Zavrieť

Porady

stavba? - Budova a jej obstaravacia cena ??

sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Prosím ako riešite obstarávaciu cenu stavby?

Konkrétne - staviame sklad:
účtujem kamene, tvárnice, všetko na 042 xx, pričom to zaradím až po kolaudácii, ale napríklad dopravu tam dávam tiež? - zatiaľ tam účtujem úplne všetky náklady súvisiace s výstavbou, potom bude mať tá nehnuteľnosť OC napočítanú na účte 042 xx za celú dobu výstavby..., je to tak OK? a myslím že sme tam účtovali aj náklady ako kolky..., projekt... poradíte ako to robíte ostatní? - vďdaka !!!
Usporiadat
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Dobrý deň, prosím odsúhlasite mi správnosť postupu účtovania?
Firma kúpila komplex budov, tieto som zaradila do majetku v OC v r. 2008 a začala odpisovať. V tom istom roku firma začala rozsiahlu rekonštrukciu. Náklady s ňou spojené /materiál, práca strojov, nákup náradia, mzdy..../ to všetko účtujem na 042 a po dokončení rekonštrukcie zaradím a zvýšim cenu pôvodného majetku na 021?
Ďakujem
0 0
adato adato

adato je offline (nepripojený) adato

Ešte by som sa chcela vrátiť k tomu, čo napísala Keity. Ak tomu dobre rozumiem, mali ste tvoriť opravnú položku k majetku, ktorý ste mali zaradený na obstaraní, využívali ste ho pre podnikanie, ale neodpisovali. Táto opravná položka je kvázi účtovný odpis. Po kolaudácii sa opravná položka rozpustí a jej hodnota sa dostane do účtovných odpisov daného roka (teda z 553 na 551). Pre daňové účely sa však stále uplatňuje daňový odpis a nie účtovný, ani opravná položka. Z rozdielu medzi účtovnými odpismi a daňovými by ste mali mať zaúčtovanú odloženú daň.
0 0
Keity Keity

Keity je offline (nepripojený) Keity

Ja si to tiež ešte celé musím premyslieť čo mi to urobí z rokom 2008. Ale účtovnícky náklady mám ako opravné položky v roku 2007 t.j. tam sa nič nedeje len sa mi 09x premení na 08x. Daňovo som ich musela z HV vybrať v tabuľke A. A vrátia sa mi tam po častiach až v ďalších rokoch podľa daňových odpisov. T.j. účtovali sme aj odloženú daň.
0 0
LUBY LUBY

LUBY je offline (nepripojený) LUBY

konateľka
prosím o radu- ešte záležitosť minulého roka: sročka sa chystá stavať pre vlastnú potrebu nadstavbu nad bytovým domom. Podľa zmluvy má pri podpise 2/3 väčšinou vlastníkov vložiť do fondu opráv jednorazový vklad 500000,- Sk, pri zápise vkladu do katastra ďalších 500000,- Sk a tiež 400000 na osobitný účet byt. domu ako vinkuláciu pre prípad... Prvá platba bola splatená v r. 2008, na zápis na vklad do kAtastra sa ešte čaká .. mám všetky tieto sumy zapísať 042/379, alebo dať nesplatené sumy na 042/479? alebo úplne ináč? vďaka
0 0
adato adato

adato je offline (nepripojený) adato

Jedná sa o platby vlastníkov s.r.o.? teda o peňažné vklady do s.r.o.?
Nakoľko nerozumiem tomu, že pre vlastnú potrebu - pre vlastnú potrebu spoločnosti ako takej?
Na účet obstarania tieto platby nepatria, tam budú účtované náklady na samotnú realizáciu.
Teda ak sa jedná o peňažné vklady - malo by byť navýšené základné imanie - lebo sa jedná o zdroje pre nový majetok.
Ak by sa jednalo o súkromný majetok potom by sa tieto platby mali považovať za zálohy.
0 0
LUBY LUBY

LUBY je offline (nepripojený) LUBY

konateľka
Tie vklady zaplatila a zaplati srocka zo svojho podnikatelskeho uctu do fondu oprav bytoveho domu na streche ktoreho bude nadstavovat ako protihodnotu pre vlastnikov bytov za umoznenie realizovania vstavby a odskodnenie za stazene podmienky byvania. Co bude srocka potom robit s tymi bytmi este neviem, nevidela som celu zmluvu, teraz na nu cakam.Ale predpokladam ze nieco bude ako sidlo spolocnosti a ostatne budu prenajimat. Zaviazali sa aj ze zabezpecia vymenu vchodovej brany, hlavneho rozvadzaca, reviziu elektroinstalacie a plynoinstalacie....mam z toho gulas, nikdy som nic take co sa tyka vystavby neuctovala
0 0
LUBY LUBY

LUBY je offline (nepripojený) LUBY

konateľka
posúvam, prosím zapojte sa kto vie poradiť
0 0
LUBY LUBY

LUBY je offline (nepripojený) LUBY

konateľka
Dakujem a tie neuhradene zaväzky na 379, alebo 479, ked este nevedia kedy bude povoleny vklad?
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Ahojte, dokončujeme rekonštukciu komplexu budov a kupujeme už také veci ako umývadla, drezy do kuchyne, dvere......Mám toto všetko účtovať ešte na 042? Ďakujem
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

mudroš Pozri príspevok
Myslím si, že poplatky nie sú nikdy súčasťou oceneia dlhodobého majetku, Aspoň pre mňa je to z citovaného znenia postupov jasné.
Čoiarkou je oddelený text "úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvných vzťahov". To znamená, že nielen úroky z omeškania, ale napríklad a zmluvné pokuty a podobne. To iné sankcie sa nevzťahuje na penále, pokuty, poplatky.

Ak budeme rozširovať okruh toho čo premietať do ceny, dostaneme sa do taký nezmyslov, že do ceny auta budeme musieť zahrnúť aj kolky za vydanie ŠPZ a podobne.
Ahoj Mudroš.
Na Tvoj citovaný príspevok č. 49 nik nereagoval napriek tomu, že vyvrátil prijatý názor v predchádzajúcich príspevkoch. Je to problém diskutovaný cca rok dozadu. Ja som dnes hľadal odpoveď na otázku čo s kolkami súvisiacimi s výstavbou nehnuteľnosti.

Problém je skutočne v tom, že v zákonných úpravách je to napísané, ale my neprávnici nevieme čítať tieto texty.

Takže citované ustanovenie z Postupov účtovania PÚ hovorí o POPLATKOCH všeobecne ako vykladáš text TY, alebo tvorca textu mal na mysli poplatky sankčného charakteru ako bolo uvedené v inom predchádzajúcom príspevku.

Odpoveď je vo význame čiarky v texte.

Prikláňam sa k Tvojmu výkladu, že text treba chápať takto, citujem:

"penále,
pokuty, poplatky, úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvných vzťahov a peňažné náhrady škôd súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku"

Takže citované ustanovenie hovorí o ŠTYROCH rôznych prípadoch. Text za alebo by sa nemal vzťahovať na prvé tri druhy výdavkov.

Okrem toho vždy mám husiu kožu keď účtujem kolky za pridelenie evidenčného čísla motorovému vozidlu, ale nikdy som tento poplatok nedal do vstupnej ceny, ale kolky súvisiace s obstaraním nehnuteľnosti som dával do vstupnej ceny. Až dnes som si položil otázku: "A OZAJ TAM KOLKY platené mestu, katastru, za overenie dokumentov, životnému prostrediu, vodným tokom PATRIA?". Myslím si že nie.

Počkám na ďalšie stanoviská.

Pozdravujem

apo
Naposledy upravil apo : 20.11.09 at 09:19
0 0
kačenka kačenka

kačenka je offline (nepripojený) kačenka

Prosím o usmernenie:
Firma postavila budovu, bolo vydané kolaudačné rozhodnutie o užívaní stavby. Deň vydania kolaud.rozhodnutia je 15.10.2009. Na rozhodnutí bola vyznačená právoplatnosť MsU a tá bola 02.11.2009.
Prosím o radu: Je rozhodujúci dátum pre zaradenie do majetku a odpisovanie dátum kolaudácie, alebo dátum nadobudnutia právoplatnosti kolaudácie.
Neviem teda, či odpisujem 10/09 alebo 11/09.
Naposledy upravil kačenka : 16.12.09 at 07:59
0 0
kačenka kačenka

kačenka je offline (nepripojený) kačenka

kačenka Pozri príspevok
Prosím o usmernenie:
Firma postavila budovu, bolo vydané kolaudačné rozhodnutie o užívaní stavby. Deň vydania kolaud.rozhodnutia je 15.10.2009. Na rozhodnutí bola vyznačená právoplatnosť MsU a tá bola 02.11.2009.
Prosím o radu: Je rozhodujúci dátum pre zaradenie do majetku a odpisovanie dátum kolaudácie, alebo dátum nadobudnutia právoplatnosti kolaudácie.
Neviem teda, či odpisujem 10/09 alebo 11/09.
Prosím, nevie mi nikto poradiť?
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

kačenka Pozri príspevok
Prosím o usmernenie:
Firma postavila budovu, bolo vydané kolaudačné rozhodnutie o užívaní stavby. Deň vydania kolaud.rozhodnutia je 15.10.2009. Na rozhodnutí bola vyznačená právoplatnosť MsU a tá bola 02.11.2009.
Prosím o radu: Je rozhodujúci dátum pre zaradenie do majetku a odpisovanie dátum kolaudácie, alebo dátum nadobudnutia právoplatnosti kolaudácie.
Neviem teda, či odpisujem 10/09 alebo 11/09.
Nie som právnik, ale myslím si, že pre možnosť zaradenia do majetku (ak sa voči rozhodnutiu nikto neodvolal), by mal byť rozhodujúci deň vydania kolaudačného rozhodnutia. Právoplatnosťou sa v tomto prípade vyznačuje skutočnosť, od akého dátumu nie je možné uplatniť riadny opravný prostriedok.
Ale bola by som rada, keby som sa dozvedela aj iné názory, aby som si svoj pohľad na vec utvrdila, alebo vyvrátila.
Naposledy upravil Mária.K. : 17.12.09 at 08:39 Dôvod: spresnenie
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Mária.K. Pozri príspevok
Nie som právnik, ale myslím si, že pre zaradenie do majetku (ak sa voči rozhodnutiu nikto neodvolal), by mal byť rozhodujúci deň vydania kolaudačného rozhodnutia. Právoplatnosťou sa v tomto prípade vyznačuje skutočnosť, od akého dátumu nie je možné uplatniť riadny opravný prostriedok.
Ale bola by som rada, keby som sa dozvedela aj iné názory, aby som si svoj pohľad na vec utvrdila, alebo vyvrátila.
Prvotným dokladom pre zaradenie stavby je Protokol o zaradení stavby do užívania.....
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Danila Pozri príspevok
Prvotným dokladom pre zaradenie stavby je Protokol o zaradení stavby do užívania.....
Samozrejme, ale moja odpoveď bola reakcia na príspevok č. 92 a bola zameraná na moment nadobudnutia nehnuteľnosti v prípade, keď sa vlastníctvo k nehnuteľnosti získava vlastnou výstavbou (alebo dodávateľsky) a následne sa vydáva kolaudačné rozhodnutie. Ospravedlňujem sa, ak to tak z odpovede nevyznelo.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Mária.K. Pozri príspevok
Samozrejme, ale moja odpoveď bola reakcia na príspevok č. 92 a bola zameraná na moment nadobudnutia nehnuteľnosti v prípade, keď sa vlastníctvo k nehnuteľnosti získava vlastnou výstavbou (alebo dodávateľsky) a následne sa vydáva kolaudačné rozhodnutie. Ospravedlňujem sa, ak to tak z odpovede nevyznelo.
Ja som Tvoj príspevok pochopila a len som si dovolila oponovať. kolaudačné rozhodnutie je totiž len dokument o možnosti začať stavbu užívať. Ale niekde nie je napísané, že sa užívať začala. Preto ten protokol, lebo zaradenie je dňom užívania stavby a kolaudačné rozhodnutie len prílohou k protokolu o zaradení do pužívania.....
0 0
kačenka kačenka

kačenka je offline (nepripojený) kačenka

Danila Pozri príspevok
Prvotným dokladom pre zaradenie stavby je Protokol o zaradení stavby do užívania.....

To chápem, že musí byť protokol, ale na základe čoho teda tem protokol vystavím, teda s akým dátumom, tak podľa reakcie tem dátum je vlastne kedy bolo vydané kolaudačné rozhodnutie. OK????
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
kačenka Pozri príspevok
To chápem, že musí byť protokol, ale na základe čoho teda tem protokol vystavím, teda s akým dátumom, tak podľa reakcie tem dátum je vlastne kedy bolo vydané kolaudačné rozhodnutie. OK????
Ak si v ten deň začala stavbu aj používať, tak je to zároveň deň zaradenia...... bola som presvedčená, že píšem zrozumiteľne....
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

kačenka Pozri príspevok
To chápem, že musí byť protokol, ale na základe čoho teda tem protokol vystavím, teda s akým dátumom, tak podľa reakcie tem dátum je vlastne kedy bolo vydané kolaudačné rozhodnutie. OK????
Môj názor je uvedený v príspevku č. 94, ktorý som na základe upozornenia Danily spresnila.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Súhlasím s názormi, že pre začatie odpisovania je rozhodujúci moment počiatku používania majetku. Pri nehnuteľnosti nadobudnutej vlastnou činnosťou tomu predchádza kolaudácia.

ALE

Na začiatku roka bola avizovaná zmena v tom zmysle, že ak sa nehnuteľnosť používa už pred kolaudáciou je možné začať s odpisovaním. Ja túto zmenu v zákone o dani z príjmu neviem nájsť.

Ďalej bolo avizované, že z nehnuteľnosti je možné vybrať časti napríklad pohyblivé schody a tieto neodpisovať 20 rokov, ale podľa zaradenia takto vybranej časti nehnuteľnosti. Tiež to neviem nájsť v zákone.

Prosím o radu.

apo
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať