Zavrieť

Porady

povinnost na zateplenie bytoveho domu

mili poradaci, prichadzam so ziadostou o pomoc. ako SVB by sme vraj mali zateplit nasu bytovku do nejakeho terminu v zmysle nejakej legislativy, ale nevieme sa dopatrat v zmysle akej.(boli sme na porade SVB upozorneni jednym z vlastnikov bytov, ze je to vraj niekde ale nepameta si, ze kde ) potrebovali by sme to zistit, pretoze nevieme do kedy (termin) je to nutne realizovat a co nas k tomu nuti(zakon, vyhlaska,...?). Problem je v tom, ze nam odchadza vytah (rok vyroby 1968) a je ho treba vymenit za novy, ktory stoji dost penazi , tak ci to spajat so zateplenim stavby (kolaudovana 1971, komplexna rekonstrukcia 2001), alebo splatit najskor vytah a potom sa vrhnut na zateplenie. uz teraz Vam dakujeme za Vase cenne navrhy. s pozdravom SVBpribinova
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pozri sa na zákon 555/2005 Z.z. o energetickej hospodárnosti budov, ale také dátumy v ňom nie sú. Vyberám z neho:

    § 2
    Postupy a opatrenia na zlepšenie energetickej hospodárnosti budov
    (1) Postupmi a opatreniami podľa § 1 sú
    a) jednotná metodika výpočtu energetickej hospodárnosti budovy (ďalej len "výpočet"),
    b) určenie minimálnych požiadaviek na energetickú hospodárnosť nových budov a významne obnovovaných budov,
    c) povinné vydávanie certifikátov o energetickej hospodárnosti budov (ďalej len "energetická certifikácia").

    § 13
    (1) Povinnosti, ktoré má podľa tohto zákona vlastník budovy, vzťahujú sa aj na správcu budovy vo vlastníctve štátu, samosprávneho kraja alebo obce, na spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytovom dome a na bytové družstvo.

    § 14
    Povinnosť energetickej certifikácie sa vzťahuje
    a) na novú budovu a na významne obnovovanú existujúcu budovu, ktorých kolaudačné konanie sa začalo po 1. januári 2008,
    b) na budovu predávanú alebo prenajímanú po 1. januári 2008.

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    rodina1, Kvaka, Deganova, Barbara, verkaz, lubica_02, Lubaba, terezamaria
    8
    Elena Navrátilová
    svbpribinova Pozri príspevok
    mili poradaci, prichadzam so ziadostou o pomoc. ako SVB by sme vraj mali zateplit nasu bytovku do nejakeho terminu v zmysle nejakej legislativy, ale nevieme sa dopatrat v zmysle akej.(boli sme na porade SVB upozorneni jednym z vlastnikov bytov, ze je to vraj niekde ale nepameta si, ze kde ) potrebovali by sme to zistit, pretoze nevieme do kedy (termin) je to nutne realizovat a co nas k tomu nuti(zakon, vyhlaska,...?). Problem je v tom, ze nam odchadza vytah (rok vyroby 1968) a je ho treba vymenit za novy, ktory stoji dost penazi , tak ci to spajat so zateplenim stavby (kolaudovana 1971, komplexna rekonstrukcia 2001), alebo splatit najskor vytah a potom sa vrhnut na zateplenie. uz teraz Vam dakujeme za Vase cenne navrhy. s pozdravom SVBpribinova
    Podľa mňa si to dotyčný pletie s energetickým auditom budov, domov... takže nepodliehajte žiadnej panike. Keď to bude tvrdiť nech predloží skutočné dôkazy svojho "tvrdenia". A sme zas pritom, že keď chce niekto niečo tvrdiť nech to aj podloží. Keď už ide niekto kritizovať nech to robí konštruktívne.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    plada Pozri príspevok
    Ahojte priatelia,
    dnes ma prekvapil jeden sused, ktorý tvrdi. že do konca roka 2015 vraj musia byť všetky domy na Slovensku zateplené, mal na mysli paneláky. Pýtala som sa na číslo zákona, vraj nie je chodiaca encyklopédia.
    Máte o tom nejakú znalosť?
    Ja si myslím, že si z neho niekto vystrelil.

    Prečítaj si 2. príspevok (ak si ho ešte nečítala)...

    A pozdravuj suseda, čo nemá v hlave encyklopédiu, ale klebety.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    svbpribinova Pozri príspevok
    mili poradaci, prichadzam so ziadostou o pomoc. ako SVB by sme vraj mali zateplit nasu bytovku do nejakeho terminu v zmysle nejakej legislativy, ale nevieme sa dopatrat v zmysle akej.(boli sme na porade SVB upozorneni jednym z vlastnikov bytov, ze je to vraj niekde ale nepameta si, ze kde ) potrebovali by sme to zistit, pretoze nevieme do kedy (termin) je to nutne realizovat a co nas k tomu nuti(zakon, vyhlaska,...?). Problem je v tom, ze nam odchadza vytah (rok vyroby 1968) a je ho treba vymenit za novy, ktory stoji dost penazi , tak ci to spajat so zateplenim stavby (kolaudovana 1971, komplexna rekonstrukcia 2001), alebo splatit najskor vytah a potom sa vrhnut na zateplenie. uz teraz Vam dakujeme za Vase cenne navrhy. s pozdravom SVBpribinova
    Zatepliť bytový dom nie je povinnosť - je to možnosť, o ktorej rozhodujú vlastníci bytov hlasovaním. Žiadny zákon takú povinnosť neukladá. To ani nemôže, to je ako keby chcel niekto zákonom prinútiť majiteľov rodinných domov, že každý rodinný dom musí mať na streche škridľu.

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Nestretla som sa stým. Vlastníci bytov sami rozhodnú, čo je pre nich dobré. Táto povinnosť zateplovať musí byť nejaký blud.

    Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

    Som kto som Jozef I
    Hlavne sa netreba nechať obalamutiť, že zateplenie je povinnosť! Nie je! Ako už napísal Chobot. Treba rozum a chladnú hlavu. Ano treba sa pozrieť na výťah, lebo ak ten nie je funkčný, tak tam je hrozba problémov a nedajbože zranenia.

    plada je offline (nepripojený) plada

    plada
    Ahojte priatelia,
    dnes ma prekvapil jeden sused, ktorý tvrdi. že do konca roka 2015 vraj musia byť všetky domy na Slovensku zateplené, mal na mysli paneláky. Pýtala som sa na číslo zákona, vraj nie je chodiaca encyklopédia.
    Máte o tom nejakú znalosť?
    Ja si myslím, že si z neho niekto vystrelil.

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    veruže aj ja som to čítala, že do 2015 musí byť,ale iba v nejakom článku

    plada je offline (nepripojený) plada

    plada
    To, že niečo napíšu v novinách nie je pre mňa relevantná odpoveď, pýtam sa, či je v platnosti zákon, z ktorého to vyplýva.
    Inak, Chobot, ďakujem za pripomenutie druhého príspevku, lenže ten bol aktuálny pred tromi rokmi.
    Preto som tu pridala tento dotaz. Mohlo sa niečo zmeniť a v tom príleve informácií si človek všetko nevšimne.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Áno! Pre niekoho sú! Len preto aby podnikateľské prostredie vylepšili v tejto zemi.


    Treba počúvať po slovensky ...




    Ve Zlíne, pred záverečnou, " ogaři, dáme si sklenku, poslední "

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.