Odpoveď k príspevku
http://www.porada.sk/1388495-post16.html
Citujem z pokynu :
Ak daňovník nezaradí využívaný majetok do obchodného majetku, t.j. nebude o ňom účtovať alebo viesť evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov výdavky spojené s používaním takéhoto majetku sú výdavkami na osobnú potrebu daňovníka súvisiacu s využívaním jeho osobného majetku na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa § 6 zákona o dani z príjmov, ktoré si daňovník môže uplatniť pri príjme z predaja takéhoto majetku, ak tento príjem nebude oslobodený od dane v súlade s § 9 zákona o dani z príjmov.
9
V súvislosti s majetkom, ktorý daňovník využíva na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, ale o ňom neúčtuje, je možné ako daňový výdavok považovať len výdavky na riadnu prevádzku takéhoto majetku a to najmä spotrebu energií, pohonných hmôt a iných výdavkov, ktoré je daňovník povinný uhrádzať podľa osobitných predpisov v súlade s § 19 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov.
To znamená , že ak majetok zaradený v OM nie je , tak všetky prípadné zrealizované opravy,úpravy , maľovanie a veci podobné sú výdavkami pre osobnú spotrebu daňovníka.
Jedine čo môže pri nezaradenom OM uplatniť sú výdavky na riadnu prevádzku t.j. plyn, energia, nájom .
------------------------------------------------------------------------
Čo sa týka zdaňovania pri predaji tak uvádzam nasledovné :
Ak daňovník prenajímanú nehnuteľnosť evidoval podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmu, potom je pre účely splnenia podmienok pre oslobodenie príjmu z predaja potrebné skúmať dobu, ktorá uplynula odo dňa vyradenia z obchodného majetku do dňa jej predaja.
Ak daňovník prenajímanú nehnuteľnosť neevidoval podľa § 6 ods. 11 zákon o dani z príjmov, potom je pre účely splnenia podmienky pre oslobodenie príjmu z predaja potrebné skúmať dobu, ktorá uplynula odo dňa nadobudnutia nehnuteľnosti do dňa jej predaja.
V prípade, ak ide o daňovníka, ktorý vedie účtovníctvo (t. j. nejde o daňovníka, ktorý má príjem podľa § 6 ods. 3 zákon o dani z príjmov):
– a o nehnuteľnosti účtoval ako o majetku využívanom na prenájom, potom je pre účely splnenia podmienky pre oslobodenie príjmu z predaja potrebné skúmať dobu, ktorá uplynula medzi dňom vyradenia nehnuteľnosti z obchodného majetku a jej predajom.
– a o nehnuteľnosti neúčtoval ako o majetku využívanom na prenájom, potom je pre účely splnenia podmienok pre oslobodenie príjmov z predaja potrebné skúmať dobu, ktorá uplynula odo dňa nadobudnutia nehnuteľnosti do jej predaja a nie dĺžku doby, ktorá uplynula medzi vyradením nehnuteľnosti z obchodného majetku a jej predajom.
Takže skúmate pri predaji vlastne dobu od nadobudnutia nehnuteľnosti po jej predaj podľa Zákona o dai z príjmu
§ 9
Príjmy oslobodené od dane
Na začiatok
(1) Od dane je oslobodený príjem
a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov,
ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,
Takto ja chápem prenájom , pri ktorom nemám nehnuteľnosť v OM, čiže ju neodpisujem , uplatňujem len súvisiace náklady s prevádzkou .