Zavrieť

Porady

Jednoosobova s.r.o s 0 zamestnancami - zavisla praca

Anketa: Moze konatel 1-osobovej s.r.o vykonavat zavislu pracu vo svojej firme bez prac. zmluv

Počet hlasujúcich
6. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • Ano

    5 83.33%
  • Nie

    0 0%
  • Na tomto sa nevedia dohodnut ani odbornici, treba to vyskusat a vyhrat (prehrat) nasledne sudy

    1 16.67%
Dobry den,

Potreboval by som vediet, ci moze jednoosobova s.r.o. vytvarat produkt (alebo poskytovat sluzbu), ked ma 0 zamestnancov. Konkretne ma zaujima, ci moze konatel na zaklade mandatnej zmluvy vykonavat zavislu pracu, aj ked nema s (vlastnou) firmou pracovnu zmluvu.
Viem, ze zavisla praca sa nesmie vykonavat na zivnost, konkretne napr. predavacka v obchode musi mat pracovnu zmluvu (t.j. nemoze to fakturovat na zivnost), rozoberane to bolo tu:

ekonomika.sme.sk/c/3406388/Kto-nesmie-byt-zivnostnik-nie-je-jasne.html

Plati to aj pre konatelov v pripade s.r.o? Mohla by si predavacka (ktora nesmie svoju pracu vykonavat na zivnost, kedze svojou podstatou ide o zavislu pracu) zalozit jednoosobovu s.r.o s 0 zamestnancami a zo svojej pozicie konatelky by vykonavala svoju pracu predavacky? Alebo by MUSELA zamestnat samu seba vo svojej jednoosobovej s.r.o, kedze sa jedna o zavislu pracu?

Dakujem.

P.S. Viem, ze v principe konatel nemusi mat pracovnu zmluvu. Mna vsak zaujima pripad, ked chce konatel v danej firme vykonavat aj zavislu pracu (ako tomu je napr. v jednoosobovej s.r.o).
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    Ja si myslím, že môže, ale je to pre neho nevýhodne.
    Nič mu nebráni, aby si zvolil výhodnejšiu cestu a bol sám sebe zamestnancom.

    yoolo je offline (nepripojený) yoolo

    yoolo
    ahoj, kedze tuto otazku preberame na inom serveri uz par dni, musim povedat, ze otazka je velmi zle polozena.
    Otazka mala zniet : mozem si zalozit sro a na zaklade toho poskytovat sluby, ktore budem nasledne fakturovat? Musim, alebo nemusim sam seba zamestnat v tej sro?
    Ak sa sam v tej sro nezamestnam, som povinny platit iba odvody do zdravotnej poistovne ako dobrovolne nezamestnany?
    Tak sa mu pokuste na toto odpovedat, umyselne neovplyvnujem, ake odpovede sme mu dali na sme.

    TekoTeko je offline (nepripojený) TekoTeko

    TekoTeko
    Yoolo, dakujem za upresnenie otazky, ale aj u teba je v otazke maly nedostatok, kedze by tvoja formulacia mohla evokovat situaciu, ze si zalozim s.r.o a mam zamestnancov na pracovnu zmluvu, ktori vykonavaju zavislu pracu. Vtedy nevidim problem, v takom pripade naozaj nemusi mat konatel aj pracovnu zmluvu. Nejasnost vidim v tom, ked on sam chce vykonavat vo svojej firme zavislu pracu.
    Takze by tom tvoju formulaciu otazky doplnil nasledovne: Mozem si zalozit jednoosobovu s.r.o s 0 zamestnancami a ...

    Dufam ze som tymto doplnenim neovplyvnil nazory pripadnych diskuterov.

    yoolo je offline (nepripojený) yoolo

    yoolo
    uz ti odpovedali, ze moze - lebo vykonavat zavislu pracu znamena byt zamestnany, toto nie je zakazane.
    Zivnostensky zakon neprikazuje pri ziadnej cinnosti, ze sa musi vykonavat iba v zamestnaneckom pomere. A ty si myslis, ze ano. Lebo pracovno-pravny vztah medzi zamestnavatelom a zamestnanacom je ta zavisla cinnost. (Ty pises "zavisla praca").
    Nie je to vztah medzi dodavatelom a odberatelom.
    Uz inymi slovami ti neviem popisat, ze zavisla cinnost je "zamestnanie".
    Prijem zo zavislej cinnosti = prijem zo zamestnaneckeho pomeru, zo zamestnania.

    TekoTeko je offline (nepripojený) TekoTeko

    TekoTeko
    Yoolo,
    zatial som videl iba jednu odpoved (od m.hladka), cakam na dalsie nazory. Ked do niekolkych dni nepribudne iny nazor, budem akceptovat odpoved "ano" v ankete.

    K tomu, co si napisal:
    Zavisla cinnost je definovana charakterom zavislej cinnosti. Nie je definovana existenciou pracovnej zmluvy.

    Ak sa uz bavime o spojeni zavisla cinnost - pracovna zmluva, tak je to prave naopak, teda, dosledkom toho, ze sa pri nejakej cinnosti jedna o zavislu cinnost (vzhladom na charakter cinnosti), je to, ze treba vytvorit pracovnu zmluvu.

    Ako som uz uviedol, vysledky ankety budem respektovat. Zatial je to 1:0 v tvoj prospech.

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    Tiež si myslím, že formulácia nie je najšťastnejšia.
    Firma môže vykonávať všetky činnosti vo svojom predmete aj keď ju bude robiť osobne konateľ, ktorý má uzavretú len bezodplatnú zmluvu o výkone funkcie.

    pardonik je offline (nepripojený) pardonik

    pardonik
    Jednoosobová sro nemôže zamestnať koanteľa na pracovnú zmluvu je to v rozpore s nálezom NS SR.

    Judikatúra Najvyššieho súdu SR v takom prípade vylučuje, aby na oboch zmluvných stranách, aj za zamestnávateľa a aj za zamestnanca, vystupovala jedna a tá istá fyzická osoba (rozhodnutie NS SR 4M Cdo 6/2009).
    marjankaj Ale za rakúsko-uhorska by to možné bolo? Či?

    Jednoosobova s.r.o s 0 zamestnancami - zavisla praca

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.