Zavrieť

Porady

Banka vymáha nesplatený úver od ručiteľa

Dobrý deň, chcem vás poprosiť o radu pre moju kolegyńu. Jej sestra išla pred 4 rokmi robiť ručiteľku do slovenskej sporiteľne manželom na opravu strechy rodinného domu. Brali pôžičku vo výške 100 tisíc Sk. V júni 2007 sestru prepustili z práce a v decembri 2007 jej prišla upomienka zo spoločnosti EOS KSI Bratislava, že pre neplatenie pôžičky prevzali od slovenskej sporiteľni túto pohľadávku na seba a budú ju vymáhať. Keďže sestra bola ručiteľkou na tejto pôžičke, tak ju od nej vymáhajú. Sestra sa snažila spojiť s rodinou, ktorej ručí za pôžičku, no dlžníčka robí v Českej republike spolu so svojimi 2 dospelými deťmi a manžel robí v mieste bydliska v súkromnej firme na Slovensku. Manžel nie je ochotný pôžičku platiť, nakoľko tvrdí, že má aj iné pôžičky, na ktoré mu manželka neprispieva žiadnou čiastkou. Manželka najskôr sestre sľúbila, že zaplatí dlžnú sumu v jednej splátke a ďalej bude splácať mesačne až do skončenia pôžičky, no svoj sľub nesplnila. Potom sa sestre podarilo spojiť s jej synom, ktorý sľúbil, že si vezme pôžičku, aby mohol vyplatiť dlh rodičov. No ani ten svoj sľub nedodržal. Sestra je momentálne zamestnaná a na základe telefonického rozhovoru so spoločnosťou EOS KSI Bratislava zistila, že dlh na pôžičke je 45 tisíc plus úroky a zvyšná čiastka pôžičky. Spoločnosť jej dala ultimátum vyplatiť pôžičku plus úroky do 19.12.2008, inak dajú sestru na súd. Je skutočne sestra povinná vypácať pôžičku za ľudí, ktorí sú všetci riadne zamestnaní vlastnia poschodový rodinný dom? Sestra žije sama a má 17 mesiacov do dôchodku, neviem, či sa nájde banka, ktorá by jej dala úver na vyplatenie dlhu. Čo by mala urobiť? Ako sa brániť? Alebo má dlh vyplatiť a ako ho vymáhať od dlžníkov? Ako má vlastne ďalej postupovať? Ďakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Míšatko Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcem vás poprosiť o radu pre moju kolegyńu. Jej sestra išla pred 4 rokmi robiť ručiteľku do slovenskej sporiteľne manželom na opravu strechy rodinného domu. Brali pôžičku vo výške 100 tisíc Sk. V júni 2007 sestru prepustili z práce a v decembri 2007 jej prišla upomienka zo spoločnosti EOS KSI Bratislava, že pre neplatenie pôžičky prevzali od slovenskej sporiteľni túto pohľadávku na seba a budú ju vymáhať. Keďže sestra bola ručiteľkou na tejto pôžičke, tak ju od nej vymáhajú. Sestra sa snažila spojiť s rodinou, ktorej ručí za pôžičku, no dlžníčka robí v Českej republike spolu so svojimi 2 dospelými deťmi a manžel robí v mieste bydliska v súkromnej firme na Slovensku. Manžel nie je ochotný pôžičku platiť, nakoľko tvrdí, že má aj iné pôžičky, na ktoré mu manželka neprispieva žiadnou čiastkou. Manželka najskôr sestre sľúbila, že zaplatí dlžnú sumu v jednej splátke a ďalej bude splácať mesačne až do skončenia pôžičky, no svoj sľub nesplnila. Potom sa sestre podarilo spojiť s jej synom, ktorý sľúbil, že si vezme pôžičku, aby mohol vyplatiť dlh rodičov. No ani ten svoj sľub nedodržal. Sestra je momentálne zamestnaná a na základe telefonického rozhovoru so spoločnosťou EOS KSI Bratislava zistila, že dlh na pôžičke je 45 tisíc plus úroky a zvyšná čiastka pôžičky. Spoločnosť jej dala ultimátum vyplatiť pôžičku plus úroky do 19.12.2008, inak dajú sestru na súd. Je skutočne sestra povinná vypácať pôžičku za ľudí, ktorí sú všetci riadne zamestnaní vlastnia poschodový rodinný dom? Sestra žije sama a má 17 mesiacov do dôchodku, neviem, či sa nájde banka, ktorá by jej dala úver na vyplatenie dlhu. Čo by mala urobiť? Ako sa brániť? Alebo má dlh vyplatiť a ako ho vymáhať od dlžníkov? Ako má vlastne ďalej postupovať? Ďakujem za rady.
    Ručiteľ ručí za dlh poberateľ úveru rovnako ako samotný dlžník. Spoločnosti, ktorá vymáha dlh je jedno, od koho to vymôže, či od ručiteľa alebo od dlžníka. Najprv skúšajú upomienku na dlžníka, keď neuspejú, oslovia ručiteľa (niekedy ručiteľ uhradí bez väčších problémov dlžnú čiastku). Ak ju však neuhradí ani ručiteľ, postupujú platobným rozkazom na dlžníka a potom na ručiteľa.

    takže môže sa stať, že ak budú neúspešní u samotných dlžníkov (keďže pani žije v Čechách), tak exekútor bude od nej pýtať peniaze, alebo že jej zablokuje účet.

    Je to veľmi zlá skúsenosť, verím, že už nikomu nepôjde sestra tak ľahkovážne ručiť.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot

    Pre tvoju otázku som vytvoril samostatnú tému, lebo na konci tej, kde si ju zadala, by sa stratila. Takto si niekto skôr všimne názov témy. Názov "rosím o právnu radu" je príliš všeobecnú, nabudúce, ak budeš zakladať tému, nazvi ju výstižne a pripájaj otázku k inej téme len ak je jej obsah rovnaký.

    aksas2 je offline (nepripojený) aksas2

    aksas2
    bohužiaľ právo na to majú, ona ako ručiteľ si však može následne vymáhať od dlžníka náhradu za poskytnuté plnenie

    Míšatko je offline (nepripojený) Míšatko

    Míšatko
    Zvlášne a podozrivé je to, že spoločnosť, ktorá dlh od ručite%lky žiada jej poslalo len 1 upomienku a potom jej posielali sms, že neni vyplatená.A takisto povedali len zameškanú sumu a úroky si má zistiŤ v banke. Ale ak banka odstúpila pohľadávku spoločnosti EOS KSI tak pod%la mňa celú. Tak musia vedieť aj úroky .banka podľa mňa s tým už nič nemá.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Míšatko Pozri príspevok
    Zvlášne a podozrivé je to, že spoločnosť, ktorá dlh od ručite%lky žiada jej poslalo len 1 upomienku a potom jej posielali sms, že neni vyplatená.A takisto povedali len zameškanú sumu a úroky si má zistiŤ v banke. Ale ak banka odstúpila pohľadávku spoločnosti EOS KSI tak pod%la mňa celú. Tak musia vedieť aj úroky .banka podľa mňa s tým už nič nemá.
    Môže byť, ale aj nemusí. Banka môže odpredať pohľadávku (aj s príslušenstvom), ale mohlo sa stať, že len poverila externú spoločnosť vymáhaním, ale pohľadávka je stále majetkom banky. Aj my ako poisťovňa poverujeme vymáhaním ext. firmu, pokiaľ nič nevymôže, je to náš náklad. Od tej firmy nič nedostávame, kým klient svoj dlh neuhradí - oni to teda neodkupujú.


    Odkupujú sa väčšinou lukratívnejšie pohľadávky, napr. Športka....
    Monika Kováčová
    z vlastnej skúsenosti: ručiteľ je na tom vždy horšie, pretože podľa zákona ručiteľ ručí za dlh voči veriteľovi v prípade, že dĺžník nemôže alebo nechce splácať...

    schválne zvýrazňujem NECHCE splácať...
    Monika Kováčová
    Občiansky zákonník
    Ručenie
    § 546 Dohodou účastníkov možno zabezpečiť pohľadávku ručením. Ručenie vzniká písomným vyhlásením, ktorým ručiteľ berie na seba voči veriteľovi povinnosť, že pohľadávku uspokojí, ak ju neuspokojí dlžník.
    § 547 Veriteľ je povinný kedykoľvek a bez zbytočného odkladu oznámiť ručiteľovi na požiadanie výšku svojej pohľadávky.
    § 548
    (1) Ručiteľ je povinný dlh splniť, ak ho nesplnil dlžník, hoci ho na to veriteľ písomne vyzval.
    (2) Ručiteľ môže proti veriteľovi uplatniť všetky námietky, ktoré by mal proti veriteľovi dlžník.
    (3) Uznanie dlhu dlžníkom je účinné voči ručiteľovi, len keď s ním vysloví súhlas.
    § 549 Ručiteľ môže plnenie odoprieť, pokiaľ veriteľ zavinil, že pohľadávku nemôže uspokojiť dlžník.
    § 550 Ručiteľ, ktorý dlh splnil, je oprávnený požadovať od dlžníka náhradu za plnenie poskytnuté veriteľovi.

    Saara je offline (nepripojený) Saara

    Saara
    Podla toho, co popisujes, naozaj by malo ist iba o firmu, ktora vymaha dlhy pre sporitelnu (ako uz spominal Chobot), pricom pohladavka je nadalej majetkom banky a banka ju ma vedenu vo svojom systeme, ktory pocita aj riadne uroky, uroky z omeskania a ost. naklady. Prave preto len banka by mala vediet aktualnu sumu v omeskani, kedze ta sa urocenim a splacanim zo dna na den meni. Bohuzial je na rozhodnuti tejto firmy, ako sa rozhodne omeskanu sumu vymahat. Ak zisti, ze jednoduchsie a rychlejsie to pojde cez rucitela, tak to aj tak urobi. Len by som tvojej kolegyni odporucala pilit usi dlznikom a to kazdy den. Castokrat prave tlak rucitela byva to hybnou silou, ktora donuti dlznika platit. Nech vola dlznikom, kludne ich detom, nech skusi zamestnavatela, proste nech im poriadne strpci zivot a hlavne nech ich nelutuje. Dalej nech komunikuje s firmou, ktora dlh vymaha, aby vedela, v akom stave pozicka je, nech ich aspon informuje, ze tlaci na dlznikov a nech sa tak predlzi cas na vyriesenie tejto situacie. Je takmer iste, ze skor nez to da firma na sud, pohladavku zosplatni. Za akych okolnosti ju zosplatni si treba precitat v obchodnych podmienkach. Staci na to pravdepodobne niekolko omeskanych splatok, mozno uz pozicka tieto podmienky splnila a v pripade, ze sa vymahacovi nikto z dlznikov neozve a nenavrhne riesenie situacie, tak to aj urobi. Po zosplatneni bude rucitelka dlzna nielen omeskane splatky, ale cely zvysok pozicky. Cize sud ju zaviaze splatit uplne vsetko a naraz.
    Naposledy upravil Saara : 12.12.08 at 15:33

    Míšatko je offline (nepripojený) Míšatko

    Míšatko
    Myslím si že ak aj sestra zaplatí dlh za dlžníkov, keďže to teda musí ak sa dala na ručnie ale velmi pochybujem, že svoje peniaze ešte niekedy uvidí.Keď Sporitelňa nedokázala peniaze od nich vymôct tak čo už potom ona oyčajná osoba žiadna inštitúcia.

    barbi175 je offline (nepripojený) barbi175

    barbi175
    Ahojte. Máme taký istý problém. Priateľ s kamarátom si zobrali úver a išli si ručiť navzájom, no a stalo sa že kamarát prestal platiť. No nechápem ako môže byť aj štát taký ..... že ked druhá strana má firmu atď. tak nevymáha od neho, ale od chudobnejšieho. Ale podľa mňa takýto bordel je len u nás. Neviem od koho sa opýtať čo nás ešte čaká. Nakoľko priateľ nepracuje, ledva si zaplatí svoje veci, tak neviem čo ďaľej. Dalo by sa podať trestné oznámenie??? Poraďte mi prosím Ďakujem :-(

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    barbi175 Pozri príspevok
    Ahojte. Máme taký istý problém. Priateľ s kamarátom si zobrali úver a išli si ručiť navzájom, no a stalo sa že kamarát prestal platiť. No nechápem ako môže byť aj štát taký ..... že ked druhá strana má firmu atď. tak nevymáha od neho, ale od chudobnejšieho. Ale podľa mňa takýto bordel je len u nás. Neviem od koho sa opýtať čo nás ešte čaká. Nakoľko priateľ nepracuje, ledva si zaplatí svoje veci, tak neviem čo ďaľej. Dalo by sa podať trestné oznámenie??? Poraďte mi prosím Ďakujem :-(
    Trestne oznamenie na koho?
    Priatel svojim podpisom potvrdil, ze ak dlznik nebude splacat, prevezme a splati jeho dlh. S tym aktualne nic neurobi. Zaplatit musi a potom moze v obcianskopravnom spore vymahat zaplatenu ciastku u dlznika.
    Taky "bordel" ako tomu hovoris plati vseobecne pri ruceni, nie je to specifikum SK. Preto by si mal kazdy velmi dobre premysliet, ci a komu ist rucit.

    dusa je offline (nepripojený) dusa

    dusa
    Mam podobny problem a potrebovala by som poradit. Uz 4 roky zijem v zahranici. Moja mama mi vcera oznamila, ze som zaciatkom jula dostala list od sukromnej spolocnosti, ktora odo mna vymaha dlh takmer 10 tisic eur. Ja som totiz uz davnejsie bola rucit mojej sesternici a jej muzovi. Az do vcera som nemala ziadne informacie o tom, ze ten uver nebol splateny. A teraz odo mna vymahaju splatenie dlznej ciastky a urokov. Oni sa medzi casom rozviedli. Ked som kontaktovala sesternicu, tvrdila mi, ze nema peniaze, pritom vlastni byt, ma 2 auta, dcere sa chysta kupit kona - cize si zije pomerne dobre. Mohli by ste mi prosim poradit, ako mam postupovat? Za kazdu radu vam vsetkym vopred dakujem.

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    ..no ja by som asi napísala do spoločnosti, opísala majetkové pomery (podrobne) sestrenice, ktorá je prvým dlžníkom a doporučila, aby najprv dlh vymáhali od nej, pretože peniaze a hmotné veci na predaj a vyplatenie dlžoby má..toto asi spoločnosť nemala zistené, pretože ak by ano, tak môžu neplatenie dlhu riešiť exekučne najprv u nej, jej manžela a až potom u teba...

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    dusa Pozri príspevok
    Mam podobny problem a potrebovala by som poradit. Uz 4 roky zijem v zahranici. Moja mama mi vcera oznamila, ze som zaciatkom jula dostala list od sukromnej spolocnosti, ktora odo mna vymaha dlh takmer 10 tisic eur. Ja som totiz uz davnejsie bola rucit mojej sesternici a jej muzovi. Az do vcera som nemala ziadne informacie o tom, ze ten uver nebol splateny. A teraz odo mna vymahaju splatenie dlznej ciastky a urokov. Oni sa medzi casom rozviedli. Ked som kontaktovala sesternicu, tvrdila mi, ze nema peniaze, pritom vlastni byt, ma 2 auta, dcere sa chysta kupit kona - cize si zije pomerne dobre. Mohli by ste mi prosim poradit, ako mam postupovat? Za kazdu radu vam vsetkym vopred dakujem.
    Mala si si dať meno "dobrá duša", lebo ty si taká dobrá duša, že ručíš kde komu. Verím, že si to urobila z nevedomosti a v dobrej viere, že niekomu pomôžeš. Bohužiaľ si bola zo strany sesternice zneužitá a teraz sa ti to vracia.

    AK raz ručíš za niekoho pohľadávku, a ten dlžník pohľadávku neplatí, si povinná ako ručiteľ jeho záväzok uhradiť. Z pohľadu veriteľa si rovnakým dlžníkom ako tvoja sesternica. Veriteľ môže od kohokoľvek - či dlžníka alebo veriteľa vymáhať dlh bezrozdielne.

    Ak dlh neuhradíš, môžeš očakávať exekútora. Čo robiť? Nezostáva ti nič iné, len dlh uhradiť a následne si ho vymáhať od sesternice.

    dusa je offline (nepripojený) dusa

    dusa
    dakujem vam za rady.

    chobot, ked som bola rucit sesternici, bola som mlada a naivna, oni mali vlastnu firmu, ktorej sa darilo uz niekolko rokov, vela mi pomahali, nebol dovod preco im neverit. ani vo sne by ma nenapadlo, ze ta firma im raz skrachuje, oni sa zadlzia, rozvedu a mne to ostane na krku.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    dusa Pozri príspevok
    dakujem vam za rady.

    chobot, ked som bola rucit sesternici, bola som mlada a naivna, oni mali vlastnu firmu, ktorej sa darilo uz niekolko rokov, vela mi pomahali, nebol dovod preco im neverit. ani vo sne by ma nenapadlo, ze ta firma im raz skrachuje, oni sa zadlzia, rozvedu a mne to ostane na krku.
    Veď práve preto je mi ťa ľúto, že ťa tak škaredo zneužili. Vtedy, keď ťa potrebovali, tak si im bola dobrá. Teraz si im ukradnutá. Spoliehajú sa na to, že však banka si to nejako s tebou vyrieši.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.