Zavrieť

Porady

Ročný predplatiteľsý servis na software - ako ho zaúčtovať

Prosím o radu:
Som živnostník, účtujem v JU. Pri svojej práci používam software v hodnote niekoľko sto tis. Sk. Ide teda o nehmotný investičný majetok, t.č. už odpísaný. Ešte tento rok si chcem zakúpiť k tomuto softvare ročný predplatiteľský servis (ďalej len RPS). Vrámci RPS mám nárok jednak na dodanie najnovšej verzie software (všetky upgrade, update, service-packy počas roka), ale aj na telefonickú hot-line a technickú podporu priamo u mňa vo firme. Cena tohto RPS je cca 80 000 Sk.
Ako to mám zaúčtovať?
A./ Ide o službu a teda celý výdavok zahrniem do nákladov v tomto roku.
B./ Alebo sa to považuje za zhodnotenie nehmotného investičného majetku. A keďže je cena vyššia ako 30 tis. Sk musí sa odpisovať.
Vopred ďakujem za odpovede.
Naposledy upravil camelia : 25.11.08 at 08:24
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Postupy účtovania v JU:

    (8) Ako dlhodobý nehmotný majetok sa účtuje softvér bez ohľadu na to, či je alebo nie je predmetom autorských práv, ak je
    a) kúpený samostatne, a nie je súčasťou dodávky hardvéru a jeho ocenenia,
    b) vytvorený vlastnou činnosťou za účelom používania pre potreby účtovnej jednotky alebo na účely obchodovania s ním, ak nejde o softvér na zákazku alebo o súčasť dodávky hardvéru.

    Ak si kúpim iba servis, bez software nemá význam.
    A teda: Abgrade je služba, kt. nepredstavuje TZ software. Môj software môže existovať a fungovať bez tohto abgrade, ale je pre moju UJ potrebný a nevyhnutný.

    V JU: účtujeme ako VOZD-prevádzková réžia. Časovo by sme rozlišovali v PU.

    Ročný predplatiteľsý servis na software - ako ho zaúčtovať

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.