdivujem a skladam poklonu vsetkym uctovnickam, ktore su vlastne holkami pre vsetko a spracovavaju komplet agendu firmy vratane internych smernic a bezpecnostnych projektov. Vsetkym vela zdaru a pekny den.
Úplne presne popísané to, čo si tu každý myslí.

Aj by som rada išla na nejaké školenie, ale stále ma odrádza to, keď si tu na "porade" prečítam, že sú to vyhodené peniaze. Stojí to vôbec za to?
0 0
IFKA IFKA

IFKA je offline (nepripojený) IFKA

Janka, stojí to za to keď to školenie končí certifikátom, že si certifikovaná osoba. Ja spracovávam mzdy pre 6 firiem a budem kľudne spávať, lebo dokopy mám v agende mojej firmy údaje pre 16 ľudí. Takže má to hodnotu ceny certifikátu.
Pekný deň
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
IFKA
Janka, stojí to za to keď to školenie končí certifikátom, že si certifikovaná osoba. Ja spracovávam mzdy pre 6 firiem a budem kľudne spávať, lebo dokopy mám v agende mojej firmy údaje pre 16 ľudí. Takže má to hodnotu ceny certifikátu.
Pekný deň
Jediné školenie, ktoré som absolvovala bolo hneď po maturite. Bolo o uplatňovaní sa na trhu práce a naozaj som potom dostala certifikát. Na inom som nebola a preto neviem, ako to chodí. Súdim len z reakcií ľudí napr. na porade.
A ja nechcem len mať v ruke papier, že som niečo absolvovala a že niečo viem. Ja to chcem aj skutočne ovládať. A keď tu väčšina ľudí píše, že vyhodil peniaze za školenie, kde sa nič podstatné nedozvedel a ešte k tomu tam školila pani, čo sa poriadne nerozumie do problematiky...tak potom neviem...Ale mala by som sa nejakého zúčastniť a sama posúdiť. Ale určite sú perfektné školenia a sú aj zlé školenia. Podnikateľom a účtovníkom potom nič iné nezostáva, len skúšať a skúšať a míňať a míňať...
0 0
marta27 marta27

marta27 je offline (nepripojený) marta27

Davam do pozornosti skolenie na ochranu osob. udajov spolu s certifikatom o absolvovani skolenia. Terminy konania 22.6.05 a 24.08.05 v BA a 15.06.05 v Nitre. V pripade zaujmu poslem prihlasku na email.
0 0
babetka babetka

babetka je offline (nepripojený) babetka

Bubika : bingo!!!!!!!!!!
0 0
Načítať ďalšie