Zavrieť

Porady

stavba? - Budova a jej obstaravacia cena ??

sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Prosím ako riešite obstarávaciu cenu stavby?

Konkrétne - staviame sklad:
účtujem kamene, tvárnice, všetko na 042 xx, pričom to zaradím až po kolaudácii, ale napríklad dopravu tam dávam tiež? - zatiaľ tam účtujem úplne všetky náklady súvisiace s výstavbou, potom bude mať tá nehnuteľnosť OC napočítanú na účte 042 xx za celú dobu výstavby..., je to tak OK? a myslím že sme tam účtovali aj náklady ako kolky..., projekt... poradíte ako to robíte ostatní? - vďdaka !!!
Usporiadat
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

takže kým postavia dielne na pozemku, tak všetko čo sa týka stavby budem dávať na účet 042 a až po kolaudácii stavby sa preradí do užívania a vyrátajú odpisy. nemám s tým skúsenosť preto si to overujem, ďakujem pekne
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

dávam na tú 042 aj služby? napr. pripojenie odberného zariadenia?
0 0
Lenka1979 Lenka1979

Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
sybila3 Pozri príspevok
dávam na tú 042 aj služby? napr. pripojenie odberného zariadenia?
áno, na 042 patria aj služby, ktoré súvisia so stavbou.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

ďakujem, ešte som také niečo neúčtovala, takže proste všetko čo sa týka stavby-či stav.materiál, služby na 042 s analytikou. ďakujem
0 0
deni27 deni27

deni27 je offline (nepripojený) deni27

Potrebujem poradiť s nasledovným:
Rok 2006: spoločnosť s.r.o. kúpila na základe výberového konania rozostavanú budovu za 16 596,96 Eur, zaúčtované na 042/211
Rok 2007: znalcom ohodnotené na 49 790,88 Eur
Rok 2009: môže sa ešte a ako zaúčtovať rozdiel kúpnej ceny a ceny stanovenej znalcom? Spoločnosť potrebuje zvýšiť vlastné imanie vo výkazoch kvôli úveru a tiež by chceli mať v účtovníctve skutočnú hodnotu majetku. Vopred ďakujem za odpovede.
0 0
verca2 verca2

verca2 je offline (nepripojený) verca2

človek ktorého baví jeho práca. Len keby bolo viacej času na štúdium :-( ...viac
deni27 Pozri príspevok
Potrebujem poradiť s nasledovným:
Rok 2006: spoločnosť s.r.o. kúpila na základe výberového konania rozostavanú budovu za 16 596,96 Eur, zaúčtované na 042/211
Rok 2007: znalcom ohodnotené na 49 790,88 Eur
Rok 2009: môže sa ešte a ako zaúčtovať rozdiel kúpnej ceny a ceny stanovenej znalcom? Spoločnosť potrebuje zvýšiť vlastné imanie vo výkazoch kvôli úveru a tiež by chceli mať v účtovníctve skutočnú hodnotu majetku. Vopred ďakujem za odpovede.
skúsim ti odpovedať, ale určite sa vyjadria aj skúsenejší. Myslím že ten rozdiel do účta nedostaneš. Zákon o účtovníctve hovorí o oceňovaní v §25. Skús pozrieť. Nehmotný majetok sa ocenuje obstarávacou cenou, s výnimkou majetku,ktorý sa vytvoril vlastnou činnosťou. Myslím že podľa zákona o účte by si určite účtoval o znížení hodnoty majetku.. (cez opravné položky)ale o zvýšení hodnoty (v tvojom prípade) sa neúčtuje.
1 0
misa misa

misa je offline (nepripojený) misa

Dobry den. Podnikatel-sro obstaral nehnutelnost /apartman/ na základe zmluvy /bola rozostavana/, ked nehnutelnost bola postavena, stavitel spisal s podnikatelom zmluvu o najme priestorov za symbolicku cenu, ktora ma platnost do vtedy, kym neprebehne zapis na katastri o zmene vlastnictva nehnutelnosti /je tam nejaky problem s prepisom/. Tento stav trva uz asi 4 mesiace. Za toto obdobie plati podnikatel mesacne poplatky spravcovi nehnutelnosti za spravu a preddavky na spotrebu energii – toto je tiez dohodnute v tej zmluve o najme. Su tieto zaplatene poplatby nakladom alebo vstupuju do obstaravacej ceny nehnutelnosti? Podla zakona bude nehnutelnost nasim majetkom az po zapisani na katastri, tak neviem co s takymito vydavkami, pokial existuje zmluva o najme.
A este podotazka, podnikatel tento apartman zacal zariadovat - kupil postele, kresla, kuchynsku linku, stol, stolicky..... Cena jednotlivych kusov je do 1700€, spolu samozrejme viac. Je moznost to priamo uctovat do vydavkov alebo ako subor a odpisovat.
Dakujem za nazory.
0 0
misa misa

misa je offline (nepripojený) misa

Nikto nema skusenosti s tymto?
0 0
Ivánuška Ivánuška

Ivánuška je offline (nepripojený) Ivánuška

snažím sa byť dobrá v tom čo robím a čo ma baví, a to nie len o práci ...viac
potrebovala b y som poradiť: spoločnosť kupila budovu v roku 2008,ktorú zaradila do majetku a odpisuje, v priebehu roku 2009 začala rekonštrukciu budovy ale od základov, t.z. že boli búračské práce. čo s hodnotou budovy ktorá sa odpisuje, kedže bola zbúraná a stavia sa od základov. Stavanie účtujem na obstaraní 042. Len mi poradte či je potrebné niečo zaúčtovať v prípade ked sa budova zbúrala? dakujeeeeem.. velmi mi pomôžete..
0 0
verca2 verca2

verca2 je offline (nepripojený) verca2

človek ktorého baví jeho práca. Len keby bolo viacej času na štúdium :-( ...viac
Asi trocha neskoro, ale predsa. Ak bola budova zbúraná, tak platí §19 odst. 3) po b) Zákona o dani z príjmov.

Daňovým výdavkami sú aj:
b) zostatková cena (§ 25 ods. 3) hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou alebo pomerná časť zostatkovej ceny vzťahujúca sa na predanú alebo likvidovanú časť majetku; zostatková cena likvidovaného stavebného objektu alebo jeho časti v súvislosti s výstavbou nového stavebného objektu alebo technickým zhodnotením stavby sa zahrnie do obstarávacej ceny, 1)

V postupoch som zatiaľ zmienku o zbúranej stavbe nenašla.. Konkrétne v ustanovení, čo je súčasťou obstarávacej ceny :-( Ale možno poradia skúsenejší.
pekný večer
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

verca2 Pozri príspevok
V postupoch som zatiaľ zmienku o zbúranej stavbe nenašla.. Konkrétne v ustanovení, čo je súčasťou obstarávacej ceny :-( Ale možno poradia skúsenejší.
pekný večer


§ 36
Účtovanie pri vyraďovaní dlhodobého majetku


(2) Zostatková cena stavebného objektu alebo jeho časti likvidovaného v dôsledku novej stavby, vrátane nákladov na likvidáciu sa zahrnie do nákladov na novú stavbu.

2 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Po Slovensky:
Ak mal starý objekt nejakú ZC, účtovanie je: 042/081-účtujeme o ZC stavebného objektu, kt. sa likviduje v dôsledku novej stavby
0 0
zukana zukana

zukana je offline (nepripojený) zukana

Poradte mi.
Staviame predajňu. Čo ide do nákladov a čo do OC:
- okná, výklady, exteriérové dvere
- interiérové dvere, vstavané posuvné dvere
- klimatizačné zariadenie, ktoré je zapustené v strope a všetky káble sú zakrité.
- reproduktory takisto zapustené v strope
- centrálny vysávač
Ďakujem
0 0
zukana zukana

zukana je offline (nepripojený) zukana

Viete mi poradiť:

Staviame predajňu. Čo ide do nákladov a čo do OC:
- okná, výklady, exteriérové dvere
- interiérové dvere, vstavané posuvné dvere
- klimatizačné zariadenie, ktoré je zapustené v strope a všetky káble sú zakrité.
- reproduktory takisto zapustené v strope
- centrálny vysávač
Ďakujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať