Zavrieť

Porady

hliníkový lis na cesnak-zdraviu škodlivý?

Prosím Vás,stretli ste sa niekedy s hliníkovým pučiakom na cesnak?
Manžel včera nedopatrením 1 kúpil.. Obávame sa,či to zdravotne neuškodí deťom..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    osky je offline (nepripojený) osky

    osky
    Vyhodila som pred casom vsetok hlinikovy riad,pribor a pod.,vsetko co zostalo doma po svokre, pretoze je vseobecne zname,ze hlinik je zdraviu velmi skodlivy.
    je to jed.
    uvolnuje sa a my ho po miniaturnych davkach konzumujeme/ak pouzivame pri vareni hlinikove naradie!!!/

    ale co sa tyka samotneho cesnaku
    /myslim ze to plati aj o cibuli a bylinkach/,ma sa pouzivat len sklenne alebo plastove naradie,pretoze v kombinacii s kovom cesnakove pary oxiduju, chemicky sa zmenia a znehodnocuju sa.
    Preto cesnak krajam plastovym nozikom a kupila som si aj plastovy puciak a drhadlo.
    nelutujte peniaze a vyhodte vsetko hlinikove z kuchyne.a na cesnak nie je vazne dobry ani nerezovy.kupte plastovy /alebo sklennyak existuje.../.

    osky je offline (nepripojený) osky

    osky
    Vyhodila som pred casom vsetok hlinikovy riad,pribor a pod.,vsetko co zostalo doma po svokre, pretoze je vseobecne zname,ze hlinik je zdraviu velmi skodlivy.
    je to jed.
    uvolnuje sa a my ho po miniaturnych davkach konzumujeme/ak pouzivame pri vareni hlinikove naradie!!!/

    ale co sa tyka samotneho cesnaku
    /myslim ze to plati aj o cibuli a bylinkach/,ma sa pouzivat len sklenne alebo plastove naradie,pretoze v kombinacii s kovom cesnakove pary oxiduju, chemicky sa zmenia a znehodnocuju sa.
    Preto cesnak krajam plastovym nozikom a kupila som si aj plastovy puciak a drhadlo.
    nelutujte peniaze a vyhodte vsetko hlinikove z kuchyne.a na cesnak nie je vazne dobry ani nerezovy.kupte plastovy /alebo sklennyak existuje.../.

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    osky Pozri príspevok
    Vyhodila som pred casom vsetok hlinikovy riad,pribor a pod.,vsetko co zostalo doma po svokre, pretoze je vseobecne zname,ze hlinik je zdraviu velmi skodlivy.
    je to jed.
    uvolnuje sa a my ho po miniaturnych davkach konzumujeme/ak pouzivame pri vareni hlinikove naradie!!!/

    ale co sa tyka samotneho cesnaku
    /myslim ze to plati aj o cibuli a bylinkach/,ma sa pouzivat len sklenne alebo plastove naradie,pretoze v kombinacii s kovom cesnakove pary oxiduju, chemicky sa zmenia a znehodnocuju sa.
    Preto cesnak krajam plastovym nozikom a kupila som si aj plastovy puciak a drhadlo.
    nelutujte peniaze a vyhodte vsetko hlinikove z kuchyne.a na cesnak nie je vazne dobry ani nerezovy.kupte plastovy /alebo sklennyak existuje.../.
    osky, nesúhlasím s tebou v tom, že aluminium je jed- nieje definovaný medzi jedmi a či ho používať? Neviem, ale 40 rokov sme mali všetko hliníkové a výskyt napr. rakoviny bol v "minulých časoch" oveľa nižší ako dnes- takže ja by som z hliníkového riadu strašiaka rozhodne nerobil!!!
    Pravdou ale je, že nerezový riad aj krajšie vyzerá, aj sa lepšie drží- takže mi máme nerezové veci, ale nie z dovodu, že by bol hliník škodlivý...

    osky je offline (nepripojený) osky

    osky
    no,kazdy sa riadi svojim rozumom,ale uz len fakt,ze vsetko hlinikove tak rychlo scernie a neda sa to ani pekne vycistit....to uz nas nuti k tomu aby sme sa zamysleli nad tym,ze to asi nebude zdrave.....ked nam scernie pod prstenom koza alebo scernie strieborna retiazka-znepokojujeme sa.ale hlinik v kuchyni nam nevadi...no,neviem.....
    ja to nemam z vlastnej hlavy,vela som o tychto veciach citala a aj prerokovala s lekarmi....

    tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

    No, niekedy ani ja neviem... ...viac tetrisss
    Ja inak hlinikovy riad uz tiez nepouzivam, ale len preto, ze sa nedal poriadne udrzovat, ale konkretne lis na cesnak hlinikovy mam a je bezvadny, no a pri rychlosti styku cesnaku s tymto nastrojom, je to zlomok sekundy, kedy ho pretlacis, tak by som sa nad skodlivostou ani nezaoberala. Je rozdiel, ked kedysi boli hlinikove aj sudy na kapustu, tak to uz bol brutal.

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    osky Pozri príspevok
    no,kazdy sa riadi svojim rozumom,ale uz len fakt,ze vsetko hlinikove tak rychlo scernie a neda sa to ani pekne vycistit....to uz nas nuti k tomu aby sme sa zamysleli nad tym,ze to asi nebude zdrave.....ked nam scernie pod prstenom koza alebo scernie strieborna retiazka-znepokojujeme sa.ale hlinik v kuchyni nam nevadi...no,neviem.....
    ja to nemam z vlastnej hlavy,vela som o tychto veciach citala a aj prerokovala s lekarmi....
    Osky no neviem, ale napr. hliník sa z najma skladá z octanu hlinitého a ten paradoxne používame ako liečivo( na opuchy a pod.)-takže...???

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    tetrisss Pozri príspevok
    Ja inak hlinikovy riad uz tiez nepouzivam, ale len preto, ze sa nedal poriadne udrzovat, ale konkretne lis na cesnak hlinikovy mam a je bezvadny, no a pri rychlosti styku cesnaku s tymto nastrojom, je to zlomok sekundy, kedy ho pretlacis, tak by som sa nad skodlivostou ani nezaoberala. Je rozdiel, ked kedysi boli hlinikove aj sudy na kapustu, tak to uz bol brutal.
    A najma stará "dobrá" sklená vata- raj na pľúca,

    kargo je offline (nepripojený) kargo

    technický typ kargo
    osky Pozri príspevok
    Preto cesnak krajam plastovym nozikom a kupila som si aj plastovy puciak a drhadlo.
    nelutujte peniaze a vyhodte vsetko hlinikove z kuchyne.a na cesnak nie je vazne dobry ani nerezovy.kupte plastovy /alebo sklennyak existuje.../.
    Pravý nerezový nôž nereaguje chemicky zo žiadnymi potravinami. Takže to nemá opodstatnenie. Pokojne s ním môžete krájať aj šalát a nemusíte ho trhať rukami ako to robia kuchári v telke.
    Čo sa týka hliníka je to o množstve - koľko sa ho do tela s potravou dostane. S lisom na cesnak by som si hlavu nelámal - kľudne ho používaj.

    erika_H je offline (nepripojený) erika_H

    erika_H
    +Dakujem vam všetkym za odpovede,myslim že až tak často ho použivať nebudem,a keď sčernie,tak ho vyhodim..
    pekny deň prajem

    tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

    No, niekedy ani ja neviem... ...viac tetrisss
    Neboj sa, ja ho mam uz najmenej 20 rokov a nescernel, tak do toho.

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Stanislav 1975 Pozri príspevok
    osky, nesúhlasím s tebou v tom, že aluminium je jed- nieje definovaný medzi jedmi a či ho používať? Neviem, ale 40 rokov sme mali všetko hliníkové a výskyt napr. rakoviny bol v "minulých časoch" oveľa nižší ako dnes- takže ja by som z hliníkového riadu strašiaka rozhodne nerobil!!!
    Pravdou ale je, že nerezový riad aj krajšie vyzerá, aj sa lepšie drží- takže mi máme nerezové veci, ale nie z dovodu, že by bol hliník škodlivý...
    Hlinik nie je rakovinotvorny. Hlinik skodi nervovej sustave a mozgu, napriklad zhorsuje pamat a IQ.

    Psycholog je offline (nepripojený) Psycholog

    obyčejný člověk s tituly PhDr., PaedDr., M.D. - čínská medicína, bylinkář, mistr REIKY, CSc. ...viac Psycholog
    Přestože je hliník jeden z nejhonějších prvků v prostředí, jeho pozitivně-biologický význam je nejasný a zřejmě nepatrný.
    Doporučená a neškodná dávka je pouze od 25 do 160 mg denně, což níže uvedenou potřebu poskytuje. Hlavním zdrojem hliníku v lidské potravě jsou otěry z hliníkového nádobí, případně hliník obsažený v nápojích skladovaných v hliníkových obalech. Je doporučováno se hliníkovému nádobí vyhýbat. Hliník je prakticky všudypřítomný.
    Onemocnění z nadbytku je spojeno s nálezem větších koncentrací hliníku v mozku osob trpících Alzheimerovou chorobou. Ta se projevuje jako předčasná senilní demence ve věku již kolem 50 let. Mechanizmus není jasný, nicméně větší nálezy hliníku vztah k Alzheimerově chorobě podporují.Petr

    osky je offline (nepripojený) osky

    osky
    Psycholog Pozri príspevok
    Přestože je hliník jeden z nejhonějších prvků v prostředí, jeho pozitivně-biologický význam je nejasný a zřejmě nepatrný.
    Doporučená a neškodná dávka je pouze od 25 do 160 mg denně, což níže uvedenou potřebu poskytuje. Hlavním zdrojem hliníku v lidské potravě jsou otěry z hliníkového nádobí, případně hliník obsažený v nápojích skladovaných v hliníkových obalech. Je doporučováno se hliníkovému nádobí vyhýbat. Hliník je prakticky všudypřítomný.
    Onemocnění z nadbytku je spojeno s nálezem větších koncentrací hliníku v mozku osob trpících Alzheimerovou chorobou. Ta se projevuje jako předčasná senilní demence ve věku již kolem 50 let. Mechanizmus není jasný, nicméně větší nálezy hliníku vztah k Alzheimerově chorobě podporují.Petr

    presne na toto som myslela tym,ze je to jed.je skratka skodlivy,ale to pouzivanie hlinikovych naradi musi kazdy zvazit sam.....

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    ... a hlavne - hlinik je sice skodlivy, ale cesnak je zasa zdravy, takze sa to vyrovna. Cesnak upravuje tlak a posilnuje imunitu, takze predlzuje zivot. Cize hrozi velmi dlhy zivot s Alzhaimerom... :-)

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    misomiso Pozri príspevok
    Hlinik nie je rakovinotvorny. Hlinik skodi nervovej sustave a mozgu, napriklad zhorsuje pamat a IQ.
    Môj dedko zomrel ako 86 ročný..celý život konzumoval výhradne s hliníkovým riadom ..dokocna i hrnce mal zväčša hliníkové. Nevšimol som si na ňom žiadne problemy ohladom pamäte. A ešte sa vraví, že hliník zle pôsobí na zuby. Ani s tým veľmi nesúhlasím...v tomto veku mu chýbali asi 4 zuby.

    KIKA16 je offline (nepripojený) KIKA16

    KIKA16
    Hliník na vzduchu oxiduje a reaguje s inými látkami napr. ocot a pod. Preto nie je vhodný na používanie v kuchyni. Ničí vitamín C v zelenine s ktorou príde do styku. Niekedy sme mali hliníkovy tlakový hrniec, chuť jedla v ňom vareného bola iná.... Čo sa týka jeho vplyvu na zuby, reaguje s amalgánovými plombami tak, že vzniká malý elektrický obvod.... Či ničí aj niečo to dobré v cesnaku neviem.
    Možno nemá priamo nepriaznivý vplyv na zdravie, ale znižuje využiteľnosť vitamínu C.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.