Zavrieť

Porady

odstránenie starého laku na obraze

Mohol by mi niekto poradiť ako odstránim starý lak z obrazu aby som nepoškodil malbu ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    ketsirk2 Pozri príspevok
    Mohol by mi niekto poradiť ako odstránim starý lak z obrazu aby som nepoškodil malbu ?
    Na VŠMU je študijný odbor reštaurátor obrazov. Poznám jednu reštaurátorku a jeden obraz reštauruje aj celé mesiace po nociach.

    Keby to bolo tak jednoduché, ako si to predstavuješ, tak by to títo ľudia vôbec nemuseli študovať a nemuseli by sa piplať so starožitnými obrazmi.

    ketsirk2 je offline (nepripojený) ketsirk2

    ketsirk2
    už nemám čas to ísť študovať vzhľadom na môj vek a ani peniaze zaplatiť študovaného reštaurátora

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    ketsirk2 Pozri príspevok
    už nemám čas to ísť študovať vzhľadom na môj vek a ani peniaze zaplatiť študovaného reštaurátora
    Ak je to nejaký hodnotnejší obraz, tak na tvojom mieste by som sa do toho na vlastnú päsť nepúšťal. Videl som, ako sa to robí, je to strašná piplačka s tampónmi, rozúšťadlami a všetko sa robí kúsok po kúsku.

    Ak to je bezvýznamný obraz, tak to môžeš skúsiť olejovo-syntetickým riedidlom (S6001) na bavlnenom tampóne pekne pomaly utierať ten lak, ale nie ťahaním, ale len prikladaním tampónu na obraz, aby si nerozmazal farby pod lakom. Dobré by ale bolo vedieť, aký lak bol použitý, či to nebol náhodou nitrolak, potom by si potreboval riedidlo C6000.

    ketsirk2 je offline (nepripojený) ketsirk2

    ketsirk2
    Ďakujem za radu.Ten obraz moc velkú hodnotu nemá, ale niekto už dávnejšie ho musel nalakovať velmi lesklím lakom a pod ním je špina.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Možno by stálo za to pretrieť plátno surovou cibuľou . Táto očistí špinu na obraze . Možno nebude potrebné dávať dole lak , týmto procesom som očistil svoj nie lacný originál k dokonalej spokojnosti . Poradila mi to moja mama , je to fajn . Skúsil by som najprv na malom kúsku niekde v kúte a potom pokračoval ďalej .

    ketsirk2 je offline (nepripojený) ketsirk2

    ketsirk2
    Ja som ho čistil mydlom. Hneď vysušil. Neboli žiadne praskliny tak som to skúsil. Špina z laku odišla, ale pod tým lakom je obraz podľa mńa špinavý, lebo tie farby sú nejasné. Niekto volakedy nalakoval špinavý obraz. Snažil sa ho opravovať, lebo zozadu je aj zalepená diera akoby leukoplastom. Ničo hrozné.

    VANUSKA je offline (nepripojený) VANUSKA

    Som VANUSKA
    ketsirk2 Pozri príspevok
    už nemám čas to ísť študovať vzhľadom na môj vek a ani peniaze zaplatiť študovaného reštaurátora
    Pokial je to slusny obraz od slusneho maliara tak sa to oplati dat restauratorovi. Len skuseny odbornik je schopny obraz profesionalne osetrit, pokial chces setrit tak aby ta to potom nemrzelo, ked to niekto pokefuje.

    VANUSKA je offline (nepripojený) VANUSKA

    Som VANUSKA
    buchač Pozri príspevok
    Možno by stálo za to pretrieť plátno surovou cibuľou . Táto očistí špinu na obraze . Možno nebude potrebné dávať dole lak , týmto procesom som očistil svoj nie lacný originál k dokonalej spokojnosti . Poradila mi to moja mama , je to fajn . Skúsil by som najprv na malom kúsku niekde v kúte a potom pokračoval ďalej .
    Cibula je dobra pod gulas. Neviem ci by to bolo to prave orechove, cibulovat trebars takeho BENKA!!!

    VANUSKA je offline (nepripojený) VANUSKA

    Som VANUSKA
    ketsirk2 Pozri príspevok
    Mohol by mi niekto poradiť ako odstránim starý lak z obrazu aby som nepoškodil malbu ?
    Urcite najrozumnejsie by bolo oslovit nejakeho odbornika z oblasti vytvarneho umenia, aby tento obraz prezrel. Moze to byt obraz signovany nejakym znamym maliarom a bola by velka skoda aby niekto svojim neodbornym zasahom narobil skodu na obraze. Odbornik presne povie o co ide. Ci ide o olej, kvas, temperu. Original alebo reprodukciu. Bola by sranda keby to bol nejaky novoobjaveny Tizian. V kazdom pripade nerqadim experimentovat. Mam vo vlastnictve par slusnych obrazov a viem o com hovorim.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    VANUSKA Pozri príspevok
    Urcite najrozumnejsie by bolo oslovit nejakeho odbornika z oblasti vytvarneho umenia, aby tento obraz prezrel. Moze to byt obraz signovany nejakym znamym maliarom a bola by velka skoda aby niekto svojim neodbornym zasahom narobil skodu na obraze. Odbornik presne povie o co ide. Ci ide o olej, kvas, temperu. Original alebo reprodukciu. Bola by sranda keby to bol nejaky novoobjaveny Tizian. V kazdom pripade nerqadim experimentovat. Mam vo vlastnictve par slusnych obrazov a viem o com hovorim.
    Nápodobne , to sa týka poslednej vety . Mám aj porcelán , striebro .........................
    Naposledy upravil buchač : 27.11.08 at 17:56 Dôvod: doplnenie príspevku

    anklar je offline (nepripojený) anklar

    Anklar anklar
    VANUSKA Pozri príspevok
    Urcite najrozumnejsie by bolo oslovit nejakeho odbornika z oblasti vytvarneho umenia, aby tento obraz prezrel. Moze to byt obraz signovany nejakym znamym maliarom a bola by velka skoda aby niekto svojim neodbornym zasahom narobil skodu na obraze. Odbornik presne povie o co ide. Ci ide o olej, kvas, temperu. Original alebo reprodukciu. Bola by sranda keby to bol nejaky novoobjaveny Tizian. V kazdom pripade nerqadim experimentovat. Mam vo vlastnictve par slusnych obrazov a viem o com hovorim.
    Súhlasím s VANUSKOU. Vlastník obrazu sám tvrdí, že je neodborník, to značí, že nedokáže posúdiť hodnotu obrazu. Treba sa obrátiť na odborníka. Napr. SNG, SOGA. Je to za úhradu.
    Perlička:
    Včera večer som v istých správach zachytila, že jeden majiteľ pred dvoma mesiacmi predal obraz. Predtým sa snažil pozisťovať, či má alebo nemá hodnotu.
    Rôzni, ním oslovení odborníci mu povedali, že obraz má istú hodnotu a je od neznámeho maliara. Vlastník ho teda predal, dostal za neho 1,4 mil.
    Nedávno sa zistilo, že je to Tician. Keby si bol dal záležať na skutočne odbornom zisťovaní, bol by teraz zaň dostal 10násobok.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.