Zavrieť

Porady

Nástup po rodičovskej dovolenke do práce

Chcela by som vás poprosiť, ako argumentovať zamestnávateľovi, ktorý ma odmieta prijať do zamestnania po skončení materskej dovolenky? Mám súhlas od zamestnávateľa, kde je termín ukončenia RD 31.12.2008, dcéra má 2 roky. Určite chcem nastúpiť k 1.1.2009, viem, že mám na to právo zo zákona, len neviem, či je povinný ma zamestnať, keď dcéra ešte nemá 3 roky. V Zákonníku práce som túto povinnosť v par. 166-170 nenašla. Vlastne som nenašla nič ohľadom povinností zamestnávateľa po nástupe z RD, len sa o tom hovorí.
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

jeja21 Pozri príspevok
Chcela by som vás poprosiť, ako argumentovať zamestnávateľovi, ktorý ma odmieta prijať do zamestnania po skončení materskej dovolenky? Mám súhlas od zamestnávateľa, kde je termín ukončenia RD 31.12.2008, dcéra má 2 roky. Určite chcem nastúpiť k 1.1.2009, viem, že mám na to právo zo zákona, len neviem, či je povinný ma zamestnať, keď dcéra ešte nemá 3 roky. V Zákonníku práce som túto povinnosť v par. 166-170 nenašla. Vlastne som nenašla nič ohľadom povinností zamestnávateľa po nástupe z RD, len sa o tom hovorí.
Ty sa môžeš kedykoľvek rozhodnúť vrátiť sa z RD a zamestnávateľ ti to musí umožniť. Pokiaľ by pre teba nemal pracovné miesto, môže ti dať výpoveď z nadbytočnosti, ale nemôže ti brániť ukončiť RD.

Je to v ZP uvedené v § 166 ods. 2:


(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.


Z toho zvýrazneného je evidentné, že ty si určíš, ako dlho potrebuješ byť na materskej, ZP to limituje maximálne 3 rokmi.
0 0
Beella Beella

Beella je offline (nepripojený) Beella

Ahojte,

chcem Vás poprosiť o info - koľko vopred musím nahlásiť zamestnávateľovi, že sa chcem vrátiť po RD do práce?
Plánujem nastúpiť od 01.09.09 a na RD bude k tomuto dátumu takmer rok.

Vopred ďakujem !
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Beella Pozri príspevok
Ahojte,

chcem Vás poprosiť o info - koľko vopred musím nahlásiť zamestnávateľovi, že sa chcem vrátiť po RD do práce?
Plánujem nastúpiť od 01.09.09 a na RD bude k tomuto dátumu takmer rok.

Vopred ďakujem !
ZP neudáva žiadnu lehotu. Teoreticky by si mohla požadovať nástup zo dňa na deň.

Najlepšie je dohodnúť sa so zamestnávateľom vopred, ty si zváž, koľko vopred. Ja na tvojom mieste by som minimálne 2 mesiace dopredu oznámil, čo zamýšľam, aby sa mohol zamestnávateľ prispôsobiť (napr. vytvoriť pracovné miesto).
0 0
Beella Beella

Beella je offline (nepripojený) Beella

Chobot, Ďakujem
0 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

Zamestnankyňa nastúpila na MD 1.4.2006 a na RD 13.11.2006. K akému dátumu by mala nastúpiť do zamestnania? K 1.4.2009? Máme povinnosť jej to oznámiť? /nástup do zamestnania/
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Jankaaa Pozri príspevok
Zamestnankyňa nastúpila na MD 1.4.2006 a na RD 13.11.2006. K akému dátumu by mala nastúpiť do zamestnania? K 1.4.2009? Máme povinnosť jej to oznámiť? /nástup do zamestnania/
Nastúpiť do práce by mala na druhý deň po tom, čo dieťa dovŕši 3 roky (v prípade nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa je to 6 rokov).

Nemáte povinnosť jej to oznamovať, ale mala by sa ona ozvať, či chce nastúpiť, alebo bude chcieť nejaký iný typ voľna, pretože vtedy sa jej skončí nárok na RD a vy by ste jej mohli od toho dňa vykazovať neospravedlnenú absenciu. Môžete ju ale kontaktovať (ak máte na ňu číslo) a predbežne sa informovať, ako sa hodlá zariadiť.
1 0
Jankaaa Jankaaa

Jankaaa je offline (nepripojený) Jankaaa

Vďaka.Pekný deň.
0 0
ruci ruci

ruci je offline (nepripojený) ruci

prosim Vas,
studujem tu matersku a rodicovsku dovolenku a neviem akosi najst odpoved na moju dilemu: je zamestnavatel povinny "drzat pracovne miesto" aj pocas rodicovskej dvolenky podla § 166 ods. ZP. Mne z § 157 ZP vyplyva, ze nemusi.
Avsak co so zamestnnakynou, ktora je od 2003 na materskej a rodicovskej a potom hned presla do dalsej materskej a dalsej rodicovskej, ktora jej konci teraz v septembri a chce do prace nastupit? Jej miesto je obsadene a sefka jej ho nechce uvolnit, ine miesto nemame?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ruci Pozri príspevok
prosim Vas,
studujem tu matersku a rodicovsku dovolenku a neviem akosi najst odpoved na moju dilemu: je zamestnavatel povinny "drzat pracovne miesto" aj pocas rodicovskej dvolenky podla § 166 ods. ZP. Mne z § 157 ZP vyplyva, ze nemusi. Správne
Avsak co so zamestnnakynou, ktora je od 2003 na materskej a rodicovskej a potom hned presla do dalsej materskej a dalsej rodicovskej, ktora jej konci teraz v septembri a chce do prace nastupit? Jej miesto je obsadene a sefka jej ho nechce uvolnit, ine miesto nemame? Ak je pre vás nadbytočná, ak skončí RD, môžete jej dať výpoveď podľa § 63 odst 1. písm. b, s nárokom na odstupné.,
V texte.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

súhlasím s Tweety,
po tom, čo si splníte povinnosť podla § 63 ods.2, napr. ak nemáte možnosť zamestnávať ju ani na kratší prac.čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce,
tak jej môžete dať výpoved z nadbytočnosti.
0 0
ruci ruci

ruci je offline (nepripojený) ruci

dakujem Vam za rady, ste zlati
takze ked pani po skonceni RD nastupi do prace, tak jej pisomne oznamime, ze nemame moznost ju dalej zamestnavat, a to ani na kratsi pracovny cas a dame jej pisomnu vypoved z dovodu nadbytocnosti
pisomne rozhodnutie zamestnavatela o nadbytocnosit je v tomto priapde potrebne?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ruci Pozri príspevok
dakujem Vam za rady, ste zlati
takze ked pani po skonceni RD nastupi do prace, tak jej pisomne oznamime, ze nemame moznost ju dalej zamestnavat, a to ani na kratsi pracovny cas a dame jej pisomnu vypoved z dovodu nadbytocnosti
pisomne rozhodnutie zamestnavatela o nadbytocnosit je v tomto priapde potrebne?
Dôvod výpovede- nadbytočnosť uvediete vo výpovedi. To samotné rozhodnutie už nie je potrebné dávať.
0 0
ruci ruci

ruci je offline (nepripojený) ruci

este som natrafila v ZP na ustanovenie § 61 ods. 3: "Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca."
je teda vhodna vypoved z dovodu nadbytocnosti zamestnankyni, kt. sa vrati z RD, jej miesto nie je zrusune, ale je obsadene na dobu neurcitu? metie ma to, lebo jej miesto nebolo zrusene, no ona je de facto nadbytocna, no neviem ako splnit tu povinnost podla § 61 ods. 3 ZP, hm?
0 0
ruci ruci

ruci je offline (nepripojený) ruci

poradaci, prosim Vas o Vase nazory,
tak som studovala judikaturu vo veciach skoncenia PP z dovodu nadbytocnosti zamestnanca a som z toho zmatena, pretoze tie judikaty davaju v pripade vypovede z tohto dovodu do nevyhnutnej pricinnej suvislosti nadbytocnost a organizacne zmeny
avsak co v situacii, ked sa vrati zamestnankyna po skonceni rodicovskej dovolenky do prace (cize zamestnavatel nie je povinny ju zaradit na jej povodnu pracu a pracovisko, § 157 ZP) jej pracovne miesto je obsadene zamestnancom s pracovnou zmluvou na dobu neurcitu (tzn. jej miesto nebolo zrusene, nijake organizacne zmeny neboli vykonane) a ine volne miesto nie je a ani ho nie je mozne vytvorit
mozno v totmto pripade dat zamestnnakyni vypoved v zmysle § 63 ods. 1 pism. b?
zamestnavatel moze dat vypoved len zo zakonnych dovodov, v pripade tomto prichadza du uvahy iba nadbytocnost, avsak jej nadbytocnost nenastala z dovodu organizacnych zmien a mne aj zo znenia:
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
vyplyva, ze nadbytocnost musi vzniknut z organizacnych zmien u zamestnavatela
co si o tom myslite? ja uz si neviem rady :-)
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

ruci Pozri príspevok
poradaci, prosim Vas o Vase nazory,
tak som studovala judikaturu vo veciach skoncenia PP z dovodu nadbytocnosti zamestnanca a som z toho zmatena, pretoze tie judikaty davaju v pripade vypovede z tohto dovodu do nevyhnutnej pricinnej suvislosti nadbytocnost a organizacne zmeny
avsak co v situacii, ked sa vrati zamestnankyna po skonceni rodicovskej dovolenky do prace (cize zamestnavatel nie je povinny ju zaradit na jej povodnu pracu a pracovisko, § 157 ZP) jej pracovne miesto je obsadene zamestnancom s pracovnou zmluvou na dobu neurcitu (tzn. jej miesto nebolo zrusene, nijake organizacne zmeny neboli vykonane) a ine volne miesto nie je a ani ho nie je mozne vytvorit
mozno v totmto pripade dat zamestnnakyni vypoved v zmysle § 63 ods. 1 pism. b?
zamestnavatel moze dat vypoved len zo zakonnych dovodov, v pripade tomto prichadza du uvahy iba nadbytocnost, avsak jej nadbytocnost nenastala z dovodu organizacnych zmien a mne aj zo znenia:
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
vyplyva, ze nadbytocnost musi vzniknut z organizacnych zmien u zamestnavatela
co si o tom myslite? ja uz si neviem rady :-)
Tým, že sa vrátila po RD a nie po MD, tak nie si povinná ju zaradiť na pôvodnú pozíciu, ale musíš jej ponúknuť podobnú, primeranú jej kvalifikácii. Ak také miesto nemáš, je pre teba nadbytočná a preto ju môžeš prepustiť z organizačných dôvodov, aj keď jej pôvodné miesto nebolo zrušené.
0 0
ruci ruci

ruci je offline (nepripojený) ruci

zakonnik prace vobec neriesi situaciu takejto nadbytocnosti

zam-tel ju prepusti z dovodu nadbytocnosti, to je jasne, ja len riesim kazdy pripadny problem, co ak ...

nestretli ste sa niekto s nejakym sudnym sporom zam-ec contra zam-tel, kde by sud dal za prevdu zamestnnacovi, ze jeho nadbytocnost nema vobec suvis z organizacnymi zmenami?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

ruci Pozri príspevok
zakonnik prace vobec neriesi situaciu takejto nadbytocnosti

zam-tel ju prepusti z dovodu nadbytocnosti, to je jasne, ja len riesim kazdy pripadny problem, co ak ...

nestretli ste sa niekto s nejakym sudnym sporom zam-ec contra zam-tel, kde by sud dal za prevdu zamestnnacovi, ze jeho nadbytocnost nema vobec suvis z organizacnymi zmenami?
Je kopec takýchto súdnych sporov. V každom ide o to, ako dokázala tá ktorá strana obhájiť, dokázať či inak vysvetliť tú "svoju" pravdu. Každý prípad je individuálny, hoci môžu byť podobné. A každý prípad závisí najmä od subjektívneho pohľadu sudcu....

Ale viem, že vo všeobecnosti platí, že pokiaľ má firma nadbytočný počet zamestnancov, záleží len na rozhodnutí zamestnávateľa, ktorého zamestnanca prepustí, nemusí to zdôvodňovať. Je to na jeho rozhodnutí. Napr. majú 5 pracovníkov vo finančnom oddelení a rozhodnú, že potrebujú len 4. Tak zamestnávateľ môže ktorúkoľvek prepustiť, nemusí zohľadňovať ani vek, ani kvalifikáciu ani soc. pomery. AK povie, že pôjde pani Gizela a zostane Zuzaka, tak pôjde, hoci pani Gizela pracuje vo firme 15 rokov a Zuzka je len čerstvá absolventka.

Toto je v podstate aj tvoj prípad. Tým, že sa zamestnankyňa vráti po RD na svoje pôvodné miesto, tak máte teraz na rovnakú pozíciu 2 zamestnancov, z ktorých je jeden nadbytočný. A koho sa rozhodnete prepustiť, záleží len od rozhodnutia firmy. Myslím, že keby sa obrátila na súd, tak neuspeje.
0 0
ruci ruci

ruci je offline (nepripojený) ruci

dakujem si zlaty
o subjektivnom pohlade sudcov viem a je ozaj subjektivny
ano, sud skuma ci su splnene vsetky hmotnopravne podmienky vypovede, ako pisomna forma a predchadzajuce prerokovanie s odbormi, ponuknutie ineho miesta atd. a proces vyberu nadbytocneho zamestnanca ja na zamestnavatelovi
0 0
Erika Kostolániová Erika Kostolániová
Nástup do práce po rodičovskej dovolenke:

Zamestnankyňa si po 6 rokoch ( 2 MD po sebe )rodičovskej dovolenky nárokuje u zamestnávateľa vrátiť sa na pôvodné miesto učiteľky.Aprobačné predmety učiteľky škola za obdobie 6 rokov vyriešila. Ponúknuté voľné miesto v školskom klube odmietla. Aký by mal byť ďalší postup zamestnávateľa?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Erika Kostolániová Pozri príspevok
Nástup do práce po rodičovskej dovolenke:

Zamestnankyňa si po 6 rokoch ( 2 MD po sebe )rodičovskej dovolenky nárokuje u zamestnávateľa vrátiť sa na pôvodné miesto učiteľky.Aprobačné predmety učiteľky škola za obdobie 6 rokov vyriešila. Ponúknuté voľné miesto v školskom klube odmietla. Aký by mal byť ďalší postup zamestnávateľa?
AK pre ňu nemá miesto, ktoré by prijala, tak ju môže prepustiť z dôvodu nadbytočnosti.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať