Zavrieť

Porady

PN- ka a výkazy

ta som to ja :-)
Prosim Vás o radu, v tomto roku mame prvy krat PN - ku našho zamestnanca. Sme maly zavod. Je mi jasne ze prvych desat dni platime PN-ku my, ostatne dni Soc. poistovna. Ale ako je to s mesacnym vykazom - odovzdavame normalne tlacivo Mesačný výkaz poistného, alebo tlacivo Mesačný výkaz poistného a dávok NP.
Dakujem za radu
Silvia
Usporiadat
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
nie, to maximum platí pre SP.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Nie nemocenské ale náhradu príjmu pri dočasnej PN. Sociálnej poisťovne sa týka len nemocenské.
0 0
MirkaV MirkaV

MirkaV je offline (nepripojený) MirkaV

hmm... tak teraz si musim vybrat, pretoze nasa auditorka vravela, ze max.vymeriavaci zaklad plati aj pre zamestnavatela. neviete mi poradit, kde sa o tom docitam. Dakujem
0 0
MirkaV MirkaV

MirkaV je offline (nepripojený) MirkaV

ricij
Nie nemocenské ale náhradu príjmu pri dočasnej PN. Sociálnej poisťovne sa týka len nemocenské.
Ja sa nehram so slovickami, - vieme o com hovorime .....
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Nie celkom MirkaV. Ja chválabohu nie som právnik, no je to pomerne dôležité rozlišovať. Sú to totiž dve rozdielne veci, ktoré sa riadia dvoma rôznymi zákonmi. V zákone č. 462/2003 ( Zákon o náhrade príjmu ...) som nenašiel nijaké ustanovenie maximálneho vymeriavacieho základu, je tam len odkaz na §55.
Odkiaľ ste vzali sumu 444,1973 Sk? Ja viem len o 1,5 násobku priemernej mzdy v minulom, resp. predminulom roku (podľa toho o ktorý polrok ide). Je ešte nejaké ďalší max. vymer. základ?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
pre zamestnávateľa platí zákon o náhrade príjmu pri dočasnej PN a zákon o sociálnom poistení platí pre SP
1. zamestnávateľ = zákon - viď § 8 a), b) - tam sa nikde nehovorí o max. VZ
2. SP - § 37, § 253 ods. 3 hovorí o maximálnom VZ
Mirka, ak ste "veľký závod" a preplácate PN aj po 10. dni, tak už za 11 deň sa riadite zákonom o sociálnom poistení. Od jedenásteho dňa PN sa chováte ako sociálka, lebo toto robíte namiesto nej.
Ale obmedzenie prvých 10 dní PN pre zamestnávateľa nie je.
Ukážte oba zákony auditorkám, nech si ich dobre prečítajú. Prajem pekný deň
0 0
jonnie jonnie

jonnie je offline (nepripojený) jonnie

začinajuci učtovnik :), registrovany davno, ale uctujem len teraz (a zabudnute heslo na poradu :) ...viac
Strata na zarobku - prvych 10 dni plati zamestnavatel - nie je obmedzene vymeriavacimi zakladmi - pozor vsak, ak je vo vnutornych predpisoch urcena ina sadzba ako zakonom - myslim v percentach (nie 25,55).

Od jedenasteho dna je to nemocenske a davky poukazuje socialna poistovna zamestnancovi na adresu trvaleho pobytu. Ziadaju sice cislo uctu, ale este sa mi nestalo, zeby komusi zaslali na ucet. Tam plati max. vymer. zaklad 444,1973 Sk, ale ak davky presli na socialku, tak sa s tym nezatazujem - to si poriesia oni.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
len malá poznámočka, od 1.7.2004 platí iný maximálny vymeriavací základ. Myslím pre PN, ktorá vznikla po 1.7.2004
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Opäť by som sa opýtal: Odkiaľ máte sumu 444,1973 Sk? Max. vymeriavací základ som našiel iba jeden: v prípade platenia na nemocenské len 1,5 násobok priemernej mesačnej mzdy v minulom, resp. predminulom roku.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
§ 253 ods. 3 zákona o sociálnom poistení - ... denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky sa určí podľa § 55 najviac zo sumy všeobecného vymeriavaceho základu paltného v roku 2002.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Znamená to, že tento rok to bude ešte priemerná mzda a od budúceho jej 1,5 násobok?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
nie do 30.6.2004 sa počíta max. VZ zo sumy všeobecného vymeriavacieho základu platného v roku 2002.
od 1.7.2004 sa počíta max. VZ zo sumy všeobecného vymeriavacieho základu platného v roku 2003.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ešte diskusia:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=356
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
OK, jasné. Od 1.1.2005?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
vladan
nie do 30.6.2004 sa počíta max. VZ zo sumy všeobecného vymeriavacieho základu platného v roku 2002.
od 1.7.2004 sa počíta max. VZ zo sumy všeobecného vymeriavacieho základu platného v roku 2003.
!!!! čítaj pozorne!!!
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ešte raz to skúsim:

od 1.1.2004 do 30.6.2004 platí maximálny vymeriavací základ 444,1973 Sk/deň
od 1.7.2004 do 31.12.2004 platí maximálny vymeriavací základ 472,2740 Sk/deň
0 0
MirkaV MirkaV

MirkaV je offline (nepripojený) MirkaV

hm, dakujem
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
to "čítaj pozorne" bolo pre ricij, Mirka nie pre teba. Pekný deň
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Vladan čítaj ty pozorne, pýtam sa na rok 200päť! Všeobecný vymeriavací základ alebo 1,5 násobok?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
neviem čo sa pýtaš.
Ale od 1.1.2005, by všetku agendu PN od "veľkých závodov" mala kompletne prebrať SP, tak si tu budú riešiť oni.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať