Zavrieť

Porady

vysporiadanie dedičstva-daň z prijmu

Sme dve sestry a dedili sme po matke byt. U notárky sme sa na dedičskom konaní dohodli, že byt si nechá sestra, ktorá sa do bytu pesťahuje a mne vyplatí finančný podiel. Je z toho aj notársky zápis z dedičského konania. Sestra mi má vyplatiť do dvoch mesiacov 300 000,- Sk. Mám povinosť zaplatiť daň a keď áno v akej výške. Notárke sme zaplatili trovy z dedičského konania. Ak mi viete poradiť tak mi odpíšte.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

    anonym222
    Ak sa dobre pamätám, tak v prípade že Vaša mama užívala tento byt minimálne 5 rokov, tak je takýto Váš príjem oslobodený od dani z dedičstva. Nič teda neplatíte. Pre istotu je treba pozrieť zákon o dani z prevodu nehnuteľnosti.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    1) Od dane je oslobodený príjem
    c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov)

    ..tzn., ak Tvoja matka VLASTNILA byt 5 rokov, tak sa na Teba vzťahuje oslobodenie.

    vysporiadanie dedičstva-daň z prijmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.