Zavrieť

Porady

operacia chrbtice pomocou DIAM-poradte

Zdravim vsetkych co citaju tento prispevok.
Mam ist na operaciu chrbtice a neviem sa rozhodnut.
Mam rozbite 3 platnicky v dolnej casti chrbtice a aj ked nemam bolest ani v jednej nohe, mam tupu dlhotrvajucu bolest v dolnej casti chrbta, na ktoru som si zcasti zvykol a zcasti kontrolujem liekmi alebo cvicenim. Bola mi navrhnuta operacia a stabilizacia pomocou silikonoveho zafixovania (DIAM) upnutia stavcov.
Podrobil sa niekto takejto operacii-dynamickej stabilizacii chrbtice?
Ak ano, ake mate s tym skusenosti, zlepsil sa Vas zdravotny stav? neobmedzuje to Vasu pohyblivost ? a dalsie informacie a nazory.
Mam uz aj termin operacie no stale vaham.
Dakujem.
p.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bianka117 je offline (nepripojený) bianka117

    bianka117
    Nedaj sa operovat, ked môzes este vydrzat, nikto ti nezaruči, že sa nebudeš mat horšie. Poznam ludí po stabilizácii a maju problémy aj bolesti.

    erzet je offline (nepripojený) erzet

    Dôchodca erzet
    bianka117 Pozri príspevok
    Nedaj sa operovat, ked môzes este vydrzat, nikto ti nezaruči, že sa nebudeš mat horšie. Poznam ludí po stabilizácii a maju problémy aj bolesti.
    Takto jednoznačne?

    bianka117 je offline (nepripojený) bianka117

    bianka117
    Ja mam vymenenu titanovu platničku a teraz môzem povedat, ze moje problemy tou vymenou este len začali.Teraz je ten život o .... Mojim kazdodennym spoločnikom je uz len bolest. Som obmedzovana pri kazdej činnosti, namiesto zabavy travim čas v čakárni u lekara... Pred operaciou som si tiez čitala vela prispevkov na nete ale verila som, ze mna sa to zle nebude tykat, a zial stalo sa. Takze este raz si to premysli, môzes byt ten stastny, čo ti to pomôze ale aj tak ako teraz dozivotne si budes musiet davat pozor a nebudes môct robit to čo si robil doteraz. Nie je to ako zub, ktory ked ta boli tak ti ho opravia alebo vytrhnu a mas naveky pokoj. Mozno by som bola rada na tvojom mieste, uz by som sa rozhodla inak.

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Ja som sa takto rozhodovala pred 11 rokmi. Rozhodla som sa počkať. Dnes môžem povedať, že na tú bolesť som si zvykla, beriem ju ako samozrejmosť, len ráno potrebujem o hodinu skôr vstať a rozchodiť sa. To ale viem len ja a beriem to už ako samozrejmosť. Popolievam kvety, nachystám raňajky, urobím si makeup a pomaly aj bolesť ustúpi. Pribudli mi iné choroby, ako napr. diabetes a postupne sa snažím skamarátiť aj s týmto ochorením. Takže veľa síl pablo69, deň je krajší keď sa budeš usmievať...

    pablo69 je offline (nepripojený) pablo69

    pablo69
    Dakujem aj Bianke aj Jarke.
    Uz som sa rozhodol a operaciu som odmietol.
    Myslim si ze som sa rozhodol spravne, ale ci to bolo naozaj dobre rozhodnutie ukaze az cas.
    Este raz vdaka za rady.
    P.

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    pablo69 Pozri príspevok
    Zdravim vsetkych co citaju tento prispevok.
    Mam ist na operaciu chrbtice a neviem sa rozhodnut.
    Mam rozbite 3 platnicky v dolnej casti chrbtice a aj ked nemam bolest ani v jednej nohe, mam tupu dlhotrvajucu bolest v dolnej casti chrbta, na ktoru som si zcasti zvykol a zcasti kontrolujem liekmi alebo cvicenim. Bola mi navrhnuta operacia a stabilizacia pomocou silikonoveho zafixovania (DIAM) upnutia stavcov.
    Podrobil sa niekto takejto operacii-dynamickej stabilizacii chrbtice?
    Ak ano, ake mate s tym skusenosti, zlepsil sa Vas zdravotny stav? neobmedzuje to Vasu pohyblivost ? a dalsie informacie a nazory.
    Mam uz aj termin operacie no stale vaham.
    Dakujem.
    p.
    Ťažko Ti je radiť, hľadaj pomoc aj u odborného lekára v inom meste. Zistíš ďalšie odborné stanovisko k Tvojej chorobe. Potom sa rozhodni ako ďalej.
    Ja tiež trpím na platničky viac ako 20 rokov, odmietla som operáciu, užívam lieky, keď je to nutné a ked nezaberajú tabletky pomáhajú mi injekcie a infúzie. Musela som sa naučiť žiť s touto chorobou, sú to obmedzenia pre človeka. Prajem veľa zdravia, správne sa rozhodni.

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    Viem, že je to veľmi ťažké rozhodnúť sa tak, či onak, je to veľmi vážna vec. Napíš mi súkromnú správu, ak máš záujem o viac informácii.
    Ahoj pablo, vidím, že od Vášho príspevku ubehlo niekoľko rôčkov, ... Ja prežívam dilemu teraz... mám obrovské bolesti krížovej chrbtice. Už rok som doma, teraz som požiadala o invalidný dôchodok, tak čakám. Nedokážem pracovať (a to som učiteľka), neviem ísť ani na prechádzku, ani do obchodu, 9/10 dňa preležím... Mám 39 rokov a mám pocit, že môj život sa končí. Lekári ma stále posúvajú na rôzne zákroky - ozonoterapia, rok som chodila na akupunktúru, ... ale nič mi nezaberá. Nechcú mi to operovať, vraj až keď nebudem chodiť!!! Mám výrazne poškodené platničky od L5/S1 až po L2/3. Mám v tejto oblasti aj mierne výrastky a skoliózu. Mne navrhujú stabilizáciu chrbtice pomocou titanovej výstuže a silikonových platničiek. Preto sa Vás chcem spýtať, ako ste dopadli, ako sa máte a či ste niečo podstúpil. Pekný deň, Jana.

    mareko je offline (nepripojený) mareko

    mareko
    januskamis Pozri príspevok
    Ahoj pablo, vidím, že od Vášho príspevku ubehlo niekoľko rôčkov, ... Ja prežívam dilemu teraz... mám obrovské bolesti krížovej chrbtice. Už rok som doma, teraz som požiadala o invalidný dôchodok, tak čakám. Nedokážem pracovať (a to som učiteľka), neviem ísť ani na prechádzku, ani do obchodu, 9/10 dňa preležím... Mám 39 rokov a mám pocit, že môj život sa končí. Lekári ma stále posúvajú na rôzne zákroky - ozonoterapia, rok som chodila na akupunktúru, ... ale nič mi nezaberá. Nechcú mi to operovať, vraj až keď nebudem chodiť!!! Mám výrazne poškodené platničky od L5/S1 až po L2/3. Mám v tejto oblasti aj mierne výrastky a skoliózu. Mne navrhujú stabilizáciu chrbtice pomocou titanovej výstuže a silikonových platničiek. Preto sa Vás chcem spýtať, ako ste dopadli, ako sa máte a či ste niečo podstúpil. Pekný deň, Jana.
    Janka, nakoľko tu pablo nebol od svojho príspevku (teda viac ako 3 roky), napíšem ti svoj názor ja. Mám dva krát operovanú krčnú,najprv odstránenie osteofitov a dve titanové platničky ktoré sa mi po ani nie dvoch rokoch zaborili do stavcov a sfúzovali do jednoho celku (teda tie stavce), neskutočné bolesti, rôzne konzultácie ktoré boli pre aj proti druhej operácii (teda reoperácii) a potom po čase vyjadrenie neuroch. v BA Kramáre, že to treba reoperovať, a že potom nebudem mať viac bolesti....nuž nedáš sa? :-( vidina bezbolestného života zatieni asi aj vlastný rozum). Dala som sa operovať aj keď som stále váhala a nemala z toho dobrý pocit.....no dala som sa. Hneď po prebratí sa som vedela, že to nebol dobrý krok, čo sa aj potvrdilo. Dali mi von titanové platničky, odstránili telo stavca a nahradili oceľovou náhradou stavca (takou kovovou tyčkou, či hranolom) a spevnili titanovou dlahou, ktorá je priskrutkovaná 4 skrutkami samozrejme o stavce-kto vie dokedy to vydržia a pustia?!.
    A tu sa začali problémy. Postupne mi odišla TH chrbtica, neskôr L/S...jednoducho tou stabilizáciou sa zrejme nemala ako sama usporiadať, tak sa začali vysúvať platničky v spodnej časti chrbtice.
    V decembri som bola na ozóne s kolagénom, nezaznamenala som žiadne extra zlepšenie. Od tej druhej operácie sa potácam medzi prácou a PN asi tak, že nevládzem odrobiť ani pol roka a meródim, zasa niečo odrobím...a tak by som mala vydržať ešte cca 1 1/2 roka.
    S tými operáciami je to tak, že nik nevie čo sa v našom tele stane. Ja nemám osteoporózu ani nič podobné a došlo k zaboreniu, nik nepovie čo sa stane s okolím. Vyriešia síce jeden problém, no nik nevie povedať čo to môže priniesť.
    Moja reoperácia bola vykonaná dobre, všetko bolo OK, iba celkový záverčný efekt bol ...na nič, slušne napísané.
    Takže, je to na tebe. V každom prípade vyskúšaj všetky dostupné alternatívy pred operáciou a keď to bude nevyhnutné, pýtaj sa čo sa môže stať s ostatnou časťou chrbtice a pýtaj sa na všetko čo ťa napadne aj nenapadne bez ohľadu či to má alebo nemá logiku.
    Skús ešte cvičenie McKenzie-ho, je to veľmi dobré cvičenie, ktoré v niektorých prípadoch dokonca napravilo platničky tak, že operácia nebola nutná. Ja som sa žiaľ o tom cvičení dozvedela iba v januári t. r. :-(. To cvičenie musí ukázať odborník a potom sa pokračuje doma (kontakty nájdeš tu aj pre Slovensko: http://www.mckenzie.cz/).
    Držím palce pre správne rozhodnutie. Nech sa rozhodneš akokoľvek, neskôr to rozhodnutie nehodnoť, lebo sa dostaneš do iných problémov (vlastná skúsenosť), zostaň stopercentne spokojná so svojím rozhodnutím.
    Ďakujem za názor, mareko. To rozhodovanie je strašné. Mne to vlastne ani nechcú operovať. Lekár je môj dobrý známy, chodím k nemu už od detstva. A sám mi povedal, že má pred tou operáciou rešpekt. Tak čo má potom robiť chudák pacient...??? Ja sa samozrejme snažím robiť všetko možné asi aj nemožné, cez cvičenia, liečiteľov... Tieto najbolestivejšie stavy trvajú asi 2 a pol roka. Predtým ma zvyklo "seknúť" a po niekoľkých injekciách bolo fajn a frčala som ďalej. Každé ráno som stávala o 5.00 h a takmer hodinu som cvičila, než som začala deň. Lenže teraz ma to tak bolí a nič nepmáha, že naposledy som aj po cvičení skončila na infúziách Momentálne mi neurologička radí po ozonoterapii civčiť špeciálne cvičenie SM system. cz s použitím elastického lana. Tak som sa dohodla s cvičiteľkou, že ma to naučí. Tak budem skúšať čo to dá. Pekný deň všetkým, Jana.

    Bionda je offline (nepripojený) Bionda

    som taká aká som Bionda
    .. ja som tiež absolvovala pred necelými 2mesiacmi operáciu krčnej chrbtice.. mne zas nedali absolútne inú možnosť len operáciu, kvôli postihu miechy ( mala som masívny nález okrem platničky - takže mi aplikovali aj nanostim a väčšou platničkou sa snažili aj napraviť mi geometriu C5/6 a pritom na 3/4 to začína byť podobné (nedávne rdg), nuž kto by chcel riskovať skončiť na vozíku a byť imobilná ? ... nuž mám bolesti nie úplne stále, ale veľa toho nespravím niektoré prsty na rukách sa umúdriť nechcú -a nohy.... mám ako z olova a studené ako ľad( teraz v teple mám výhodu autoochladzovania )užívam Enelbil a asi 1kg mi z 10tich ubudlo .. no ale mne problémy s nohami začali cca 2týždne pred operáciou - a vlastne to zostalo na tom stupni- tam absolútne žiadne zlepšenie, ale nechcem si predstaviť, ak by to pokračovalo- asi by som bez operácie už nechodila... ČI a ako dopadnem, to neviem, každý vraví, že tým, že som mala postih miechy a je poškodená, je to beh na dlhé trate- nikto nevie ako rýchlo a či sa mi polepší, ale dôležité bolo záchrana miechy.... Ale netreba sa vzdávať , vždy je pre koho bojovať... Držím palce

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.