Zavrieť

Porady

Overenie podpisu

Cafte poradaci,

chcem sa sopytat ked dam overit zakl. listinu (a ostatne dokumenty potrebne k zapisu do OR) na urade - t.j. nie notarovi je to v poriadku?
Zviazu mi to tam aj tou snurockou alebo ako to prebieha???

Viem ze je to tam lacnejsie ako u notara, preto sa pytam.

vdaka za odpovede
Naposledy upravil biaaa : 03.12.08 at 08:16
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    biaaa Pozri príspevok
    Cafte poradaci,

    chcem sa sopytat ked dam overit zakl. listinu (a ostatne dokumenty potrebne k zapisu do OR) na urade - t.j. nie notarovi je to v poriadku?
    Zviazu mi to tam aj tou snurockou alebo ako to prebieha???

    Viem ze je to tam lacnejsie ako u notara, preto sa pytam.

    vdaka za odpovede
    Raz sme dávali overiť podpisy na zmluve a na matrike nám to aj zviazali. Neviem, či je to povinnosť, ale nám to urobili (BA Ružinov). Možno záleží od toho, či matrikárka má k dispozícii trikolórovú šnúrku.

    Matrika však nevie urobiť notársku zápisnicu, to musí notár.

    biaaa je offline (nepripojený) biaaa

    biaaa
    ok - ale pokial je to zakladatelska listina malo by to byt ok aj s overenim na matrike ze?

    co v pripade ze my to nezviaze - zobere mi to sud aj tak??

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    biaaa Pozri príspevok
    ok - ale pokial je to zakladatelska listina malo by to byt ok aj s overenim na matrike ze?
    Nie, nebude to ok, lebo v zmysle Obch. zákonníka § 162 ods. 2 musí byť zakladateľská zmluva vo forme notárskej zápisnice:

    (2) Ak spoločnosť zakladajú dvaja alebo viacerí zakladatelia, uzavrú zakladateľskú zmluvu. Ak spoločnosť zakladá jeden zakladateľ, nahrádza zakladateľskú zmluvu zakladateľská listina. Zakladateľská zmluva alebo zakladateľská listina musí sa vyhotoviť vo forme notárskej zápisnice o právnom úkone. Súčasťou zakladateľskej zmluvy a zakladateľskej listiny je návrh stanov.


    biaaa Pozri príspevok
    co v pripade ze my to nezviaze - zobere mi to sud aj tak??
    Nie súd to nezoberie. Návrh zamietne.

    Bohužiaľ budeš to musieť spraviť cez notára, ktorý ti vyhotoví notársku zápisnicu, čo bude stáť viac peňazí.

    Notárska zápisnica nie je len o tom, že ti dokument zviažu trikolórou, ale notár musí spísať celú zápisnicu. On overuje nielen podpis zakladateľa, ale celý obsah listiny.

    biaaa je offline (nepripojený) biaaa

    biaaa
    ok hovorime o zakladatelskej listine - t.j. jediny zakladatel.

    takze???

    a ak teda musi byt vies orientacnu sumu?

    Vyzera to potom tak, ze navod na zalozenie jednoosobovky uverejneny tu na porade, je nespravny :-(

    zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

    baba zalobaba
    Chobot Pozri príspevok
    Nie, nebude to ok, lebo v zmysle Obch. zákonníka § 162 ods. 2 musí byť zakladateľská zmluva vo forme notárskej zápisnice:

    (2) Ak spoločnosť zakladajú dvaja alebo viacerí zakladatelia, uzavrú zakladateľskú zmluvu. Ak spoločnosť zakladá jeden zakladateľ, nahrádza zakladateľskú zmluvu zakladateľská listina. Zakladateľská zmluva alebo zakladateľská listina musí sa vyhotoviť vo forme notárskej zápisnice o právnom úkone. Súčasťou zakladateľskej zmluvy a zakladateľskej listiny je návrh stanov.



    Nie súd to nezoberie. Návrh zamietne.

    Bohužiaľ budeš to musieť spraviť cez notára, ktorý ti vyhotoví notársku zápisnicu, čo bude stáť viac peňazí.

    Notárska zápisnica nie je len o tom, že ti dokument zviažu trikolórou, ale notár musí spísať celú zápisnicu. On overuje nielen podpis zakladateľa, ale celý obsah listiny.
    Chobot zle radíš !!! Ak čítaš § Obch. zákonníka (alebo aj hocaký iný), čítaj v poradí Diel XXX - Oddiel XXX - § XXX. Ustanovenie, ktoré cituješ vo svojej "rade" sa týka akciových spoločností. Mám pocit, že biaa formu spoločnosti síce nespomenula, ale s najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o SRO.
    Tak teraz moja rada - pri založení SRO Zakladateľská listina pri 1 spoločníkovi ani Spoločenská zmluva pri viacerých spoločníkoch nemusí byť vo forme Notárskej zápisnice = najdrahšia verzia. Doklady, na ktorých sú overené podpisy nie je potrebné zväzovať, OR ich musí akceptovať. Na každej slušnej matrike by sa ťa mali spýtať, či chceš doklady aj zviazať, v tom prípade sa však cena za ich overenie a zviazanie priblíži cene, ktorú by si platil u notára.

    biaaa je offline (nepripojený) biaaa

    biaaa
    zalobaba Pozri príspevok
    Chobot zle radíš !!! Ak čítaš § Obch. zákonníka (alebo aj hocaký iný), čítaj v poradí Diel XXX - Oddiel XXX - § XXX. Ustanovenie, ktoré cituješ vo svojej "rade" sa týka akciových spoločností. Mám pocit, že biaa formu spoločnosti síce nespomenula, ale s najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o SRO.
    Tak teraz moja rada - pri založení SRO Zakladateľská listina pri 1 spoločníkovi ani Spoločenská zmluva pri viacerých spoločníkoch nemusí byť vo forme Notárskej zápisnice = najdrahšia verzia. Doklady, na ktorých sú overené podpisy nie je potrebné zväzovať, OR ich musí akceptovať. Na každej slušnej matrike by sa ťa mali spýtať, či chceš doklady aj zviazať, v tom prípade sa však cena za ich overenie a zviazanie priblíži cene, ktorú by si platil u notára.

    Zalobaba dakujem.

    Jedna sa o SRO.

    A este jednu otazocku. Na ZR v Nitre mi odmietli zapisat predmet "Vymahanie pohladavok mimo vykon sudnych rozhodnuti". V podstate mi to skrtli a povedali ze to je Faktoring a forfaiting.

    Teraz vsak pravdepoodobne pre zapis do OR potrebujem dodatok k zakl. listine, s vypustenim toho predmetu a zapisanim noveho (ten faktoring)???alebo uvazujem nespravne?

    Pripadne ak by ste nahodou mali nejake ine riesenie a viete mi poradit, uvitam!
    Taktiez vzor nejakeho takehoto dodatku.

    Vopred vsetkym dakujem !!!

    biaaa je offline (nepripojený) biaaa

    biaaa
    riccado Pozri príspevok
    ak ste na tento predmet podnikania mali vydany zivnostensky list (resp. ine podnikatelske opravnenie) nemohli ti odmietnut zapisat tento predmet podnikania.
    ak ano, tak na tvojom mieste by som trval na jeho zapise...
    nie nie - nemyslim zapis v OR - tetula na ŽU povedala ze ten predmet jednoducho neexistuje a mavala mi lajstrom odporucanych zivnosti pred nosom.

    ked som sa jej snazil vysvetlit ze je to len zoznam odporucanych oznaceni, co este neznamena ze to co si chcem zapisat ja neexistuje, povedala ze oni mi na to ŽL jednoducho nevydaju (to uz tam bola aj veduca ŽU).

    este k predchadzajucej otazke - Ako to zaznacit v Ziadosti na zapis do ORSR? Teda ako tam napisat tu prilohu (dodatok) k Zakl. listine, a zaznacito to aj dozadu kde sa uvadzaju vsetky listiny? - ma byt tiez v 2 vyhotoveniach??? Aj pre zbierku listin???
    Naposledy upravil biaaa : 03.12.08 at 18:48

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    zalobaba Pozri príspevok
    Chobot zle radíš !!! Ak čítaš § Obch. zákonníka (alebo aj hocaký iný), čítaj v poradí Diel XXX - Oddiel XXX - § XXX. Ustanovenie, ktoré cituješ vo svojej "rade" sa týka akciových spoločností. Mám pocit, že biaa formu spoločnosti síce nespomenula, ale s najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o SRO.
    Tak teraz moja rada - pri založení SRO Zakladateľská listina pri 1 spoločníkovi ani Spoločenská zmluva pri viacerých spoločníkoch nemusí byť vo forme Notárskej zápisnice = najdrahšia verzia. Doklady, na ktorých sú overené podpisy nie je potrebné zväzovať, OR ich musí akceptovať. Na každej slušnej matrike by sa ťa mali spýtať, či chceš doklady aj zviazať, v tom prípade sa však cena za ich overenie a zviazanie priblíži cene, ktorú by si platil u notára.
    Máš pravdu. Ja som to automaticky bral ako a.s., lebo my sme zakladali a.s a vychádzal som z toho. Ale mala uviesť o akú spoločnosť ide.

    P.S.: a nemusíš kričať...

    biaaa je offline (nepripojený) biaaa

    biaaa
    Aky je Vas nazor???:

    Ked hovorime o horeuvedenom probleme - co keby som opravenu zakladatelsku listinu (podla vydanich zivnostenskych listov) z povodnym datumom - povedzme 3.12.08, odniesol na matriku podpisanu, a v den kedy by som ju daval na matriku, by som vlastne uznal svoj podpis za svoj.

    Bude mi to akceptovat sud?

    riccado je offline (nepripojený) riccado

    riccado
    biaaa Pozri príspevok
    Aky je Vas nazor???:

    Ked hovorime o horeuvedenom probleme - co keby som opravenu zakladatelsku listinu (podla vydanich zivnostenskych listov) z povodnym datumom - povedzme 3.12.08, odniesol na matriku podpisanu, a v den kedy by som ju daval na matriku, by som vlastne uznal svoj podpis za svoj.

    Bude mi to akceptovat sud?
    nebude

    biaaa je offline (nepripojený) biaaa

    biaaa
    nebude na zaklade coho? ved predsa listina mohla byt podpisana 3.12 - to ze bude overena neskor vznika problem?

    riccado je offline (nepripojený) riccado

    riccado
    biaaa Pozri príspevok
    nebude na zaklade coho? ved predsa listina mohla byt podpisana 3.12 - to ze bude overena neskor vznika problem?
    § 57 ods. 1 Obchodného zákonníka: Ak z iných ustanovení tohto zákona nevyplýva niečo iné, zakladá sa spoločnosť spoločenskou zmluvou podpísanou všetkými zakladateľmi. Pravosť podpisov zakladateľov musí byť úradne overená.

    ak 3.12. podpise zakladatel zakladatelsku listinu (ale svoj podpis neoveri), nenaplnia sa podla horeuvedeneho ustanovenia Obchodneho zakonnika vsetky formalne nalezitosti zalozenia spolocnosti. Ak dojde k vydaniu ZL a na registrovy sud predlozis zakladatelsku listinu s uznanym podpisom az po vydani ZL, registrovy sud ti odmietne zapisat spolocnost do OR, nakolko v case, kde spolocnost ziskala ZL, este nemohla byt zalozena (nesplnila nalezitosti platneho vzniku podla § 57 ods. 1 ObZ)…

    je len na tebe, ci to teda skusis, len si uvedom, ze riskujes, ze ti registrovy sud odmietne vykonat prvozapis a mas uz len jeden pokus (namietky) na opravu. A ak sa aj v tom seknes, riskujes stratu 10.000.- Sk (sudny poplatok)…

    biaaa je offline (nepripojený) biaaa

    biaaa
    JJ ja to chapem ale ved zo zakona nevypliva kedy ma byt podpis overeny ale len ze ma byt uradne overeny.

    Uvidime skusim.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.