Zavrieť

Porady

kúpna zmluva pred manželstvom

Dobrý večer, poprosila by som Vás o radu. S priateľom plánujeme stavbu rodinného domu na pozemku jeho rodičov. Vlastne na bývalom pozemku rodičov pretože spísali kúpno-predajnu zmluvu na meno mojho priateľa. na tento pozemok chceme zobrať úver zo štátneho fondu na meno priateľa, pretože on spĺňa podmienky na poskytnutie úveru. Slovná dohoda medzi nami je taká, že pred kolaudáciou domu by bola svadba a na základe toho, by na liste vlastníctva bolo meno oboch. avšak bojím sa toho, že na tom liste vlastníctva bude len dom (ak bude) a pozemok nie, pretože ho nadobudol ešte pred manželstvom. neviem ako mám postupovať, pretože úver budeme splácať spoločne a do stavby budem takisto prispevať aj ja! vopred ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stina je teraz online Stina

    Stina
    V prvom rade už kúpna zmluva na pozemok mala byť spísaná na Vás oboch. Tak isto žiadosť o vydanie stavebného povolenia podajte obaja. Slovná dohoda nestačí.

    loor_1 je offline (nepripojený) loor_1

    loor_1
    a teraz keď je už tá zmluva spravená, čo môže ešte spraviť. tá zmluva preto nešla na dve mená, pretože by nás štátny fond posudzoval spoločne a môj plat je vyšší ako to umožňujú ich pravidlá, a tým pádom by sme úver nedostali. som z toho úplne zúfalá :-(

    02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

    02Michaela
    loor_1 Pozri príspevok
    a teraz keď je už tá zmluva spravená, čo môže ešte spraviť. tá zmluva preto nešla na dve mená, pretože by nás štátny fond posudzoval spoločne a môj plat je vyšší ako to umožňujú ich pravidlá, a tým pádom by sme úver nedostali. som z toho úplne zúfalá :-(
    Spíšte predmanželskú zmluvu

    mlisa je offline (nepripojený) mlisa

    mlisa
    02Michaela Pozri príspevok
    Spíšte predmanželskú zmluvu
    mozno mi nieco uslo, ale nase pravo uz pozna nieco take ako predmanzelsku zmluvu? A co by malo byt jej obsahom?

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    loor_1 Pozri príspevok
    a teraz keď je už tá zmluva spravená, čo môže ešte spraviť. tá zmluva preto nešla na dve mená, pretože by nás štátny fond posudzoval spoločne a môj plat je vyšší ako to umožňujú ich pravidlá, a tým pádom by sme úver nedostali. som z toho úplne zúfalá :-(
    Dôležité je vedieť, či tvoj budúci manžel je ochotný vec vyriešiť aj napr. darovaním polovice pozemku tebe (napr. po schválení dotácie). Ak áno, tak verím, že nejaké spoločné riešenie nájdete. Ak ale nie, tak nemáš právne páky ho k tomu donútiť.

    Jednou z možností by bolo to rozšírenie BSM o ten pozemok. Alebo to darovanie polovice pozemku. Skús sa s ním porozprávať, či je ochotný na také niečo pristúpiť.

    02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

    02Michaela
    mlisa Pozri príspevok
    mozno mi nieco uslo, ale nase pravo uz pozna nieco take ako predmanzelsku zmluvu? A co by malo byt jej obsahom?
    No neviem, či pozná, ale keď niečo také spíšeš u notára, tak si myslím, že pre prípad... to na súde obstojí. Inak by nám notári boli na ....., či nie?
    Môj názor.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    V prvom rade si treba ujasniť, či ste ten pozemok jeho rodičom aj zaplatili spoločne, alebo jeho kúpu budete platiť z úveru, ktorý budete spoločne splácať. Ak nie, nie je tu čo riešiť a je iba na lubovôli tvojho priateľa, či ti polovicu pozemku neskôr, keď budete manželia, prepíše darovacou zmluvou (rozšíriť BSM na tento prípad nie je možné - písala som v iných témach).
    Ak dom budete stavať spoločne a na jeho stavbu si beriete úver, ktorým zaťažíte pozemok, záleží na koho bude znieť stavebné povolenie a následná kolaudácia domu. Ak iba na tvojho priateľa a vy do doby kolaudácie neuzavriete manželstvo, bude aj dom iba jeho.
    V prípade, že do doby kolaudácie uzavriete manželstvo, môžete požiadať stavebný úrad, aby kolaudácia bola na obidvoch manželov, prípadne manžel požiada kataster o zápis stavby aj na teba ako manželku (ako - rieši vyhláška č. 79/1996 v § 38, odst.i) prehlásením.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    mlisa Pozri príspevok
    mozno mi nieco uslo, ale nase pravo uz pozna nieco take ako predmanzelsku zmluvu? A co by malo byt jej obsahom?
    aksas2 Pozri príspevok
    ked sa zoberiete rozsirte si BSM, predmanzelska zmluva u nas este stale nie je mozna
    Inštitút pedmanželskej zmluvy síce neexistuje, ale to nebráni budúcim manželom uzavrieť nejakú dohodu o majetku, s ktorým vstupujú do manželstva. Takáto zmluva dávaakú takú nádej, že v prípade rozvodu môže súd prihliadnuť na túto zmluvu ako hodnoverný dôkaz o majetku, s ktorým manželia vstupovali do manželstva. Pri rozvode je práve problémom preukázať, že niekto mal nejaké prostriedky alebo majetok už pred vznikom manželstva a potom je to tvrdenie proti tvrdeniu. Takto, ak to bude v zmluve dané, tak druhá strana ťažko odškriepi, že tá prvá nemala žiadny majetok, ak to v tej zmluve priznala pred manželstvom. __________________

    loor_1 je offline (nepripojený) loor_1

    loor_1
    vieroslava Pozri príspevok
    V prvom rade si treba ujasniť, či ste ten pozemok jeho rodičom aj zaplatili spoločne, alebo jeho kúpu budete platiť z úveru, ktorý budete spoločne splácať. Ak nie, nie je tu čo riešiť a je iba na lubovôli tvojho priateľa, či ti polovicu pozemku neskôr, keď budete manželia, prepíše darovacou zmluvou (rozšíriť BSM na tento prípad nie je možné - písala som v iných témach).
    Ak dom budete stavať spoločne a na jeho stavbu si beriete úver, ktorým zaťažíte pozemok, záleží na koho bude znieť stavebné povolenie a následná kolaudácia domu. Ak iba na tvojho priateľa a vy do doby kolaudácie neuzavriete manželstvo, bude aj dom iba jeho.
    V prípade, že do doby kolaudácie uzavriete manželstvo, môžete požiadať stavebný úrad, aby kolaudácia bola na obidvoch manželov, prípadne manžel požiada kataster o zápis stavby aj na teba ako manželku (ako - rieši vyhláška č. 79/1996 v § 38, odst.i) prehlásením.

    ak som tomu dobre rozumela, že ak pred kolaudáciou uzavrieme manželstvo, môže ísť kolaudácia na meno oboch a tak isto to spísané aj v liste vlastníctva. a najlepšie by bolo keby sme spísali nejaké čestné prehlásenie u notára, že po uzavretí manželstva bude majetok spolu s pozemkom spoločný. veľmi pekne vám všetkým ďakujem za rady

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.