Zavrieť

Porady

Pokyn DR SR - k obchodnému majetku, ktorý je využívaný daňovníkom s príjmami § 6

Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Z Pokynu vyberám tak často dotazované :
Ostatné nájdete dolu v Pokyne - zo stránky www.drsr.sk



Príklad
Daňovník, fyzická osoba, vykonávajúci podnikateľskú činnosť a dosahujúca príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov si kúpi osobné motorové vozidlo 25.12.2008. Toto motorové vozidlo si kúpi ako občan, fyzická osoba, tzn., že doklady nie sú vystavené na fyzickú osobu podnikateľa (s jeho obchodným menom, IČO, DIČ). Keďže predajca dodáva technický preukaz až po zaslaní od výrobcu vozidla, čo býva aj desať dní, daňovník dostane na automobil tzv. „prenosnú značku“, s ktorou je oprávnený používať vozidlo na cestných komunikáciách. Dňa 26.12.2008 sa však rozhodne, že bude využívať auto na podnikanie a o obstaraní auta začne účtovať (zavedie ho na kartu dlhodobého majetku atď.). Je možné uplatniť si daňový odpis už v roku 2008?
V súlade s ustanovením § 10 ods. 2 postupov účtovania v sústave JÚ, podmienkou zaradenia dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku do používania nie je jeho úhrada. Uvedením do používania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho používanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov.
Z uvedeného vyplýva, že majetok daňovník môže zaradiť do užívania až po splnení všetkých technických funkcií podľa osobitných predpisov, ktorým je aj pridelenie evidenčného čísla na vozidlo používané na cestných komunikáciách v súlade s ustanoveniami zákona č. 725/2004 Z.z., o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Po zaradení do užívania tohto majetku v súlade s ustanoveniami postupov účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva je možné takýto majetok začať aj daňovo odpisovať zo vstupnej ceny určenej podľa § 25 zákona o dani z príjmov v súlade s ustanoveniami § 22 až 29 zákona o dani z príjmov.
Ak teda daňovník nebude mať zabezpečené k 31.12.2008 všetky technické funkcie a to aj pridelené evidenčné číslo na motorové vozidlo, nemôže si toto zaradiť do majetku a nemôže si uplatniť účtovné ani daňové odpisy k 31.12.2008.
Skutočnosť, že daňovník kúpil motorové vozidlo ako občan, nie ako podnikateľ pod svojimi identifikačnými údajmi, nemá vplyv na uplatnenie výdavku na kúpu tohto motorového
3
vozidla ako daňového výdavku prostredníctvom odpisov v súlade s ustanoveniami zákona o dani z príjmov, nakoľko je vlastníkom tohto vozidla a o tomto vozidle účtuje, čo je splnenie definície obchodného majetku podľa § 2 písm. m) zákona o dani z príjmov.

Postupy účtovania v sústave JÚ ustanovujú v § 20 postup a pravidlá na odpisovanie dlhodobého majetku. Ide o účtovné odpisy, ktoré sa však väčšinou v jednoduchom účtovníctve rovnajú daňovým odpisom.

.................................................. ....................................

Príklad
Daňovník vykonáva svoju podnikateľskú činnosť v mieste trvalého bydliska, pričom má k výkonu činnosti vyčlenenú jednu izbu v byte (dome). O časti nehnuteľnosti účtuje ako o majetku využívanom na podnikanie, tzn., že ju vedie na karte dlhodobého hmotného majetku. Napriek skutočnosti, že uvedenú časť nehnuteľnosti využívanú v súvislosti s podnikaním, nevyňal z bytového fondu a nevedie ju ako nebytovú časť v súlade s osobitnými predpismi, z dôvodu, že o tejto časti nehnuteľnosti účtuje alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov, je jeho obchodným majetkom v súlade s § 2 písm. m) zákona o dani z príjmov, čo znamená, že všetky výdavky spojené s touto časťou nehnuteľnosti sú daňovými výdavkami spĺňajúcimi podmienky uvedené v § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov (opravy, technické zhodnotenie a pod).
Aj v prípade, ak by o tejto časti nehnuteľnosti neúčtoval ako o majetku využívanom na podnikanie ale v súvislosti s podnikaním si túto časť nehnuteľnosti vybavil zariadením (sedačka, počítač, regále na spisy a pod.) a o týchto by účtoval ako o majetku využívanom na podnikanie, tieto sú rovnako obchodným majetkom a ich obstaranie je daňovým výdavkom v súlade s ustanoveniami zákona o dani z príjmov, t.j. zaradenie alebo nezaradenie časti nehnuteľnosti na podnikanie sa pre uplatňovanie daňových výdavkov posudzuje oddelene od vybavenia takejto časti nehnuteľnosti iným hnuteľným majetkom využívaným na podnikanie.
[/SIZE]
Naposledy upravil Zita5 : 12.11.08 at 05:56
Usporiadat
GiZMo1221 GiZMo1221

GiZMo1221 je offline (nepripojený) GiZMo1221

Anja111 Pozri príspevok
Účtovaním sa tu myslí: uplatňovanie odpisov do VOZD...
no, na VOZD som musel pouzit google (výdavky ovplyvňujúce základ dane)

takze, fakt sa to tyka iba odpisov? to asi ziaden FOO standardne nerobi...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Anja111 Pozri príspevok
Účtovaním sa tu myslí: uplatňovanie odpisov do VOZD...
A keď preruším odpisovanie, tak je to OM alebo nie? Veď si odpisy neuplatňujem?
0 0
GiZMo1221 GiZMo1221

GiZMo1221 je offline (nepripojený) GiZMo1221

marjankaj Pozri príspevok
Ja si myslím, že je to dosť nejednoznačné s tým majetkom. Porovnajte napríklad automobil nezaradený do majetku, účtujete paušálnu náhradu za 1 km. Tak mal by byť zaradený do majetku alebo nie?
Pozrite aj §6 ods(11) a §22 . Odvolávajú sa jeden na druhý. Excel by sa v takomto prípade zacyklil.
- nejednoznacnost pre obycajneho cloveka je uplne zrejma
- priklad s autom: videl som tu nazory (#28), ze ked prenajimam byt a uplatnujem si pausalne vydaje, tak vtedy sa byt neberie ako hmotny majetok.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

marjankaj Pozri príspevok
A keď preruším odpisovanie, tak je to OM alebo nie? Veď si odpisy neuplatňujem?
Chcela som to vysvetliť čo najjednoduchšie a vidím, že sa mi to nepodarilo... Dá sa to pochopiť všelijako.
Podľa mňa však už to, že prerušíš odpisovanie, znamená, že uznávaš, že máš nehnuteľnosť zaradenú v OM. Teda máš právo ju odpisovať, hoci si to nevyužil... V tom prípade sa pri predaji nehnuteľnosti táto považuje za odpisovaný OM.
3 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

GiZMo1221 Pozri príspevok
- nejednoznacnost pre obycajneho cloveka je uplne zrejma
- priklad s autom: videl som tu nazory (#28), ze ked prenajimam byt a uplatnujem si pausalne vydaje, tak vtedy sa byt neberie ako hmotny majetok.
Tiež som toho názoru, že či už hnuteľný majetok alebo nehnuteľnosť, sa pri využití paušálnych výdavkov nepovažujú za OM.
3 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
GiZMo1221 Pozri príspevok
- nejednoznacnost pre obycajneho cloveka je uplne zrejma
- priklad s autom: videl som tu nazory (#28), ze ked prenajimam byt a uplatnujem si pausalne vydaje, tak vtedy sa byt neberie ako hmotny majetok.
No v tých paušálnych výdavkoch sú zahrnuté aj odpisy.
Teraz je problém, či je to OM podľa §2 písm. m alebo nie.
Podľa §22 to tak nemusí byť, podľa §6 to tak môže byť a podľa § 2 to tak má byť?

m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 alebo 14; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,
§22
(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo 14 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.
§6
(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o

a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
1 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Mala som takú skúsenosť ( dosť dávno, ešte vtedy bola cestná daň). Obrátila s dopytom na DRSR s otázkou: " Čo si máme vysvetliť pod pojmom ... používať automobil v súvislosti s podnikaním. Prišla odpoveď, že ide o taký automobil, ktorý je zaradený v obchodnom majetku s odvolávkou na Obchodný zákonník ... z toho by potom vyplývalo, že ak si tento automobil ( alebo aj iný majetok) nezaradiš ( t. j. protokolom o zaradení do evidencie obchodného majetku, čo má za následok jeho zápis na kartu dlhodobého majetku a jeho odpisovanie. t j. opotrebenie majetku,nakoľko ho v súvislosti s dosahovaním príjmov používaš) do evidencie, tak nemôžeš hovoriť o obchodnom majetku.

... ale pri príjmoch z prenájmu, môžeš mať založenú živnosť ale aj nemusíš. ... a vždy pritom ide o § 6 ZDP.

Je potom nanajvýš potrebné obrátiť sa s dopytom na DRSR. Otázka by sa týkala toho, či je poberanie príjmov z prenájmu bez založenia živnosti v intenciách § 6 ZDP podnikaním ..., a keďže dnes už vieme, že je, tak potom máš aj obchodný majetok = zaradenie do evidencie ... a z toho vyplývajúce ďalšie...

Toto je ale iba môj názor.
0 0
GiZMo1221 GiZMo1221

GiZMo1221 je offline (nepripojený) GiZMo1221

promont maja Pozri príspevok
či je poberanie príjmov z prenájmu bez založenia živnosti v intenciách § 6 ZDP podnikaním ..., a keďže dnes už vieme, že je.
akoze je? preco par 6 teda rozdeluje a definuje pojmy: Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu ?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Anja111 Pozri príspevok
Chcela som to vysvetliť čo najjednoduchšie a vidím, že sa mi to nepodarilo... Dá sa to pochopiť všelijako.
Podľa mňa však už to, že prerušíš odpisovanie, znamená, že uznávaš, že máš nehnuteľnosť zaradenú v OM. Teda máš právo ju odpisovať, hoci si to nevyužil... V tom prípade sa pri predaji nehnuteľnosti táto považuje za odpisovaný OM.
A vieš si predstaviť, že by som ju chcel odpisovať? Napríklad by som zaradil byt, ktorý som nadobudol v roku 1995 do OM tento rok a teraz by som mal odpisovať ako 16. rok? Odpisová doba sa postupne menila z 50 rokov na terajších 20? Ja mám na to tabuľku, ale kto nemá, tak bude študovať zákony od roku 1995.
Pozri §24 ods(5)
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
GiZMo1221 Pozri príspevok
akoze je? preco par 6 teda rozdeluje a definuje pojmy: Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu ?
V §2 písm.m) sa nepíše o príjmoch z podnikania, ale o príjmoch podľa §6(teda aj o príjmoch z prenájmu)
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Ešte raz k tomu automobilu.
Ak využívam vlastné vozidlo nazaradené do OM, podľa §19 ods(2) písm(e) si môžem uplatniť paušálne výdavky 0,183 € /km.
Ale podľa §2 písm(m) automobil používam v súvislosti s dosahovaním príjmu a teda je považovaný za OM.
A teraz by som si nemohol uplatňovať paušálne výdavky, ale mal by som odpisovať?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Ale to nedáva odpoveď na otázku, keď daňovník uplatňoval skutočné výdavky, ale neuplatňoval odpisy.

Zmizol mi príspevok od BEA, na ktorý som reagoval.
0 0
GiZMo1221 GiZMo1221

GiZMo1221 je offline (nepripojený) GiZMo1221

marjankaj Pozri príspevok
Ale to nedáva odpoveď na otázku, keď daňovník uplatňoval skutočné výdavky, ale neuplatňoval odpisy.
ano, ano, prosim
dufam, ze sa damy a pani odbornici dohodnu
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Odpoveď k príspevku http://www.porada.sk/1388495-post16.html

Citujem z pokynu :

Ak daňovník nezaradí využívaný majetok do obchodného majetku, t.j. nebude o ňom účtovať alebo viesť evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov výdavky spojené s používaním takéhoto majetku sú výdavkami na osobnú potrebu daňovníka súvisiacu s využívaním jeho osobného majetku na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa § 6 zákona o dani z príjmov, ktoré si daňovník môže uplatniť pri príjme z predaja takéhoto majetku, ak tento príjem nebude oslobodený od dane v súlade s § 9 zákona o dani z príjmov.
9
V súvislosti s majetkom, ktorý daňovník využíva na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, ale o ňom neúčtuje, je možné ako daňový výdavok považovať len výdavky na riadnu prevádzku takéhoto majetku a to najmä spotrebu energií, pohonných hmôt a iných výdavkov, ktoré je daňovník povinný uhrádzať podľa osobitných predpisov v súlade s § 19 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov.

To znamená , že ak majetok zaradený v OM nie je , tak všetky prípadné zrealizované opravy,úpravy , maľovanie a veci podobné sú výdavkami pre osobnú spotrebu daňovníka.
Jedine čo môže pri nezaradenom OM uplatniť sú výdavky na riadnu prevádzku t.j. plyn, energia, nájom .

------------------------------------------------------------------------
Čo sa týka zdaňovania pri predaji tak uvádzam nasledovné :


Ak daňovník prenajímanú nehnuteľnosť evidoval podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmu, potom je pre účely splnenia podmienok pre oslobodenie príjmu z predaja potrebné skúmať dobu, ktorá uplynula odo dňa vyradenia z obchodného majetku do dňa jej predaja.

Ak daňovník prenajímanú nehnuteľnosť neevidoval podľa § 6 ods. 11 zákon o dani z príjmov, potom je pre účely splnenia podmienky pre oslobodenie príjmu z predaja potrebné skúmať dobu, ktorá uplynula odo dňa nadobudnutia nehnuteľnosti do dňa jej predaja.
V prípade, ak ide o daňovníka, ktorý vedie účtovníctvo (t. j. nejde o daňovníka, ktorý má príjem podľa § 6 ods. 3 zákon o dani z príjmov):
– a o nehnuteľnosti účtoval ako o majetku využívanom na prenájom, potom je pre účely splnenia podmienky pre oslobodenie príjmu z predaja potrebné skúmať dobu, ktorá uplynula medzi dňom vyradenia nehnuteľnosti z obchodného majetku a jej predajom.
– a o nehnuteľnosti neúčtoval ako o majetku využívanom na prenájom, potom je pre účely splnenia podmienok pre oslobodenie príjmov z predaja potrebné skúmať dobu, ktorá uplynula odo dňa nadobudnutia nehnuteľnosti do jej predaja a nie dĺžku doby, ktorá uplynula medzi vyradením nehnuteľnosti z obchodného majetku a jej predajom.

Takže skúmate pri predaji vlastne dobu od nadobudnutia nehnuteľnosti po jej predaj podľa Zákona o dai z príjmu


§ 9
Príjmy oslobodené od dane
Na začiatok


(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem

1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,

Takto ja chápem prenájom , pri ktorom nemám nehnuteľnosť v OM, čiže ju neodpisujem , uplatňujem len súvisiace náklady s prevádzkou .
Naposledy upravil Zita5 : 02.05.10 at 05:08 Dôvod: Doplnenie § 9
7 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
marjankaj Pozri príspevok
Ešte raz k tomu automobilu.
Ak využívam vlastné vozidlo nazaradené do OM, podľa §19 ods(2) písm(e) si môžem uplatniť paušálne výdavky 0,183 € /km.
Ale podľa §2 písm(m) automobil používam v súvislosti s dosahovaním príjmu a teda je považovaný za OM.
A teraz by som si nemohol uplatňovať paušálne výdavky, ale mal by som odpisovať?
Príklad
Daňovník s príjmami zo živnosti podľa § 6 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov, využíva na dosiahnutie predmetných príjmov osobný automobil, ktorý obstaráva formou finančného prenájmu. Počas prenájmu o tomto majetku neúčtuje (nemá ho zahrnutý v obchodnom majetku). Ihneď po skončení prenájmu a nadobudnutí vlastníckeho práva, automobil predá.
Príjem z predaja je podľa § 9 ods. 1písm d) zákona o dani z príjmov oslobodený od dane.


Raz je to Pokyn DRSR , ktorý je uverejnený na verejnej stránke pre daňovníkov a daňový úrad ak vydá von nejakú informáciu , tak raz a navždy pokiaľ tam neuvedie zmenu a dátum zmeny ......je to platné .
0 0
GiZMo1221 GiZMo1221

GiZMo1221 je offline (nepripojený) GiZMo1221

Zita, najskor vdaka za prispevok.
ale este by som mal par otazok:
Zita5 Pozri príspevok
Ak daňovník prenajímanú nehnuteľnosť neevidoval podľa § 6 ods. 11 zákon o dani z príjmov, potom je pre účely splnenia podmienky pre oslobodenie príjmu z predaja potrebné skúmať dobu, ktorá uplynula odo dňa nadobudnutia nehnuteľnosti do dňa jej predaja.
cize u mna sa jedna o danovnika, ktory eviduje podla § 6 ods. 3 zákona?

Zita5 Pozri príspevok
V prípade, ak ide o daňovníka, ktorý vedie účtovníctvo (t. j. nejde o daňovníka, ktorý má príjem podľa § 6 ods. 3 zákon o dani z príjmov):
predpokladam, ze tato cast odstavca (+dve odrazky) sa ma netyka...?

Zita5 Pozri príspevok
§ 9 Príjmy oslobodené od dane
nechapem. znamena to, ze musim tam mat 2 roky trvaly pobyt a pretoze som prenajimal, aj vlastnit 5 rokov?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
GiZMo1221 Pozri príspevok
Zita, najskor vdaka za prispevok.
ale este by som mal par otazok:

cize u mna sa jedna o danovnika, ktory eviduje podla § 6 ods. 3 zákona?


predpokladam, ze tato cast odstavca (+dve odrazky) sa ma netyka...?


nechapem. znamena to, ze musim tam mat 2 roky trvaly pobyt a pretoze som prenajimal, aj vlastnit 5 rokov?

Ja som Vás brala ako daňovníka podľa §6 odst.3
Ak to tak nie je tak to upresnite .
§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Na začiatok
(1) Príjmami z podnikania sú

a) príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, 24)
b) príjmy zo živnosti, 25)
c) príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov26) neuvedené v písmenách a) a b),
d) príjmy spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti podľa odsekov 7 a 8.

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27) a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu, 29)
d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)

(3) Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností.



Čo sa týka posúdenia :
- trvalý pobyt 2 roky

- ak nespĺňate tak posudzujete vlastníctvo 5 rokov


Pri nehnuteľnosti vloženej do OM sa posudzuje či uplynula 5 ročná lehota odo dňa vyradenia z OM .
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
GiZMo1221 Pozri príspevok
akoze je? preco par 6 teda rozdeluje a definuje pojmy: Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu ?
Lebo aj firma (napr. s.r.o.) môže vlastniť nehnuteľnosť a tam je to príjem "z podnikania".
Ak máš nehnuteľnosť v OM tak je to príjem z podnikania, ak v osobnom vlastníctve, tak je to príjem z prenájmu.(to je tak ľudovo povedané)
0 0
GiZMo1221 GiZMo1221

GiZMo1221 je offline (nepripojený) GiZMo1221

Zita5 Pozri príspevok
Ja som Vás brala ako daňovníka podľa §6 odst.3
Ak to tak nie je tak to upresnite
ano, vzhladom na vysvetlenie OM, to tak snad bude
vychadzam z : "Jedine čo môže pri nezaradenom OM uplatniť sú výdavky na riadnu prevádzku t.j. plyn, energia, nájom"

Zita5 Pozri príspevok
Pri nehnuteľnosti vloženej do OM sa posudzuje či uplynula 5 ročná lehota odo dňa vyradenia z OM .
teda ak som nehnutelnost nemal v OM, tak sa berie vlastnictvo poslednych 5 rokov...?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
GiZMo1221 Pozri príspevok
ano, vzhladom na vysvetlenie OM, to tak snad bude
vychadzam z : "Jedine čo môže pri nezaradenom OM uplatniť sú výdavky na riadnu prevádzku t.j. plyn, energia, nájom"


teda ak som nehnutelnost nemal v OM, tak sa berie vlastnictvo poslednych 5 rokov...?
To čo tu píšeš? Snáď vieš, či máš nehnuteľnosť v OM.
My tu nevieme nič.
Ani či máš živnostenský list, alebo či podnikáš na základe iného oprávnenia. Alebo nepodnikáš vôbec a máš iba príjmy z prenájmu bytu.
Uveď potrebné skutočnosti, alebo si to sám vyčítaj z paragrafov zákona o dani z príjmu. Toto nie je kvíz, kto uhádne, kam ťa zaradiť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať