Zavrieť

Porady

Pokyn DR SR - k obchodnému majetku, ktorý je využívaný daňovníkom s príjmami § 6

Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Z Pokynu vyberám tak často dotazované :
Ostatné nájdete dolu v Pokyne - zo stránky www.drsr.sk



Príklad
Daňovník, fyzická osoba, vykonávajúci podnikateľskú činnosť a dosahujúca príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov si kúpi osobné motorové vozidlo 25.12.2008. Toto motorové vozidlo si kúpi ako občan, fyzická osoba, tzn., že doklady nie sú vystavené na fyzickú osobu podnikateľa (s jeho obchodným menom, IČO, DIČ). Keďže predajca dodáva technický preukaz až po zaslaní od výrobcu vozidla, čo býva aj desať dní, daňovník dostane na automobil tzv. „prenosnú značku“, s ktorou je oprávnený používať vozidlo na cestných komunikáciách. Dňa 26.12.2008 sa však rozhodne, že bude využívať auto na podnikanie a o obstaraní auta začne účtovať (zavedie ho na kartu dlhodobého majetku atď.). Je možné uplatniť si daňový odpis už v roku 2008?
V súlade s ustanovením § 10 ods. 2 postupov účtovania v sústave JÚ, podmienkou zaradenia dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku do používania nie je jeho úhrada. Uvedením do používania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho používanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov.
Z uvedeného vyplýva, že majetok daňovník môže zaradiť do užívania až po splnení všetkých technických funkcií podľa osobitných predpisov, ktorým je aj pridelenie evidenčného čísla na vozidlo používané na cestných komunikáciách v súlade s ustanoveniami zákona č. 725/2004 Z.z., o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Po zaradení do užívania tohto majetku v súlade s ustanoveniami postupov účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva je možné takýto majetok začať aj daňovo odpisovať zo vstupnej ceny určenej podľa § 25 zákona o dani z príjmov v súlade s ustanoveniami § 22 až 29 zákona o dani z príjmov.
Ak teda daňovník nebude mať zabezpečené k 31.12.2008 všetky technické funkcie a to aj pridelené evidenčné číslo na motorové vozidlo, nemôže si toto zaradiť do majetku a nemôže si uplatniť účtovné ani daňové odpisy k 31.12.2008.
Skutočnosť, že daňovník kúpil motorové vozidlo ako občan, nie ako podnikateľ pod svojimi identifikačnými údajmi, nemá vplyv na uplatnenie výdavku na kúpu tohto motorového
3
vozidla ako daňového výdavku prostredníctvom odpisov v súlade s ustanoveniami zákona o dani z príjmov, nakoľko je vlastníkom tohto vozidla a o tomto vozidle účtuje, čo je splnenie definície obchodného majetku podľa § 2 písm. m) zákona o dani z príjmov.

Postupy účtovania v sústave JÚ ustanovujú v § 20 postup a pravidlá na odpisovanie dlhodobého majetku. Ide o účtovné odpisy, ktoré sa však väčšinou v jednoduchom účtovníctve rovnajú daňovým odpisom.

.................................................. ....................................

Príklad
Daňovník vykonáva svoju podnikateľskú činnosť v mieste trvalého bydliska, pričom má k výkonu činnosti vyčlenenú jednu izbu v byte (dome). O časti nehnuteľnosti účtuje ako o majetku využívanom na podnikanie, tzn., že ju vedie na karte dlhodobého hmotného majetku. Napriek skutočnosti, že uvedenú časť nehnuteľnosti využívanú v súvislosti s podnikaním, nevyňal z bytového fondu a nevedie ju ako nebytovú časť v súlade s osobitnými predpismi, z dôvodu, že o tejto časti nehnuteľnosti účtuje alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov, je jeho obchodným majetkom v súlade s § 2 písm. m) zákona o dani z príjmov, čo znamená, že všetky výdavky spojené s touto časťou nehnuteľnosti sú daňovými výdavkami spĺňajúcimi podmienky uvedené v § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov (opravy, technické zhodnotenie a pod).
Aj v prípade, ak by o tejto časti nehnuteľnosti neúčtoval ako o majetku využívanom na podnikanie ale v súvislosti s podnikaním si túto časť nehnuteľnosti vybavil zariadením (sedačka, počítač, regále na spisy a pod.) a o týchto by účtoval ako o majetku využívanom na podnikanie, tieto sú rovnako obchodným majetkom a ich obstaranie je daňovým výdavkom v súlade s ustanoveniami zákona o dani z príjmov, t.j. zaradenie alebo nezaradenie časti nehnuteľnosti na podnikanie sa pre uplatňovanie daňových výdavkov posudzuje oddelene od vybavenia takejto časti nehnuteľnosti iným hnuteľným majetkom využívaným na podnikanie.
[/SIZE]
Naposledy upravil Zita5 : 12.11.08 at 06:56
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
GiZMo1221 Pozri príspevok
ano, vzhladom na vysvetlenie OM, to tak snad bude
vychadzam z : "Jedine čo môže pri nezaradenom OM uplatniť sú výdavky na riadnu prevádzku t.j. plyn, energia, nájom"


teda ak som nehnutelnost nemal v OM, tak sa berie vlastnictvo poslednych 5 rokov...?
Vy sa nemôžete zaraďovať pod §6 odst.3 len z dôvodu vysvetlenia OM.
To s tým nemá nič spoločné.

Jednoducho buď ste súkromná osoba FO a prenajímate byt a dosahujete príjem podľa §6 odst.3 , alebo ste živnostník, prenájom máte ako jeden z predmetov činností v živnostenskom liste a tým prenájom je aj vaším podnikaním z ktorého dosahujete príjem podľa §6 odst.1 písm.b .
5 0
GiZMo1221 GiZMo1221

GiZMo1221 je offline (nepripojený) GiZMo1221

Zita5 Pozri príspevok
Jednoducho buď ste súkromná osoba FO a prenajímate byt a dosahujete príjem podľa §6 odst.3 , alebo ste živnostník, prenájom máte ako jeden z predmetov činností v živnostenskom liste a tým prenájom je aj vaším podnikaním z ktorého dosahujete príjem podľa §6 odst.1 písm.b .
dakujem za vysvetlenie. u mna plati:
- som FOO, prenajimam podla §6 odst.3
- byt som nezaradil do OM, neuctujem ani nevediem evidenciu podla § 6 ods. 11, ale uplatnil som vydavky na riadnu prevadzku (co som mohol).
- byt mam vo vlastnictve >5 rokov, ale nemam tam trvaly pobyt => som oslobodeny od platenia dane podla §9 odst.1b
mozete mi to prosim potvrdit, ak to je spravne? dakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
GiZMo1221 Pozri príspevok
dakujem za vysvetlenie. u mna plati:
- som FOO, prenajimam podla §6 odst.3
- byt som nezaradil do OM, neuctujem ani nevediem evidenciu podla § 6 ods. 11, ale uplatnil som vydavky na riadnu prevadzku (co som mohol).
- byt mam vo vlastnictve >5 rokov, ale nemam tam trvaly pobyt => som oslobodeny od platenia dane podla §9 odst.1b
mozete mi to prosim potvrdit, ak to je spravne? dakujem
Noo , takto ako ste to napísali v tomto duchu , si podľa pokynu vysvetľujem aj ja , že by to tak malo byť .
Lenže ja nie som podstatná .Ale.....ja by som ešte na Vašom mieste napísala dopyt na DRSR cez stránku www.drsr.sk , čo na to daňoví pracovníci . Mať proste založenú odpoveď resp.vyjadrenie na Váš dopyt . Lebo koľko ľudí toľko názorov , koľko daňových úradníkov toľko pohľadov na vec.....
A po mojich skúsenostiach , odpovede Daňového riaditeľstva v prevažnej väčšine obsahujú citovanie paragrafov dotknutých zákonov z oblasti , na ktorú sa daňovník pýta . Veľa krát ich odpoveď nie je uspokojivá,
je vyhýbavá a nie je priama na zadaný dopyt .
Ja by som tam uviedla poznámku , že žiadam jasnú odpoveď , či som povinný pri predaji bytu zdaňovať príjem , alebo nezdaňovať z dôvodu oslobodenia na základe Vášho podrobne napísaného dopytu .
Môžete tam citovať aj výklad z Pokynu .... .
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

GiZMo1221 Pozri príspevok
akoze je? preco par 6 teda rozdeluje a definuje pojmy: Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu ?
.. opravujem svoje tvrdenie ... presvedčila ma Zita5 vo svojich príspevkoch.
Naposledy upravil promont maja : 03.05.10 at 05:46
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Zita5 Pozri príspevok
Noo , takto ako ste to napísali v tomto duchu , si podľa pokynu vysvetľujem aj ja , že by to tak malo byť .
Lenže ja nie som podstatná .Ale.....ja by som ešte na Vašom mieste napísala dopyt na DRSR cez stránku www.drsr.sk , čo na to daňoví pracovníci . Mať proste založenú odpoveď resp.vyjadrenie na Váš dopyt . Lebo koľko ľudí toľko názorov , koľko daňových úradníkov toľko pohľadov na vec.....
A po mojich skúsenostiach , odpovede Daňového riaditeľstva v prevažnej väčšine obsahujú citovanie paragrafov dotknutých zákonov z oblasti , na ktorú sa daňovník pýta . Veľa krát ich odpoveď nie je uspokojivá,
je vyhýbavá a nie je priama na zadaný dopyt .
Ja by som tam uviedla poznámku , že žiadam jasnú odpoveď , či som povinný pri predaji bytu zdaňovať príjem , alebo nezdaňovať z dôvodu oslobodenia na základe Vášho podrobne napísaného dopytu .
Môžete tam citovať aj výklad z Pokynu .... .
Máte pravdu, ak je zákon nejednoznačný, každý správca dane môže zaujať iné stanovisko. Preto je dôležitý pokyn nadriadeného orgánu, ktorým je DRSR, oni to obvykle konzultujú s MFSR. V prípade prenájmu nehnuteľnosti podnikateľom, ktorý má na prenájom zriadenú živnosť, je to jednoznačné, nehnuteľnosť je v OM. Problémom bolo najmä to, ak fyzická osoba nepodnikateľ prenajímala nehnuteľnosť podľa § 6 ods. 3 zákona o DP, a neuplatňovala paušálne výdavky. V takomto prípade mohla uplatňovať skutočné výdavky na prevádzku bytu, tak, ako sa píše v pokyne, napr. energie, vodu, a iné služby spojené s užívaním bytu, ale mnohí sa pýtali najmä na to, či si môžu uplatňovať aj výdavky na opravy, rekonštrukciu, teda na zhodnotenie nehnuteľnosti, pričom uplatnenie týchto výdavkov vrátane odpisu nehnuteľnosti už prináleží do evidencie v rámci účtovníctva, ak je nehnuteľnosť v OM. A otázka je skôr taká, či si FO nepodnikateľ môže uplatniť aj takéto výdavky, a ak si ich uplatní, či nehnuteľnosť nie je považovaná za OM. Odsek 11 v § 6 zákona o DP sa týka len spôsobu preukazovania výdavkov u FO nepodnikateľa. Ja to chápem tak, že FO nepodnikateľ alebo uplatňuje skutočné výdavky a nehnuteľnosť je v OM, alebo uplatňuje paušálne výdavky, v ktorých je zahrnuté všetko, teda aj náklady na energie a služby.
Naposledy upravil Kvaka : 03.05.10 at 11:58 Dôvod: doplnenie textu
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Možno pomôže to, že na stránke DR je takáto odpoveď na otázku:

Vlastním nehnuteľnosť viac ako 5 rokov, ktorú som prenajímal. Nie som podnikateľ, je príjem z predaja tejto nehnuteľnosti oslobodený od dane ?

Odpoveď
Podľa § 9 ods. 1 písm. b) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov je od dane oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c) zákona o dani z príjmov, a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti, uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku.
Na účely oslobodenia príjmu z predaja nehnuteľnosti je rozhodujúce, na aký účel daňovník nehnuteľnosť využíval. Ak sa jedná o nehnuteľnosť zahrnutú do obchodného majetku, resp. o ktorej daňovník účtoval ako o majetku využívanom na prenájom, alebo ju daňovník evidoval ako majetok prenajímaný, uplatňuje sa prísnejší režim oslobodenia ako pri nehnuteľnosti, ktorú daňovník nemal zaradenú v obchodnom majetku.
Z uvedeného vyplýva, že ak daňovník nemal nehnuteľnosť zahrnutú v obchodnom majetku a uplatňoval paušálne výdavky vo výške 25 % (od. r. 2006 40 %) z úhrnu príjmov z prenájmu danej nehnuteľnosti, príjem z predaja nehnuteľnosti je oslobodený od dane, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva daňovníka. V prípade, že daňovník uplatňoval preukázateľné daňové výdavky a súčasne byt evidoval v evidencii (bol zahrnutý do majetku), príjem z predaja nehnuteľnosti bude oslobodený po uplynutí piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku.

Mne z toho vyplýva, že byt nie je v OM len vtedy, keď uplatňujem paušálne výdavky.
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

bea Pozri príspevok
Možno pomôže to, že na stránke DR je takáto odpoveď na otázku:

Vlastním nehnuteľnosť viac ako 5 rokov, ktorú som prenajímal. Nie som podnikateľ, je príjem z predaja tejto nehnuteľnosti oslobodený od dane ?

Odpoveď
Podľa § 9 ods. 1 písm. b) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov je od dane oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c) zákona o dani z príjmov, a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti, uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku.
Na účely oslobodenia príjmu z predaja nehnuteľnosti je rozhodujúce, na aký účel daňovník nehnuteľnosť využíval. Ak sa jedná o nehnuteľnosť zahrnutú do obchodného majetku, resp. o ktorej daňovník účtoval ako o majetku využívanom na prenájom, alebo ju daňovník evidoval ako majetok prenajímaný, uplatňuje sa prísnejší režim oslobodenia ako pri nehnuteľnosti, ktorú daňovník nemal zaradenú v obchodnom majetku.
Z uvedeného vyplýva, že ak daňovník nemal nehnuteľnosť zahrnutú v obchodnom majetku a uplatňoval paušálne výdavky vo výške 25 % (od. r. 2006 40 %) z úhrnu príjmov z prenájmu danej nehnuteľnosti, príjem z predaja nehnuteľnosti je oslobodený od dane, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva daňovníka. V prípade, že daňovník uplatňoval preukázateľné daňové výdavky a súčasne byt evidoval v evidencii (bol zahrnutý do majetku), príjem z predaja nehnuteľnosti bude oslobodený po uplynutí piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku.

Mne z toho vyplýva, že byt nie je v OM len vtedy, keď uplatňujem paušálne výdavky.
No to je presne to, čo si aj ja myslím, a čo som napísala vyššie. Lebo ak uplatňuje preukázateľné daňové výdavky, podľa § 6 ods. 11, vždy vedie aj potrebnú evidenciu. Inak to nejde.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
bea Pozri príspevok
Možno pomôže to, že na stránke DR je takáto odpoveď na otázku:

Vlastním nehnuteľnosť viac ako 5 rokov, ktorú som prenajímal. Nie som podnikateľ, je príjem z predaja tejto nehnuteľnosti oslobodený od dane ?

