Zavrieť

Porady

predaj auta - SZČO predáva súkromnej osobe

Manžel je SZČO, kúpil v 08/2008 automobil za 130 000 Sk od inej SZČO (tento už bol u inej SZČO odpísaný). Môže si on opäť uplatniť odpisy? Predpokladám, že áno a že tento rok by si uplatnil 1/4 obstarávacej ceny.
Chcel by ho predať súkromnej osobe.
Je výhodnejšie ho predať tento rok alebo v januári budúceho roka? Logika mi hovorí, že na budúci rok, aby si mohol uplatniť tento rok ešte odpis.
Má možnosť ho predať za nákupnú cenu, tj 130 000 Sk. Musí zdaniť celú túto čiastku, keď ho bude predávať? Pripadá mi to nelogické, keď zaň toľko zaplatil, aby to všetko zdanil, keď jeho zisk z celej transakcie je nulový a to, že to auto kúpil, si nemôže dať celé do výdavkov, ale len 1/4 vo forme odpisu.
Účtuje v JÚ.
Ďakujem za vysvetlenie.

Daniela
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
maska2 Pozri príspevok
Ahojte , nadviažem na tému. Mal som autom M1 v podnikaní. Preradil som ho do osobneho užívania a následne po roku som ho predal. Z akej ceny MV budem platit dan z príjmu ? Nebolo ani doodpisované.
Uz nemam príjmy z §6. Len vyňaté....
Ďakujem, Martin

Prečo sa otázky líšia ....aj tu ste zadali svoj dotaz
http://www.porada.sk/t103029-predaj-...tml#post957368
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
Oni sa až tak nelíšia , len som to asi inak formuloval.Ale už mi odpovedal Zolo.
Len teraz ešte neviem čo s tým...Mám podať za FO dodatočné DP? To je už dosť stará záležitosť.Tá PC bola pomerne dosť vysoká.Prepáč nie som ekonóm , píšem ,ako ma napadne, je to pre mňa jednoduchšie.Martin
0 0
mb2000 mb2000

mb2000 je offline (nepripojený) mb2000

zdravim

skusim nadviazat na temu, nechcem otvarat nove forum lebo asi je otazka podobna, dopredu hovorim nie som niekto co sa vyzna v uctovnictve - robim v IT,

takze

1. na firemne auto konci v septembri leasing 3 rocny. /mata ma ta vec 4roky odpisovania/ ak sa nemylim tak danovo je odpisane pocas doby leasingu len uctovne sa da odpisat az o rok.
2. ako to urobit legalne tak aby neboli problemy ako to predat a kupit nove /kupit nove myslim nie je problem/ ale ako to spravit nech je to uctovne poriadku a zbavit sa toho auta. - nieco ma napadlo, predat auto ako firma len papierovo za nizsiu cenu ako je trhova napr. ze ma trhovu 6000E a predat to za 3000E a to ma zaujima ci mozeme ako firma spravit, a co to spravi s odpismi a ci koli tej sume nebude problem s danovim uradom ze sme to predali pod cenu
3. Ide oto ako spravit naklady,kedze tento leasing je uz bude ukonceny tak s dalsimi nakladmi to vide tento rok bez noveho auta zle.
4. rozmyslal som ci je mozne bez problemov po skonceni leasingu auto prihlasit na prislusnika rodiny - vyradit z majetku firmy a ten by ho predal, a neurobilo by to problemy na danovom

Podotykam nie som platca DPH

Dakujem
0 0
mb2000 mb2000

mb2000 je offline (nepripojený) mb2000

prosim nikto nic neporadi?
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

dobrý den chcela by som si overit nasledvnu situaciu

szco od 2007 - 2011 ukoncena zivnost(12/2011)
szco uplatnoval vzdy pausalne naklady
szco kupilo v roku 2008 auto no nezaradilo auto do podnikania, technickom preukaze je ale ico
szco platilo za auto dan z mot.vozidiel -vyuzival auto aj na sukr.ucely aj na podnik,.

szco ide predavat auto, ide o zdanitelny prijem?

Dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Sarlotka Pozri príspevok
dobrý den chcela by som si overit nasledvnu situaciu

szco od 2007 - 2011 ukoncena zivnost(12/2011)
szco uplatnoval vzdy pausalne naklady
szco kupilo v roku 2008 auto no nezaradilo auto do podnikania, technickom preukaze je ale ico
szco platilo za auto dan z mot.vozidiel -vyuzival auto aj na sukr.ucely aj na podnik,.

szco ide predavat auto, ide o zdanitelny prijem?

Dakujem
Ak ho nemal v majetku, príjem nie je teda príjmom živnostníka.
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

Tweety Pozri príspevok
Ak ho nemal v majetku, príjem nie je teda príjmom živnostníka.

no uz nebude prijem szco, ide ho predavat teraz a szco uz nie je, ale tym, ze ho nezaradil do majetku, prijem ktory byde mat teraz ako FO -(uz nie je szco) nepodlieha dani vsak?
a este by ma zaujimalo,. ked sa podava danove priznanie k dani z mot. vozidiel v tlacive
ak je auto zaradene v majetku danovnik je podla § 85 ods1 a
a ak auto nie je zaradene v majetku tak danovnik je podla akeho §

dakujeeem
0 0
Antonia Jendrišáková Antonia Jendrišáková
Tvoja priateľka
DzMV budeš podávať do 31.1.2013. V priebehu roka 2012 si mal príp. máš do 30 dní oznámiť DÚ, že si prestala alebo začal, používať vozidlo na podnikanie. § 85 hovorí, ak si v tech. preukaze ako držiteľ § 85 ods. 1 a. Nezáleží, či máš auto zaradené vo firme alebo nie. Záleží na držiteľovi vozidla.
1 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

Antonia Jendrišáková Pozri príspevok
DzMV budeš podávať do 31.1.2013. V priebehu roka 2012 si mal príp. máš do 30 dní oznámiť DÚ, že si prestala alebo začal, používať vozidlo na podnikanie. § 85 hovorí, ak si v tech. preukaze ako držiteľ § 85 ods. 1 a. Nezáleží, či máš auto zaradené vo firme alebo nie. Záleží na držiteľovi vozidla.
dakujem presne toto som potrebovala vediet...))
0 0
maad maad

maad je offline (nepripojený) maad

Ahojte potrebujem poradiť SZČO chce kúpiť nové auto na IČO nákup bude v hotovosti. Toto auto nechce zaradiť do majetku ani si na toto auto nebude uplatňovať žiadny náklad. Môže toto auto hneď na druhý deň predať súkromnej osobe?? Musí mu to prejsť cez účtovníctvo,keďže ho kúpi na IČO a môže ho len tak predať alebo musí toto auto mať vo vlastníctve nejaké obdobie a až potom ho môže predať? Ako správne postupovať???
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

maad
Ahojte potrebujem poradiť SZČO chce kúpiť nové auto na IČO nákup bude v hotovosti. Toto auto nechce zaradiť do majetku ani si na toto auto nebude uplatňovať žiadny náklad. Môže toto auto hneď na druhý deň predať súkromnej osobe?? Musí mu to prejsť cez účtovníctvo,keďže ho kúpi na IČO a môže ho len tak predať alebo musí toto auto mať vo vlastníctve nejaké obdobie a až potom ho môže predať? Ako správne postupovať???

Ak je odovzdávajúcim alebo preberajúcim platby fyzická osoba vykonávajúca podnikateľskú alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo právnická osoba, platba v hotovosti nesmie presiahnuť sumu 5 000 eur.

Kedze hovoris o hotovosti, predpokladam ze to hra u teba rolu. Takze tato info by sa ti mohla hodit.
0 0
maska2 maska2

maska2 je offline (nepripojený) maska2

sme viacerí kámoši
Cez účtovníctvo to prejsť musí. Treba faktúrovať odpredaj auta.
0 0