Zavrieť

Porady

motorové vozidlo - prosím súrne

Ahoj,

Prečítala som asi všetky príspevky, ktoré sa týkajú vyradenia mot. voz. a už som z toho na vetvy. Prosím potvrďte mi či tomu dobre rozumiem.

4,5 ročné odpísané auto vyraďujem z podnikania na zákl. vyraďovacieho protokolu do súkromného užívania bez akejkoľvek finačnej odplaty.

Ak ho však náhodou o pol roka predám, zdaním príjem , ale tento príjem nie je súčasťou príjmov z podnikania a nijako s tým nesúvisí? . Jedná sa mi, aby som neprešvihla DPH, lebo nie som platcom DPH a nechcem ním byť..

Alebo ho mám radšej rovno niekomu predať? Môžem za cca 20.000,- Sk bez cenového ohodnotenia?
Dík
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marta je offline (nepripojený) marta

    marta
    Ak daňovník preradil osobný automobil z podnikania do osobného užívania a následne ho predáva, nie je možné aplikovať inštitút § 9 ods. 1 písm. d) zákona o dani z príjmov, pretože neuplynula lehota piatich rokov od vyradenia z obchodného majetku. V konkrétnom prípade tento príjem z predaja motorového vozidla daňovník bude zdaňovať podľa § 8 ods. 1 písm. c) zákona o dani z príjmov.

    Pre účely DPH sa tento príjem z príležitostne predaného hmotného majetku nezahŕňa obratu definovaného v § 4 ods. 9 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridaneh hodnoty v znení neskorších predpisov.

    erik1 je offline (nepripojený) erik1

    erik1
    Strašne moc ďakujem. Našla som to. Zaujala má druhá časť odpovede, príjem z príležitostného predaja predpokladám, zaúčujem ako zdaniteľný príjem, len ho nebudem naratávať do tržieb z predaja tovaru. A vozidlo môžem predať len na základe znaleckého posudku?
    Ďakujem

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Predaj vozidla už neúčtuješ, ak si ho predtým vyradila. Zapracuješ to iba do daňového priznania (tak ako bolo povedané, je to ostatný príjem) a ponecháš si dokumentáciu iba pre dokladovanie celkového daňového základu pre účely kontroly.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    erik1
    Strašne moc ďakujem. Našla som to. Zaujala má druhá časť odpovede, príjem z príležitostného predaja predpokladám, zaúčujem ako zdaniteľný príjem, len ho nebudem naratávať do tržieb z predaja tovaru. A vozidlo môžem predať len na základe znaleckého posudku?
    Ďakujem
    Tak v tom prípade áno - účtovať medzi ostatné zdaniteľné príjmy. Posudok je dobrý, ale nie nevyhnutný. Daniari zvyknú v prípade predaja áut akceptovať aj "trhovú" cenu dokladovanú predajcom ojazdených áut (a skúmajú "závislosť" či inú personálnu atď. prepojenosť predávajúceho a kupujúceho)

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    marta
    Ak daňovník preradil osobný automobil z podnikania do osobného užívania a následne ho predáva, nie je možné aplikovať inštitút § 9 ods. 1 písm. d) zákona o dani z príjmov, pretože neuplynula lehota piatich rokov od vyradenia z obchodného majetku. V konkrétnom prípade tento príjem z predaja motorového vozidla daňovník bude zdaňovať podľa § 8 ods. 1 písm. c) zákona o dani z príjmov.
    Mali ste niekto prípad daňovej kontroly do uvedených 5-tich rokov? Zaujíma ma, či kontrolóri chceli vyradený automobil vidieť, resp.technický preukaz, z ktorého je zrejmé, že automobil predaný nebol.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Paula
    Mali ste niekto prípad daňovej kontroly do uvedených 5-tich rokov? Zaujíma ma, či kontrolóri chceli vyradený automobil vidieť, resp.technický preukaz, z ktorého je zrejmé, že automobil predaný nebol.
    Osobne s týmto skúsenosť nemám, ale ak DÚ bude "veľmi chcieť", tak takúto informáciu od polície získa dožiadaním.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Paula
    Mali ste niekto prípad daňovej kontroly do uvedených 5-tich rokov? Zaujíma ma, či kontrolóri chceli vyradený automobil vidieť, resp.technický preukaz, z ktorého je zrejmé, že automobil predaný nebol.
    U Teba môžu žiadať nanajvýš kartu dlhodobého majetku, na ktorej sú uvedené potrebné údaje (prípadne aj protokol o vyradení auta z obchodného majetku). Ďalším dôkazom je skutočnosť - že auto prestane jazdiť, t.j. nevykazuješ ho v evidencii jázd.
    S dožiadaním TP som sa stretla v prípade, že žiadaš o vrátenie dane z motorových vozidiel a nestihneš lehotu, čiže žiadaš spätne. Pri preradení auta do osobného vlastníctva takéto vrátenie dane spätne neuznávajú.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Ďakujem AVO za reakciu. Automobil som vyradila z evidencie majetku v 8/2001 a na DÚ som oznámila zánik daňovej povinnosti od 1.1.2002 s odôvodnením, že som ukončila jeho používanie na podnikanie resp. v súvislosti s podnikaním .Priložila som kópiu TP o prepise , už som tam potom nefigurovala s IČOm a názvom účtovnej jednotky. Od prepisu som si neuplatňovala žiadne výdavky (ani PH) .Preplatok na dani som nežiadala. Každopádne teraz pri predaji som ešte v limite 5-tich rokov.

    motorové vozidlo - prosím súrne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.