Odpoveď
Podľa § 9 ods. 1 písm. b) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov je od dane oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c) zákona o dani z príjmov, a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti, uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku.
Na účely oslobodenia príjmu z predaja nehnuteľnosti je rozhodujúce, na aký účel daňovník nehnuteľnosť využíval. Ak sa jedná o nehnuteľnosť zahrnutú do obchodného majetku, resp. o ktorej daňovník účtoval ako o majetku využívanom na prenájom, alebo ju daňovník evidoval ako majetok prenajímaný, uplatňuje sa prísnejší režim oslobodenia ako pri nehnuteľnosti, ktorú daňovník nemal zaradenú v obchodnom majetku.
Z uvedeného vyplýva, že ak daňovník nemal nehnuteľnosť zahrnutú v obchodnom majetku a uplatňoval paušálne výdavky vo výške 25 % (od. r. 2006 40 %) z úhrnu príjmov z prenájmu danej nehnuteľnosti, príjem z predaja nehnuteľnosti je oslobodený od dane, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva daňovníka. V prípade, že daňovník uplatňoval preukázateľné daňové výdavky a súčasne byt evidoval v evidencii (bol zahrnutý do majetku), príjem z predaja nehnuteľnosti bude oslobodený po uplynutí piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku.

Mne z toho vyplýva, že byt nie je v OM len vtedy, keď uplatňujem paušálne výdavky.
To je naozaj kvalifikovaná odpoveď.
Po slovensky. Skrátka je to oslobodené až po piatich rokoch, či to bolo v OM alebo nie. Rozhoduje, či mal z toho príjmy alebo nie.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

marjankaj Pozri príspevok
To je naozaj kvalifikovaná odpoveď.
Po slovensky. Skrátka je to oslobodené až po piatich rokoch, či to bolo v OM alebo nie. Rozhoduje, či mal z toho príjmy alebo nie.
No, je v tom malý rozdiel:

- v prípade zaradenia do evidencie je príjem z predaja tejto nehnuteľnosti oslobodený až po piatich rokoch od jej vyradenia, t. j. ak si ju odpisovala napr. 20 rokov a po týchto 20-tich rokoch si ju prestala využívať v súvislosti s poberaním príjmu z prenájmu, tak až po 25 rokoch od jej nadobudnutia ...
- v druhom prípade ( ak máš príjmy podľa § 6, ods. 3) tak po 5 rokoch od jej nedobudnutia.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
promont maja Pozri príspevok
No, je v tom malý rozdiel:

- v prípade zaradenia do evidencie je príjem z predaja tejto nehnuteľnosti oslobodený až po piatich rokoch od jej vyradenia, t. j. ak si ju odpisovala napr. 20 rokov a po týchto 20-tich rokoch si ju prestala využívať v súvislosti s poberaním príjmu z prenájmu, tak až po 25 rokoch od jej nadobudnutia ...
- v druhom prípade ( ak máš príjmy podľa § 6, ods. 3) tak po 5 rokoch od jej nedobudnutia.
Už mi už toho šibe.
Mohli to dať rovno do nejakej tabuľky. Aj ak si uplatňujem paušálne výdavky, môže byť v obchodnom majetku. A ak si uplatňujem skutočné výdavky, tak v OM byť nemusí.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

promont maja Pozri príspevok
No, je v tom malý rozdiel:

- v prípade zaradenia do evidencie je príjem z predaja tejto nehnuteľnosti oslobodený až po piatich rokoch od jej vyradenia, t. j. ak si ju odpisovala napr. 20 rokov a po týchto 20-tich rokoch si ju prestala využívať v súvislosti s poberaním príjmu z prenájmu, tak až po 25 rokoch od jej nadobudnutia ...
- v druhom prípade ( ak máš príjmy podľa § 6, ods. 3) tak po 5 rokoch od jej nedobudnutia.
Len pre upresnenie, v druhom prípade to oslobodenie platí po 5 rokoch od jej nadobudnutia len v prípade, ak o nej neviedla evidenciu podľa § 6 ods. 11, samozrejme ak nesplnila podmienku trvalého pobytu.
Odsek 11 v § 6 zákona o DP sa týka spôsobu preukazovania výdavkov u FO, ktorá má príjmy podľa § 6 ods. 3. Ja to chápem tak, že táto FO alebo uplatňuje skutočné výdavky, vtedy je povinná viesť aj ich evidenciu,a nehnuteľnosť je v OM, alebo uplatňuje paušálne výdavky, v ktorých je zahrnuté všetko, teda aj náklady na energie a služby.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

marjankaj Pozri príspevok
Už mi už toho šibe.
Mohli to dať rovno do nejakej tabuľky. Aj ak si uplatňujem paušálne výdavky, môže byť v obchodnom majetku. A ak si uplatňujem skutočné výdavky, tak v OM byť nemusí.
To prvé podľa mňa platí, ak má príjmy z prenájmu iné ako sú v § 6 ods. 3, môže a nemusí mať nehnuteľnosť zaradenú v OM. Ak má, vedie o nej účtovníctvo, tak si môže uplatniť všetky daňové výdavky, aj ako paušálne.
Ak má príjmy podľa § 6 ods. 3, tak si myslím, že ak uplatňuje výdavky, tak musí o nich viesť aj evidenciu a automaticky sa taká nehnuteľnosť považuje za OM.
0 0
GiZMo1221 GiZMo1221

GiZMo1221 je offline (nepripojený) GiZMo1221

Kvaka Pozri príspevok
To prvé podľa mňa platí, ak má príjmy z prenájmu iné ako sú v § 6 ods. 3, môže a nemusí mať nehnuteľnosť zaradenú v OM. Ak má, vedie o nej účtovníctvo, tak si môže uplatniť všetky daňové výdavky, aj ako paušálne.
Ak má príjmy podľa § 6 ods. 3, tak si myslím, že ak uplatňuje výdavky, tak musí o nich viesť aj evidenciu a automaticky sa taká nehnuteľnosť považuje za OM.
a teraz uz len definovat co su vydavky
kedze v pokyne stoji:
"V súvislosti s majetkom, ktorý daňovník využíva na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, ale o ňom neúčtuje, je možné ako daňový výdavok považovať len výdavky na riadnu prevádzku takéhoto majetku a to najmä spotrebu energií, pohonných hmôt a iných výdavkov, ktoré je daňovník povinný uhrádzať podľa osobitných predpisov v súlade s § 19 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmo"

no nic, napisem asi na DRSR
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

GiZMo1221 Pozri príspevok
a teraz uz len definovat co su vydavky
kedze v pokyne stoji:
"V súvislosti s majetkom, ktorý daňovník využíva na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, ale o ňom neúčtuje, je možné ako daňový výdavok považovať len výdavky na riadnu prevádzku takéhoto majetku a to najmä spotrebu energií, pohonných hmôt a iných výdavkov, ktoré je daňovník povinný uhrádzať podľa osobitných predpisov v súlade s § 19 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmo"

no nic, napisem asi na DRSR
No asi teba napísať, lebo ako čítam § 6 ods. 11, tak stále mi to vychádza tak, že ak uplatňujem výdavky, musím ich aj evidovať.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Kvaka Pozri príspevok
No asi teba napísať, lebo ako čítam § 6 ods. 11, tak stále mi to vychádza tak, že ak uplatňujem výdavky, musím ich aj evidovať.
A prečo si myslíš, že ak uplatňuje paušálne výdavky §6 ods.(10), tak nemusí viesť evidenciu?
Pozri §22 ods (9).
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

marjankaj Pozri príspevok
A prečo si myslíš, že ak uplatňuje paušálne výdavky §6 ods.(10), tak nemusí viesť evidenciu?
Pozri §22 ods (9).
No lebo ja som myslela, že sa stále bavíme o FO, ktorá má príjmy podľa § 6 ods. 3.
Naposledy upravil Kvaka : 03.05.10 at 16:01 Dôvod: gram.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Kvaka Pozri príspevok
No lebo ja som myslela, že sa stále bavíme o FO, ktorá má príjmy podľa § 6 ods. 3.
Aj ten si môže uplatňovať paušálne výdavky podľa §6 ods.(10)
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Citujem z pokynu :

Ak daňovník nezaradí využívaný majetok do obchodného majetku, t.j. nebude o ňom účtovať alebo viesť evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov výdavky spojené s používaním takéhoto majetku sú výdavkami na osobnú potrebu daňovníka súvisiacu s využívaním jeho osobného majetku na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa § 6 zákona o dani z príjmov, ktoré si daňovník môže uplatniť pri príjme z predaja takéhoto majetku, ak tento príjem nebude oslobodený od dane v súlade s § 9 zákona o dani z príjmov.
9
V súvislosti s majetkom, ktorý daňovník využíva na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, ale o ňom neúčtuje, je možné ako daňový výdavok považovať len výdavky na riadnu prevádzku takéhoto majetku a to najmä spotrebu energií, pohonných hmôt a iných výdavkov, ktoré je daňovník povinný uhrádzať podľa osobitných predpisov v súlade s § 19 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov.

To znamená , že ak majetok zaradený v OM nie je , tak všetky prípadné zrealizované opravy,úpravy , maľovanie a veci podobné sú výdavkami pre osobnú spotrebu daňovníka.
Jedine čo môže pri nezaradenom OM uplatniť sú výdavky na riadnu prevádzku t.j. plyn, energia, nájom .
-----------------------------------------------------------------------------------
Ešte raz som citovala sama seba z predchádzajúceho príspevku .
Modro vyznačený text , mi ale hovorí ako ja chápem, že energie pri nezaradenom OM môžem účtovať , nakoľko som povinná ich platiť na riadnu prevádzku nehnuteľnosti .V opačnom prípade nie som schopá v nej dosahovať príjem , nakoľko ma vypnú z energii......Tento odstavec ma nabáda vlastne k tomu , že v prípade účtovania len energii sa nejedná o OM a preto pri predaji a následnom posudzovaní príjmu podľa §9 túto nehnuteľnosť neposudzujem ako vyradený obchodný majetok čiže 5 rokov od dátumu vyradenia .

Zákon o dani z príjmov nám správu odpoveď nedá , Pokyn by nám mal viac napovedať , ale aj ten nie je dokonalý.
Je pravdou , že najlepšie ako vyjsť z tejto situácie sú paušále výdavky , ale i napriek tomu by ma zaujímalo stanovisko DRSR.
2 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

marjankaj Pozri príspevok
Aj ten si môže uplatňovať paušálne výdavky podľa §6 ods.(10)
áno, môže si uplatňovať paušálne výdavky, o tom tu stále hovoríme, ale kde má FO nepodnikateľ napísanú povinnosť viesť evidenciu, ak si uplatňuje paušálne výdavky? On má povinnosť iba vtedy viesť evidenciu, ak uplatňuje skutočné výdavky, toto je v § 6 ods. 11. Možno tomu zle rozumiem, ale mne to tak nejako vychádza. Zita5 to teraz presne vystihla, ani pokyn nie je podľa mňa dobrý, nemôže ísť nad rámec zákona.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Kvaka Pozri príspevok
áno, môže si uplatňovať paušálne výdavky, o tom tu stále hovoríme, ale kde má FO nepodnikateľ napísanú povinnosť viesť evidenciu, ak si uplatňuje paušálne výdavky? On má povinnosť iba vtedy viesť evidenciu, ak uplatňuje skutočné výdavky, toto je v § 6 ods. 11. Možno tomu zle rozumiem, ale mne to tak nejako vychádza. Zita5 to teraz presne vystihla, ani pokyn nie je podľa mňa dobrý, nemôže ísť nad rámec zákona.
Daňovník môže jeden rok uplatňovať skutočné výdavky a ďalší yase paušálne.

§22
(9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť. Daňovník, s výnimkou daňovníka, ktorý uplatňuje úľavu na dani podľa § 30a a 30b, je povinný prerušiť uplatňovanie odpisov hmotného majetku v tom zdaňovacom období, v ktorom nedôjde k predĺženiu platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby111a) alebo k predĺženiu dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku, 111b) a to až do toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom stavebný úrad107) rozhodne o ďalšom predĺžení platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby, 111a) o ďalšom predĺžení dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku111b) alebo vydá kolaudačné rozhodnutie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať