Zavrieť

Porady

Lekári a dph

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Prosim Vas ked si viac lekarov zalozi s.r.o. sú povinny registrovat sa aj pre DPH? Ako platcovia? Dakujem
Usporiadat
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Ak budú vykonávať len služby podľa § 29 Zák o DPH, tak nie.
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
dakujem
0 0
Pasyd Pasyd

Pasyd je offline (nepripojený) Pasyd

Vie mi prosím Vás niekto poradiť, ak lekár vykonáva klinické skúšanie liekov na základe zmluvy o dielo, alebo konzultačné služby - sú tieto činnosti považované za oslobodené od DPH podľa § 29 DPH, alebo nie?!?
0 0
Pasyd Pasyd

Pasyd je offline (nepripojený) Pasyd

0 0
eLKa:) eLKa:)

eLKa:) je offline (nepripojený) eLKa:)

Dobrý deň,
dúfam, že sa nájde odpoveď na vyššie uvedenú otázku. Mám podobný problém. Moj lekár okrem zdravotnej starostlivosti podpísal pár zmlúv zo zástupcami lekárskych spoločností, ktorí ho odmeňovali. V zmluve sú špecifikované jednorázové odmeny, nie je uvedené či s DPH, alebo bez. Neviem si ani predstaviť, ako by som potom odvádzala DPH, keď by sa kvôli týmto výnosom musel stať platcom DPH.

Jeho obrat z vykonávania zdravotnej starostlivosti už presiahol 35000 EUR.

Nájde sa nejaká múdra hlavička, ktorá už tento problém poriešila?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Neviem, či som múdra hlavička , ale problém riešili v časopise SLK Konzílium č. 1/2009. Citujem:

"Kto platí DPH?
Zákon o DPH č. 222/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov sa vo vzťahu k poskytovaniu zdravotnej starostlivosti nijako nezmenil. Z toho vyplýva, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti je naďalej oslobodené od DPH. Znamená to, že obrat, resp. tržba vzniknutá z tohto titulu sa nepočíta do obratu pre stanovenie platiteľa DPH. V prípade, že bude lekár, resp. iné zdravotnícke zariadenie poskytovať ešte okrem zdravotníckej starostlivosti aj iné služby, ktoré podliehajú DPH, potom tento obrat bude smerodajný pre stanovenie platiteľa DPH.

Zmena od 1. januára 2009 je iba v tom, že doteraz bol obrat pre stanovenie DPH 1,5 milióna Sk a teraz je to 35 000 eur (1 054 410 korún). Pri výpočte sa neposudzuje kalendárny rok, ale 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich mesiacov. Keďže zmena výšky limitu obratu nastala od 1. januára 2009, prvýkrát sa bude sčítavať obrat od 1. februára 2008 do 31. januára 2009. Ak tento obrat okrem oslobodených zdaniteľných plnení prekročil hranicu 1 054 410 korún, potom sa zdaniteľná osoba musí do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat, zaregistrovať na príslušnom daňovom úrade ako platiteľ DPH. V tomto prípade do 20. februára 2009. Do 20. januára 2009 sa budú registrovať také zdaniteľné osoby, ktoré presiahli obrat 1 500 000 korún za obdobie od 1. januára 2008 do 31. decembra 2008."
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
eLKa:) Pozri príspevok
...Jeho obrat z vykonávania zdravotnej starostlivosti už presiahol 35000 EUR....
... čo sa týka výšky obratu, vziať do úvahy zmeny v priebehu roku 2009...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

eLKa:) Pozri príspevok
Dobrý deň,
dúfam, že sa nájde odpoveď na vyššie uvedenú otázku. Mám podobný problém. Moj lekár okrem zdravotnej starostlivosti podpísal pár zmlúv zo zástupcami lekárskych spoločností, ktorí ho odmeňovali. V zmluve sú špecifikované jednorázové odmeny, nie je uvedené či s DPH, alebo bez. Neviem si ani predstaviť, ako by som potom odvádzala DPH, keď by sa kvôli týmto výnosom musel stať platcom DPH.

Jeho obrat z vykonávania zdravotnej starostlivosti už presiahol 35000 EUR.

Nájde sa nejaká múdra hlavička, ktorá už tento problém poriešila?
Ale obrat pre povinnú registráciu vo výške 35000€ už od 1.7.2009 neplatí - bol zvýšený na 49790€ ...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Stefan2005 Pozri príspevok
Neviem, či som múdra hlavička , ale problém riešili v časopise SLK Konzílium č. 1/2009. Citujem:

"Kto platí DPH?
Zákon o DPH č. 222/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov sa vo vzťahu k poskytovaniu zdravotnej starostlivosti nijako nezmenil. Z toho vyplýva, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti je naďalej oslobodené od DPH. Znamená to, že obrat, resp. tržba vzniknutá z tohto titulu sa nepočíta do obratu pre stanovenie platiteľa DPH. V prípade, že bude lekár, resp. iné zdravotnícke zariadenie poskytovať ešte okrem zdravotníckej starostlivosti aj iné služby, ktoré podliehajú DPH, potom tento obrat bude smerodajný pre stanovenie platiteľa DPH.

Zmena od 1. januára 2009 je iba v tom, že doteraz bol obrat pre stanovenie DPH 1,5 milióna Sk a teraz je to 35 000 eur (1 054 410 korún). Pri výpočte sa neposudzuje kalendárny rok, ale 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich mesiacov. Keďže zmena výšky limitu obratu nastala od 1. januára 2009, prvýkrát sa bude sčítavať obrat od 1. februára 2008 do 31. januára 2009. Ak tento obrat okrem oslobodených zdaniteľných plnení prekročil hranicu 1 054 410 korún, potom sa zdaniteľná osoba musí do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat, zaregistrovať na príslušnom daňovom úrade ako platiteľ DPH. V tomto prípade do 20. februára 2009. Do 20. januára 2009 sa budú registrovať také zdaniteľné osoby, ktoré presiahli obrat 1 500 000 korún za obdobie od 1. januára 2008 do 31. decembra 2008."
Štefan od 1.7.2009 platí toto. Vyšlo to Z.z. 258/2009.


Registračná povinnosť

§ 4


(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.
Naposledy upravil marjankaj : 22.12.09 at 21:30
1 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
marjankaj Pozri príspevok
Štefan od 1.7.2009 platí toto. Vyšlo to Z.z. 258/2009.


.
Štefan LEN citoval.
0 0
eLKa:) eLKa:)

eLKa:) je offline (nepripojený) eLKa:)

Ďakujem Vám veľmi pekne za prínosné rady.

nakoniec som si čítala zákon o DPH §4 a tam mi to vysvetlil odsek 9

Prajem príjemné prežitie sviatkov
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
eLKa:) Pozri príspevok
Ďakujem Vám veľmi pekne za prínosné rady.

nakoniec som si čítala zákon o DPH §4 a tam mi to vysvetlil odsek 9

Prajem príjemné prežitie sviatkov

Veď o tom to je. Treba sa držať zákona. Ani stanovisko DRSR nemusí byť vždy správne,(alebo skôr jedine správne) ak nie je podložené príslušnými paragrafmi.
0 0
zuzlik0402 zuzlik0402

zuzlik0402 je offline (nepripojený) zuzlik0402

Dobrý deň,

chcem si len ozrejmiť, či dobre rozumiem situácii:
Ak má lekár založenú s. r. o., pod ktorej hlavičkou nielen vedie ambulanciu ale druhý spoločník prevádzkuje prepravné služby, budem kontrolovať výšku obratu len z tých prepravných služieb, a keď tie presiahnu hranicu, musím zaregistrovať s. r. o. ako platcu DPH, ale zdaňovať sa budú obidve činnosti - aj doprava aj zdravotná ambulancia? Výnimka podľa § 29 v takom prípade padá?

Ďakujem.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
zuzlik0402 Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcem si len ozrejmiť, či dobre rozumiem situácii:
Ak má lekár založenú s. r. o., pod ktorej hlavičkou nielen vedie ambulanciu ale druhý spoločník prevádzkuje prepravné služby, budem kontrolovať výšku obratu len z tých prepravných služieb, a keď tie presiahnu hranicu, musím zaregistrovať s. r. o. ako platcu DPH, ale zdaňovať sa budú obidve činnosti - aj doprava aj zdravotná ambulancia? Výnimka podľa § 29 v takom prípade padá?

Ďakujem.
To čo znamená spoločník prevádzkuje prepravné služby? Veď to je iný subjekt. To nespadá pod s.r.o. Alebo áno?
0 0
zuzlik0402 zuzlik0402

zuzlik0402 je offline (nepripojený) zuzlik0402

Áno, veď to je to - do jednej s. r. o.-čky napísali X činností - jedna z nich je zdravotná ambulancia, iná sú prepravné služby atď. Ale s. r. o.-čka je jedna.

Takže pre účely DPH sledujem obrat okrem ambulancie, ale keď ten presiahne hranicu a firmu zaregistrujem, faktúry sa budú musieť vystavovať s DPH aj v ambulancii. Dobre to chápem?
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

zuzlik0402 Pozri príspevok
Áno, veď to je to - do jednej s. r. o.-čky napísali X činností - jedna z nich je zdravotná ambulancia, iná sú prepravné služby atď. Ale s. r. o.-čka je jedna.

Takže pre účely DPH sledujem obrat okrem ambulancie, ale keď ten presiahne hranicu a firmu zaregistrujem, faktúry sa budú musieť vystavovať s DPH aj v ambulancii. Dobre to chápem?
No, to nie je práve najšťastnejšie riešenie domiešať takto činnosti.
Subjekt, ktorý má povinnosť registrácie pre DPH môže naďalej vykonávať činnosti oslobodené od DPH, avšak Vám vyplynie následne koeficientovanie DPH.
Čítaj znenie zákona o DPH ,,odpočítanie dane od § 49 ...
Naposledy upravil danushka : 03.05.10 at 14:44
2 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
eLKa:) Pozri príspevok
Dobrý deň,
dúfam, že sa nájde odpoveď na vyššie uvedenú otázku. Mám podobný problém. Moj lekár okrem zdravotnej starostlivosti podpísal pár zmlúv zo zástupcami lekárskych spoločností, ktorí ho odmeňovali. V zmluve sú špecifikované jednorázové odmeny, nie je uvedené či s DPH, alebo bez. Neviem si ani predstaviť, ako by som potom odvádzala DPH, keď by sa kvôli týmto výnosom musel stať platcom DPH.

Jeho obrat z vykonávania zdravotnej starostlivosti už presiahol 35000 EUR.

Nájde sa nejaká múdra hlavička, ktorá už tento problém poriešila?
Uvedená problematika nie je jednoznačne vyriešená. DRSR sa chce oprieť o stanovisko MZ SR, avšak nie je jednoduché dostať od nich jednoznačné stanovisko, mám ich už zopár a nádherne si odporujú vo viacerých bodoch. Preto som to poslal na DRSR.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Dobrý deň, prosím Vás viete mi niekto poradiť nejakú dobrú literatúru ohľadom účtovania zdravotníckeho zariadenia ( zubný lekár ) v právnej forme s.r.o.? Môj svokor si ide založiť s.r.o. a ja mu mám účtovať, síce som s.r.o. účtovala, ale nie ambulanciu, isto tam budú nejaké špecifiká, prípadne ak viete poradiť nejaký časopis ( práve tu som čítala o Konzíliu ), veľmi mi tým pomôžete. Ďakujem
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Kuk aj tu :
http://www.porada.sk/t45510-uctovani...dravotn%EDctve
1 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Ja mám takýto prípad, že sú 2 spoločníci - jeden bude mať ambulanciu, čiže bude poskytovať zdravotnú starostlivosť, ktorá je oslobodená od DPH a druhý spoločník bude mať veľkoobchod a iné činnosti, ktoré už od DPH oslobodené nebudú. Pre odsledovanie obratu nebudem brať do úvahy zdravotnú starostlivosť. Keď sa stanem platcom DPH pre tú nezdravotnú činnosť, môžem si uplatňovať DPH na vstupe aj z nákupov, ktoré sa týkajú zdravotnej starostlivosti? Dík.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať