Zavrieť

Porady

stavba? - Budova a jej obstaravacia cena ??

sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Prosím ako riešite obstarávaciu cenu stavby?

Konkrétne - staviame sklad:
účtujem kamene, tvárnice, všetko na 042 xx, pričom to zaradím až po kolaudácii, ale napríklad dopravu tam dávam tiež? - zatiaľ tam účtujem úplne všetky náklady súvisiace s výstavbou, potom bude mať tá nehnuteľnosť OC napočítanú na účte 042 xx za celú dobu výstavby..., je to tak OK? a myslím že sme tam účtovali aj náklady ako kolky..., projekt... poradíte ako to robíte ostatní? - vďdaka !!!
Usporiadat
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Prosím Vás svetelnú reklamu by ste kde zaradili?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Mikolajova Pozri príspevok
Prosím Vás svetelnú reklamu by ste kde zaradili?
Podľa hodnoty - do 30 000 do réžie na anal. účet, nad 30 000 do majetku a odpisovať.
Ja osobne by som takúto reklamu nedávala do vstupnej ceny budovy.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Prosím Vás opäť sa chcem s Vami poradiť kam by ste zaradili geometrický výmer pozemku, ktorý chce firma kúpiť do majetku firmy?
0 0
JUDDIT JUDDIT

JUDDIT je offline (nepripojený) JUDDIT

keď staviame ďalšiu stavbu mimo našej prevádzky, cca 50 km a konateľ chodí na kontroly tejto stavby na firemnom aute, aj tieto jazdy účtovať na 042 do ocenenia budovy alebo zostanú na 501 v nákladoch?
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
JUDDIT Pozri príspevok
keď staviame ďalšiu stavbu mimo našej prevádzky, cca 50 km a konateľ chodí na kontroly tejto stavby na firemnom aute, aj tieto jazdy účtovať na 042 do ocenenia budovy alebo zostanú na 501 v nákladoch?
Vo výške účtu 512 - cestovné výdavky/uvedená stavba budú súčasťou aktivácie O42/624
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

apsgroup Pozri príspevok
Stale ma trapia tie poplatky a ich vstup do obstaravacej ceny . Napr. kolky,notarske poplatky,poplatky za vyrub stromov v suvislosti so stavbou - vstupujú do obstaravacej ceny alebo priamo do nakladov. V postupoch je napisane,ze do ceny nevstupujú penale,POPLATKY a to ma myli. Inac by som to automaticky dala do obstaravacej ceny.
Ako to robite?
ako si potom zaúčtovala ten poplatok za výrub stromov? Na 042 budovy alebo na 042 pozemku?
Mám taký istý problém.
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

janaGT Pozri príspevok
ako si potom zaúčtovala ten poplatok za výrub stromov? Na 042 budovy alebo na 042 pozemku?
Mám taký istý problém.
posúvam ...
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Vyjadrím svoj názor.
Ak vyrubujem stromy, a poplatok za výrub, kt. zaplatím príslušnému úradu, bude pre mňa OC nehnuteľnosti.

Vysvetlenie:
Ak chcem stavať nehnuteľnosť, a potrebujem dať preč stromy, aby mi nebránili v obstarávaní, tento výrub pridelím k obstaraniu nehnuteľnosti, bez neho by výstavba zrejme nebola možná.

Ak by som nestavala nehnuteľnosť (neobstarávala), výrub by nebol potrebný.
Teda výrub predstavuje vedľajší výdavok súvisiaci s obstarávaním. Nejde o bežný náklad, vynaložila som ho v nejakej súvislosti....s niečím, kt. presne priradím
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Dobrý deň,
aj ja by som mala jednu otázku ohľadom budovy. Firma stavia vlastnú výrobnú halu, všetok materiál,poplatky,kolky,projekt.dokumentácie dávam na 042 AÚ, teraz nám prišla FA za žumpu, ktorá je v hodnote 25.000 Sk bez DPH. Neviem, či ju mám zaradiť ako drobnú stavbu (bude osadená v hĺbke asi väčšej ako 3m) a všetky práce s ňou súvisiace (napr.výkopové, za osadenie atd.) zaradiť na jeden účet a odpisovať alebo je to súčasť budovy-haly? Podľa mňa nie, ja by som ju účtovala samostatne. Poradíte?
A ešte jedna otázka: v marci sme si ako firma sami vyrobili okná, musím to aktivovať-mzdy zamestnancov, máte niekto s tým skúsenosti? Materiál bol nakúpený hneď do spotreby, účtujeme sp.B, z neho sa hneď vyrobili okná a namontovali.
Ďakujem, peknú slnečnú nedeľu.
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Dobrý deň poraďáci, ak má niekto z Vás čas, prosím pozrite sa mi na môj príspevok ohľadom stavby. Vďaka.
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Nikto sa mi na to nepozrie?
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Osobne by som žumpu účtovala do OC budovy, lebo si myslím, že je jej súčasťou nakoľko sú prepojené a bez nej by budova asi nebola funkčná. Ale to je môj osobný názor, sú tu aj skúsenejší takže ber to len ako pohľad na vec.
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Vďaka, oceňujem každý názor. Budem rada, ak sa pripoja skúsenejší,ktorí o tom už niekedy účtovali. Ďakujem.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobry den, chcela by som sa poradit. SZCO ma budovu zaradenu do iM, zatial ju rekonstruuje a nebola kolaudacia. Chcem si len potvrdit informacia, lebo mi nechce verit. Je doprava tehal tiez sucastou OC IM? Ak by si tie tehly doviezol sám, ako by to zauctoval? Ak by mal murára, jeho služby by tiez zaradil do OC IM alebo priamo do N? Dakujem za odpovede.
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Tinika Pozri príspevok
Dobry den, chcela by som sa poradit. SZCO ma budovu zaradenu do iM, zatial ju rekonstruuje a nebola kolaudacia. Chcem si len potvrdit informacia, lebo mi nechce verit. Je doprava tehal tiez sucastou OC IM? áno, je súčasť OC. Ak by si tie tehly doviezol sám, ako by to zauctoval?účtoval by o aktivácii vlastných nákladov vynaložených na obstaranie majetku. Ak by mal murára, jeho služby by tiez zaradil do OC IM alebo priamo do N? áno, aj služby murára by zaúčtoval na účet obstarania. Dakujem za odpovede.
Odpovede modrým v texte. Okrem toho, je tu veľmi veľa ohľadom stavieb napísané, aj príspevky, ktoré som tu písala ja. Skús vyhľadávať.
Pekný večer.
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
kombajn2 Pozri príspevok
Žumpa je funkčná , keď zbiera odpadové vody.
Potom ak patrí k jednej budove - je zahrnutá v OC budovy.
Ak patrí k viacerým budovám, môže byť aj samostatne - lokálna kanalizácia.
kombajn2, žumpu som zaradila samostatne ako stavbu v 4.OS keďže má hĺbku väčšiu ako 3m, možno by mohla byť aj v 3 OS ako drobná stavba, ale to iba v prípade, keby nepresahovala 25m2 a hĺbku 3m. Tak neviem. Už som to tak zaradila.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Lenka1979 Pozri príspevok
Odpovede modrým v texte. Okrem toho, je tu veľmi veľa ohľadom stavieb napísané, aj príspevky, ktoré som tu písala ja. Skús vyhľadávať.
Pekný večer.
Všetko čo sa vynaloží na zhodnotenie (rekonštrukciu) budovy sa po kolaudácii dá do zvýšenia OC IM.

Ďakujem za odpovede.
0 0
hogo hogo

hogo je offline (nepripojený) hogo

Zdravim všetkých poraďákov, prečítal som si všetky príspevky k tejto téme no žiaden sa nevzťahuje na môj prípad. Prosím všetkých skúsených za cennú radu ohľadom vedľajších nákladov na obstaranie k nehnuteľnosti, konkr.pozemku, či presnejšie bud.staveniska. Firma dala pokosiť rozsiahlu plochu kúpnou zmluvou obstaraného pozemku (cca.1ha) určenú na budúce rozparcelovanie za účelom zamýšľanej výstavby rodinných domov na kľúč. Pozemok som k dátumu zápisu v katastri nehnuteľností preúčtoval vrátane všetkých sprievod.vedľaj.nákladov v kalkulač.cene z 042 na 032. Teraz sa mi však vyskytli ďalšie náklady napr.za kosenie plochy. Naviac spoločníci firmy sa dohodli so samostat.hospodar.roľníkom (SHR) vlastníkom traktora tak, že PHM mu zabezpečí firma (konkr.v bandaskách cca.40L). Doteraz som nedostal žiadnu zmluvu k tejto dohode a ani faktúru od SHR za samotné kosenie. Podľa môjho názoru takto obstarané PHM nie je možné uplatniť ani do nákladov firmy, ani do OC pozemku, a teda nie je možné uplatniť ani odpočet DPH z nakúpených PHM. Je mi jasné že PHM si mal obstarať sám SHR a celý úkon vrátane spotreb.PHM vyfakturovať firme, čo sa ale nestalol. Je môj názor správny? ďakujem vopred za odpovede.
0 0
Keity Keity

Keity je offline (nepripojený) Keity

Dobry den, chcela by som sa opýtať jednú vec. V roku 2006 nám firma dokončila výstavbu budovy. Máme preberací protokol. Stavba bola postavená bez právoplatného stavebného povolenia, ktoré sme dostali až v roku 2008. Túto stavbu som od roku 2006 viedla na 042 a v roku 2008 som ju chcela zaradiť (máme už aj kolaudáciu a výpis z katastra) a začať odpisovať. Problém je v tom, že už v roku 2006 sme protizákonne pracovali v budove a dosahovali za to zisky. (nemali sme stavebné povolenie, ani povolenie na užívanie a pod.) Auditori ma tlačia do toho, aby som v roku 2006 a 2007 účtovala o nedaňových opravných položkách a znížila zisk. Je to v poriadku? Účtovali by ste o nich? Ďakujem veľmi pekne.
0 0
Keity Keity

Keity je offline (nepripojený) Keity

Kedže som dostala odpoved od osoby, ktorej si nazor cením tak len to sem napisem v kocke mozno to niekomu na budúce pomôže. Na budovu musíme už od roku 2006 tvoriť nedaňové oprávky §18 a v roku 2008 zúčtovať. Takze auditori maly pravdu a majitela skoro porazilo (platiť daň zo straty).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať