Zavrieť

Porady

Euro po 01.01.2009

Dobrý deň, dostala som informáciu, že od 01. 01. 2008 pri platbe v Eurách aj v Sk, pokiaľ zákazník v maloobchode zaplatí v Sk 4násobok hodnoty nákupu nemusím mu vydať v EUR? Je to pravda?
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Jeanette Pozri príspevok
Dobrý deň, dostala som informáciu, že od 01. 01. 2008 pri platbe v Eurách aj v Sk, pokiaľ zákazník v maloobchode zaplatí v Sk 4násobok hodnoty nákupu nemusím mu vydať v EUR? Je to pravda?
Správna informácia je, že v období od 1. - 16. 1 2009 pokiaľ hodnota platidla v SKK presiahne 4 násobok hodnoty nákupu, môže predajca odmietnuť prijať SKK platidlo. Týmto opatrením ide o to, aby predajcovia nemuseli fungovať ako zmenárne. Teda mohol by niekto prísť do stánku s novinami, kúpiť si noviny za 1 EURO a platil by päťtisíckorunovou bankovkou, tak by naspäť mohol požadovať eurá. Takúto službu by mu mali spraviť banky a nemali by sa zneužívať obchdoníci, ktorých by to nehorázne zaťažilo. Keby to za prvý týždeň spravilo 100 ľudí, tak by museli mať pripravenú obrovskú EURO hotovosť.

Ale tým sa obchodníkovi nezakazuje prijať napr. za nákup keksu tisíckorunu, on to len môže odmietnuť, ale pokiaľ zváži, že má dosť eura, tak to môže prijať a vydať euro.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
A čo keď si takto chcem rozmeniť 100 eurovú bankovku? Asi radšej zoberú tú 100 Sk.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

marjankaj Pozri príspevok
A čo keď si takto chcem rozmeniť 100 eurovú bankovku? Asi radšej zoberú tú 100 Sk.
100 EUR by ti už mali zobrať, to nemôže odmietnuť. Mal by mať takú hotovosť, aby mohol vydať zo 100 EUR. Vydať áno, ale nie zamieňať.

Ešte raz opakujem, že je to pre obchodníkov možnosť, nie povinnosť neprijať.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Predpokladám, že po novom roku bude veľa ľudí vyberať z bankomatu, aby si mohli v stánku kúpiť noviny. Myslím, že predajcovia budú mať problém s vydávaním. Platbu korunami môže odmietnuť, ale eurami už nie? Počul som aj také názory, že si budú čerpať dovolenku na to obdobie.
Naposledy upravil marjankaj : 27.11.08 at 15:16
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Jeanette Pozri príspevok
Dobrý deň, dostala som informáciu, že od 01. 01. 2008 pri platbe v Eurách aj v Sk, pokiaľ zákazník v maloobchode zaplatí v Sk 4násobok hodnoty nákupu nemusím mu vydať v EUR? Je to pravda?
To už skoro celý rok platíme v €?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Chobot Pozri príspevok
Správna informácia je, že v období od 1. - 16. 1 2009 pokiaľ hodnota platidla v SKK presiahne 4 násobok hodnoty nákupu, môže predajca odmietnuť prijať SKK platidlo. Týmto opatrením ide o to, aby predajcovia nemuseli fungovať ako zmenárne. Teda mohol by niekto prísť do stánku s novinami, kúpiť si noviny za 1 EURO a platil by päťtisíckorunovou bankovkou, tak by naspäť mohol požadovať eurá. Takúto službu by mu mali spraviť banky a nemali by sa zneužívať obchdoníci, ktorých by to nehorázne zaťažilo. Keby to za prvý týždeň spravilo 100 ľudí, tak by museli mať pripravenú obrovskú EURO hotovosť.

Ale tým sa obchodníkovi nezakazuje prijať napr. za nákup keksu tisíckorunu, on to len môže odmietnuť, ale pokiaľ zváži, že má dosť eura, tak to môže prijať a vydať euro.
Veď to. Keď mu dám tisíckorunu môže odmietnuť a keď mu dám stoeurovku, teda 3krát viac, tak mi musí vydať?
0 0
Stina Stina

Stina je offline (nepripojený) Stina

Áno z € (akejkoľvek hodnoty) Ti po 1.1.2009 musia vydať - euro je týmto dňom našou menou. Z SK môžu z vysokých bankoviek odmietnuť vydať , ak hodnota nákupu je 4 x nižšia ako bankovka, ktorou platíš = obchod nemá byť zmenárňou.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Stina Pozri príspevok
Áno z € (akejkoľvek hodnoty) Ti po 1.1.2009 musia vydať - euro je týmto dňom našou menou. Z SK môžu z vysokých bankoviek odmietnuť vydať , ak hodnota nákupu je 4 x nižšia ako bankovka, ktorou platíš = obchod nemá byť zmenárňou.
Veď ja to chápem aj s tým súhlasím, keď je to tak napísané. Ale nechápem logiku z 500 Sk mi nemusia vydať, ale z 500 € už musia. Veď už teraz nemajú vydať, keď ráno platím 1000 korunáčkou. Super opatrenie.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

marjankaj Pozri príspevok
Veď ja to chápem aj s tým súhlasím, keď je to tak napísané. Ale nechápem logiku z 500 Sk mi nemusia vydať, ale z 500 € už musia. Veď už teraz nemajú vydať, keď ráno platím 1000 korunáčkou. Super opatrenie.
Myslím, že si nepochopila podstatu tohto opatrenia...preto je zbytočné niečo ďalej vysvetľovať.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Chobot Pozri príspevok
Myslím, že si nepochopila podstatu tohto opatrenia...preto je zbytočné niečo ďalej vysvetľovať.
Nepochopil som toho viac. Napr. zaokrúhľovanie. Raz nadol, raz nadol, raz matematicky, raz na celé €, raz na 10 centov, raz na cent atď. Naozaj si zaslúžia odmeny.
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

marjankaj Pozri príspevok
Nepochopil som toho viac. Napr. zaokrúhľovanie. Raz nadol, raz nadol, raz matematicky, raz na celé €, raz na 10 centov, raz na cent atď. Naozaj si zaslúžia odmeny.
Buď bez obáv, veď oni si ich aj pridelia
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

marjankaj Pozri príspevok
Nepochopil som toho viac. Napr. zaokrúhľovanie. Raz nadol, raz nadol, raz matematicky, raz na celé €, raz na 10 centov, raz na cent atď. Naozaj si zaslúžia odmeny.
TO máš pravdu, že s tým zaokrúhľovaním je pekný guláš. Ale treba vždy pozrieť, čoho sa to zaokrúhľovanie týka - ceny sa inak zaokrúhľujú, hodnoty akcií inak, a pod.

O pár rokov už len budeme spomínať, ako sme to vtedy konvertovali....
0 0
Jeanette Jeanette

Jeanette je offline (nepripojený) Jeanette

Ďakujem za informáciu, myslíte že keď poviem zákazníkovi, že nezoberiem jeho platbu tak nepreskočí pult od jedu? Vyšlo nejaké oficiálne vyhlásenie, ktoré si môžem vytlačiť a prípadne umikestniť na prevádzkach?
0 0
bendži bendži

bendži je offline (nepripojený) bendži

Jeanette Pozri príspevok
Ďakujem za informáciu, myslíte že keď poviem zákazníkovi, že nezoberiem jeho platbu tak nepreskočí pult od jedu? Vyšlo nejaké oficiálne vyhlásenie, ktoré si môžem vytlačiť a prípadne umikestniť na prevádzkach?
nič oficiálnejšie ako samotný zákon na danú tému nepoznám...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Chobot Pozri príspevok
Myslím, že si nepochopila podstatu tohto opatrenia...preto je zbytočné niečo ďalej vysvetľovať.

StinaRe: Euro po 01.01.2009
Áno z € (akejkoľvek hodnoty) Ti po 1.1.2009 musia vydať - euro je týmto dňom našou menou. Z SK môžu z vysokých bankoviek odmietnuť vydať , ak hodnota nákupu je 4 x nižšia ako bankovka, ktorou platíš = obchod nemá byť zmenárňou


Počul som, že v niektorých obchodoch v Bratislave Rači (Kaufland,Billa.. možno aj inde) je oznam, že vraj nebudú prijímať bankovky v hodnote 200 € a vyššej. Nebudú konať v rozpore s týmto opatrením?
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Ak nie je možné vydať v € príslušnú hotovosť, (napr. z dôvodu, že sa jedná o výdaj s veľkej € bankovky, alebo nedostatku € v pokladni), je možné po dohode so zákazníkom vydať mu hotovosť v Sk v prechodnom období.
0 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

Moja sestra pracuje v potravinách, a jedna zákazníčka (pracuje v zahraničí) sa im pochválila, že s ňou starosti s vydávaním mať nebudú, ona im bude len v € platiť, má všetky druhy euromincí a eurobankoviek, už jej len 1000 € bankovka chýba
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
ked tisícku nedostane v zahraničí, určite ju nájde u nás
0 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

ekopo Pozri príspevok
ked tisícku nedostane v zahraničí, určite ju nájde u nás
Povedala, že v zahraničí ju majú , ale len veľké banky
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Myslim, ze vacsina ludi, ak samozrejme chce, ma moznost o vsetkych tychto ustanoveniach sa docitat, pocut v mediach, ale... informacie su jedna vec a prax druha, neviem si u nas, v malom meste , dost dobre predstavit, aby som niekomu vysvetlovala, ze mu tu a tu bankovku nevezmem, lebo nemusim, ze mu vydam a nevydam... To nejde. Vsetci musime mat trochu trpezlivosti a ohladu ku svojim zakaznikom a oni zase ku nam a vsetko to zvladneme, netreba sa ohanat zakonmi, ale riadit sa moznostami a rozumom. Samozrejme, ze ti konzumenti polviagry budu podj..., no ale co uz.Nikto sa nas nepytal, ci to chceme, ale teraz uz niet cesty spat. Mozno nastastie
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať