Zavrieť

Porady

Preplatenie nevyčerpanej dovolenky

Prosím poraďákov o radu.

Zamestnanec poberal nemocenské dávky od 13.10.2004 do 20.5.2005.
Dňa 20.5.2005 ukončil pracovný pomer z dôvodu úmrtia.Vo vyúčtovaní mzdy
za máj 2005 mu bude preplatená nevyčerpaná dovolenka z roku 2004.
Je v tomto prípade nevyčerpaná dovolenka vymeriavacím základom pre odvody
do Sociálnej poisťovne a do Zdravotnej poisťovne?
Usporiadat
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Ja si myslím, že áno.
0 0
Aňuška Aňuška

Aňuška je offline (nepripojený) Aňuška

Aj podľa mňa áno.
0 0
Arava Arava

Arava je offline (nepripojený) Arava

Ja si skôr myslím, že nie je odvod, lebo podľa zákona o sociálnom poistení 461/2003 §140 Vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom a zamestnávateľom: Zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské, dôchodkové a na poistenie v nezamestnanosti v období počas ktorého je uznaný za dočasne práceneschopného
0 0
heket heket

heket je offline (nepripojený) heket

Počas PN neplatí odvody , ale keď mu bude preplatená dovolenka, tak vtedy zaplatí.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Nevyčerpaná dovolenka je základom pre odvody do SP a ZP.
0 0
maria56 maria56

maria56 je offline (nepripojený) maria56

Podľa mňa je suma tejto preplatenej dovolenky vymeriavacím základom zamestnávateľa na úrazové poistenie. Čo sa týka zdravotného poistenia odvod zaplatí aj zamestnanec aj zamestnávateľ - § 13 zákona o zdravotnom poistení.
0 0
Arava Arava

Arava je offline (nepripojený) Arava

Ja by som súhlasila s Mariou 56
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Podľa mňa tiež z preplatenej dovolenky sa odvádzajú odvody normálne ako tvrdí Zuzka
0 0
Olgica Olgica

Olgica je offline (nepripojený) Olgica

Samozrejme že je suma preplatenej dovolenky vymeriavacím základom pre odvody!!!
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Musím Vás všetkých opraviť. Preplatená dovolenka po ukončení pracovného pomeru sa v zmysle zákona 580/2004 §13 odst.4 písm. j) plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru, nezarátava do vymeriavacieho základu pre odvody do poisťovní.
Pre odvod do SP je to §138 odst.2

Práve dnes sme to preberali na školení .
Naposledy upravil juko : 25.05.05 at 15:15
0 0
maria56 maria56

maria56 je offline (nepripojený) maria56

Juko, ja slovné spojenie " plnenia poskytované po skončení pracovného pomeru "v zmysle zákona 580/2004 §13 ods.4 pís.j) chápem tak že zamestnanec, ktorý vo vyššie uvedenom prípade ukončil pracovný pomer 20.5.2005 by mal preplatenú dovolenku napr. vo výplate za mesiac jún 2005.
Keďže bude mať dovolenku vysporiadanú ku dňu výstupu 20.5.2005 a vyplatenú vo výplate za mesiac máj 2005 zdravotné poistenie by som odviedla.
Pre odvod do Sociálnej poisťovne by som použila § 140 ods.2 zákona o soc. poistení , pretože vystúpený neodpracoval ani jeden deň, bol od 1.5.2005 do 20.5.2005 celú dobu PN , odvody do SP by som neodviedla, iba úrazové poistenie za zamestnávateľa.
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Na školení sme boli na to zvlášť upozornení, že preplatenie nevyčerpanej dovolenky /tá sa môže pleplatiť iba po rozviazaní prac.pomeru/ je plnenie poskytované po skončení prac.pomeru a preto na ne patria už spomínané paragrafy.Nezáleží na tom, či tá dovolenka bude vyplatená v májovej výplate alebo v júnovej, keď už defakto nebude ich zamestnancom.Žiadne odvody do poisťovní za tento príjem.
0 0
Arava Arava

Arava je offline (nepripojený) Arava

Pripájam stanovisko Sociálnej a Zdravotnej poisťovne (Zv)

Sociálna poisťovňa:
Náhrada za nevyčerpanú dovolenku nie je Vymeriavacím základom pre odvod
do Sociálnej poisťovne, lebo zamestnanec poberal od 1.5. do 20.5.2005
nemocenské dávky (§140 odst.2, Vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom
a zamestnávateľom. Zákon o Sociálnom poistení)
Všeobecná zdravotná poisťoňa:
Náhrada mzdy za nevyčerpanú dovolenku je vymeriavacím základom pre odvod
preddavku na poistné podľa §13 odst.1 písmeno c Zákona o zdravotnom poistení.

Všetkým ktorí odpovedali ďakuje ARAVA.
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Práve som si študoval otázky a odpovede vo VšZP na ich netovej stránke a o preplatení nevyčerpanej dovolenky tam bolo toto:
Zamestnanec ani zamestnávateľ neplatia odvod do VšZP za preplatenú nevyčerpanú dovolenku poskytnutú po ukončení pracovného pomeru.
Naposledy upravil juko : 05.06.05 at 10:19
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
ved je to smiešne, človek umrie, a ešte sa majú za neho platiť odvody?? vysvetlite mi niekto túto logiku...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Za MZ SR Vám môžem odpovedať, že náhrada mzdy za nevyč.dovolenku sa nezahŕňa do VZ na zdravotné poistenie a to preto, lebo táto náhrada nie je uvedená v § 13 ods.1 písm.c).

Je pritom jedno, či sa vyplatí aktívnemu zamestnancovi alebo bývalému zamestnancovi, alebo zamestnancovi, ktorý bol celý mesiac PN.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

K 30.6.2005 končíme pracovný pomer so zamestnancom. Vo výplate za 6/05 mu preplácam 3 dni nevyčerpanej dovolenky.Volala som na SP a ZP, či táto dovolenka patrí do vymeriavaceho základu.
Na SP mi povedali že áno/chela som to dať pod §138 ods 2-plnenia poskytnuté po skončení PP, ktoré sa nezahrňujú do VZ. Bolo mi povedané, že to sú len nejaké odmeny, ktoré sa dodatočne vyplatia/
A na ZP tiež áno, keďže mu to vyplácam za 6/05 kedy je ešte zamestnancom.

1.Takže keby som mu to vyplatila až v mesiaci 7/05 tak odvody neplatime?
2. Ešte ma napadlo, môžem mu vôbec preplatiť dovolenku v 6/05, keď ešte nie je skončený PP?
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

alex1
...
2. Ešte ma napadlo, môžem mu vôbec preplatiť dovolenku v 6/05, keď ešte nie je skončený PP?
Výplatu dostane až po ukončení pracovného pomeru.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Ja si tiez myslim, ze preplatena dovolenka je vymeriavacim zakladom a je potrebne zrazit poistne. Nikde nie je napisane, ze pocas obdobia, kedy je PN, nemoze mat prijmy. Ved aj na ELDZ mas kolonku VZ pocas vylucitelnych dob, nie? Pocas PN predsa mozem dostat aj odmeny za minuly rok - odmeny za vykonanu pracu a vtedy by bola tiez povinnost odvodu z tohto prijmu. To je moj nazor...
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Určite by sa z preplatenej dovolenky mali odviesť odvody. Veď to je to isté, ako keby čerpal dovolenku (aj z toho sú odvody)
0 0
Načítať ďalšie