Zavrieť

Porady

Darovanie čist.prostriedkov

Darujem čistiace prostriedky jednému múzeu.Môžem faktúru(je tam aj DPH) od firmy,, kde som tie prostriedky kúpila hneď zaúčtovať 543/321 celé aj z DPH?Alebo to zaúčtujem 501/321(aj z DPH),DPH si neuplatním?Ako to mám zaúčtovať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    zuzana
    Darujem čistiace prostriedky jednému múzeu.Môžem faktúru(je tam aj DPH) od firmy,, kde som tie prostriedky kúpila hneď zaúčtovať 543/321 celé aj z DPH?Alebo to zaúčtujem 501/321(aj z DPH),DPH si neuplatním?Ako to mám zaúčtovať?
    Tak ako si uviedla v prvom prípade. Neuplatniť DPH lebo nákup nebol využitý na vlastné podnikateľské aktivity, ale na darovanie múzeu.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Podľa mňa riadok 14 v plnej výške, ale na riadku 19 to už nie je. T.j. viesť to v záznamovej evidencii pre účely DPH - pozrela som to cez poučenie k vyplneniu daňového priznania a tam nie sú žiadne obmedzenia. Vychádza mi to tak, aj keď to nahodím do programu.
    Ale ja to nerobím.

    zuzana je offline (nepripojený) zuzana

    zuzana
    Veď to nie je zdan.plnenie ktoré použ,na zdan.plnenie oslob.od dane-poisťov.služby, poštovné, ja som obchodná firma.Ja to do DPH nedávam.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Ja som sa na to tiež tak pozerala, kým som si túto úžasnú vec nevyčítala z poučenia k vyplneniu DP.
    Na riadok 14 ide: súčet dane uplatnenej platiteľmi dane k cenám dodaných tovarov a služieb v tuzemsku. (CK a ost. uvedení v poučení t.j. s osobitnou úpravou uplatňovania daneuplatňujú iný postup.)
    Takže podľa mňa si obchod (alebo kto) uplatnil voči mne DPH, ja iba nemám nárok na jej odpočítanie podľa § 49 ods. 2 prvá veta, čo sa odzrkadlí v tom, že riadok 14 sa nerovná riadku 18. Na riadku 18 je len uplatnená DPH -v poučení je okrem iného (je to dlhé), že "výška odpočítanej dane sa určí úpravou dane uvedenej v riadkoch 14-17 podľa kategorizácie odpočítania dane, nemožnosti odpočítania ... Takže dar,repre atď. považujem za nemožné odpočítanie, lebo v citovanom §-e sa uvádza "platiteľ nemôže odpočítať daň".
    Takto sa to uvádzalo aj v daňovom priznaní pred 1.5.2004.
    Možno sa k tejto nemožnej téme pridajú ďalší poraďáci.
    Naposledy upravil Jana Acsová : 26.05.05 at 05:24 Dôvod: Server ma dokonale mätie, takže už ani neviem čo píšem.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    A ešte raz k "uplatnenej" dani na riadku 14 DP. Podľa informácie z DR SR sa tento problém dá riešiť aj tým, že si to vediem iba v záznamovej povinnosti a neuvádzam to do daňového priznania.

    Darovanie čist.prostriedkov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.