Zavrieť

Porady

Bývanie u matky, príspevok na domácnosť a zdaňovanie + výživné + vyplatenie z bytu

Rada by som sa poradiť ak by niekto vedel. Môj bývalý manžel má trvalý pobyt stále u mňa v byte, nakoľko nie sme vysporiadaný. Neplatí mi ani korunu na nájom, do bytu chodí kedy chce. Na súde tvrdil, že býva pri matke, ktorej platí za to, že tam býva 5.000,- Sk, či jeho matka nemá nejakú daňovú povinnosť, alebo niečo ako daň z prenájmu, či podnájmu. Nevie mi niekto poradiť? Ďakujem
Naposledy upravil 02Michaela : 13.11.08 at 16:55 Dôvod: lepšie vysvetlenie problému
Usporiadat
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Michaela daj návrh na súd, že sa nakoľko nepodiela na spoločných úhradách za byt, aby mu súd zrušil užívacie právo k bytu.

sa mi zdá, že sa to už začína vykryštalizovať, aj ty špekuluješ, aby si ho nemusela vyplatiť s tým, že by ste byt prepísali na malú. prepáč nechcem ťa uraziť, ale keby to bolo opačne, že by on mal teba vyplatiť, ty by si s tým súhlasila, aby ste byt prepísali na malú? a nevyplatil by ťa ,

no silno pochybujem o tom, že áno
0 0
02Michaela 02Michaela

02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

Chobot Pozri príspevok
Čo to znamená, že by ste byt darovali dcére? Že tam bude bývať dcéra so svojou matkou - teda s tebou? Tak s tým by som ani ja nesúhlasil, lebo v podstate by byt zostal tebe, len papierovo by to vyzeralo tak, že patrí dcére.

Možno nechápeme celkové pozadie tvojho prípadu. Dobré by bolo, aby si nám popísala presne, ako ste nadobudli byt. Kto koľko prispel si už napísala, ale ako ste ho kúpili? Pred manželstvom? V kúpnej zmluve ste boli obaja? Ako to bolo? (ak sa budete súdiť, to bude prvá vec, na ktorú sa vás sudca opýta).

Ano, pred manželstvom. Na kúpnej zmluve vystupuje ako druh. Ale potvrdenia o vyplatení sumy predajcom som uvedená len ja ako financovateľ. Čiže platila som len ja, na liste vlastníctva sme dvaja. Vzali sme sa. Vzal sa úver na prestavbu bytu. Rozviedli sme sa, úver platím JA. Nájom platím JA. On si len chodí do bytu a nemusí nič. Len chce polovicu z bytu.
A čo sa týka prepísania na dcéru,zle si to pochopil. Ak by bol dcérin, tak ak bude mať 18 rokov môže ma vykopnúť alebo odídem radšej aj sama. Mne z bytu do budúcna nič neostane. A samozrejme, o dieťa sa musím dovtedy postarať, čiže nebudem bývať pred dverami bytu. Lenže je to pre dcéru, a tým stratím aj ja polovicu bytu.
0 0
02Michaela 02Michaela

02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

Barbara Pozri príspevok
Michaela daj návrh na súd, že sa nakoľko nepodiela na spoločných úhradách za byt, aby mu súd zrušil užívacie právo k bytu.

sa mi zdá, že sa to už začína vykryštalizovať, aj ty špekuluješ, aby si ho nemusela vyplatiť s tým, že by ste byt prepísali na malú. prepáč nechcem ťa uraziť, ale keby to bolo opačne, že by on mal teba vyplatiť, ty by si s tým súhlasila, aby ste byt prepísali na malú? a nevyplatil by ťa ,

no silno pochybujem o tom, že áno

Teraz si sa zmýlil. Ja by som stým súhlasila. Keby som bola na opačnej strane, tak keď neplatím za byt nájom, úver a ešte ho v prevažnej miere financovala manželka, venujem ho dcére. Lebo ten byt neostane MNE ale JEJ.

Ja som predtým žila sama, v cudzom meste a dokázala som sa o seba postarať. Keby som nemala malé dieťa, nebola by som pripútaná na toto jedno miesto, čo ex nie je. Lebo nie je viazaný na dieťa! On bol stále odkázaný, žiť pri matke, potom so mnou, lebo ako on tvrdí, on si nevie ušetriť peniaze a umrel by od hladu. V tomto jednom musím dať svojmu ex za pravdu.
Ja na jeho mieste som už dávno za hranicami, alebo kde lepšie platia, lebo sa nemusím starať o dieťa, zaplatím si výživné, matka platí nájom, úver, stará sa o školopovinné dieťa a matka je pripútaná zostať doma.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
myslím si, že najrozumnejšie bude, ak sa obrátiš na právnika, ................
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Myslím, že je tu zbytočné sa baviť, kto má načo morálne právo. Faktom stále ostáva, že je vlastníkom polovice bytu. A bohužiaľ tento fakt už nevyvrátiš. A pokiaľ sa s manželom nedohodneš inak, alebo nejakými dôkazmi nepresvedčíš sudcu, bohužiaľ na tom nič nezmeníš. Takže podľa mňa, ako už niektorí predtým spomínali, zhromaždi čo najviac dôkazov - ohľadom kúpy bytu, splátok za úver, platby za byt.
Tým, že sa cítiš ukrivdená a podľa mňa právom, na veci nič nemení a v ničom Ti to ani nepomôže. Veci musíš riešiť s chladnou hlavou a s dôkazmi.
0 0
02Michaela 02Michaela

02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

Barbara Pozri príspevok
Michaela daj návrh na súd, že sa nakoľko nepodiela na spoločných úhradách za byt, aby mu súd zrušil užívacie právo k bytu.
Nevieš náhodou nejaký vzor? Rada by som to skúsiť, možno by ma aspoň ex prestal kontrolovať.
0 0
02Michaela 02Michaela

02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

Barbara Pozri príspevok

sa mi zdá, že sa to už začína vykryštalizovať, aj ty špekuluješ, aby si ho nemusela vyplatiť s tým, že by ste byt prepísali na malú. prepáč nechcem ťa uraziť, ale keby to bolo opačne, že by on mal teba vyplatiť, ty by si s tým súhlasila, aby ste byt prepísali na malú? a nevyplatil by ťa ,

vieš, to nie je o špekulácii, ale na vyplatenie pre ex nemám, tak som sa snažila nájsť riešenie, teda napísať na malú, kde obaja prídeme o svoj podiel.
0 0
02Michaela 02Michaela

02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

milagros208 Pozri príspevok
Myslím, že je tu zbytočné sa baviť, kto má načo morálne právo. Faktom stále ostáva, že je vlastníkom polovice bytu. A bohužiaľ tento fakt už nevyvrátiš. A pokiaľ sa s manželom nedohodneš inak, alebo nejakými dôkazmi nepresvedčíš sudcu, bohužiaľ na tom nič nezmeníš. Takže podľa mňa, ako už niektorí predtým spomínali, zhromaždi čo najviac dôkazov - ohľadom kúpy bytu, splátok za úver, platby za byt.
Tým, že sa cítiš ukrivdená a podľa mňa právom, na veci nič nemení a v ničom Ti to ani nepomôže. Veci musíš riešiť s chladnou hlavou a s dôkazmi.

Máš pravdu. Snažím sa, zhromažďujem. Len niekedy sa to už nedá vydržať a potom mám z toho nervy. (príklad včera, došiel do bytu, pred dcérou ma poslal do riti, lebo on je vo svojom byte a môže si robiť, čo chce.)
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Barbara Pozri príspevok
Michaela daj návrh na súd, že sa nakoľko nepodiela na spoločných úhradách za byt, aby mu súd zrušil užívacie právo k bytu.

sa mi zdá, že sa to už začína vykryštalizovať, aj ty špekuluješ, aby si ho nemusela vyplatiť s tým, že by ste byt prepísali na malú. prepáč nechcem ťa uraziť, ale keby to bolo opačne, že by on mal teba vyplatiť, ty by si s tým súhlasila, aby ste byt prepísali na malú? a nevyplatil by ťa ,

no silno pochybujem o tom, že áno
02Michaela Pozri príspevok
Nevieš náhodou nejaký vzor? Rada by som to skúsiť, možno by ma aspoň ex prestal kontrolovať.
K tomuto by som len krátko - užívacie právo sa nedá zrušiť, pretože užívacie právo je len právny pojem. Užívacie právo k bytu vyplýva z iných právnych skutočností - napr. z vlastníctva bytu, z nájomnej zmluvy a pod. Teda užívacie právo je len právo človeka užívať byt na základe nejakej právnej skutočnosti. Na to, aby sa zrušilo užívacie právo, by sa musela zrušiť tá skutočnosť, na základe čoho užívacie právo vzniklo.

Teda napr. vypovedaním nájmu sa skončí užívacie právo na nájomný byt. Ukončením vlastníctva sa tiež skončí užívacie právo vlastníka.

Z toho sa dá vyvodiť záver, že súd mu nemôže zrušiť užívacie právo, lebo by mu musel zrušiť spoluvlastníctvo bytu. A v zmysle ústavy, kde je súkromné vlastníctvo ústavne zaručené, nie je možné zrušiť vlastníctvo bytu. Takže o túto radu sa neopieraj, to sa nedá.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
ešte ma napadla 1 vec o tých dôkazoch, však ho nahraj . veď debatu tak, aby z toho rozhovoru bolo jasné to, čo tvrdíš , že ti neplatí na režijné....atď , atd.......a budeš mať dôkaz
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Chobot Pozri príspevok
K tomuto by som len krátko - užívacie právo sa nedá zrušiť, pretože užívacie právo je len právny pojem. Užívacie právo k bytu vyplýva z iných právnych skutočností - napr. z vlastníctva bytu, z nájomnej zmluvy a pod. Teda užívacie právo je len právo človeka užívať byt na základe nejakej právnej skutočnosti. Na to, aby sa zrušilo užívacie právo, by sa musela zrušiť tá skutočnosť, na základe čoho užívacie právo vzniklo.

Teda napr. vypovedaním nájmu sa skončí užívacie právo na nájomný byt. Ukončením vlastníctva sa tiež skončí užívacie právo vlastníka.

Z toho sa dá vyvodiť záver, že súd mu nemôže zrušiť užívacie právo, lebo by mu musel zrušiť spoluvlastníctvo bytu. A v zmysle ústavy, kde je súkromné vlastníctvo ústavne zaručené, nie je možné zrušiť vlastníctvo bytu. Takže o túto radu sa neopieraj, to sa nedá.


no neviem Chobot, ale v zákone som to vtedy čítala,/ myslím vtedy, keď som riešila ja rozvod a to všetko/že sa dá zrušiť užívacie právo. skúsim to pohľadať
myslím, že som to čítala v občianskom zákonníku, ale môže to byť tak ako hovoríš ty, ja sa nehádam.


no tak som našla toto, citát z ústredného verejného portálu

Ak sa z dôvodu fyzického alebo psychického násilia alebo hrozby takého násilia vo vzťahu k manželovi alebo k blízkej osobe, ktorá býva v spoločnom dome alebo byte, stalo ďalšie spolužitie neznesiteľným, môže súd na návrh jedného z manželov obmedziť užívacie právo druhého manžela k domu alebo bytu patriacemu do bezpodielového spoluvlastníctva, prípadne ho z jeho užívania úplne vylúčiť.

je to doplnené aj do novely obč. zákonníka

tento prípad to asi neni, ale niekomu sa to môže hodiť
Naposledy upravil Barbara : 14.11.08 at 12:42
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

02Michaela Pozri príspevok
vieš, to nie je o špekulácii, ale na vyplatenie pre ex nemám, tak som sa snažila nájsť riešenie, teda napísať na malú, kde obaja prídeme o svoj podiel.
Hádam nám nechceš tvrdiť, že v deň 18. narodením tvojej dcéry si zbalíš kufre a od nej odídeš....

Preto sa už k tomu viac nebudem vyjadrovať... Raz s tým tvoj manžel nesúhlasí, tak to nerieš.

Akceptuj fakty, ktoré sme ti dali. Vidíš vec príliš zaujato a v hneve na svojho ex- nechceš vidieť skutkový stav veci. Nedokážeš prijať objektívny pohľad na vec. Hľadáš, či čakáš odpovede, ktoré by dali tebe za pravdu. Ale skutočnosť je iná. milagros to pekne stručne vystihla. A veľmi pravdivo.

Najschodnejšie riešenie by v tomto prípade bolo navrhnúť predaj bytu, z výnosu splatiť hypotéku, každému vrátiť vložený podiel, odpočítať sumu, ktorou manžel neprispieval na domácnosť za dobu od rozvodu a zvyšok peňazí rozdeliť na polovicu. Z peňazí, ktoré dostaneš kúpiť iný byt a urobiť hrubú bodkočiarku za bývalým vzťahom (bodkočiarku preto, aby si ale mohla žiadať výživné na dieťa a na teba).

Inak musíš pochopiť, že byt ste kupovali obaja a obaja ste spolumajiteľmi aj napriek faktu, že teraz neprispieva na domácnosť.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Barbara Pozri príspevok
no neviem Chobot, ale v zákone som to vtedy čítala,/ myslím vtedy, keď som riešila ja rozvod a to všetko/že sa dá zrušiť užívacie právo. skúsim to pohľadať
myslím, že som to čítala v občianskom zákonníku, ale môže to byť tak ako hovoríš ty, ja sa nehádam.
Nebolo to náhodou v súvislosti s družstevným bytom? Tam je to OK, tam člen družstva má užívacie právo na byt a rozvodom a delením majetku sa rieši aj užívacie právo na družstevný byt.
0 0
02Michaela 02Michaela

02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

Chobot Pozri príspevok
tv

Najschodnejšie riešenie by v tomto prípade bolo navrhnúť predaj bytu, z výnosu splatiť hypotéku, každému vrátiť vložený podiel, odpočítať sumu, ktorou manžel neprispieval na domácnosť za dobu od rozvodu a zvyšok peňazí rozdeliť na polovicu. Z peňazí, ktoré dostaneš kúpiť iný byt a urobiť hrubú bodkočiarku za bývalým vzťahom (bodkočiarku preto, aby si ale mohla žiadať výživné na dieťa a na teba).
Všetko sedí, len mi vysvetli ako mu mám odpočítať sumu, ktorou neprispieval na byt. Toto si nechám rada poradiť.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

02Michaela Pozri príspevok
Všetko sedí, len mi vysvetli ako mu mám odpočítať sumu, ktorou neprispieval na byt. Toto si nechám rada poradiť.
Myslíš ako vyčísliť tú sumu? Či ako ho presvedčiť, aby s tým súhlasil?
0 0
02Michaela 02Michaela

02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

Chobot Pozri príspevok
Myslíš ako vyčísliť tú sumu? Či ako ho presvedčiť, aby s tým súhlasil?
To ako ho presvedčiť.

Ešte jeden príklad Ti uvediem a skús mi povedať svoj názor.
1.000.000,- Sk približná trhová cena bytu (+,-)
- 250.000,- Sk môj vklad na byt
- 50.000,- Sk vklad
- 110.000,- Sk nájom, údržba, daň, poistka bytu... pomaly už za 2 roky
- 270.000,- Sk úver, ktorý splácam ja
_______________
320.000,- Sk

Ak by aj toto malo tak byť a delíme sa na polovicu pre každého 160.000,- Sk.( Pričom mi už nikto nevráti, že ja som úver splácala sama, on nie, a odráta sa to, preto budem mať menej).

Jemu som ponúkla, že ho vyplatím 300.000,- Sk , že si pôžičiam trebárs aj od hrobára, len aby bol už pokoj. A? Nesúhlasil s tým. Ta čo povieš na toto?
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Chobot Pozri príspevok
Nebolo to náhodou v súvislosti s družstevným bytom? Tam je to OK, tam člen družstva má užívacie právo na byt a rozvodom a delením majetku sa rieši aj užívacie právo na družstevný byt.


nie, viď príspevok č. 52
0 0
02Michaela 02Michaela

02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

Barbara Pozri príspevok
ešte ma napadla 1 vec o tých dôkazoch, však ho nahraj . veď debatu tak, aby z toho rozhovoru bolo jasné to, čo tvrdíš , že ti neplatí na režijné....atď , atd.......a budeš mať dôkaz

Aj by som ho nahrala, ale ako nelegálnu nahrávku ju použiť nemôžem a on s tým súhlasiť nikdy nebude
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

02Michaela Pozri príspevok
To ako ho presvedčiť.

Ešte jeden príklad Ti uvediem a skús mi povedať svoj názor.
1.000.000,- Sk približná trhová cena bytu (+,-)
- 250.000,- Sk môj vklad na byt
- 50.000,- Sk vklad
- 110.000,- Sk nájom, údržba, daň, poistka bytu... pomaly už za 2 roky
- 270.000,- Sk úver, ktorý splácam ja
_______________
320.000,- Sk

Ak by aj toto malo tak byť a delíme sa na polovicu pre každého 160.000,- Sk.( Pričom mi už nikto nevráti, že ja som úver splácala sama, on nie, a odráta sa to, preto budem mať menej).

Jemu som ponúkla, že ho vyplatím 300.000,- Sk , že si pôžičiam trebárs aj od hrobára, len aby bol už pokoj. A? Nesúhlasil s tým. Ta čo povieš na toto?
Že je tvrdohlavý a súdnemu vysporiadaniu spoluvlastníctva sa asi nevyhneš.

Tak ho predbehni a ty podaj návrh na vysporiadanie spoluvlastníctva presne podľa toho, čo si tu vyčíslila. Akurát s tými nákladmi na byt to bude polovica - teda len to, čo on neplatil, neuvedieš všetky poplatky, ktoré si platila.
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
Michaela - ja som si teraz všimol ešte jednu podstatnú vec...

V zmysle § 143 Občianského zákonníka je v BSM len to, čo ste nadobudli počas trvania manželstva...

Samozrejme, zákony umožňujú rozšírenie BSM aj o veci, ktoré každý z Vás nadobudol pred manželstvom, ale musí to spĺňať zákonnú normu, t.j. je potrebné spísať notársku zápisnicu...

Je vôbec ten byt v BSM ???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať