Zavrieť

Porady

stavba? - Budova a jej obstaravacia cena ??

sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Prosím ako riešite obstarávaciu cenu stavby?

Konkrétne - staviame sklad:
účtujem kamene, tvárnice, všetko na 042 xx, pričom to zaradím až po kolaudácii, ale napríklad dopravu tam dávam tiež? - zatiaľ tam účtujem úplne všetky náklady súvisiace s výstavbou, potom bude mať tá nehnuteľnosť OC napočítanú na účte 042 xx za celú dobu výstavby..., je to tak OK? a myslím že sme tam účtovali aj náklady ako kolky..., projekt... poradíte ako to robíte ostatní? - vďdaka !!!
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Však si mi predtým napísala, že žiadne 5-ky a 6-ky . Ale hlavne, že sme sa dohodli.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Johanka
Však si mi predtým napísala, že žiadne 5-ky a 6-ky . Ale hlavne, že sme sa dohodli.
radsej som ten príspevok vymazala. aby neplietol.
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

Obstarávame budovu vo vlastnej rezii,presnejšie ide o stavbu z unimobiniek, ale stavebne povolenie bude. Nemáme povinnost auditu. Myslíte, že môžem pre zjednodušenie učtovať nakupovaný materiál na 042 a len prácu zamestnacov a vlastnu dopravu aktivovať? Alebo musim ten material uctovať na 501 a aktivovať do vynosov?
Dosť to bude skreslovat hosp.vysledok v priebehu roka, preto sa pýtam. Je to chyba učtovať na 042 priamo?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
apsgroup
Obstarávame budovu vo vlastnej rezii,presnejšie ide o stavbu z unimobiniek, ale stavebne povolenie bude. Nemáme povinnost auditu. Myslíte, že môžem pre zjednodušenie učtovať nakupovaný materiál na 042 a len prácu zamestnacov a vlastnu dopravu aktivovať? Alebo musim ten material uctovať na 501 a aktivovať do vynosov?
Dosť to bude skreslovat hosp.vysledok v priebehu roka, preto sa pýtam. Je to chyba učtovať na 042 priamo?
HV to skreslovat nebude, lebo 501 je protipoložka výnosov. Rovnako ako pri aktivácii osobných nákladov ai.
Podľa mna nie je chyba účtovať priamo na 042, ked to vieš hned pri nákupe materiálu určiť, že to ide na stavbu.
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

Myslela som, že mi to bude skreslovat vysledok v priebehu roka, ked to do vynosov mam dat až na konci roka,alebo pri ukončení stavby. Mohla by som to dávat do vynosov mesačne, ale jednoduchšie sa mi zdá na 042. Len neviem, či to niekto niekedy nezoberie ako chybné učtovanie a nedá nám pokutu. Preto mám obavu dávať materiál na 042.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
apsgroup
Myslela som, že mi to bude skreslovat vysledok v priebehu roka, ked to do vynosov mam dat až na konci roka,alebo pri ukončení stavby. Mohla by som to dávat do vynosov mesačne, ale jednoduchšie sa mi zdá na 042. Len neviem, či to niekto niekedy nezoberie ako chybné učtovanie a nedá nám pokutu. Preto mám obavu dávať materiál na 042.
aktivovať na 042 by sa malo mesačne (zákon o účtovníctve) nie až na konci roka.
účtovať materiál na 042 nie je zakázané. A čo nie je zakázané, je dovolené.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Nemáte niekto skúsenosti s výrubom stromov - poplatok mestu za žiadosť - od času posledných príspevkov v tejto téme? Na pozemku, ktorý je zaradený v majetku firmy sa plánuje stavať budova a momentálne sa začínajú práce, robí sa projekt, .... Dala som to do OC budovy. Myslím, že to tak má byť...
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Ja sa pýtam: A čo s DPH?
Firma zakúpila budovu v r. 1991 a v roku 2000 urobila vo vlastnej réžii technické zhodnotenie. Je plátcom DPH. Ak sa takto zvýši hodnota stavby - nehnuteľnosti, robí sa napr.vnútropodniková faktúra a bez vyčíslenia DPH?
Môže sa na toto vzťahovať napr. § 38 Zákona o DPH, ak sa takéto práce vykonajú po 5 rokoch od začiatku užívania?
0 0
tamara tamara

tamara je offline (nepripojený) tamara

Mirkaska, mas to ok, ja som mala tento prípad minuly rok, podla auditorky je to súčasť OC....
Mirkaska
Nemáte niekto skúsenosti s výrubom stromov - poplatok mestu za žiadosť - od času posledných príspevkov v tejto téme? Na pozemku, ktorý je zaradený v majetku firmy sa plánuje stavať budova a momentálne sa začínajú práce, robí sa projekt, .... Dala som to do OC budovy. Myslím, že to tak má byť...
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Chcela by som sa opytať v súvislosti s touto témou ak sa jedná o práce resp. služby, ktoré súvisia s uprataním budovy ktorá ešte nebola skolaudovaná môže sa to dať priamo do nákladov?
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Podľa mňa nie - súvisia s uvedením budovy do používateľného stavu.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Firma chce vybudovat športové centrum. Momentálne je to v priebehu vybavovania prenájmu - kúpy pozemku. Za týmto účelom bolo potrebné urobiť víziu tohto centra pre posúdenie výstavby a schválenie. Ak to bude schválené vízia potom bude spracovaná do projektu.
V r. 2005 sme sa dostali len po víziu, za čo nám prišla faktúra na 59 500,- s DPH. Neviem, či to mám zaradiť do OC nehnuteľnosti, ktorá sa v budúcnosti bude možno stavať. NIe je to isté. Súrne Vás poprosím o radu. Ďakujem krásne.
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Ja by som v r.2005 účtovala ako náklady súvisiace s obstaraním DHM (variantné riešenia projektov) na 042/xxx.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

accad
Ja by som v r.2005 účtovala ako náklady súvisiace s obstaraním DHM (variantné riešenia projektov) na 042/xxx.
To som včera v postupoch čítala, ale hovorí sa o variantné projektoch, nie o niečom, čo je ešte možno len sen...
Naposledy upravil Mirkaska : 13.01.06 at 09:08
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Mirkaska
To som včera v postupoch čítala, ale hovorí sa o variantné projektoch, nie o niečom, čo je ešte možno len sen...
To, že ide momentálne len o "sen", je podľa mňa jedno. Vypracovanie vízie je prvým krokom k realizácii tohoto sna a spolu s ostatnými nákladmi na prípravu a realizáciu stavby je výdavkom súvisiacim s obstaraním stavby - čiže 042.
Ak by po čase firma definitívne rozhodla výstavbu nerealizovať, sumy vzťahujúce sa na zmarenú investíciu by sa podľa mňa mali zaúčtovať v súlade s Postupmi PÚ § 68 ods. 8 na ťarchu účtu 548 – Ostatné náklady na hospodársku činnosť.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Ďakujem Andrej. Ja si to v podstate myslím tiež. No mýli ma jedna odpoveď dobrej daňovej poradkyne z minulého roku, kde tiež išlo o stavbu budovy - bola tam faktúra za štúdiu a 2. za projekt. Na štúdiu povedala, že to ide do nákladov, lebo štúdií môže byť viac...
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Chcela by som sa opýtať ako je to s budovou, ktorá je už skolaudovaná, ale stále sa kupuje nejaký materiál, ktorým sa ešte na nej pracuje. Ako to zaúčtovať? A ďalšia vec, ak sa pre podnájomníka dá vyrobiť kuchynská linka, dá sa urobiť pokládka podlahy, namontujú sa žalúzie, všetko sa potom nájomcovi vyfakturuje, akým spôsobom to zaúčtovať. Zaujíma ma nákup tých vecí a následne fakturácia nájomcovi. Fakturácia neprebehne v tých istých cenách ako nákup. Jedná sa o budovi, ktorá ešte nie je skolaudovaná. DAKUJEM.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
apsgroup
Myslela som, že mi to bude skreslovat vysledok v priebehu roka, ked to do vynosov mam dat až na konci roka,alebo pri ukončení stavby. Mohla by som to dávat do vynosov mesačne, ale jednoduchšie sa mi zdá na 042. Len neviem, či to niekto niekedy nezoberie ako chybné učtovanie a nedá nám pokutu. Preto mám obavu dávať materiál na 042.
Mám na to trošku iný názor. V tomto prípade by neboli v účtovníctve zachytené prvotné náklady.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Firma stavia polyfunkčný dom, kde budú mať spoločníci aj svoje byty (pravdepodobne v prenájme). Dávam celé zariadenie bytov do obstarania spolu so stavbou. Je to správne?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
alex1
Firma stavia polyfunkčný dom, kde budú mať spoločníci aj svoje byty (pravdepodobne v prenájme). Dávam celé zariadenie bytov do obstarania spolu so stavbou. Je to správne?
asi sa jedná o štandardné vybavenie - kuchynská linka, zabudované spotrebiče, napr. klíma.., sanita, prípadne aj vstavané skrine (samozrejme aj v nadštandardnom prevedení)........... tak je to správne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať