Zavrieť

Porady

Auto aj na súkromné účely

tkt tkt

tkt je offline (nepripojený) tkt

Zamestnanec začne používať služobné auto aj na súkromné účely. Poradíte mi ako to mám všetko riešiť? Má niekto vzor zmluvy, ktorú by som s ním mala podpísať ohľadom toho? Ako vysporiadať v mzde? No proste neviem o tom skoro nič. Ďakujem Vám všetkým
Usporiadat
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Suhlasim vsetkymi desiatimi....
0 0
evae evae

evae je offline (nepripojený) evae

no a ako by sa dalo najlepsie riesit to, ze ako motivaciu nas stavbyveduci dostal moznost mesacne najazdit cca 1000km za firemne peniaze na sukromne ucely. ved nejako to vykazat musim. ako to riesite vy? (alebo mu nedam ziadne? )
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
je to zrejme forma odmeny, pričom firma chce ušetriť na odvodoch. Ak má pridelené služobné vozidlo, tak je to divné, možno je to len horná hranica. Lebo za 1000 Sk musí vykázať bločky na PHM a je to pol nádrže, tak neviem, to predsa prejazdí. Ale vykázať by sa to malo ako služobné cesty, lebo potom to stráca zmysel.
0 0
Twiister Twiister

Twiister je offline (nepripojený) Twiister

Dobrý den prajem, tak na zaciatok sa chcem ospravedlnit,som novy.. ale citam to tu uz par dni a mam s toho taku hlavu ze neviem ako sa volam, moj problem je nasledovny..:

Vlastnim 2 vozidla, jedno osobne a druhe je dodavka, jazdim na nich iba ja, ziadnych zamestnancov nemam, som FO podnikatel (stavebnictvo ) a chcel by som "polopatiscticke" vysvetlenie ako uplnemu lajikovy.. Chcem sa spytat ze ci sa mi oplati vozdilo (alebo vozidla ? ) dat do odpisov a ako ? Jazdim kazdy den ine trasi, nekonecne vela zastavok vybavovaciek a atd, ale taktiez sa mi to dost krizi aj so sukromnymy jazdami, da sa ze by som sam sebe prenajal vozidlo (alebo obydve vozidla? ) a narokoval si vlastne tych 5,5 sk / km ? a ako by som to zapisal do deniku jazd? Proste keby sa tu nasla nejaka dobra dusa co by mi s tym pomohla, tak by som bol moc vdacny

Ospravedlnujem sa za amaterske vysvetlenie, lepsie to neviem
Dakujem Vam !
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Twiister Pozri príspevok
Dobrý den prajem, tak na zaciatok sa chcem ospravedlnit,som novy.. ale citam to tu uz par dni a mam s toho taku hlavu ze neviem ako sa volam, moj problem je nasledovny..:

Vlastnim 2 vozidla, jedno osobne a druhe je dodavka, jazdim na nich iba ja, ziadnych zamestnancov nemam, som FO podnikatel (stavebnictvo ) a chcel by som "polopatiscticke" vysvetlenie ako uplnemu lajikovy.. Chcem sa spytat ze ci sa mi oplati vozdilo (alebo vozidla ? ) dat do odpisov a ako ? Jazdim kazdy den ine trasi, nekonecne vela zastavok vybavovaciek a atd, ale taktiez sa mi to dost krizi aj so sukromnymy jazdami, da sa ze by som sam sebe prenajal vozidlo (alebo obydve vozidla? ) a narokoval si vlastne tych 5,5 sk / km ? a ako by som to zapisal do deniku jazd? Proste keby sa tu nasla nejaka dobra dusa co by mi s tym pomohla, tak by som bol moc vdacny

Ospravedlnujem sa za amaterske vysvetlenie, lepsie to neviem
Dakujem Vam !
Stručné odpovede:

Sám sebe nemôžeš prenajať vozidlo.

Dať vozidlo do odpisov - musel by si ho zaradiť do majetku. (Naozaj si sa chcel na to spýtať? Nechcel si tou otázkou zistiť niečo iné?)

Ak sú to tvoje vlastné vozidlá, ty si môžeš dať do nákladov základnú náhradu za použitie vlastného auta (5,50/km - po novom 0,183 €) + spotrebu PHM, pričom auto nemusí byť zaradené do majetku. Musíš ale potom robiť vyúčtovania pracovných ciest.
Naposledy upravil Chobot : 05.03.09 at 10:28
0 0
Twiister Twiister

Twiister je offline (nepripojený) Twiister

Aha, takze sam sebe nemozem..v poriadku, a s tie denne vykazy by som ako pisal? kedze ako som uz spominal nie vsetka jazda je "pracovna" ako by som to mal po spravnosti rozpisat ? "Zaciatok 6:00 BA1 a koniec 19:00 BA1 " stacit nebude si myslim urcite neviem si to vobec predstavit ako by som rozpisoval moje jazdy pri mojom dennom nestalom rezime
0 0
ludeko ludeko

ludeko je offline (nepripojený) ludeko

Chobot Pozri príspevok
Stručné odpovede:

Sám sebe nemôžeš prenajať vozidlo.

Dať vozidlo do odpisov - musel by si ho zaradiť do majetku. (Naozaj si sa chcel na to spýtať? Nechcel si tou otázkou zistiť niečo iné?)

Ak sú to tvoje vlastné vozidlá, ty si môžeš dať do nákladov základnú náhradu za použitie vlastného auta (5,50/km - po novom 0,0183 €) + spotrebu PHM, pričom auto nemusí byť zaradené do majetku. Musíš ale potom robiť vyúčtovania pracovných ciest.
oprava: 5,50/km je 0,183 €
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Twiister Pozri príspevok
Aha, takze sam sebe nemozem..v poriadku, a s tie denne vykazy by som ako pisal? kedze ako som uz spominal nie vsetka jazda je "pracovna" ako by som to mal po spravnosti rozpisat ? "Zaciatok 6:00 BA1 a koniec 19:00 BA1 " stacit nebude si myslim urcite neviem si to vobec predstavit ako by som rozpisoval moje jazdy pri mojom dennom nestalom rezime
Ak nemáš auto v majetku, tak náklady si môžeš uplatniť vtedy, ak ho použiješ na pracovnú cestu. A dokladom o vykonanej pracovnej ceste je vyúčtovanie pracovnej cesty. Štandardne sa ku každej PC robí osobitné vyúčtovanie, ale dá sa urobiť aj vyúčtovanie hromadné, napr. za celý mesiac, kde uvedieš za každý deň, kedy si bol na prac. ceste odkedy dokedy si vykonal cestu, koľko km si prejazdil a aký máš nárok na náhrady.

Je to dosť prácne, ale ak si chceš uplatniť náklady, tak to musí byť.
0 0
Twiister Twiister

Twiister je offline (nepripojený) Twiister

aha, dobre a ked za osobny automobil je 5,5 /km ? tak za dodavku je kolko ? konkretne mam Fiat Ducato 2,8idTD (ak na tom zalezi ) alebo sa to zaraduje medzi osobne MV ?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Twiister Pozri príspevok
aha, dobre a ked za osobny automobil je 5,5 /km ? tak za dodavku je kolko ? konkretne mam Fiat Ducato 2,8idTD (ak na tom zalezi ) alebo sa to zaraduje medzi osobne MV ?
Treba vychádzať z ustanovení zákona o cest. náhradách § 7:


(1)...

(2) Sumu základnej náhrady pre jednostopové vozidlá a trojkolky a pre osobné cestné motorové vozidlá podľa odseku 1 ustanoví opatrenie, ktoré vydá ministerstvo; opatrenie sa vyhlási uverejnením jeho úplného znenia.<sup>6)</sup> Pri použití prívesu k osobnému cestnému motorovému vozidlu sa základná náhrada zvýši o 15 %.

(3) Sumu základnej náhrady pre nákladné automobily, autobusy a traktory dohodne zamestnávateľ so zamestnancom.



Ak je to tvoje auto v kategórii do 3,5 tony (teda osobné, nie nákladné) tak môžeš uplatniť náhradu pre osobné autá.

Ak je to auto nákladné, tak ako podnikateľ si nemôžeš uplatniť náhradu, lebo zákon vyslovene uvádza, že náhradu za nákladné auto si dohodne zamestnávateľ so zamestnancom. A v tvojom prípade nejde o zamestnanca a zamestnávateľa, ale ty si podnikateľ.

Je nelogické, aby podnikateľ mal v súkromnom vlastníctve Tatrovku a túto používal ako podnikateľ na pracovné cesty. Také auto (nákladné) sa predpokladá, že bude zaradené do OM.
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Dobré ráno prajem, prvýkrát robím s touto témou, a neviem či som to pochopila správne, takže: zamestnancovi je pridelené služobné auto na služobné aj na súkromné účely. Keď auto má obstarávaciu cenu napr. 10000, Eur, tak zamestnancovi pripočítam k mzde 1 % , čiže 100 EUR - mínus spotreba pohonných látok podľa najazdených súkromných kilometrov a túto zvyšnú sumu potom zdaním 19 %? Keď sa mýlim prosím Vás opravte ma, ďakujem

Alebo najprv zdaním 100 eur až potom zrazím spotrebu za poh. hmoty?
Naposledy upravil Zuzy : 16.09.10 at 04:19
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Zuzy Pozri príspevok
Dobré ráno prajem, prvýkrát robím s touto témou, a neviem či som to pochopila správne, takže: zamestnancovi je pridelené služobné auto na služobné aj na súkromné účely. Keď auto má obstarávaciu cenu napr. 10000, Eur, tak zamestnancovi pripočítam k mzde 1 % , čiže 100 EUR - mínus spotreba pohonných látok podľa najazdených súkromných kilometrov a túto zvyšnú sumu potom zdaním 19 %? Keď sa mýlim prosím Vás opravte ma, ďakujem

Alebo najprv zdaním 100 eur až potom zrazím spotrebu za poh. hmoty?

Prosím Vás poraďáci, môže sa niekto vyjadriť k otázke? Vopred ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zuzy Pozri príspevok
Dobré ráno prajem, prvýkrát robím s touto témou, a neviem či som to pochopila správne, takže: zamestnancovi je pridelené služobné auto na služobné aj na súkromné účely. Keď auto má obstarávaciu cenu napr. 10000, Eur, tak zamestnancovi pripočítam k mzde 1 % , čiže 100 EUR - mínus spotreba pohonných látok podľa najazdených súkromných kilometrov a túto zvyšnú sumu potom zdaním 19 %? Keď sa mýlim prosím Vás opravte ma, ďakujem

Alebo najprv zdaním 100 eur až potom zrazím spotrebu za poh. hmoty?
§5 Zákon o dani z príjmu
(3) Príjmom zamestnanca je aj
a) suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa na používanie na služobné a súkromné účely. Ak ide o prenajaté vozidlo, vychádza sa z obstarávacej ceny vozidla u pôvodného vlastníka, a to aj v prípade, ak dôjde k následnej kúpe prenajatého vozidla. Ak v obstarávacej cene vozidla nie je zahrnutá daň z pridanej hodnoty, 6) na účely tohto ustanovenia sa o túto daň cena zvýši,

Takže túto sumu pripočítaš k ZD.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Zuzy Pozri príspevok
Dobré ráno prajem, prvýkrát robím s touto témou, a neviem či som to pochopila správne, takže: zamestnancovi je pridelené služobné auto na služobné aj na súkromné účely. Keď auto má obstarávaciu cenu napr. 10000, Eur, tak zamestnancovi pripočítam k mzde 1 % , čiže 100 EUR - mínus spotreba pohonných látok podľa najazdených súkromných kilometrov a túto zvyšnú sumu potom zdaním 19 %? Keď sa mýlim prosím Vás opravte ma, ďakujem

Alebo najprv zdaním 100 eur až potom zrazím spotrebu za poh. hmoty?
OC s DPH - z toho 1% a to aj vtedy ak auto je zaradené bez DPH!
takže pripočítaš k ZD 100 EUR, vypočítaná suma dane bude vyššia o 19EUR.
samozrejme tých 100 EUR zamestnancovi nejde do čistej mzdy.
Ak treba zraziť náhradu za PHM, ktoré platila firma a boli spotrebované na súkromné účely (tiež táto náhrada už musí byť dopočítaná aj s DPH), tak tieto sa robia formou zrážky z čistej mzdy (podobne ako úhrada za stravné lístky).
Musí byť spísaná Dohoda o zrážkach zo mzdy.
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Takže tých 100 EUr zamestnanec nedostane, len tá suma je zdanená a o 19 eur dostane menej, a ešte spotreba PH. ďakujem pekne, už to chápem
0 0
brendova brendova

brendova je offline (nepripojený) brendova

Ak zamestnanec používa auto, ktoré je prenajaté z požičovne a používa ho aj na súkromné účely, ako mám stanoviť 1%, ktoré mám zahrnúť zo ZD.
V zmluve o prenájme sa OC neuvádza.
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

[QUOTE=KEJKA;1507419]OC s DPH - z toho 1% a to aj vtedy ak auto je zaradené bez DPH!
takže pripočítaš k ZD 100 EUR, vypočítaná suma dane bude vyššia o 19EUR.
samozrejme tých 100 EUR zamestnancovi nejde do čistej mzdy.
Ak treba zraziť náhradu za PHM, ktoré platila firma a boli spotrebované na súkromné účely (tiež táto náhrada už musí byť dopočítaná aj s DPH), tak tieto sa robia formou zrážky z čistej mzdy (podobne ako úhrada za stravné lístky).
Musí byť spísaná Dohoda o zrážkach zo mzdy.[/QU

No a ako ďalej to správne zaúčtovať? Prepočítala som spotrtebu PHM aj DPH ,
1. zápis do odhľadávok : 335/......... ?????
2. zamestnanec to zaplatí cez pokladňu: 211/335

PHM pri nákupe je zaúčtované celé do nákladov, DPH na celá na odpočet.
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

[QUOTE=Zlata;1687075]
KEJKA Pozri príspevok
OC s DPH - z toho 1% a to aj vtedy ak auto je zaradené bez DPH!
takže pripočítaš k ZD 100 EUR, vypočítaná suma dane bude vyššia o 19EUR.
samozrejme tých 100 EUR zamestnancovi nejde do čistej mzdy.
Ak treba zraziť náhradu za PHM, ktoré platila firma a boli spotrebované na súkromné účely (tiež táto náhrada už musí byť dopočítaná aj s DPH), tak tieto sa robia formou zrážky z čistej mzdy (podobne ako úhrada za stravné lístky).
Musí byť spísaná Dohoda o zrážkach zo mzdy.[/QU

No a ako ďalej to správne zaúčtovať? Prepočítala som spotrtebu PHM aj DPH ,
1. zápis do odhľadávok : 335/......... ?????
2. zamestnanec to zaplatí cez pokladňu: 211/335

PHM pri nákupe je zaúčtované celé do nákladov, DPH na celá na odpočet.
Pomôžte prosím, nikto neúčtuje?
0 0
mirhu mirhu

mirhu je offline (nepripojený) mirhu

Mirka
Jara Pozri príspevok
Príjmom zamestnanca, ktorému poskytuje zamestnávateľ motorové vozidlo na používanie na služ. a súkr. účely, je suma vo výške 1% za vstupnej ceny vozidla za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia na takéto účely. Tento príjem mu riadne započítaš ku príjmu zo závislej činnosti a zdaniš.Ďalej sa dočítaš v Zákone o dani z príjmu č. 595/2003 a nov. 659/2004 Z.z. , § 5 Príjmy zo závislej činnosti, odst.3
Musí byť zamestnanec v HPP, alebo môže byť zamestnaný na dohodu?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mirhu Pozri príspevok
Musí byť zamestnanec v HPP, alebo môže byť zamestnaný na dohodu?
Nie, môže byť aj dohodár.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať