Zavrieť

Porady

Krach firmy ako s odstupným?

Pekný deň všetkým!

Mám jeden dosť akútny prípad a snad tu mi niekto vie poradiť.

Robim v jednej firme, ktora by mala bud 1. zaniknut alebo 2. pozastaviť činnosť .
V obidvoch pripadoch to zanamena, ze nepotrebuju zamestnancov. Nasa uctovnicka a taktiez aj riaditel nam dali na vyber z dvoch moznosti:
1. Vypoved dame dohodou - od 1. júla tým, že celý jún nemusíme chodiť do roboty ale výplatu dostaneme.
2. 2 mesačná výpovedná lehota, ktorá začne plynúť od 1. júna. V tomot pripade by sme však museli chodit do roboty (normalne). Povedali nam aj to, ze z dovodu, ze materska firma je zahranicna, kludne nam mozu zmenit pracovisko na tie 2 mesiace aj napr. k nim do zahranicia. V zmluve vsak mame zadaný výkon práce Bratislava.
Chcem sa spýtať či tieto možnosti su pravne v poradku? A či nie je nutne, aby nam dali odstupne. Znami mi tvrdia, že v prípade krachu alebo vyhodenia zamestnavatel je povinný dať min. 2 mesačné odstupné bez toho aby sme my chodili ešte do roboty.
Budem velmi vdacna, ak mi nekto poradi. Dnes musim dat stanovisko a chcem si byt ista s touto vecou.

Este raz dakujem!
Usporiadat
tkt tkt

tkt je offline (nepripojený) tkt

Armola
Pekný deň všetkým!

Mám jeden dosť akútny prípad a snad tu mi niekto vie poradiť.

Robim v jednej firme, ktora by mala bud 1. zaniknut alebo 2. pozastaviť činnosť .
V obidvoch pripadoch to zanamena, ze nepotrebuju zamestnancov. Nasa uctovnicka a taktiez aj riaditel nam dali na vyber z dvoch moznosti:
1. Vypoved dame dohodou - od 1. júla tým, že celý jún nemusíme chodiť do roboty ale výplatu dostaneme.
2. 2 mesačná výpovedná lehota, ktorá začne plynúť od 1. júna. V tomot pripade by sme však museli chodit do roboty (normalne). Povedali nam aj to, ze z dovodu, ze materska firma je zahranicna, kludne nam mozu zmenit pracovisko na tie 2 mesiace aj napr. k nim do zahranicia. V zmluve vsak mame zadaný výkon práce Bratislava.
Chcem sa spýtať či tieto možnosti su pravne v poradku? A či nie je nutne, aby nam dali odstupne. Znami mi tvrdia, že v prípade krachu alebo vyhodenia zamestnavatel je povinný dať min. 2 mesačné odstupné bez toho aby sme my chodili ešte do roboty.
Budem velmi vdacna, ak mi nekto poradi. Dnes musim dat stanovisko a chcem si byt ista s touto vecou.

Este raz dakujem!
1. máš istotu, že ati za jún naozaj zaplatia, keď budeš doma? Normálne by to nemalo byť možné
2. výpovedná lehota je 2 mesiace pokiaľ si zamestnaná menej ako 5 rokov, ak viac tak je 3. Odstupné -§76 zákonníka práce-môže dostať v prípade ak nebudeš mať výpovednú lehotu a to zase dvojmesačné alebo trojmesačné, ale to len vtedy ak skončíš pracovný pomer podľa zákoníka práce §63 odst. 1 písm a) až c), v tvojom prípade a) alebo b)
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Nakoľko nemám rada takéto manipulácie zo zamestnancami, pridávam sa do diskusie. Nedokážem zodpovedať všetky otázky, dúfam, že sa kolegovci pridajú, uvádzam len toľko:

1. prvá alternatíva je riskantná (a proti ZP),
2. alternatíva je schodnejšia za týchto podmienok:
Ak pristúpite na dvojmesačnú výpoveď zo strany zamestnávateľa podľa § 63 ods. 1 písm. a) - c) t.j. iba z dôvodov:
- že sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ, alebo jeho časť,
- sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zemestnávateľa o znížení počtu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách.
- zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku ... dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu ...

a výpoveď podpíšete, keď budete mať v ruke kópiu výpovede, môžete dať okamžite žiadosť o skončenie pracovného pomeru a to pred začatím plynutia výpovednej lehoty. Vtedy zamestnancovi patrí odstupné §76 ZP.

Ak však dostanete výpoveď podľa § 63 ods. 2, kde je uvedené, že zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak ho nemá možnosť ďalšj zamestnávať a to ani na kratší čas v mieste, dohodnutom ako miesto výkonu práce a zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce - teda žiadne zahraničie. V tomto prípade nie je nárok na odstupné.

Kým neviete, podľa akého § chce s Vami zamestnávateľ rozviazať pracovný pomer, Vaša situácia je neprehľadná. Existuje veľa alternatív.

Zhrnutie:
Dvojmesačné odstupné: výpoveď zamestnávateľa podľa § 63 ods. 1 a)-c) a pred začatím plynutia výpovednej lehoty ukončenie pracovného pomeru (napr. dohodou deň pred začiatkom lehoty) žiadosť z Vašej strany musí zamestnávateľ akceptovať - § 76 ods. 2 posledná veta ZP.
Bez odstupného: ostatné dôvody vrátane § 63 ods. 2

Pridajte sa kolegovci, doplňte, opravte, kto s tým máte skúsenosti.
0 0
Armola Armola

Armola je offline (nepripojený) Armola

tkt
1. máš istotu, že ati za jún naozaj zaplatia, keď budeš doma? Normálne by to nemalo byť možné
2. výpovedná lehota je 2 mesiace pokiaľ si zamestnaná menej ako 5 rokov, ak viac tak je 3. Odstupné -§76 zákonníka práce-môže dostať v prípade ak nebudeš mať výpovednú lehotu a to zase dvojmesačné alebo trojmesačné, ale to len vtedy ak skončíš pracovný pomer podľa zákoníka práce §63 odst. 1 písm a) až c), v tvojom prípade a) alebo b)
Aby som to spravne pochopila: Ak mi zamestnavatel da 2 mesacnu vypovednu lehotu, tak nemam narok na odstupne?
V pripade, ze by mi nedal vypovednu lehotu, tak by bol povinny mi dat odstupne?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Pozri predchádzajúcu odpoveď, tam je to komplexnejšie.
0 0
Armola Armola

Armola je offline (nepripojený) Armola

AVO
a výpoveď podpíšete, keď budete mať v ruke kópiu výpovede, môžete dať okamžite žiadosť o skončenie pracovného pomeru a to pred začatím plynutia výpovednej lehoty. Vtedy zamestnancovi patrí odstupné §76 ZP.
Tato cast mi absolutne nie je jasna. V pripade, ze by som ja dala vypoved oni by boli povinny mi dat 2 mesacne odstupne? Ale ja vypoved mozem dat len s dohodou a v tom pripade mi nemusia dat odstupne.?!
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

V prvej alternatíve nevidím problém, ale musíte mať v rukách doklad o výpovedi ktorá končí 30.06.2005. Nemusíte chodiť do práce a dostanete výplatu. Tu však prídete o druhú výplatu, lebo pri výpovednej dobe máte mzdu za dva mesiace. (Ak by ste ju nedostali musíte sa obrátiť na súd.)
Lepšia je druhá alternatíva. Dostanete mzdu za dva mesiace (ale musíte chodiť do práce). Nemám skúsenosti a tým čo píše AVO - zhrnutie.
Nemáte nejakého právnika?
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Armola
Aby som to spravne pochopila: Ak mi zamestnavatel da 2 mesacnu vypovednu lehotu, tak nemam narok na odstupne?
V pripade, ze by mi nedal vypovednu lehotu, tak by bol povinny mi dat odstupne?
Správne si to pochopila.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Armola
Tato cast mi absolutne nie je jasna. V pripade, ze by som ja dala vypoved oni by boli povinny mi dat 2 mesacne odstupne? Ale ja vypoved mozem dat len s dohodou a v tom pripade mi nemusia dat odstupne.?!
Ak sa budete tváriť, že chcete podpísať výpoveď z "organizačných dôvodov", t.j. presne citovaných v mojom príspevku § 63 ods. 1 a)-c) pričom nesmie byť iný dôvod, a keď budete mať v ruke podpísaný papier, môžete dať hneď žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru z rovnakých dôvodov - teda dohodu a odstupné Vám patrí.
Vy nemôžete dať výpoveď. Prvý krok musí urobiť zamestnávateľ a vy budete mať vo vrecku pripravenú žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru, ktorú mu predložíte pred začiatkom plynutia výpovednej lehoty a on ju musí akceptovať.
Nezabudnúť - prvý krok musí urobiť zamestnávateľ, t.j. musí Vám dáť výpoveď. Treba si všimnúť formuláciu, akú Vám predloží.
Pri inom § nemáte nárok na odstupné.
0 0
Armola Armola

Armola je offline (nepripojený) Armola

Olgica
V prvej alternatíve nevidím problém, ale musíte mať v rukách doklad o výpovedi ktorá končí 30.06.2005. Nemusíte chodiť do práce a dostanete výplatu. Tu však prídete o druhú výplatu, lebo pri výpovednej dobe máte mzdu za dva mesiace. (Ak by ste ju nedostali musíte sa obrátiť na súd.)
Lepšia je druhá alternatíva. Dostanete mzdu za dva mesiace (ale musíte chodiť do práce). Nemám skúsenosti a tým čo píše AVO - zhrnutie.
Nemáte nejakého právnika?
Bohuzial pravnika nemame. Skusam cez znamich nieco zistit.
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Skoro celé ste to už rozobrali, ja sa len pripájam s tým miestom výkonu práce. Ak máš v pracovnej zmluve dohodnutú napr. Bratislavu ako miesto výkonu práce, tak bez súhlasu obidvoch strán /teda aj Teba/ Ti nemôže zamestnávateľ zmeniť miesto výkonu práce. Mohol by Ti však napr. prikázať ísť na pracovnú cestu trebárs aj do zahraničia a trebárs aj na dva mesiace, ale to by Ti musel platiť všetko čo Ti pri pracovnej ceste prináleží - teda stravné, ubytovanie, vreckové...
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

AVO
Ak sa budete tváriť, že chcete podpísať výpoveď z "organizačných dôvodov", t.j. presne citovaných v mojom príspevku § 63 ods. 1 a)-c) pričom nesmie byť iný dôvod, a keď budete mať v ruke podpísaný papier, môžete dať hneď žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru z rovnakých dôvodov - teda dohodu a odstupné Vám patrí.
Vy nemôžete dať výpoveď. Prvý krok musí urobiť zamestnávateľ a vy budete mať vo vrecku pripravenú žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru, ktorú mu predložíte pred začiatkom plynutia výpovednej lehoty a on ju musí akceptovať.
Nezabudnúť - prvý krok musí urobiť zamestnávateľ, t.j. musí Vám dáť výpoveď. Treba si všimnúť formuláciu, akú Vám predloží.
Pri inom § nemáte nárok na odstupné.
U nás vo firme hrozí podobný problém. Prosím Vás , nemáte náhodov vzor takejto žiadosti o rozviazanie prac. pomeru pred začatím plynutia výpovednej doby. Díky moc.
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Ľudkovia, pomoc!!! Stačí tam iba citovať § 76 ZP?
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

A to kam chceš citovať § 76? Najprv musíš dostať od zamestnávateľa výpoveď podľa § 63 - buď a/ alebo b/, budeš tam mať napísaný dôvod a dĺžku výpovednej doby a od kedy začína plynúť.


Ty vzápätí ešte pred začiatkom plynutia /čiže ešte pred prvým dňom nasledujúceho mesiaca/ oznámiš, že chceš radšej ukončiť pracovný pomer dohodou podľa § 60 no a vtedy je zamestnávateľ povinný Ti vyplatiť to odstupné podľa § 76.

Alebo chceš niečo iné a nerozumiem Tvojej otázke?
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Luba2
A to kam chceš citovať § 76? Najprv musíš dostať od zamestnávateľa výpoveď podľa § 63 - buď a/ alebo b/, budeš tam mať napísaný dôvod a dĺžku výpovednej doby a od kedy začína plynúť.


Ty vzápätí ešte pred začiatkom plynutia /čiže ešte pred prvým dňom nasledujúceho mesiaca/ oznámiš, že chceš radšej ukončiť pracovný pomer dohodou podľa § 60 no a vtedy je zamestnávateľ povinný Ti vyplatiť to odstupné podľa § 76.

Alebo chceš niečo iné a nerozumiem Tvojej otázke?
Lubka zle som sa vyjadrila. Samozrejme že mi najprv musí zamestnávateľ doručiť výpoveď podľa § 63 ... Mne len išlo o tú žiadosť o ukončenie pracovného pomeru, či v nej mám aj citovať § 76 t.j. že mi patrí odstupné. Neviem ako to mám presne napísať aby sa z toho nemohol nejako vyzuť.

Ja neviem napr.:
Na základe vašej výpovede podľa § 63 ... Vás týmto žiadam o skončenie pracovného pomeru k 30.06.2005 s tým že podľa § 76 mi patrí odstupné vo výške 2 mesačného priemerného zárobku....
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Áno, nebolo by na škodu, ak by si mu tam napísala napr. že ho zároveň upozorňuješ na jeho povinnosť vyplatiť Ti odstupné podľa § 76. Len si uváž, či ho tým veľmi nevyprovokuješ, aby si sa o to odstupné nakoniec nemusela súdiť.
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Luba2
Áno, nebolo by na škodu, ak by si mu tam napísala napr. že ho zároveň upozorňuješ na jeho povinnosť vyplatiť Ti odstupné podľa § 76. Len si uváž, či ho tým veľmi nevyprovokuješ, aby si sa o to odstupné nakoniec nemusela súdiť.
No ešte uvidím ako to napíšem, zatiaľ mi nedal výpoveď. Díky za rady
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Jeden "nápad":
A nestačilo by pri preberaní výpovede urobiť toto?

Napísať niekde na liste s výpoveďou aj text "netrvám na výpovednej lehote" a podpísať to? Tým by boli obidve muchy (výpoveď pre nadbytočnosť a oznámenie o tom, že zamestnanec chce odstupné) pricapnuté na jednom lajstre. Nemohli by potom vzniknúť pochybnosti o termíne doručenia "netrvania na výpovednej lehote" po začatí plynutia výpovednej lehoty a pod. Počul som už o prípadoch doručenia výpovede pre nadbytočnosť posledného v mesiaci a s tým súvisiacimi problémami s odstupným...
0 0
Lubomira Lubomira

Lubomira je offline (nepripojený) Lubomira

Kedže som to už zažila, ponúkam svoju Žiadosť o skončenie pracovného pomeru:
Dňa.... mi bola doručená výpoveď z pracovného pomeru podľa § 63 odst.1 písm.b Zákonníka práce, v zmysle ktorej výpovedná doba začína plynúť dňom......... a pracovný pomer končí dňa......
Podľa § 76 odst.2 Zákonníka práce Vás žiadam o skončenie pracovného pomeru ku dňu.....(pred začatím plynutia výpovednej doby)z dôvodov uvedených v § 63 ods.1 písm.b vrátane nárokov z toho vyplývajúcich.
Na túto moju Žiadosť mi zamestnávateľ odpovedal písomne : Prijatie návrhu na skončenie prac. pomeru a oznámil mi, že návrh prijíma a potvrdzuje skončenie prac.pomeru - dátum a zároveň moje nároky vyplývajúce zo skončenia prac.pomeru mi vyplatí v najbližšom výplatnom termíne po skončení prac.pomeru.
Prajem Anke, aby to dobre dopadlo.
0 0
Armola Armola

Armola je offline (nepripojený) Armola

Nakoniec sme sa dohodli na vypovedi s dohodou. (Ta prva alternativa co som pisala v prvom prispevku). Mesiac budem doma a budem mat aspon cas na ucenie. Dovolenku nam vyplatia - nemusime si ju cerpat.

Fakt nemam energiu sa s nimi nadrapovať.
Ďakujem za rady. Ste skveli ludkovia tu na porade. Vzdy viete poradit.
Este raz dakujem!!!!
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Prosím Vás pekne skúste mi poradiť.

Môj šéf chce aby som odišla lebo nemá peniaze (stratil nejaké zákazky a ide vyhodiť ekonómku !), ale samozrejme dohodou. To zasa nesúhlasim ja a chcem podľa § 63 b) a odstupné. To zas nesúhlasí on. Môžeme uzatvoriť dohodu §60, uviesť tam aj tie organizačné dôvody a dohodnúť 1 mesačné odstupné? Je to vôbec po právnej stránke správne? Je to síce "Dohoda", ak sa dohodnú dve strany....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať