Zavrieť

Porady

susedské vzťahy-dym z komína

zdravím... Asi pred mesiacom som uviedol do prevádzky kotol na tuhé palivo.Postavil som nový komín- skladačku.hneď ako som začal kúriť začali problémy s mojou susedou. Neustále sa sťažuje na dym. Komín samozrejme dymí: pri zakurovaní viac keď sa ohreje menej ale dymí. Najviac jej to vadí okolo 21.00 lebo nemôže vetrať.Suseda podala sťažnosť aj na obecný úrad, kde budem v najbližšej dobe predvolaný. Volala aj pollicajnú hliadku. Pýtam sa : potrebujem od susedy povolenie na stavbu komína?Do dvora ma pustila postaviť lešenie, takže súhlasila aj s komínom, no teraz ma v rukách tromf,lebo to nemám na papieri.čo môžem ešte od nej čakať, kde sa ešte môže sťažovať? čo mi môže hroziť?Mám revíznu správu od kominára, komín a dymovod vyhovujú z hľadiska bezpečnej a spoľahlivej prevádzky.Ď
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

arizona je offline (nepripojený) arizona

arizona
To som ešte nepočula, aby bol potrebný súhlas susedov na používanie komína
Pokiaľ komín spĺňa všetky potrebné parametre,tak ani polícia,ani obecný úrad Ti nemôže zakázať ho používať.

Susedka si bude musieť nájť niečo iné,aby mohla rýpať...

wagner je offline (nepripojený) wagner

wagner
AK Ti nestačí jedna "dobrá suseda" tak aj ja Ti pošlem moju. Na Obecnom úrade nemajú právo riešiť občiansko-právne vzťahy. Policajti tiež nie, lebo či nadmerne komín dymí nie sú na to odborne zdatní. Suseda sa môže obrátiť akurát na súd a súd si zabezpečí na to odborníka. Mne tiež suseda vykrikovala, že si pripadá ako v elektrárni - asi tam tiež kúria drevom. Dokonca ma chcela dať na súd, ale asi si to rozmyslela. ( Ja som už mala aj právnika na obhajobu) Preventívne sa s nimi nebavím, nech vetrá vtedy, keď už mám v peci zakúrené. Tiež pernamentne vetrala vtedy, keď som prišla zo zamestnania a zakurovala som do pece. Odkedy sa s nimi nebavím, vetrajú vtedy, keď ešte nekúrim, alebo keď už dávno kúrim. Chce to asi trochu buchnúť a povedať si svoj názor.

helamar je offline (nepripojený) helamar

helamar
Udivuje ma ľahostajnosť ľudí voči okoliu, a najmä voči susedom. Ich bezohľadnosť nemá niekedy hraníc. Je toto vôbec možné aby v 21. storočí niekto tak šetril, že zadymí celú obec, vôbec ho nezaujíma, že ostatní musia dýchať ten zadymený vzduch, len on nech ušetrí. Čo by bolo , keby sme teraz všetci začali kúriť drevom ? Viete si predstaviť, čo by dýchali Vaše deti, a aké zdravotné problémy by z toho mohli mať? Ja to mám podobné - moja suseda postavila komín tak, že všetok dym ide na môj dvor. Niekedy nemôžem vyjsť z domu, aby som nesmrdela ako údenáč. A ďalšia vec - kto mi nahradí škodu, keď v lete chcem dať novú omietku na dom, a v zime mi ho pekne oúdia? Veď okná už teraz mám neskutočne špinavé a dá mi práce ich odmyť. Mali by ste sa Vy "šetrní" nad tým zamyslieť....
hanusvas ludska rasa kuri drevom uz cca. milion rokov. A je tu, a pokial by si nenicila zdravie inymi mechanizmami, bola by tu a zdrava. Jediny realny problem pri kureni drevom je, ze je vela ludi a nedostatok lesov. Ale, to sa da casom dat do rovnovahy. NAopak, kurenie fosilnymi palivami dat do rovnovahy je nemozne.
PeterP73 Si taký istý zadubenec, ako vystavovatelia na stavebnej výstave, keď som sa ich pýtal na to, že aké má výhody tehla oproti pórobetónu. Odpovedali, že tahla je tu tisíce rokov, načo som im povedal, že aj ľudia jazdili na koňoch tisíce rokov a dnes jazdia na autách. To že v minulosti ľudia kúrili drevom, je len logické vyústenie prístupu k palivám v tej dobe. To že kúrenie drevom sôsobuje nárast emisií väčší ako emisie z toľko medializovaných dieselových motorov je neodškriepiteľný fakt. Za mňa by som v 21. storočí zakázal kotly na tuhé palivo!

draik je offline (nepripojený) draik

draik
wagner Pozri príspevok
AK Ti nestačí jedna "dobrá suseda" tak aj ja Ti pošlem moju. Na Obecnom úrade nemajú právo riešiť občiansko-právne vzťahy. Policajti tiež nie, lebo či nadmerne komín dymí nie sú na to odborne zdatní. Suseda sa môže obrátiť akurát na súd a súd si zabezpečí na to odborníka. Mne tiež suseda vykrikovala, že si pripadá ako v elektrárni - asi tam tiež kúria drevom. Dokonca ma chcela dať na súd, ale asi si to rozmyslela. ( Ja som už mala aj právnika na obhajobu) Preventívne sa s nimi nebavím, nech vetrá vtedy, keď už mám v peci zakúrené. Tiež pernamentne vetrala vtedy, keď som prišla zo zamestnania a zakurovala som do pece. Odkedy sa s nimi nebavím, vetrajú vtedy, keď ešte nekúrim, alebo keď už dávno kúrim. Chce to asi trochu buchnúť a povedať si svoj názor.
Obec práveže právomoc na riešenie občianstvo-právnych vzťahov právomoc má, ale neveľmi sa to využíva (§5 OZ).
K otázke zadávateľa: Susedia v stavebnom konaní nič nepovoľujú, môžu sa k zámeru vyjadriť. Skôr by som to videl na otázku, či komín bol postavený s príslušným povolením resp. vyjadrením stavebného úradu. Ak nie, obec pravdepodobne rozbehne konanie o dodatočnom povolení stavby + pokuta. Ak bol komín postavený v súlade s právnymi predpismi a keďže máte aj revíznu správu, problém mať nebudete.

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

Janurka
Ide o to, čím v tom kotli kúriš. V našej blízkosti spaľujú ľudia odrezky z firiem, ktoré vyrábajú nábytok z bukasu, je tam aj lepidlo a náterové hmoty, nič moc. Ale počkaj, kým prejde vykurovacia sezóna. Asi to bude tak, ako naznačila arizona. Keď chce niekto psa biť, palicu si nájde. Žiaľ. Je to všetko o medziľudských vzťahoch. Na odľahčenie: čo tak pozvať susedu na pohár červeného?

marian7148 je offline (nepripojený) marian7148

marian7148
zakurujem smrekovými trieskami, potom prikladám jaseňové a dubové odrezky a keď je pahreba tak naložím agátové polená do plna. máš pravdu všetko je v luďoch len je otázka že dokedy sa to dá uniesť.aj ten pes sa raz otočí a zahryzne.susede najskôr vadilo že som to lepil kadejakými gebuzinami a nie tak ako sa prv komíny stavali,potom že som ho natieral znútra čo sa v skutočnosti vytieral prebytočný šamot,potom som ho mal postaviť na druhej strane strechy.........a k tomu červenému: bojím sa aby to nedopadlo že som ju chcel otroviť

katalóg je offline (nepripojený) katalóg

katalóg
Janurka Pozri príspevok
Ide o to, čím v tom kotli kúriš. V našej blízkosti spaľujú ľudia odrezky z firiem, ktoré vyrábajú nábytok z bukasu, je tam aj lepidlo a náterové hmoty, nič moc. Ale počkaj, kým prejde vykurovacia sezóna. Asi to bude tak, ako naznačila arizona. Keď chce niekto psa biť, palicu si nájde. Žiaľ. Je to všetko o medziľudských vzťahoch. Na odľahčenie: čo tak pozvať susedu na pohár červeného?
K obsahu druhej vety. Na tento problém mal byť dávno zákon. Čistý dioxín. Uloží sa do tuku a nikto ho z tela žiadnou detoxikáciou nezlikviduje. Aké ťažké diagnózy spúšťa sa vie.
Nehovoriac o znehodnotení okolitej vzácnej pôdy, vniká do potravinového reťazca. Hanba.
Ako k tomu ľudia prídu?
A niet nikoho a ničoho aby sa mohol človek brániť pred nevedomcom.
Robia to aj ľudia, čo nie sú evidentne odkázaní na spaľovanie odpadu.
3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
hanusvas ty nie si opravnena posudzovat, kto odkazany je a kto nie. A..nakoniec, cim kto kuri ani nie je otazka odkazanosti. Samozrejme, vylucne nezavadne (netoxicke) kurivo.
hanusvas A ze miliony ludi musia den co den pri ceste do prace a z prace dychat toxicke exhalaty z vyfukov spalovacich motorov ti nevadi? Aj proti tomu tak vehementne "bojujes"? A tu sa jedna o cistu toxicitu. A naviac robi ekonomiku zavislu od inych s naleziskami. A degraduje saldo obchodnej bilancie....a...rafinerie...a
hanusvas omluvam sa za moje podrazdene reakcie. Ano, identifikovat palenie toxickeho paliva je skutocne palcivy problem dneska. Ale, bohuzial je vela nevedomych a zlomyselnych (zavistlivych) ludi, ktori to hadzu do jedneho vreca s kurenim drevom a inou biomasou.
  zbaliť

