Zavrieť

Porady

Pokladničné bločky budú musieť vydávať aj údržbári či účtovníci

Ministerstvo financií tuší, že mnohí podnikatelia sa vyhýbajú vydávaniu daňových dokladov za platby v hotovosti. Bez prieskumov, koľkým podvodom zabránia, a analýz, aké výsledky navrhované opatrenia prinesú, prišli s pomerne radikálnym riešením.

Stanovilo nové technické požiadavky, pre ktoré si bude časť podnikateľov musieť kúpiť nový model. A zavarilo aj živnostníkom.
Ruší im možnosť prijímať hotovosť bez toho, aby vlastnili pokladnicu. Inými slovami, prikazuje ju kúpiť aj tým, ktorí ju doteraz nepotrebovali – ak chcú hotovosť prijímať naďalej.

Povinnosť sa týka všetkých živnostníkov. Navyše, pre nové technické požiadavky budú musieť meniť a upravovať pokladnice aj obchodníci.

Zdroj: http://www.etrend.sk/podnikanie/riad...ic/149527.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Bastian Pozri príspevok
Ministerstvo financií tuší, že mnohí podnikatelia sa vyhýbajú vydávaniu daňových dokladov za platby v hotovosti. Bez prieskumov, koľkým podvodom zabránia, a analýz, aké výsledky navrhované opatrenia prinesú, prišli s pomerne radikálnym riešením.

Stanovilo nové technické požiadavky, pre ktoré si bude časť podnikateľov musieť kúpiť nový model. A zavarilo aj živnostníkom.
Ruší im možnosť prijímať hotovosť bez toho, aby vlastnili pokladnicu. Inými slovami, prikazuje ju kúpiť aj tým, ktorí ju doteraz nepotrebovali – ak chcú hotovosť prijímať naďalej.

Povinnosť sa týka všetkých živnostníkov. Navyše, pre nové technické požiadavky budú musieť meniť a upravovať pokladnice aj obchodníci.

Zdroj: http://www.etrend.sk/podnikanie/riad...ic/149527.html
Doteraz som bola v tom, že povinnosť reg. pokladnice bude platiť pre všetkých predajcov tovaru a služby len podľa prílohy zákona 289/2008. Tam predsa nie sú účtovnícke služby...
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Dobre, presne to som teraz čítala. Ale v zákone nevidím nič také, že by všetci živnostníci mali používať ERP. Ja si myslím, že keď v prílohe č. 1 nie je napr. služba účtovníctvo uvedená, tak účtovníci nemusia mať ERP .
A čítam, čítam dokola a stále si myslím, že mám pravdu. Kde je "pes zakopaný", na základe čoho by sme mali používať ERP? Našli ste to v zákone?
Naposledy upravil bea : 13.11.08 at 08:02
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
bea Pozri príspevok
Dobre, presne to som teraz čítala. Ale v zákone nevidím nič také, že by všetci živnostníci mali používať ERP. Ja si myslím, že keď v prílohe č. 1 nie je napr. služba účtovníctvo uvedená, tak účtovníci nemusia mať ERP .
Zákonodárci žiaľ veľmi rýchlo doplnia do prílohy aj účtovnícke služby....som z toho úplne zhrozená.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Možno doplnia, ale ja to zatiaľ tam nevidím a potom neviem o čom sa v tom článku píše ?
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Ja si skôr myslím, že dotyčný čo písal článok nečítal poriadne zákon a tak sa stalo, že uviedol mylné informácie...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Článok v Trende považujem za nesprávny a zavádzajúci.
Prikladám link, v ktorom som upozornila, že podľa nového zákona mi z jeho dikcie vyplýva povinnosť evidovať tržby prijaté v hotovosti ERP /t.j. žiadne pokladničné doklady vystavené v ten deň alebo deň po /.

http://www.porada.sk/t85122-registracne-pokladne.html

Táto povinnosť sa však týka tých podnikateľov, ktorí sú povinní evidovať tržby ERP, t.j. všetkých, ktorí predávajú na predajnom mieste tovar a poskytujú službu.

§ 1 zákona 298/2008:

2/ Tento zákon sa vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie predáva tovar alebo poskytuje službu (ďalej len "podnikateľ"); tento zákon sa vzťahuje aj na podnikateľa s trvalým pobytom alebo so sídlom mimo územia Slovenskej republiky, ak predáva tovar alebo poskytuje službu na území Slovenskej republiky prostredníctvom stálej prevádzkarne.

V §2 predmetného zákona sú vysvetlené jednotlivé pojmy, ktoré sú vymedzené týmto zákonom a v bode j/ je služba definovaná nasledovne:

j) službou služba uvedená v prílohe č. 1,

Príloha č. 1 je nedeliteľnou časťou zákona a uvádza presne, ktorých služieb sa týka a tie uvedené v článku tam nevidím a už vôbec nie účtovnícke

Takto som zákon prečítala ja ...
Naposledy upravil evina : 13.11.08 at 09:15
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Nový zákon zavaril všetkým účtovníkom, stolárom, projektantom, jednoducho všetkým živnostníkom, ktorým klienti doteraz uhrádzali faktúry v hotovosti. Pokladnicu nepotrebovali, pretože išlo o úhradu pohľadávky hotovosťou a príjmový doklad bol samozrejmosť kvôli zaevidovaniu do nákladov druhej strany.
Od roku 2011 budú musieť do podnikania zbytočne investovať eurá navyše. Na kúpu pokladnice a na jej pravidelnú údržbu, prípadne na mzdy účtovníčok, ktoré budú tráviť hodiny pri riešení problémov dvojitých daňových dokladov. Bez toho, aby to malo nejaký benefit pre štát.
Prečo sa dostali živnostníci do nemilosti, nevedno. Naveľa úradníci z ministerstva podnikateľom odkázali, že ak je pre nich pokladnica príliš drahá, môžu prejsť na bezhotovostné platby. A Slovensko môže padať v rebríčkoch jednoduchosti podnikania.
http://www.etrend.sk/podnikanie/riad...ar/149531.html
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Daňové riaditeľstvo spustilo nový register. Zapísané v ňom budú postupne všetky servisné organizácie, ktoré budú zabezpečovať opravu a údržbu elektronických registračných pokladníc.
Túto povinnosť daniarom nariadil nový zákon o používaní elektronickej registračnej pokladnice (ERP). Register, v ktorom je zapísaných zatiaľ prvých päť firiem, je prístupný na internetovej stránke DR SR.
Zákonodarca chce týmto opatrením eliminovať nežiaduce zásahy do pokladníc, ktoré môžu viesť ku skresľovaniu evidencie tržieb a následne aj ku kráteniu daní a zároveň, aby boli aj zistiteľné.
Opravu a údržbu pokladníc môže podľa novej právnej normy vykonávať len taký podnikateľský subjekt (fyzická či právnická osoba), ktorý bude mať na túto činnosť oprávnenie uvedené v živnostenskom liste.
Zároveň musí mať uzavretú zmluvu s dovozcom, výrobcom alebo distribútorom pokladníc. V prípade, že je servisná organizácia zároveň výrobcom, dovozcom alebo distribútorom, musí túto skutočnosť daňovému úradu preukázať.
Daňový úrad vyžaduje aj zoznam pokladníc, ktoré bude servisná organizácia opravovať a poskytovať im servis. Podmienkou je, že musia byť certifikované Elektrotechnickým výskumným a projektovým ústavom v Novej Dubnici.
O zápis do registra servisných organizácií treba požiadať písomne na miestne príslušnom daňovom úrade, napríklad na odporúčanom vzore žiadosti. Daňový úrad má čas rozhodnúť o zápise do 15 dní.
Do rovnakej lehoty bude musieť servisná organizácia oznámiť daňovému úradu, ak došlo k zmenám údajov v registri. Ak tak neurobí, alebo firma zanikla, či prestala vykonávať opravu a údržbu pokladníc, daňový úrad ju vyčiarkne z registra.
Vykonávanie povinnej údržby ERP registrovanými servisnými organizáciami je len jedným z opatrení, ktoré zavádza nový zákon. Novinkou je povinná certifikácia a označovanie pokladníc plombou už od 1. septembra a pokladničných dokladov ochranným znakom od 1. marca budúceho roka.
Odkladným účinkom niektorých ďalších ustanovení, ako je napríklad vybavenie pokladníc fiskálnou pamäťou, sa má vytvoriť dostatočný čas na to, aby podnikatelia evidujúci tržby pokladnicami si mohli obstarať novú alebo upraviť pôvodnú pokladnicu podľa požiadaviek zákona. Mali by to stihnúť najneskôr do 1. januára 2011, pretože súčasné elektronické registračné pokladnice môžu používať len do konca roku 2010.
http://www.etrend.sk/podnikanie/ucto...er/145145.html
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Bastian Pozri príspevok
Nový zákon zavaril všetkým účtovníkom, stolárom, projektantom, jednoducho všetkým živnostníkom, ktorým klienti doteraz uhrádzali faktúry v hotovosti. Pokladnicu nepotrebovali, pretože išlo o úhradu pohľadávky hotovosťou a príjmový doklad bol samozrejmosť kvôli zaevidovaniu do nákladov druhej strany.
Od roku 2011 budú musieť do podnikania zbytočne investovať eurá navyše. Na kúpu pokladnice a na jej pravidelnú údržbu, prípadne na mzdy účtovníčok, ktoré budú tráviť hodiny pri riešení problémov dvojitých daňových dokladov. Bez toho, aby to malo nejaký benefit pre štát.
Prečo sa dostali živnostníci do nemilosti, nevedno. Naveľa úradníci z ministerstva podnikateľom odkázali, že ak je pre nich pokladnica príliš drahá, môžu prejsť na bezhotovostné platby. A Slovensko môže padať v rebríčkoch jednoduchosti podnikania.
http://www.etrend.sk/podnikanie/riad...ar/149531.html
Zo súčasnej dikcie zákona takéto skutočnosti nevyplývajú a nie sú to správne závery.. Ak má niekto z Poraďákov opačný názor podložený paragrafom bolo by dobré to uviesť. Myslím si, že takéto vyjadrenia zbytočne budú znechucovať ľudí, ktorých sa to netýka.

Nesúhlasím ani s tým, že budem tráviť hodiny pri riešení problémov dvojitých dokladov. Toto nie je neriešiteľný problém a takéto prípady sa už vyskytujú i v dnešnej dobe a nemám s nimi žiadny problém pri zaúčtovaní.

Pre objektívnosť musím uznať, že štát v tomto prípade bude mať určite benefit najmä pomocou tzv. fiskálneho modulu a plomby....
Druhá vec je problém s výmenou ERP .....
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Normálne už teraz mi je z toho do plaču. Ale vážne. Mám slzy na krajíčku. Preboha, keď niekto niečo nechce dať do dennej tržby, tak to vystornuje alebo nenablokuje, prečo by sa mal rovno vŕtať šrobovákom v pokladni? Pri vynulovaní pokladne musí asistovať technik a pri akejkoľvek poruche, čo to spôsobí má byť zápis technika o tejto poruche. To akože keď mám starú neschopnú pokladňu, čo sa mi vďaka hrdzavým kontaktom vynuluje, tak som podvodník, hej? A prečo vlastne tu niekto tajtrlíkoval so zavedením eura a stýmspojenou výmenou pokladníc, keď o tri roky to tu bude znova? Nehovoriac o tom ako bude malý živnostník blokovať veľkej firme nejaký "pochybný" bločik s neurčitým názvom služby.
Fakt len zaplakať nad tým ako sa niekto bije do pŕs ako idú teraz zjednodušovať drobné podnikanie.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

iriska Pozri príspevok
Nehovoriac o tom ako bude malý živnostník blokovať veľkej firme nejaký "pochybný" bločik s neurčitým názvom služby.
Tí, ktorí majú povinnosť používať ERP tak ako doteraz. Nerozumiem čo znamená "malý živnostník veľkej firme" Hovorme len o tých, ktorí sú povinní evidovať tržby za služby podľa prílohy č. 1 tohto zákona...

Príloha č. 1 k zákonu č. 289/2008 Z. z.
SLUŽBY, NA KTORÉ SA VZŤAHUJE POVINNOSŤ EVIDENCIE
TRŽIEB V ELEKTRONICKEJ REGISTRAČNEJ POKLADNICI
1. Opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.1. Bežné opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.2. Opravy elektrického systému osobných motorových vozidiel
1.3. Opravy pneumatík vrátane nastavenia a vyváženia kolies osobných motorových vozidiel
1.4. Opravy karosérií osobných motorových vozidiel
2. Umývanie osobných motorových vozidiel
3. Parkovacie služby
4. Služby spojené s podávaním jedál a nápojov okrem služieb poskytovaných v ležadlových alebo lôžkových vozňoch a iných dopravných prostriedkoch
4.1. Reštauračné služby s obsluhou
4.2. Služby v samoobslužných zariadeniach
4.3. Služby v bufetoch, stánkoch a v cukrárňach
4.4. Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre iné podniky a inštitúcie
4.5. Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre domácnosti
4.6. Služby spojené s podávaním nápojov
5. Nájom a lízing
5.1. Nájom a lízing osobných motorových vozidiel a ľahkých motorových vozidiel do 3,5 t určených prevažne na prepravu osôb a služby s tým spojené; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
5.2. Nájom a lízing tovaru osobnej spotreby a potrieb pre domácnosť a služby s tým spojené s výnimkou zdravotníckych a parazdravotníckych pomôcok a potrieb, požičiavania kníh a časopisov; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
5.3. Nájom a lízing predmetov a zariadení na rekreačné účely a športové účely a služby s tým spojené; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
6. Fotografické služby
6.1. Portrétne fotografické služby
6.2. Reklamné a súvisiace fotografické služby
6.3. Fotografické služby a video služby poskytované pri rôznych spoločenských a iných udalostiach
6.4. Zber filmov, vyvolávanie filmov okrem filmov z produkcie filmových a televíznych ateliérov a vyhotovovanie diapozitívov, fotografií, kópií filmov a audiovizuálnych nosičov
6.5. Reštaurovanie, kopírovanie a retušovanie fotografií
7. Prevádzka krytých a prevádzka nekrytých kúpalísk
8. Služby lunaparkov a služby zábavných parkov
9. Služby zberní odevov, bielizne a ich rozvoz
10. Pranie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín a čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka
11. Chemické čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka
12. Úschova kobercov, závesov, kože a kožušín a chemická údržba kobercov, závesov, kože a kožušín
13. Služby žehliarní a služby mangľovní
14. Farbenie odevov a textilných výrobkov okrem farbenia vlákien a priadzí a tónovanie odevov a textilných výrobkov okrem farbenia vlákien a priadzí
15. Služby kadernícke pre ženy a dievčatá
16. Služby kadernícke a holičské pre mužov a chlapcov
17. Služby kozmetické, manikúra, a pedikúra vrátane poradenských služieb týkajúcich sa starostlivosti o pleť a služby tetovacie
18. Služby na zlepšenie telesnej pohody
19. Strihanie psov
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Malý živnostník veľkej firme vzniká vtedy, keď dodáva službu pre nejakú s.r.o., potom ju faktúruje a tá s.r.o. mu tých pár tisíciek dáva v hotovosti. To bola len poznámka na okraj
0 0
lorenc lorenc

lorenc je offline (nepripojený) lorenc

Présím Vás a odkedy ten zákon nadobudne platnosť ?
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Fakt neviem, prečo tu panikárite. V príspevku 12 sú vymenované služby, pri ktorých je povinnosť príjmať tržby v hotovosti cez ERP. Od 1.3.2009 (vtedy nadobúda platnosť zákon) vstupuje nové ustanovenie, že aj úhrada FA v hotovosti musí byť cez ERP, ale len pri uvedených službách a nie celoplošne. Pri správnej evidencii nebude žiadna duplicita.
Naposledy upravil ekopo : 13.11.08 at 12:10 Dôvod: upravený dátum
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Tento zákon (č. 289/2008) nadobúdol účinnosť 1. septembra 2008
okrem čl. I § 1 až 4, § 7 až 15, § 17 ods. 1, § 18, § 19 a čl.
II, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. marca 2009.
0 0
heja3 heja3

heja3 je offline (nepripojený) heja3

Tak ako to je? Platí toto, že podnikatelia musia mať od roku 2011 (01.01.2011) fiškálny modul pri ERP? Ak je to tak, načo sa rozčuľujete. Možno ani nedožijeme podľa týchto zákonov.......

A evidovať hotovosť za pohľadávky....... nuž čo narobíme.... Možno sa to v januári zmení...dúfam. Keď uvidia zákonodarci, ako sú ľudia mimo z EURA .....
Naposledy upravil heja3 : 13.11.08 at 12:14 Dôvod: doplnenie
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Dal som príspevok aj do článku uvedeného v zadaní. Bolo by vhodné zmeniť názov debaty a neuvádzať bezhlavo neoverené a nepravdivé informácie len preto, že boli publikované v "odbornom" časopise.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

ekopo Pozri príspevok
Fakt neviem, prečo tu panikárite. V príspevku 12 sú vymenované služby, pri ktorých je povinnosť príjmať tržby v hotovosti cez ERP. Od 1.3.2009 (vtedy nadobúda platnosť zákon) vstupuje nové ustanovenie, že aj úhrada FA v hotovosti musí byť cez ERP, ale len pri uvedených službách a nie celoplošne. Pri správnej evidencii nebude žiadna duplicita.
No len aby tie účtovnícke služby nezaradili sem:
93.04.10 Služby prispievajúce k telesnej pohode

Ospravedlňujem sa, nechcem tu robiť mrník, len si myslím, že zbytočne tu panikárime. Ak mi to neprikazuje zákon, beriem to ako príspevok novinára na zvýšenie predaja novín, hoci ide o odborný časopis.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ekopo Pozri príspevok
Fakt neviem, prečo tu panikárite. V príspevku 12 sú vymenované služby, pri ktorých je povinnosť príjmať tržby v hotovosti cez ERP. Od 1.3.2009 (vtedy nadobúda platnosť zákon) vstupuje nové ustanovenie, že aj úhrada FA v hotovosti musí byť cez ERP, ale len pri uvedených službách a nie celoplošne. Pri správnej evidencii nebude žiadna duplicita.
Súhlasím s tebou a presne to čo si napísal k príspevku v e-Trende ma napadlo pri čítaní prvého príspevku v tejto téme.
0 0
JTOMA JTOMA

JTOMA je offline (nepripojený) JTOMA

Každý má svoju pravdu, a zákonodarca tiež a bohužiaľ táto jeho pravda je ozajstná pravda....... K povinnosti používať ERP na úhradu pohľadávok. V zákone 289/2008 Zz. medzi titulmi na ktoré sa nevzťahuje povinnosť evidovať tržbu cez ERP nie je uvedená úhrada pohľadávky. Z toho väščina z Vás usúdila, že povinnosť používať ERP sa bude týkať aj tohoto titulu.Môj názor je však trochu iný. Ak ste vystavili faktúru, tak ste štandardným spôsobom priznali nielen príjem ale i daň. Ak je ERP najmä daňovým nástrojom, tak doklad z ERP je duplicitný.
Veľmi zaujímavé bude ak napr.lekár, ktorý nepredáva doplnkový tovar bude chcieť predať napr. svoj počítač. Vystaví faktúru a ak chce peniaze v hotovosti už musí mať ERP, aj keď ďalších 5 rokov nepredá nič ........
Z čoho mám už dnes obavy je, že ak sa k tomuto "úžasnému"zákonu nepríjmu nejaké dodatky vopred ľutujem účtovníkov pretože pri vedomostiach našich klientov bude pri faktúrach a dokladoch z ERP vo vzťahu k DPH guľáš aký svet nevidel.
Vo vzťahu ku fiškálnej pamäti však mám názor, že mala byť už v roku1995 keď sa zaviedli prvé pokladnice.
Ako kontraproduktívny vidím skôr fakt, že väčšina ERP bola recertifikovaná v roku 2008, cca v prvom štvrťroku a teraz je tu zákon, ktorý ich síce "berie na milosť "ale tvrdí, že vlastne nevyhovujú.
Benefit štátu s blomb ho z biedy nevytiahne. Ďaleko zaujímavejšie profity budu najmä z recertifikácie.
Fiskálne pamäte sú však pri pokladniciach problém zanedbateľný ak si pozriete aké ochranné znaky musí doklad obsahovať a čo všetko navyše musí ERP "vedieť" oproti existujúcemu stavu. Výmena firmvéru pokladníc asi nebude zadarmo a som zvedavý koľko zahraničných firiem to bude mať záujem prerobiť a recertifikovať, ale najmä čo to bude stáť majiteľa ERP.
K problematike by sa dalo napísať ešte veľmi veľa, ale načo, itak bude všetko ináč, ako nakoniec vždy...........
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať