Zavrieť

Porady

Ubytovanie v súkromí podľa vyhlášky 277/2008 - stačí rodinný dom alebo...?

Zdravím všetkých.

Chcem sa spýtat jednu vec.

Ked chcem prevadzakovat podla - Vyhláška MH SR č. 277/2008 Z. z. , ktorou sa ustanovujú klasifikačné znaky na ubytovacie zariadenia pri ich zaraďovaní do kategórií a tried - a v tejto vyhlaske podla § 4, odskek 18 - Ubytovanie v sukromi - citujem:
(18) Ubytovanie v súkromí predstavuje ubytovanie hostí v izbách rodinných domov alebo je na tento účel poskytovaný celý objekt, najmä rodinný dom, prázdninový dom, rodinná chalupa alebo rodinná chata. Podľa toho je ubytovanie v súkromí poskytované v izbách alebo v objektoch.

Stačí teda na to aby som mohol poskytovat ubytovanie v podla horeuvedeneho - Ubytovanie v súkromí - to, že bude tento objekt charakterizovany podla zakona c. 50/1976 (o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon)) ako rodinny dom podla § 43b, odsek 1, pismeno b) stavebneho zakona teda ako klasicky rodinny dom

alebo?

treba cely objekt charakterizovat podla § 43c - Nebytové budovy, odsek 1 a pismeno a) ostatné ubytovacie zariadenia na krátkodobé pobyty. Pretoze pre tento pripad - teda nebytovej budovy plati v odseku (1) § 43c, že:

Nebytové budovy sú stavby, v ktorých je viac ako polovica ich využiteľnej podlahovej plochy určená na nebytové účely.

Čiže mi nie je jasné že ked ja chcem cely objekt prevadzkovat ako - Ubytovanie v sukromi - objekt (z coho vyplyva ze cely objekt je urceny na nebytové účely) tak prečo píšu vyslovene v spominanej Vyhláške MH SR č. 277/2008 Z. z. , ktorou sa ustanovujú klasifikačné znaky na ubytovacie zariadenia atd v § 4, odskek 18 - Ubytovanie v sukromi, ze
(18) Ubytovanie v súkromí predstavuje ubytovanie hostí v izbách rodinných domov alebo je na tento účel poskytovaný celý objekt, najmä rodinný dom, prázdninový dom, rodinná chalupa alebo rodinná chata. Podľa toho je ubytovanie v súkromí poskytované v izbách alebo v objektoch.????

Ma to teda byt podla stavebneho zakona - bytova budova a teda rodinny dom alebo to ma byt nebytova budova a teda ostatne ubytovacie zariadenia na kratkodobe pobyty????

Velmi pekne Vam ludia dakujem za konstruktivnu odpoved, skusenosti atd. Velmi mi tym pomozete. Naozaj vopred dakujem.

Martin z Martina
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mao251 je offline (nepripojený) mao251

    mao251
    vie niekto pomoct? nepoznate nikoho kto poskytuje ubytovanie na sukromi atd? diki za hadam buducu pomoc

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    ak mas v rodinnom dome 3 byty este stale je to rodinny dom, takze predpokladam ze z hladiska stavebneho zakona je uplne jedno naco byty pouzivas... ak by ich tam malo byt viacej tak uz je to penzion alebo hotel. a podla toho postupujes.

    korela je offline (nepripojený) korela

    korela
    Možno Ti poradia ...
    http://www.limba.com/sk/slovensko/in...tm#faq_answer2
    .
    Typy ubytovania
    chaty, chalupy a byty
    samostatné objekty (byty) určené pre rodiny a skupiny, ktoré chcú byť v prenajatom objekte (byte) sami - na prípravu stravy im slúži vlastná kuchyňa so základným kuchynským vybavením,
    posteľná bielizeň je k dispozícii, ak v texte o ubytovaní nie je uvedené inak (uteráky si prosím vezmite so sebou).
    priváty a apartmánové domy
    ubytovanie v oddelenej časti domu, v ktorom môže bývať majiteľ a ďalší hostia - ubytovanie sa obvykle nachádza na samostatnom poschodí, k prenajímaným izbám patrí kompletné sociálne zariadenie a kuchyňa so základným kuchynským vybavením,
    posteľná bielizeň je k dispozícii, ak v texte o ubytovaní nie je uvedené inak (uteráky si prosím vezmite so sebou).
    hotely, penzióny, bungalovy a kúpeľné zariadenia
    v tejto sekcii nájdete ubytovania, v ktorých je zabezpečená strava; bungalovy pripomínajú chaty, býva ich však v areáli viac pri sebe, a v blízkosti býva stravovacie zariadenie).

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Ja osobne nevidím problém v stavebnom zákone, ale v zákone o dani z nehnuteľnosti. Bolo by potrebné spýtať sa na MsÚ v Martine ako si máš uvedený rodinný dom priznať do daňového priznania k dani z nehnuteľnosti. Či ako ubytovacie zariadenie, alebo rodinný dom určený na podnikanie, alebo budeš platiť mestu poplatok za obsadené lôžko v zmysle zákona o dani z nehnuteľnosti.

    Ubytovanie v súkromí podľa vyhlášky 277/2008 - stačí rodinný dom alebo...?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.