Zavrieť

Porady

Kupa nehntelnosti - pozemok nevysporiadany

Dobry den vsetkym. Zamyslam sa nad kupou noveho bytu (nadstavba na starsom bytovom dome). V zmluve, ktoru som dostal k nahliadnutiu vsak stoji : POZEMOK NEVYSPORIADANY. Mam trochu obavy, ci za tym nie je skryte nejake riziko. Stanem sa teda majitelom bytu, pozemok na ktorom stoji budova vsak patri komusi inemu (mestu, fyzickej osobe, neviem presne).

Ak viete , prosim poradte. Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    George Michael
    Podľa mňa by malo byť v zmluve uvedené, že na pozemok je zriadené právo zodpovedajúce vecnému bremenu v prospech kupujúceho. To znamená, že vlastníkom bytu budeš ty, vlastník pozemku je niekto iný - je jedno kto. Vecné bremeno v tomto prípade obmedzuje vlastníka pozemku s pozemkom voľne nakladať. Vlastník pozemku ak je známy môže ponúknuť vlastníkom bytov alikvótne časti pozemkov odkúpiť, ale rozhodnutie je na vlastníkovi bytu, či ponechá na liste vlastníctva vecné bremeno alebo pozemok odkúpi. Pre ďalšie prípadné kúpne zmluvy to nemá žiaden vplyv. Byt sa môže predať aj bez pozemku.

    Ceroz je offline (nepripojený) Ceroz

    Ceroz
    Vdaka za odpoved. To znamena, ze ak to v zmluve nebude (kedze firma to pravdepodobne nebude menit), teoreticky moze majitel pozemok predat. Co sa stane v tom pripade s majitelmi bytov? Ceroz
    George Michael
    Majiteľ nemôže pozemok predať teoreticky a prakticky už vôbec nie.
    Ak kupuješ byt, predávajúci je povinný pripraviť zmluvu v zmysle zákona o bytoch č. 182/92 Z.z. Pomôže Ti pár citácií tohto zákona:
    § 5 - zmluva o prevode ... musí obsahovať: ... ods. d/ úpravu práv k pozemku zastavanému domu a k priľahlému pozemku - teda nemôže sa stať, že v zmluve to nebude.
    § 23 - Práva k pozemku - nebudem citovať, je to dosť obšírne. Stručne:
    Ak je vlastník domu vlastníkom pozemku, m u s í previesť zmluvou na vlastníka bytu v dome aj príslušný spoluvlastnícky podiel na pozemku - t. j. časť pozemku, ktorá prináleží k Tvojmu bytu.
    Ak vlastník domu nie je vlastníkom pozemku, čo je zrejmeTvoj prípad, vzniká k pozemku právo zodpovedajúce vecnému bremenu, ktoré sa zapíše do katastra nehntueľností.
    Práve táto skutočnosť zapísaná v katastri bráni terajšiemu majiteľovi pozemku, alebo v prípade, ak je pozemok neusporiadaný a časom bude známy vlastník - budúcemu majiteľovi pozemku s týmto pozemkom pod bytovým domom voľne nakladať - t. j. napr. predať ho.
    Nie je to nič neobvyklé. Kedysi obce a bytové družstvá stavali bytové domy na "štátnych " pozemkoch, príliš sa nedbalo na vlastnícke vzťahy. Dôležité bolo, že sa dom postavil a ľudia mali kde bývať. Nikoho v tých časoch nenapadlo, že raz sa budú byty odpredávať a že sa bude vysporiadavať aj vlastníctvo pozemkov.
    Dúfam, že Ti moje informácie pomôžu.

    Ceroz je offline (nepripojený) Ceroz

    Ceroz
    diky moc za tvoju snahu. urcite mi tvoje info pomohlo. Dodatocne som zistil, ze ten pozemok patri mestu, co ma ciastocne ukludnilo. Tvoje informacie este viac.

    Este raz dik.

    Ceroz

    Kupa nehntelnosti - pozemok nevysporiadany

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.