Zavrieť

Porady

Slimaky v zahrade.

uctovnicka na dochodku
Prosim vas, neviete niekto dobru radu, ako sa v zahrade zbavit slimakov bez ulity? Vyzieraju mi salaty, nestacim ich dosadzat. Zatial proti nim bojujem len tak, ze ich zbieram zo zeme, kazdy den ich nazbieram za lopatku, ale mnozia sa rychlejsie, ako ich stacim likvidovat.
Naposledy upravil durisovad : 18.05.05 at 17:56
Usporiadat
lubinka78 lubinka78

lubinka78 je offline (nepripojený) lubinka78

Neviem, či ježko pomôže, lebo ja som asi dva týždne dozadu uvidela veľkú kopu slimákov a liezli si po zdochnutom ježkovi. Pravdepodobne to boli nejakí "fakíri", lebo si normálne po tých pichliačoch liezli ako po tráve. A bolo ich tam nespočetne veľa - takže neviem, či žerie ježko slimákov, alebo naopak. ...

A tí prestrihnutí slimácia asi tak do 2 dní začnú strašne zapáchať, takže najlepšie ich bude asi zbierať a zakopávať do zeme. Doteraz sme ich mávali v 5-10 litrových vedierkach (vždy si vypýtam v obchode od tresky, alebo nejakého šalátu), uzatvorili s vekom a vyhadzovali. Vyskúšam teda nový spôsob.
0 0
jopal jopal

jopal je offline (nepripojený) jopal

Hmm, "Mladi v prdeli a do dochodku daleko"... ...viac
No oni nie su fakiri, oni "lubia" strasne zdochliny a vobec VSETKO! Mne sa osvedcilo aj to vapno, bohuzial to funguje len do prveho dazda. Pokial ide o to zapaxanie, mozno bude problem v tom, ze ix mas na kope. Nexaj ix na zemi a tak, aby co najskor vysxli a nebudu paxnut.
0 0
jopal jopal

jopal je offline (nepripojený) jopal

Hmm, "Mladi v prdeli a do dochodku daleko"... ...viac
No ludkovia, co takto ozivit temu? Nove skusenosti? Uz ich mame, len su este male, tak sa zdaju, ze ich niet. Je zaujimave sledovat, ako pekne rastu. Ked som ich zacal nicit pred cca 3-mi t. mali tak 2-3mm, uz sa najdu vzacne aj cez 2 cm. Ja som vyhlasil vojnu aj akejkolvek zelenej burine v zahrade (pupava, pyr, pupenec a pod) bo som zistil, z tade cerpaju potravu aby dorastli, az pridu tie spravne hody. Horsie to je so susedmi, ktori maju pre ne ukrytov dost. Kupil som aj vapno, tentoraz nehasene, nech ich slak trafi...! Inac uz vecer chodim okolo 22.00 do foliaka, zacina sa to zlepsovat, za tym ucelom som si tam spravil aj elektriku, je to predsa len lepsie, ako baterka. Noznicky su nabrusene, vykonnost stupa. Nejake nove typy? (Novi prosim precitat celu temu...)
Tak ideme na ne, co vy na to?
0 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

Ako začiatočník záhradník som sa stretla s týmto problémom vlani a končilo to tak, že som ich denne ráno a večer kedy vyliezali nazbierala okolo 300 a to trvalo asi týždeň, zbierala som ich do petfliaš a hodila do kontajnera, pretože som čítala, že ich ani vtáci nechcú vraj sú horké. Pri tom množstve by som sa nedostrihala a ani nedosolila a o pive už ani nevravím. S tým sme vlani začali, ale to by bol musel byť pri tom množstve zasadený do zeme celý sud. Liezli ku nám z poľa, ktoré máme za záhradkou na ktorom bola zasiata repka olejka a ja som si za záhradkou na radu susedov, že tam zostal pás, ktorý podnikateľ s tou repkou nechával, tak som tam zasadila zemiaky,(to aby som vyčistila pri okopávaní burinu, ktorá tam rástla) ktoré boli pre nich už potom nielen potravou, ale aj útočiskom. Už sa ani nenamáhali odtiahnuť do poľa späť. Tento rok som tam nedala nič je to už odburinené a bude tam holá plocha. Odstránila som všetky možné úkryty, aj kompostovník som presunula na obecné mimo záhrady . Zatiaľ sú iba náznaky, ale takú inváziu ako bola vlani si neželám. Takže nám pomohlo len zber, zber a ešte raz zber. Keby ich vykupovali v reštaurácii tak by som bola pri tom množstve ešte aj zarobila. Ale počula som vážne, že práve tieto bezulitné slizniaky vtáky nežerú ani domáca hydina.
0 0
jopal jopal

jopal je offline (nepripojený) jopal

Hmm, "Mladi v prdeli a do dochodku daleko"... ...viac
Dik za prispevok, ale par vyhrad by som k nemu mal. Skusal som aj zbieranie a urcite strihanie je u mna daleko efektivnejsia a rychlejsie metoda likvidacie. ( I ked treba mat na to zaludok, ale pri tych skodach co narobia, si na to clovek rychle zvykne.) Ja ked striham 300.-ho, tak si len vtedy vymienam nohy a idem na dalsu 300-ku. (Ano, pri tej zazivnej praci si kratim cas aspon tym, ze ich pocitam). Ked je sezona - po dazdi, koncievam okolo 500ky) Nie je pravda, ze ich vtaky nezeru, cital som, ze drozdy ano, ale zarucene viem potvrdit ze ich s oblubou zeriu sliepky (pise sa aj o kaciciach, ale to nemam odskusane.) Ale problem so sliepkami je ten, ze oni nevedia, ze su v zahrade na to, aby zrali len slimaky. Ale uz som vazne rozmaslal aj nad tym, ze jeden rok nezasadim nic a budem tam len past sliepky. Lenze to neporiesi problem migracie od susedov...
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Celú tému som si prečítala od prvého príspevku až po 126. Pred dvoma rokmi sa u mňa v záhrade objavili prví slimáci (voláme ich bezdomovci, lebo nemajú ulitu) tak som zobrala gumenné rukavice a pozbierala som ich. Za celé leto ich bolo asi len 20 kuskov. Už vtedy ma manžel nahováral, aby sme odstránili zo záhrady plazivé tuje, ale nedovolila som. Minulý rok, keď som ich na jeden pozber už mala okolo 20 a najviac ich bolo práve pod tujami, tak prišla k slovu píla, celú záhradu som vyčistila od uložených doštičiek, debničiek a pod, ktoré človek potrebuje tak raz do roka, ale vytvárajú priaznivú klímu k ich rozmnožovaniu. Keď som objavila slimáka už aj na kapuste, tak som chodila po záhrade ako "ničiteľ Konan", tak ma nazval manžel. Bolo mi jedno, či prší. Ráno som vstávala už pred 5. hod. , po robote som bola znova v záhrade a neskoro večer znova. Mám slabý žalúdok a tak som ich len pár zrniečkami soli posypala. Dovolila som si to, lebo za celú sezonu som ich objavila len okolo 250-300. V porovnaní s ostatnými to nie je veľa. Každý týždeň som kosila trávnate časti záhrady a všetko okolo kmeňov stromov očistila. Bolo to dosť náročné, ale žiadna škoda mi nevznikla. Chováme doma sliepky a môžem potvrdiť, že vcelku ich určite nechcú. Možno ak by som ich nakúskovala. Čo sa týka dážďoviek práve o tie sa postarajú sliepky. Od neskorej jesene až kým nesadím v záhrade, majú voľný výbeh po celom pozemku a hlavne v jari, keď začínajú vyliezať. Tento rok som ešte bezdomovcov nevidela, ale trávniky som už kosila 2X. V niektorom príspevku som čitala, že ich zbierajú a potom vyhadzujú do kanálov. Nejako sa mi to nevidí, lebo ak ich neusmrtíme, znova len vylezú, hoci na inom mieste, ale nakoniec skončia v záhrade a medzitým ešte nakladú vajíčka.
0 0
aviator aviator

aviator je offline (nepripojený) aviator

slovenský človek v kristových rokoch ...viac
Nechce sa mi čítať všetko k slimákom, ale relatívne sa osvedčuje šnekenkorn. Je to prípravok špeciálne na tento účel. Tiež niektoré hnojivá im škodia na nohy, najlepšia je tuším draselná soľ.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

Slimáky bez ulity bol k nám vraj zavlečený zo Španielska a u nás nemá prirodzeného nepriateľa. Takže pomáha len vytrvalé zbieranie alebo nalákanie na pivo - zakopať do zeme prázdne zrezané fľaše tak, aby bol vrch s úrovňou zeme a naliať do nich pivo...
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

aviator a čo je to ten šnekenkorn? Prezraď - dá sa to kúpiť?
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
V záhradkárskych potrebách je dostať proti slimákom prášok.
0 0
jopal jopal

jopal je offline (nepripojený) jopal

Hmm, "Mladi v prdeli a do dochodku daleko"... ...viac
alla66 Pozri príspevok
V záhradkárskych potrebách je dostať proti slimákom prášok.
Cena, aplikacia, skusenosti?
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Nepamätám si detaily, kupoval to kolega minulý rok, skús sa informovať v špec. predajni....Aplikácia - nasypať na zem okolo záhonu....
Ak nezabudnem, spýtam sa....
0 0
aviator aviator

aviator je offline (nepripojený) aviator

slovenský človek v kristových rokoch ...viac
alla66 Pozri príspevok
Nepamätám si detaily, kupoval to kolega minulý rok, skús sa informovať v špec. predajni....Aplikácia - nasypať na zem okolo záhonu....
Ak nezabudnem, spýtam sa....
To je ten šnekenkorn.
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Mám tušáka, že ponúkol kolegovi viac druhov....neviem, v čom sa líšili...možno cena,veľkosť balenia, výrobcovia...
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

To je iba chémia, ktorá pomáha iba jednorázovo a krátkodobo, museli by ste zo aplikovať každý týždeň a slimákov by stále iba pribúdalo. Treba to urobiť tak, aby sa slimákom vo vašej záhrade prestalo páčiť. Mám takú príručku ako na slimákov, ale nechce sa mi ju teraz celú prepisovať hlavne z časových dôvodov.
0 0
jopal jopal

jopal je offline (nepripojený) jopal

Hmm, "Mladi v prdeli a do dochodku daleko"... ...viac
wabi Pozri príspevok
...Mám takú príručku ako na slimákov, ale nechce sa mi ju teraz celú prepisovať hlavne z časových dôvodov.
A nedal by sa ani scan a niekde to upload-nut s odkazom na adresu? (To by nemalo zabrat vela casu....)
Naposledy upravil jopal : 02.05.09 at 08:41
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Okolo miest kam nechceme aby slimáky šli im treba vytvoriť pre nich nevhodné podmienky - teta sucho prašno, kamienky, drť, Slimáky totiž tým že zanechávajú za sebou sliz pri pohybe strácajú vlhko a tak im treba ohradiť priestor kde ich nechceme takouto barierou...
Funguje na nich pivo ako pasca napríklad.
0 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Súhlasim, ale ten priestor by musel byť aspon 1 meter široký okolo celej plochy, ktorú chceme chrániť. Nesmie tam byť ani jeden lístok, inak sa ukryjú práve tam. Ale skúšať treba všetko a všetko chvíľu aj funguje. Ja som ich u seba tento rok ešte neobjavila, ale netvrdím že ich nemám.
0 0
jopal jopal

jopal je offline (nepripojený) jopal

Hmm, "Mladi v prdeli a do dochodku daleko"... ...viac
wabi Pozri príspevok
... teta sucho prašno, kamienky, drť, Funguje na nich pivo ako pasca napríklad.
To je pene, kym je take pocasie ako doteraz (to im nepraje...) Ale akonahle zacne tyzden v kuse prsiavat, ako chces to sucho udrziavat? A pri vydatnom dazdi a zemiakovej ci paradajkovej vnatke aj na zriedene pivo sa vykaslu... Resp. napisem to inac. 3 ks najdem v pive a 269 na listoch...
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Možno si poviete že urobiť z obyčajnej fólie "strechu" nad slimačiu barieru je príliš pracné, ale ak vás to tak trápi je to účinné...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať