Zavrieť

Porady

Bývanie u matky, príspevok na domácnosť a zdaňovanie + výživné + vyplatenie z bytu

Rada by som sa poradiť ak by niekto vedel. Môj bývalý manžel má trvalý pobyt stále u mňa v byte, nakoľko nie sme vysporiadaný. Neplatí mi ani korunu na nájom, do bytu chodí kedy chce. Na súde tvrdil, že býva pri matke, ktorej platí za to, že tam býva 5.000,- Sk, či jeho matka nemá nejakú daňovú povinnosť, alebo niečo ako daň z prenájmu, či podnájmu. Nevie mi niekto poradiť? Ďakujem
Naposledy upravil 02Michaela : 13.11.08 at 16:55 Dôvod: lepšie vysvetlenie problému
Usporiadat
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
Za prvé - zmeň názov témy na konkrétny problém a nie takto univerzálne !!!

K tvojmu problému...nechápem tomu bludu...ak má syn trvalé bydlisko u matky, tak nie je v podnájme, alebo prenájme...samozrejme, že jej prispieva na spoločnú domácnosť, ale s daňami to nemá nič...ale nič spoločné...
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Dnes je bežné , že pokiaľ deti bývajú u rodičov , tak deti prispievajú na stravu a nájom .
Vo väčšine prípadov to tak je , záleží od dohody v rodine .
Nemyslím si , že by matka prípadnú finančnú čiastku mala zdaňovať .
Máte pocit , že áno ?Ja nie .
Naposledy upravil Zita5 : 13.11.08 at 16:51
0 0
02Michaela 02Michaela

02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

Prepáč, neviem ako sa mení nadpis a problém som už konkretizovala. Ďakujem
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
02Michaela Pozri príspevok
Prepáč, neviem ako sa mení nadpis a problém som už konkretizovala. Ďakujem
Sorry, ale tou úpravou témy si to celé obrátila na ruby...Najprv syn u matky a nakoniec je z toho byvalý...na trvalom u teba, ale fyzicky u matky...Treba poprosiť moderátora, alebo administrátora o úpravu názvu témy

Na jeho matke sa nepomstíš...to, že trvalé bydlisko má inde ako žije, nie je dôvodom nahlásenia (bonzu) na DÚ jeho matky za nejaké (podľa teba) daňové úniky
To čo tvrdí on je jedna vec, to čo ty druhá...
Jednoznačne si daj do poriadku terajší stav (čo sa týka trvalého bydliska) s bývalým...neporadí ti nikto, keď neuvádzaš konkrétne fakty (nadobudnutie bytu, vysporiadanie BSM a pod...)
0 0
02Michaela 02Michaela

02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

Na jeho matke sa nepomstíš...to, že trvalé bydlisko má inde ako žije, nie je dôvodom nahlásenia (bonzu) na DÚ jeho matky za nejaké (podľa teba) daňové úniky
To čo tvrdí on je jedna vec, to čo ty druhá...
Jednoznačne si daj do poriadku terajší stav (čo sa týka trvalého bydliska) s bývalým...neporadí ti nikto, keď neuvádzaš konkrétne fakty (nadobudnutie bytu, vysporiadanie BSM a pod...)[/quote]


Ja ho nechcem hlásiť ani ju na DU, tu ide oto, že pri výživnom uviedol, že matke platí 5.000,- na nájom a 3.000,- na stravu a preto nemôže z 22.000,- príjmu dať malej viac výživné. Ja som ho z bytu nevyhodila, odišiel sám, a mal by sa podielať na nájme svojho bytu a bytu pre jeho dcéru.
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
Ale zamotávaš to statočne...

V opravenom príspevku sa pýtaš, či jeho matka nemá daňovú povinnosť a že vlastne tebe neprispieva na nájom...
...a nakoniec je z toho problém súvisiaci s výškou výživného na dcérku a prispievaním na nájomné...

Rozmysli si v čom vlastne chceš poradiť, lebo takto ti asi nik neporadí...
0 0
02Michaela 02Michaela

02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

Tak nič, vie niekto ako sa dá uzavrieť táto téma?
0 0
Fali Fali

Fali je offline (nepripojený) Fali

02Michaela Pozri príspevok
Rada by som sa poradiť ak by niekto vedel. Môj bývalý manžel má trvalý pobyt stále u mňa v byte, nakoľko nie sme vysporiadaný. Neplatí mi ani korunu na nájom, do bytu chodí kedy chce.
Urýchlene vysporiadať BSM, ak sa nedá dohodou, podať návrh na súd.
0 0
02Michaela 02Michaela

02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

Fali Pozri príspevok
Urýchlene vysporiadať BSM, ak sa nedá dohodou, podať návrh na súd.



hmm. dohodou to nejde, lebo on chce polovicu za byt a ja nepracujem a nemám peniaze. a na súd tiež nemám peniaze. a na byt sme podielový vlastníci, nakoľko som ho kúpila pred manželstvom. ja som dala do bytu 250.000,- on 50.000,-. a chce z neho teraz polovicu a to 500.000,- sk, lebo byty šli hore a on chce z trhovej ceny. čiže chce prísť len tak k veľkým peniazom. A to rok a pól nedal ani korunu na udržiavanie bytu, ani na nájom.
0 0
02Michaela 02Michaela

02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

a ja s malou na ulici nechcem skončiť, lebo ako povedal dcérke, on chce peniaze od mamky, lebo chce si kúpiť auto. nezaujíma ho, že kde bude bývať jeho dcéra.
0 0
Stina Stina

Stina je offline (nepripojený) Stina

Máš potvrdenie, že si byt nadobudla pred manželstvom ?
Tak, ako tak , keďže sa neviete dohodnúť - budeš musieť podať návrh na súd.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Infarkt Pozri príspevok
Ale zamotávaš to statočne...

V opravenom príspevku sa pýtaš, či jeho matka nemá daňovú povinnosť a že vlastne tebe neprispieva na nájom...
...a nakoniec je z toho problém súvisiaci s výškou výživného na dcérku a prispievaním na nájomné...

Rozmysli si v čom vlastne chceš poradiť, lebo takto ti asi nik neporadí...

Miška ja chápem Tvoje trápenie, ale založila si 4 témy a v každej rozoberáš v podstate to isté. Súhlasím s Infarktom, že je ťažké Ti poradiť, keď nevieš čo vlastne chceš. Do budúcna skús aspoň názvy tém upraviť tak, aby sme vedeli v čom by sme Ti mali poradiť.
0 0
02Michaela 02Michaela

02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

O.K.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
02Michaela Pozri príspevok
hmm. dohodou to nejde, lebo on chce polovicu za byt a ja nepracujem a nemám peniaze. a na súd tiež nemám peniaze. a na byt sme podielový vlastníci, nakoľko som ho kúpila pred manželstvom. ja som dala do bytu 250.000,- on 50.000,-. a chce z neho teraz polovicu a to 500.000,- sk, lebo byty šli hore a on chce z trhovej ceny. čiže chce prísť len tak k veľkým peniazom. A to rok a pól nedal ani korunu na udržiavanie bytu, ani na nájom.


Moc dobre tomu nerozumiem ako môže chcieť polovicu z bytu, keď tu píšeš, že ten byt si si predsa kúpila Ty pred svadbou. však nato nemá právo, jedine ak by bol aj On ako vlastník uvedený na Liste vlastníctva, keď on nefiguruje ako vlastník bytu na liste vlastníctva, tak jediný vlastník si Ty a z tvojho bytu ho môžeš aj vyhodiť, nie že mu dať polovicu, prípadne by mu patrila len nejaká čiastka, keď to vie preukázať, že koľko vrazil do toho bytu.

ste obidvaja uvedení na liste vlastníctva? keď áno, tak by mu patrila polovica, tak by som to riešila tak, že byt by sme predali a 50%/50%
0 0
02Michaela 02Michaela

02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

áno, sme obaja na liste vlastníctva
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
teda a nemôžete sa dohodnúť, že byt sa predá a rozdelíte sa ?
a kúpila by si si menší byt pre seba.
lebo keď sa to dá na súd, tak súd sa môže rozhodnúť tak, že by si ho musela vyplatiť takčitak
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
Aj keď ste obaja na liste vlastníctva, treba brať do úvahy nadobudnutie bytu pred manželstvom...
Viem, že v prípade keď sa nedohodnete na vysporiadaní BSM, tak o ňom rozhodne súd...takže treba požiadať o rozhodnutie súd...
Podľa môjho názoru ma nárok len na alikvótnu časť, ktorou prispel on (50.000)...

V prípade, že si človek v hmotnej núdzi, si oslobodená od súdnych poplatkov...takže kľudne sa obráť na súdy...

Je to dosť zložitá problematika, preto sa väčšinou s ostatným zhodujeme v tom, aby si sa jednoznačne obrátila na súdy SR.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
prikláňam sa k riešeniu súdnou cestou / poplatky skutočne nemusíš platiť ak preukážeš, že si v hmotnej núdzi /

máte nejakú zmluvu o tom, kto koľko poskytne na kúpu bytu?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

02Michaela Pozri príspevok
áno, sme obaja na liste vlastníctva
Pokiaľ ste obaja spoluvlastníci, tak z právneho hľadiska má nárok na taký podiel z bytu, v akom je spoluvlastník (ak je spoluvlastník 1/2, tak má nárok na polovicu hodnoty bytu.

Pokiaľ ty s tým nesúhlasíš, budeš musieť dokázať opak. Teda že si sa vo väčšej miere finančne podieľala na obstaraní bytu. Aj tak si myslím, že ale budeš mať nárok len na odpočítanie tvojho príspevku na obstaranie, jeho vlastnícke právo nemôže nikto zrušiť.

Napr. ak si dala na byt ty 250 tis. a on 50 tis. tak z trhovej hodnoty bytu by sa odpočítala suma 300 tis. a zvyšok by sa rozdelil na polovicu. Takže ty by si mala nárok na 250 tis. plus polovicu zvyšku a on na 50 tis. plus polovicu zvyšku.

Určite nedosiahneš to, aby on nedostal z bytu nič. Ak bude on aktívnejší, tak si vysúdi možno aj celú polovicu.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Infarkt Pozri príspevok
Podľa môjho názoru ma nárok len na alikvótnu časť, ktorou prispel on (50.000)...
Toto si ja nemyslím. Prečo by mal nárok len na tú časť, ktorou prispel on? Teda len 50.000?

Analogicky by sme potom mohli povedať, že Michaela má nárok len na 250.000 Sk z bytu. Myslím, že súd môže zohľadniť výšku, akou prispeli na kúpu, ale faktom zostáva, že sú SPOLUvlastníci, teda každý má práva vlastníka, aj ten ex-. Je na Michaele, aby dokázala svoj nárok na väčšiu časť hodnoty bytu. Pokiaľ to nepreukáže, má sa za to, že ho nadobudli spolu a patrí každému polovica.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať