Zavrieť

Porady

Výživné pre nezaopatrené dospelé dieťa

Chcela by som sa informovať o možnosti mimosúdnej dohody o platení výživného. Existuje formulár na odoslanie formálnej výzvy o mimosúdnej dohode platenia výživného pre rodiča, ktorý má povinnosť platenia? Akú sumu by som mala uviesť vo výzve, pokiaľ sa chcem dohodnúť mimosúdnou cestou? Akým spôsobom sa počíta výška sumy výživného? ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    Každú dohodu rodičov o výške výživného musí schváliť súd- sú tým chránené obe strany.

    michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

    michelle84
    Dokedy sa platí výživné na dospelé dieťa, ktoré študuje na vysokej škole? Do 25 rokov alebo až kým neukončí štúdium?
    A ako sa ukončí platenie výživného? Opäť súdom alebo akým spôsobom?
    Naposledy upravil michelle84 : 07.02.09 at 16:07

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Vyživovacia povinnosť dieťaťa nie je ohraničená vekom. Je to povinnosť dovtedy, kým dieťa nie je schopné samo sa živiť. Pokiaľ študuje, treba platiť.

    Dospelé dieťa nemusí vôbec žiadať súd o upravenie výživného, ak sa s rodičom dohodne. Dohoda môže byť aj ústna. Ak by žiadalo súd, výživné sa určí len odo dňa žiadosti (pri maloletých aj 3 roky dozadu).

    Zákonom je určené len minimálne výživné = 30 % zo sumy životného minima na zaopatrené dieťa podľa zákona 601/2003. Platiť treba toľko, aby dosiahlo životnú úroveň rodiča.

    Podľa mňa by vživné malo byť 100 - 300 EUR, ak nejde o výnimočne dobre zarábajúcich alebo majetných rodičov.

    michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

    michelle84
    Mária27 Pozri príspevok
    Vyživovacia povinnosť dieťaťa nie je ohraničená vekom. Je to povinnosť dovtedy, kým dieťa nie je schopné samo sa živiť. Pokiaľ študuje, treba platiť.

    Dospelé dieťa nemusí vôbec žiadať súd o upravenie výživného, ak sa s rodičom dohodne. Dohoda môže byť aj ústna. Ak by žiadalo súd, výživné sa určí len odo dňa žiadosti (pri maloletých aj 3 roky dozadu).

    Zákonom je určené len minimálne výživné = 30 % zo sumy životného minima na zaopatrené dieťa podľa zákona 601/2003. Platiť treba toľko, aby dosiahlo životnú úroveň rodiča.

    Podľa mňa by vživné malo byť 100 - 300 EUR, ak nejde o výnimočne dobre zarábajúcich alebo majetných rodičov.
    A keď je výživné určené súdom a dieťa ukončí štúdium, ako sa ukoční vyplácanie výživného? Dieťa otcovi vôbec nepodáva správy o sebe, čiže nie je informovaný, či ešte študuje a nevie, či už doštudovalo.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Je to jeho chyba, že sa o dieťa nezaujíma. Pokiaľ si nedá návrh na zrušenie výživného, je povinný platiť.

    Spotrebované výživné sa nevracia.

    § 78 zákona o rodine (36/2005)

    (1) Dohody a súdne rozhodnutia o výživnom možno zmeniť, ak sa zmenia pomery. Okrem výživného pre maloleté dieťa je zmena alebo zrušenie výživného možné len na návrh.

    michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

    michelle84
    Mária27 Pozri príspevok
    Je to jeho chyba, že sa o dieťa nezaujíma. Pokiaľ si nedá návrh na zrušenie výživného, je povinný platiť.

    Spotrebované výživné sa nevracia.

    § 78 zákona o rodine (36/2005)

    (1) Dohody a súdne rozhodnutia o výživnom možno zmeniť, ak sa zmenia pomery. Okrem výživného pre maloleté dieťa je zmena alebo zrušenie výživného možné len na návrh.
    Ďakujem za rýchlu odpoveď. On má záujem, len dieťa nie, takže je to dosť komplikované...

    trunka je offline (nepripojený) trunka

    trunka
    Chcela by som sa opytat k tejto teme... Co ma obsahovat mimosudna dohoda o vyzivnom? Ake nalezitosti ma mat,aby bola platna? Staci, ak je overena notarom alebo jumame podpisat na sude? Existuej nejaky formular?

    Vopred dakujem za radu.

    Výživné pre nezaopatrené dospelé dieťa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.