Zavrieť

Porady

Názov riadku dátumu na faktúre

Ako ste nazvali pôvodný dátum uskutočnenia zdan. plnenia na faktúre - dátum vzniku daňovej povinnosti alebo dátum dodania tovaru/služby? Ja mám dátum vzniku daň. povinnosti, podľa mňa je to jedno, lebo daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru, služby ... Len chcem vedieť ako to máte vy.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Tento príspevok som už písal na fóre k DPH, v téme Zmena náležitostí faktúry, a dovolím si ho zopakovaž i tu:

    Môj názor na "Dátum dodania" versus "Deň vzniku daňovej povinosti" je:

    Striktne podľa § 71 ods.2 písmeno d) je správne toto:

    ...nasleduje citácia zo "vzorovej" faktúry...:
    ...
    "Dátum, kedy bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, kedy bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry: 17.5.2004"
    ...

    Iste uznáte, že takto to písať na faktúre je nezmysel. Preto si treba pomôcť výstižnou skratkou. A tou skratkou je podľa mňa práve text "Dátum daňovej povinnosti".

    Zoberte si definíciu § 19 "Daňová povinnosť". Z nej je jasné, že to, čo je uvedené v § 71 ods.2 písmeno d), nie je nič iné, ako dátum daňovej povinnosti.
    Preto osobne považujem formulácie na faktúre "Dátum dodania" a "Dátum daňovej povinnosti" za synonymum a uprednostňujem formuláciu "Dátum daňovej povinnosti", pretože tento pojem je nadradený pojmu uvedenému v § 71 odsek 2 písmeno d) a je fakticky výstižnejší.

    Samého by ma zaujímalo, čo sa v praxi bude častejšie používať.

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    U nás sa zaužívalo dátum vzniku daňovej povinnosti, podobne ako napísal pán Mihál.

    Podľa mňa je jedno čo bude na faktúre, podstatné je to, aby z toho bolo zrozumiteľné o čo vlastne ide a keďže zdaniteľné plnenie už neexistuje, určite by som vyhodil starý text(ako poznám ST a podobné veľké spoločnosti, tie začnú zaokrúhľovať a dodržiavať zákon asi na vianoce, takže si s tým nemusíte robiť až takú veľkú hlavu).

    juko je offline (nepripojený) juko

    štátny zamestnanec juko
    ja som si to nazval v zmysle §19 zákona o DPH "Deň dodania tovaru" resp. "Deň dodania služby". Myslím si, že aj tieto formulácie plne vystihujú citáciu zákona, alebo sa mýlim?

    Simi je offline (nepripojený) Simi

    Simi
    Pôvodne sme mali aj my na faktúrach Dátum daň.povinnosti,dátum vyhot.fa, dátum splatnosti.
    Ale pri fa vystavovaných pri dodaní tovaru do iných členských krajín nastal ten problém, že v §18 odst.8 sa za d e ň d o d a n i a d o v a r u považuje /buď dátum vyhot.fa ak bola vyhotovená pred 15 dňom...alebo 15.deň kalend. mesiaca nasledujúcom po kalendárnom mesiaci keď b o l t o v a r d o d a n ý /myslí sa tým naozaj dodaný/.
    A v §72 písm.e, sa píše uvádzať na fa dátum keď bol t o v a r d o d a n ý.......
    a nie d e ň d o d a n i a t o v a r u = deň daňovej povinnosti.
    Takže mne z toho vychádza že na fa by malo byť uvedené :
    Dátum dodania tovaru/služby .../nie deň daň.povinnosti,ale skutočné dodanie/
    Dátum vyhotovenia fa
    Deň daňovej povinnosti ......ten tam byť môže ale n e m u s í
    Prosím ak máte niekto náladu a čas napíšte mi na toto svoj názor.Dík.

    Beata je offline (nepripojený) Beata

    Beata
    Presne tak som si prerobila faktúry aj ja. Dala som tam: Dátum vystavenia fa; Dátum dodania služby/tovaru; Dátum daňovej povinnosti.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Pohľad vrtáka - aký text napíšete na faktúru, ak pôjde o prípad, že platba bola prijatá pred dodaním tovaru alebo pred skončením poskytovania služby ?
    A čo napíšete, ak "vyhotovíte" súhrnnú faktúru v zmysle § 75 - keď pôjde o viac samostatných dodaní tovaru ?

    Čo ak používate predtlačené tlačivá faktúr (napríklad zo zdroja Bratislavské tlačiarne a.s.), kde je predtlačený text "Dátum dodania" - čo s tým ?

    Myslím, že tento problém tu uspokojivo nevyriešime, podľa mňa je to nelogicky koncipované ustanovenie zákona...

    Simi je offline (nepripojený) Simi

    Simi
    Asi poviem šéfovi aby sme neprijímali platby vopred a už vôbec neposkytovali samostatné dodania.

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    Nám program vypisuje Dátum vzniku daňovej povinnosti. Ale na došlých faktúrach uvádzajú rôzne. Asi bude na to viacej názorov. Zhoda skoro žiadna.

    Beata je offline (nepripojený) Beata

    Beata
    Urobila by som to takto -
    Pohľad vrtáka - aký text napíšete na faktúru, ak pôjde o prípad, že platba bola prijatá pred dodaním tovaru alebo pred skončením poskytovania služby ? > Text nebudem meniť, deň dodania tovaru vieme, dátum daňovej povinnosti bude dňom zaplatenia tovaru.
    A čo napíšete, ak "vyhotovíte" súhrnnú faktúru v zmysle § 75 - keď pôjde o viac samostatných dodaní tovaru ? > Ani tu nebudem meniť text, deň dodania a deň daňovej povinnosti dám posledné dodanie v tom mesiaci (určite nič nepokazím, lebo dodržím ust. §75).

    Čo ak používate predtlačené tlačivá faktúr (napríklad zo zdroja Bratislavské tlačiarne a.s.), kde je predtlačený text "Dátum dodania" - čo s tým ? > Tu by mi chýbal ten deň daňovej povinnosti, takže tieto tlačivá by som nepoužila . Resp. by som si ho tam doplnila, ale to by sa mi už nepáčilo...

    Myslím, že tento problém tu uspokojivo nevyriešime, podľa mňa je to nelogicky koncipované ustanovenie zákona... > Úplne s Vami súhlasím! Lenže faktúry už vystavujeme a nejako si musíme poradiť. Aj preto som rada, že vznikla táto Porada, aspoň si vieme veci vydiskutovať.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.