Zavrieť

Porady

Vysporiadanie dedicstva

Dobrý den,
potreboval by som poradiť, staráme sa s priateľkou o moju babku, ktorá je po zlomenine kolena a potrebuje starostlivosť. Babka sama povedala ,že chce aby sme ostali u nej bývať a doopatrovali ju, ja ako vnuk tam snou bývam skoro 5 rokov ale je to s prestávkami, no teraz sme tam stále nonstop aby nebola sama. Problém je v tom ,že dom v ktorom sme tak zdedila po dedovej smrti babka a jej tri dcéry ,ktoré si svoje čiastky ponechali. Ja ich chcem teraz vyplatit teda tie dve ,ale ony nesúhlasia s vyplatením ich podielu po dedovi, ale chcú aj podiel po babke, ale ani jedna nemá záujem sa strať o babku a nevidím dvôvod im vyplatiť viac ked nejavia o nu záujem. Je možné aby babka prepísla svoju časť domu na mna respektíve na moju mamu, alebo môžem odkúpiť od babky jej čast plus časť mojej mamy? Pokiaľ sa babka rozhodne predať mi jej časť musia s tým súhlasiť aj ostatný dedičia?Chcem ten dom trošku upraviť len pokiaľ to nieje neako vysporiadané tak sa mi nechce do toho.
Dakujem za radi.
Patrik
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Kto je teraz svokrin spoluvlastník v akom podieli sa dá zistiť aj na internete katasterportal sk.
    Spoluvlastník užíva celú nehnuteľnosť bez právneho dôvodu, preto sa bezdôvodne obohacuje. To obohatenie môže od neho žiadať uhradiť vo výške obvyklého nájomného až tri roky dozadu. Pravdaže aj dopredu, kým bude nehnuteľnosť využívať.

    Ak ju nechce vôbec pustiť do domu, mala by mu navrhnúť vyporiadanie spoluvlastníctva. Ak nebude súhlasiť, nech dá návrh na súd. Súd môže prikázať nehnuteľnosť len do vlastníctva jedného spoluvlastníka, čo môže byť aj ten, čo tam býva, druhého pravda musí vyplatiť.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Balunko Pozri príspevok
    Dobrý den,
    potreboval by som poradiť, staráme sa s priateľkou o moju babku, ktorá je po zlomenine kolena a potrebuje starostlivosť. Babka sama povedala ,že chce aby sme ostali u nej bývať a doopatrovali ju, ja ako vnuk tam snou bývam skoro 5 rokov ale je to s prestávkami, no teraz sme tam stále nonstop aby nebola sama. Problém je v tom ,že dom v ktorom sme tak zdedila po dedovej smrti babka a jej tri dcéry ,ktoré si svoje čiastky ponechali. Ja ich chcem teraz vyplatit teda tie dve ,ale ony nesúhlasia s vyplatením ich podielu po dedovi, ale chcú aj podiel po babke, ale ani jedna nemá záujem sa strať o babku a nevidím dvôvod im vyplatiť viac ked nejavia o nu záujem. Je možné aby babka prepísla svoju časť domu na mna respektíve na moju mamu, alebo môžem odkúpiť od babky jej čast plus časť mojej mamy? Pokiaľ sa babka rozhodne predať mi jej časť musia s tým súhlasiť aj ostatný dedičia?Chcem ten dom trošku upraviť len pokiaľ to nieje neako vysporiadané tak sa mi nechce do toho.
    Dakujem za radi.
    Patrik
    Babka môže so svojim podielom narábať ako len chce. Je trochu pochopiteľné, že tvoje tety by chceli aj nejaký podiel po babke, ale babka ešte žije, preto si nemôžu nárokovať na nejaké dedičstvo. Ako som už uviedol, babka môže naložiť so svojim podielom ako len chce - môže ti ho darovať, predať za 1000 SKK alebo inú sumu...nemusí mať nikoho súhlas na to. Ak nič neurobí, tak ho budú dediť tvoje tety a tvoja mama, každá po tretine. Rovnako aj tvoja mama ti môže darovať svoj podiel.

    Ak tety nebudú prístupné na dohodu, tak jednou z možností je, že získaš podiel babky aj mamy a tým budeš väčšinovým vlastníkom nehnuteľnosti (4/6) a tety budú každá po 1/6. Potom im znovu navrhni odkúpiť tú ich šestinu. Ak nebudú súhlasiť, je na tebe, či to necháš v takom stave, alebo podáš na súd návrh na vysporiadanie spoluvlastníctva, kde navrhneš odkúpenie ich podielov. Ak nič neurobíš, bude na nich, čo ďalej podniknú. Takisto môžu podať na súd návrh na vysporiadanie spoluvlastníctva, ale v zmysle vlastníckeho podielu (1/6) si môžu nárokovať len na vyplatenie tohto podielu. Takže si v lepšej pozícii v každom prípade.

    Musíš však pochopiť aj ich, že keby babka nič neurobila so svojim podielom, tak by získali 1/3 domu a tým by mali väčší podiel na dome, než majú teraz. Preto ti asi nechcú predať len 1/3, ale pýtajú väčšiu časť.

    Najčistejšie by bolo odkúpiť od babky jej polovicu za znaleckú cenu a nech babka naloží s peniazmi ako chce (nech trebárs aj niečo vyplatí im a niečo by dala aj tebe za opatrovanie). Potom v budúcnosti nikto nemôže nič namietať, že si zadarmo získal babkin podiel.

    Skús sa ich spýtať, čo by navrhovali oni ako vysporiadanie spoluvlastníctva.

    Balunko je offline (nepripojený) Balunko

    Balunko
    Chobot, dakujem za odpoved, len už sme sapýtali teda babka sa pýtala nakoľko to ona tak chce aby som tam ostal snou a najprv bolo že chcú len to čo im patrí to by bolo v poriadku, ale teraz zmenilipostoj a žiadajú aj babkin podiel, ja som im povedal že ked chcú tak si to snimi vymením nech oni doopatruju babku a nech vyplatia moju mamu a bude pokoj ,ale to nik nechce a babka sama ostť nemôže. Ony by si to predstavovali ,že my doopatrujeme babku a ešte budú dediť stale tak ako keby sa nič nestalo. Mne ide aj o to ,že ked tam udem vrážať peniaze do domu tak tým navyšujem hodnotu a ako ich poznám tak nárokovať si budú aj na toto, dá sa aj toto neako ošetriť?
    Dakujem

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Balunko Pozri príspevok
    Chobot, dakujem za odpoved, len už sme sapýtali teda babka sa pýtala nakoľko to ona tak chce aby som tam ostal snou a najprv bolo že chcú len to čo im patrí to by bolo v poriadku, ale teraz zmenilipostoj a žiadajú aj babkin podiel, ja som im povedal že ked chcú tak si to snimi vymením nech oni doopatruju babku a nech vyplatia moju mamu a bude pokoj ,ale to nik nechce a babka sama ostť nemôže. Ony by si to predstavovali ,že my doopatrujeme babku a ešte budú dediť stale tak ako keby sa nič nestalo. Mne ide aj o to ,že ked tam udem vrážať peniaze do domu tak tým navyšujem hodnotu a ako ich poznám tak nárokovať si budú aj na toto, dá sa aj toto neako ošetriť?
    Dakujem
    Odkladaj si všetky doklady, ktorými neskôr preukážeš, čo všetko si do domu investoval (napr. výmena okien, oprava strechy, maľovanie,...). V prípade súdneho procesu o vysporiadaní toto môžeš predložiť a o tú čiastku bude znížený ich podiel.

    Neexistuje absolútna spravodlivosť, každý má svoju pravdu. Preto ako najspravodlivejšie riešenie sa mi javí to, čo som navrhol - odkúpiť od babky jej podiel a ona ti z tých peňazí niečo vyplatí ako odmenu za doopatrovanie. Zároveň môže niečo dať aj dcéram, ako nejaké "odškodné" za nezdedenú časť domu.

    monymon je offline (nepripojený) monymon

    monymon
    A co tak uvazovat nad zavetom. Je sice zakonom dana ochrana neopomenutelnych dedicov (§479 OZ) ale v nadväznosti na to, co ste sa bavili s chobotom o tom, kto bude mat aky podiel po dedeni, by to za uvahu mozno stalo...

    Balunko je offline (nepripojený) Balunko

    Balunko
    monymon Pozri príspevok
    A co tak uvazovat nad zavetom. Je sice zakonom dana ochrana neopomenutelnych dedicov (§479 OZ) ale v nadväznosti na to, co ste sa bavili s chobotom o tom, kto bude mat aky podiel po dedeni, by to za uvahu mozno stalo...
    aj nad tým sme uvažovali ,ale najprv sme sa chceli dohodnuť ,ale ako vidíme s dohodou nepochodíme lebo z nich nikto neberie ohlad na to že babka ešte žije a vlastne aké je jej rozhodnutie oni vidia len dom, ale to že sa človek o nu bude starať to níkoho nezaujíma.
    Je možnosť aby babka predala dom niekomu cudziemu bez ich vedomia???
    Dakujem

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Balunko Pozri príspevok
    aj nad tým sme uvažovali ,ale najprv sme sa chceli dohodnuť ,ale ako vidíme s dohodou nepochodíme lebo z nich nikto neberie ohlad na to že babka ešte žije a vlastne aké je jej rozhodnutie oni vidia len dom, ale to že sa človek o nu bude starať to níkoho nezaujíma.
    Je možnosť aby babka predala dom niekomu cudziemu bez ich vedomia???
    Dakujem
    Babka nemôže predať dom bez ich vedomia z dôvodu, že ona nie je majiteľom celého domu. Ona môže predať len svoj spoluvlastnícky podiel bez ich vedomia a aj to len tvojej matke alebo tebe. Keby to predala niekomu cudziemu, mohli by tvoje tety predaj súdne napadnúť, lebo spoluvlastník musí ponúknuť svoj podiel ostatným spoluvlastníkom pred predajom cudzej osobe.

    NA to si sa pýtal, či si sa chcel opýtať niečo iné?

    monymon je offline (nepripojený) monymon

    monymon
    ...myslis jej podiel?... Zo zakona ma podielovy spoluvlastnik (co je babka) povinnost ponuknut prednostne na predaj podiel ostatnym spoluvlastnikom okrem pripadu, ze sa to "predava" blizkej osobe (co si napr. aj ty ako vnuk). Teda vidim tam riziko, ze ak by to spravila, taky pravny ukon by jej drery asi napadli.

    Balunko je offline (nepripojený) Balunko

    Balunko
    Chobot Pozri príspevok
    Babka nemôže predať dom bez ich vedomia z dôvodu, že ona nie je majiteľom celého domu. Ona môže predať len svoj spoluvlastnícky podiel bez ich vedomia a aj to len tvojej matke alebo tebe. Keby to predala niekomu cudziemu, mohli by tvoje tety predaj súdne napadnúť, lebo spoluvlastník musí ponúknuť svoj podiel ostatným spoluvlastníkom pred predajom cudzej osobe.

    NA to si sa pýtal, či si sa chcel opýtať niečo iné?
    hej toto som myslel dakujem, no budem to musieť cez zimné večery neako dotiahnúť.
    Dakujem Vám

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    K tomu, čo bolo uvedené by som hádam doplnila, že si treba dobre rozmyslieť, či investovať do tohto domu. S takouto štruktúrou spoluvlastníkov. Ono investovať sa dá, len potom netreba očakávať, že investorovi sa vrátia vynaložené financie v podobe možného dodatočného odpočtu, napr. z dedičstva alebo kúpnej ceny.

    janka.mo je offline (nepripojený) janka.mo

    som zacinajuca uctovnicka, momentalne na materskej dovolenke ...viac janka.mo
    dobry den, chcela by som vas poprosit o radu....
    svokra je vlastnicka 3/5 domu po rodicoch, jej bratia su vlastnici po 1/5. v danom dome byva najmladsi z bratov s manzelkou (vraj od toho druheho odkupil podiel, takze by mal mat 2/5, ale to sme si nie isti) . svokra ho uz viackrat vyzvala na vysporiadanie, ale on sa vobec k tomu nevyjadril a uziva si dom, ako keby bol cely jeho. vymenil tam aj zamky, takze sa svokra vobec nemoze dostat ani na pozemok, nie to este do domu. svokra plati dan z nehnutelnosti za 3/5. jej brat nema prepisany ani plyn ani nic na seba, kedze to stale chodi na dedovu adresu, ktory mimochodom uz davno nezije. pred dvoma rokmi svokra podpisala suhlas na trvaly pobyt pre bratovu zenu, kedze ona je ukrajinka a potrebovala to. vtedy za nou brat chodil aj trikrat do tyzdna, len nech to podpise. on robi v tom dome aj stavebne upravy, vybural stenu a podobne.... mal na to pravo? Neviete poradit, ako by sa dalo postupovat, aby sa svokra k tomu domu dostala? kedze tam maju trvaly pobyt bude potrebne zhanat im aj nahradne ubytovanie a aj ich vyplatit?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.