katalóg je offline (nepripojený) katalóg

katalóg
draik Pozri príspevok
Obec práveže právomoc na riešenie občianstvo-právnych vzťahov právomoc má, ale neveľmi sa to využíva (§5 OZ).
K otázke zadávateľa: Susedia v stavebnom konaní nič nepovoľujú, môžu sa k zámeru vyjadriť. Skôr by som to videl na otázku, či komín bol postavený s príslušným povolením resp. vyjadrením stavebného úradu. Ak nie, obec pravdepodobne rozbehne konanie o dodatočnom povolení stavby + pokuta. Ak bol komín postavený v súlade s právnymi predpismi a keďže máte aj revíznu správu, problém mať nebudete.
Mne odpovedal odbor životného prostredia, že nemajú ako zasiahnuť proti nikomu ak spaľuje odpad z drevotriesky, náterových hmôt, starých olejov a pod.
Pretože sa nemajú možnosť dostať priamo k vykurovaciemu telesu.
Tak ako je to vlastne podľa teba?
Nestačí posúdiť iba komín, ale čo sa spaľuje.
Je rozdiel medzi tuhým klasickým palivom a bordelom.

marian7148 je offline (nepripojený) marian7148

marian7148
helamar Pozri príspevok
Udivuje ma ľahostajnosť ľudí voči okoliu, a najmä voči susedom. Ich bezohľadnosť nemá niekedy hraníc. Je toto vôbec možné aby v 21. storočí niekto tak šetril, že zadymí celú obec, vôbec ho nezaujíma, že ostatní musia dýchať ten zadymený vzduch, len on nech ušetrí. Čo by bolo , keby sme teraz všetci začali kúriť drevom ? Viete si predstaviť, čo by dýchali Vaše deti, a aké zdravotné problémy by z toho mohli mať? Ja to mám podobné - moja suseda postavila komín tak, že všetok dym ide na môj dvor. Niekedy nemôžem vyjsť z domu, aby som nesmrdela ako údenáč. A ďalšia vec - kto mi nahradí škodu, keď v lete chcem dať novú omietku na dom, a v zime mi ho pekne oúdia? Veď okná už teraz mám neskutočne špinavé a dá mi práce ich odmyť. Mali by ste sa Vy "šetrní" nad tým zamyslieť....
Toto nie je vôbec o ľahostajnosti. Susedka by si taktiež vedela predstaviť kúrenie na drevo ale kto by sa jej o to postaral ? A čo by bolo keby všetci začali kúriť drevom? No predsa to čo bolo kedysi - kúrilo sa v každom dome iba drevom. A deti boli zdravšie ako teraz/nie z dymu/.V dnešnej dobe ide vlastne o biodym, kedže vzniká spalovaním čistého prírodného dreva.Ohľadom tej škody na fasáde - môžem poradiť zavolať policajtov. Aj moja susedka ich zavolala, že tak dymím až jej padá do dvora a na fasádu biely sneh. A policajti? Išli sa popukať od smiechu. A k tej stavbe komína - komín sa predsa nedá postaviť aby dymil len k susedovi. Ja mám z druhej strany /od dobrých susedov/ 6 komínov/spoločný dvor 4 vlastníkov/a vychádzam so všetkými veľmi dobre. A keď je nízky tlak alebo dym zrazí vietor dole do dvora, netreba byť "bezohladný" a počkať na lepšie počasie. Doteraz mi ešte nikdy neuškodil.Nebudem ich predsa všetkých naháňať po úradoch. Ináč s odstupom času susedka zmenila rétoriku: vraj som musel vymeniť kotol lebo už tak nedymím, pritom som s ním vôbec nič nerobil. Takže milá pani treba čakať, časom to možno prejde.
helamar Ja neviem, ako môžete porovnávať kúrenie kedysi a dnes. Samozrejme, že aj moji rodičia kúrili drevom, ale bolo to drevo suché, ktoré si starostlivo zadovážili a vysušili, prípadne kúpili uhlie. Ale vykurovala sa iba jedna izba, v ktorej sme boli všetci "nakope". A teraz sú tu obrovské domy, veľké kotly, ktoré nestíhajú spaľovať suché drevo, tak samozrejme že sa páli , čo príde pod ruky.
A čo ak vám poviem, že som susedov zavolala na kávu aby sme sa porozprávali , a oni mi povedali, že sa so mnou nemajú o čom baviť??? tak toto nie je ľahostajnosť, ale už sprostosť, keď to mám tak nazvať. A konečne posledná vec - komín majú načierno a aj stavbu, na ktorej je postavený. Až teraz to idú zlegalizovať. Tak ako sa mám teraz zachovať ja podľa Vás??????
Myslíte si, že s každým sa dá rozumne porozprávať?

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
helamar Pozri príspevok
Udivuje ma ľahostajnosť ľudí voči okoliu, a najmä voči susedom. Ich bezohľadnosť nemá niekedy hraníc. Je toto vôbec možné aby v 21. storočí niekto tak šetril, že zadymí celú obec, vôbec ho nezaujíma, že ostatní musia dýchať ten zadymený vzduch, len on nech ušetrí. Čo by bolo , keby sme teraz všetci začali kúriť drevom ? Viete si predstaviť, čo by dýchali Vaše deti, a aké zdravotné problémy by z toho mohli mať? Ja to mám podobné - moja suseda postavila komín tak, že všetok dym ide na môj dvor. Niekedy nemôžem vyjsť z domu, aby som nesmrdela ako údenáč. A ďalšia vec - kto mi nahradí škodu, keď v lete chcem dať novú omietku na dom, a v zime mi ho pekne oúdia? Veď okná už teraz mám neskutočne špinavé a dá mi práce ich odmyť. Mali by ste sa Vy "šetrní" nad tým zamyslieť....
..................................hm .................................................. .................................................. .......................

.....a ešte aj .................................................. ................

.....a ozaj , aby som nezabudol .................................................. .......že oné ....
4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
niella teda toto je reakcia.... ako u bláznov...
buchač Decko moje košické...

Keď sa naučíš čítať pomedzi riadky, potom sa ozvi..dáme sťuka u 007..
vlado 33 Udivuje ma ľahostajnosť ľudí voči okoliu, a najmä voči susedom. Ich bezohľadnosť nemá niekedy hraníc. Je toto vôbec možné aby v 21. storočí niekto tak šetril, že zadymí celú obec, vôbec ho nezaujíma, že ostatní musia dýchať ten zadymený vzduch, len on nech ušetrí. Čo by bolo , keby sme teraz všetci začali kúriť drevom ? Viete si predstaviť, čo by dýchali Vaše deti, a aké zdravotné problémy by z toho mohli mať? Ja to mám podobné - moja suseda postavila komín tak, že všetok dym ide na môj dvor. Niekedy nemôžem vyjsť z domu, aby som nesmrdela ako údenáč. A ďalšia vec - kto mi nahradí škodu, keď v lete chcem dať novú omietku na dom, a v zime mi ho pekne oúdia? Veď okná už teraz mám neskutočne špinavé a dá mi práce ich odmyť. Mali by ste sa Vy "šetrní" nad tým zamyslieť....
---------------------------------------------------------------------------
Skôr ma prekvapilo ako rozosmialo. Existujú na svete aj blbci, čo nerozoznávajú rozdiel atmosférického tlaku? Ja keď idem ráno v zime do práce, obdivujem, ako sa príroda dokáže niekedy pohrať s dymom. Vôňa dreva tomu dáva ten správny šmrnc.
buchač Presne Vlado...

Aj teraz kúrim v krbe...a fajnovým bukovým.
Ale ak sa pozriem na komín, tak absolútne nič nevidno...po pridaní polienka trochu, zo minútku ale potom hodinu ani trt.
Celá obec kúri drevom...a solídne. Aj napriek tomu je tu najzdravšie ovzdušie široko-ďaleko...ani v Tatrách také nie je...
  zbaliť
Peggynka 28.05.15 16:58 odstránil(a) z Porady

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.