Zavrieť

Porady

Pomôžte prosím právnou radou

Prosím pomôžte, môj nebohý otec bol užívateľom pôdy po svojom otcovi. Ešte za socializmu dostal akože do užívania dalšie pozemky svojich súrodencov, išlo vtedy o to, aby ako bolo zaužívané aby pôdu mal v užívaní jeden zo súrodencov. Po nežnej revolúcií kedže sme nežiadali pôdu do vlastníctva vyvlastnením, usilujú pozostalí otcových súrodencov obísť mňa a brata, podelili si medzi sebou pôdu a súdne konanie sa ťahá už dlhšie.Aké kroky mám podniknúť aby sa delili aj so mnou a s mojím bratom? Vedia totiž že nebudeme sa s nimi hádať, avšak musí existovať cesta ako docieliť aby sme svoj podiel dostali aj my s bratom. Ako im zabrániť aby nás celkom vydedili? Aké kroky mám podniknúť aby bol každý z nás zahrnutý do dedičstva? Ked štát vzal pozemky, bola som malé dieťa, ja o tom kde čo bolo viem najmenej na rozdiel od tých, ktorí bývajú v mieste svojho pôvodného bydliska.
Usporiadat
katamama katamama

katamama je offline (nepripojený) katamama

Naozaj sa tu nenájde nik kto by mi pomohol radou? Som na dôchodku už dávnejšie,ťažko mi je už aj z finančných dôvodov hľadať pomoc u právnika.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

katamama Pozri príspevok
Naozaj sa tu nenájde nik kto by mi pomohol radou? Som na dôchodku už dávnejšie,ťažko mi je už aj z finančných dôvodov hľadať pomoc u právnika.
Nenapísala si presne, o čo v tomto prípade išlo - ide o reštitúciu? Alebo ide o dedenie pozemku v extraviláne?

Čo sa dedičstva poľnohospodárskych pozemkov týka, tak bolo zaužívané, že pri dedení sa roľa (pole) napísalo na jedného dediča z dôvodu zákazu drobenia poľnohospodárskych pozemkov (inak to platí aj dnes). Zároveň v dedičskom osvedčení bol tento dedič zaviazaný vyplatiť ostatných dedičov. Tiež máme podobný prípad v rodine. Bohužiaľ právne si nepomôžeš, pokiaľ je ten pozemok písaný len na jedného dediča. Nedá sa docieliť, aby kataster napísal tento pozemok na všetkých dedičov. Aj nám sa stalo, že ten, na koho boli tie pozemky písané, ich predal bez vedomosti ostatných súrodencov. Našťastie v našom prípade existovala aj nehnuteľnosť, ktorá bola písaná aj na ostatných dedičov, preto ak ju chcel ten dotyčný predať, tak potreboval súhlas ostatných, tým ho držali zase v šachu oni. Nedali súhlas, kým im nevyplatil ich podiel z ostatných predaných nehnuteľností.

Ak ty takú "záložnú" nehnuteľnosť nemáš, bohužiaľ nedomôžeš sa svojich práv. Možno súdnou cestou, ale bolo by to zdĺhavé a asi aj dosť finančne nákladné.
0 0
elaurie elaurie

elaurie je offline (nepripojený) elaurie

Skúste sa vyjadriť trochu presnejšie a podrobnejšie, najmä čo z týchto tvrdení dokážete preukázať a akým dokladom.
0 0
katamama katamama

katamama je offline (nepripojený) katamama

To je hrozné so mnou, už 2x som napísala text a nevzalo mi to. Skúsim teda napísať to na viac krát. Ved ja som už vo veku kedy sú už také kiksy tuším aj dovolené.Jediným užívateľom týchto pozemkov bol môj nebohý otec, ktorý zomrel ešte pred prevratom.Nejednalo sa o reštitúciu ale o pozemky po jeho otcovi. Po smrti deda dali súrodenci svoje podiely akože do užívania môjmu otcovi. Rozhodnutie z tohto dedičského konania mám v úschove.
0 0
katamama katamama

katamama je offline (nepripojený) katamama

Po prevrate by nebol býval problém tieto pozemky vyvlastniť,takých tu už bolo ako aj Chobot uvádza. My sme ale neurobili nič, nie je to v súlade s mojím vedomím a svedomím
0 0
katamama katamama

katamama je offline (nepripojený) katamama

Minulý mesiac som sa zúčastnila súdneho pojednávania, kde som si uvedomila, že tu už dávno sa nejedná o spor medzi účastníkmi ale ide predovšetkým o tieto pozemky.
0 0
katamama katamama

katamama je offline (nepripojený) katamama

Viete, neide mi vôbec o to aby som spochybnila niekoho nároky na jeho podiel. Avšak predsa len chcela by som vedome niečo získať pre seba, mesačne platím kopu peňazí za lieky. Ako docieliť aby ma nevydedili? Co mám urobiť?
0 0
katamama katamama

katamama je offline (nepripojený) katamama

Za pozemky platia ľudia z obce, my sme dohodu nedocielili.Doma mám doklad o dedičskom konaní po smri deda a ňdoklad o dedičskom konaní,ktoré som iniciovala ja.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Katamama, žiadaš o právnu radu, ale informácie k Tejto právnej rade si neposkytla žiadne. Mám síce právnické vzdelanie, ale Tvoju otázku som nepochopila, lebo používaš také pojmy, ktoré priamo vylučujú akýkoľvek nárok na pozemky a na dedenie.
Ak sa chceš dopracovať nejakej rozumnej rady z Porady, skús vysvetliť, čomu Ty rozumieš užívanie pozemkov Tvojim dedom, užívanie pozemkov otcom a prenechanie do užívania pozemkov Tvojmu otcovi zo strany súrodencov. Potom sa možno aj dočkáš nejakej rady.
0 0
katamama katamama

katamama je offline (nepripojený) katamama

Petra Nová ospravedlňujem sa za napísaný text. Právne by som povedala, že to že pozemky prenechali dedičia na môjho otca je nespochybniteľný fakt,ktorý bol podchytený písomnou dohodou so všetkým čo si tento akt vyžadoval. Existovala aj ústna dohoda o ktorej je aj zmienka v doklade o dedičskom konaní, že ak sa v budúcnosti niečo predá, dostanú z toho pôvodní vlastníci. Na meno môjho otca prešlo aj viac pozemkov zo širšej rodiny. A ani môj otec sa k tomu nesprával ako jediný vlastník.
0 0
katamama katamama

katamama je offline (nepripojený) katamama

Pozemky prešli do správy JRD. Ospravedlňujem sa za spôsob písania ale keby to so mnou nebolo tak ako to je, sotva by som sa dožadovala pomoci.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

katamama Pozri príspevok
Pozemky prešli do správy JRD. Ospravedlňujem sa za spôsob písania ale keby to so mnou nebolo tak ako to je, sotva by som sa dožadovala pomoci.
Tak ešte raz. Skús odpovedať na tieto otázky :
1. Ak tvrdíš, že pozemky prešli do správy JRD, zrejme išlo o poľnohospodárske pozemky, potom Tvoj dedo a otec nemohol byť užívateľom týchto pozemkov, ale ich vlastníkom.
2. Ak dedo bol vlastníkom, potom poľnohospodárska pôda bola predmetom dedenia po dedovi, a to pravdepodobne tak, ich výlučným vlastníkom sa stal otec( tých čo boli v JRD) a mal povinnosť vyplatiť ostatných spoludedičov. Ak dedičské konanie prebehlo do roku 1991.
3. Skús vysvetliť, prečo si myslíš, že ste mali žiadať o „ pôdu do vlastníctva vyvlastnením“ a kto to mal podľa Teba žiadať.
4. Deti po súrodencoch otca nemôžu obísť Teba a brata, ak ste s bratom na základe dedičského rozhodnutia po otcovi vlastníkmi poľnohospodárskej pôdy.
5. Iná vec by bola, keby na základe reštitučných zákonov sa súrodenci otca domáhali vyrovnania dedičských podielov k poľnohospodárskej pôde , a sú to tie spory, ktoré spomínaš vo svojom zadaní.
6. Takže skús doplniť, o čo v prebiehajúcich sporoch ide a kto je ich účastníkom.
7. Kto je ako vlastník pozemkov zapísaný na LV? Mám na mysli tie pozemky, pre ktoré sa vedú súdne konania.
0 0
riccado riccado

riccado je offline (nepripojený) riccado

a co tak vyskusat bezplatnu pravnu pomoc? http://www.legalaid.sk/
0 0
olybaba olybaba

olybaba je offline (nepripojený) olybaba

pozdravujem,
tiez si myslim, ze informacie od katamamy su velmi nejasne na to, aby jej niekto vedel poradit
0 0
katamama katamama

katamama je offline (nepripojený) katamama

JRD vlastne v danej lokalite nikdy normálne nefungovalo, každý si užíval svoje, pokial vládal a po ich smrti všetko spustlo, tak ako aj u iných v tejto lokalite.

Aj keď mám platný doklad o prevode zrejme to dotiahnuté nebolo a sporom sú vlastne pozemky po dedovi..V obci mnohí nemali listy vlastníctva preto sú tieto čiastkové, kde je vlastníkov viac.

Po prevrate mi istý človek po prehliadnutí mojich dokladov variantu vyvlastnenia ponúkol ako najschodnejšiu cestu pre nás ako deti. Vtedy som to odmietla.
Spor iniciovali dedičia suseda chceli pozemok po dedovej chalupe a spoločný dvor. Ale ťahá sa to už asi rokov a ani som nevedela že sa už jedná aj o pozemky po dedovi, ktoré prešli na môjho otca. Najaktívnejšia je osoba z ďalšej rodiny, ktorá kedysi pracovala na katastri a dobre do tzoho vidí. Urobí všetko aby dosiahla svoje.
Také veci sa stávajú, že dedičia prídu skrátka a ja som sa hneď na začiatku mala opýtať čo mám urobiť aby som neprišla o všetko. čo nepochybne patrí aj mne. Ten link na bezplatnú právnu púomoc sa na mňa nevsťahuje, pretoťe poberám mesačne o 500 sk viac.

Prosím o pochopenie, snažím sa napísať akoé najlepšie viem a asi sa mi to nedarí tak ako by som chcela. Ale verím, že nezanevrú´tu na mňa ľudia ktorí by mi mohli pomôcť.
Naposledy upravil Chobot : 10.12.08 at 13:12
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

katamama Pozri príspevok
Prosím o pochopenie, snažím sa napísať akoé najlepšie viem a asi sa mi to nedarí tak ako by som chcela. Ale verím, že nezanevrú´tu na mňa ľudia ktorí by mi mohli pomôcť.
Veľmi rada by som Ti pomohla, skutočne, ale neviem ako. Viem Ťa celkom pochopiť, že sa to snažíš napísať ako najlepšie vieš. Aj ja som pred niekoľkými mesiacmi potrebovala radu v oblasti, v ktorej sa nevyznám, a preto som ani nevedela aké informácie mám poskytnúť a ako mám pomenovať to, čo potrebujem. A keď mi to odpovedajúci vytýkali, vôbec som im to nemala za zlé.
V Tvojom prípade však neviem pomôcť, neviem tie informácie správne vyhodnotiť. Určite by si mala skúsiť hľadať pomoc podľa rady Riccada.
Ale možno niekto lepšie chápe o čo ide a pomôže. Tak maj trpezlivosť.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
tak si v prvom rade ujasnime či už prebieha nejaké právne konanie na súde
ak áno - aké? uznanie vlastníckych práv, alebo niečo podobné

dedičské to určite nebude - aj keď píšeš katka o nejakom vydedení

kto je terajším majiteľom nehnuteľností -
kto je zapísaný v katastri
existuje list vlastníctva resp iná alternatíva k vlastníckym právam?
0 0
katamama katamama

katamama je offline (nepripojený) katamama

Možno keby som dostala viac otázok na ktoré by som mala odpovedať by vnieslo viac svetla do tejto veci. Alebo keby sa niekto vyjadril či by nepomohlo napísať na kataster či priam na súd že je tu snaha istých ľudí získať pozemky pre seba a istých dedičov teda mňa opomenúť. Ale ak niekto niečo veľmi chce, nájde si páky vhodné na dosiahnutie svojho cieľa! Musí však byť cesta, ktorá by ich donútila počítať aj s nami.
0 0
katamama katamama

katamama je offline (nepripojený) katamama

Dík za prejavenú ochotu Petra Nová, ozvite sa prosím ak by ste usúdila že pomôcť sa dá nejako.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

katamama Pozri príspevok
Dík za prejavenú ochotu Petra Nová, ozvite sa prosím ak by ste usúdila že pomôcť sa dá nejako.
Naozaj sa ti nedá pomôcť, pokiaľ v tom my nebudeme mať jasno, o čo ide. V prvom rade sa snaž presne zodpovedať tieto otázky?

Kto je majiteľom daného pozemku? (ak je ich viac tých pozemkov, tak napíš každý osobitne) - zistíš to z výpisu z katastra, z listu vlastníctva.

Ako získal ten pozemok - dedením? (po kom?), reštitúciou? inak?

V akom vzťahu je k tebe ten majiteľ pozemku?

Ak tieto otázky zodpovieš, môžeme sa pohnúť ďalej.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať