Zavrieť

Porady

Platba v roku 2008, služba dodaná v roku 2009

Ahojte,

Spracovávam účtovníctvo firme, ktorá usporiadava kongresy pre rôzne firmy po celom Slovensku. Ako sa blíži koniec roka, väčšina firiem naháňa náklady. Teraz môj problém: kongres, ktorý sa uskutoční až v roku 2009 si niektoré firmy chcú dať do nákladov už v roku 2007 a to nasledovným spôsobom. Chcú vystaviť ostrú faktúru/nie predfaktúru ako to tradične robíme/ a platbu chcú uhradiť ešte v roku 2008. Z hľadiska DPH je to v poriadku, nárokujú si, aj keby bola vystavená iba predfaktúra a potom by mala byť vystavená faktúra k prijatej platbe, ale je možné vystaviť ostrú faktúru s dátumom vystavenia v roku 2008 a dňom dodania v roku 2009? Predchádzajúcej účtovníčke to nevadilo a firmy si to dávali do nákladov v dátume vystavenia faktúry.
Podľa mňa by mala byť vystavená ostrá faktúra až v roku 2009 a platbu z roku 2008 by sme mali evidovať na 324 a odberateľ na 314.
Uvažujem správne?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Tu nie je problém v DPH, vzhľadom na to , že aj tak by ste to riešili cez prijaté preddavky a DPH by bola odvedená, resp. odpočítaná. Ak som dobre pochopila, robíš účtovníctvo firme, ktorá má z tejto činnosti výnosy. Vám nevadí, že by ste mali vyššie výnosy v roku 2008? Podľa mňa je to nie je správny postup a služba má byť vyfaktúrovaná až po jej dodaní .

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Mimka J. Pozri príspevok
    Ahojte,

    Spracovávam účtovníctvo firme, ktorá usporiadava kongresy pre rôzne firmy po celom Slovensku. Ako sa blíži koniec roka, väčšina firiem naháňa náklady. Teraz môj problém: kongres, ktorý sa uskutoční až v roku 2009 si niektoré firmy chcú dať do nákladov už v roku 2007 a to nasledovným spôsobom. Chcú vystaviť ostrú faktúru/nie predfaktúru ako to tradične robíme/ a platbu chcú uhradiť ešte v roku 2008. Z hľadiska DPH je to v poriadku, nárokujú si, aj keby bola vystavená iba predfaktúra a potom by mala byť vystavená faktúra k prijatej platbe, ale je možné vystaviť ostrú faktúru s dátumom vystavenia v roku 2008 a dňom dodania v roku 2009? Predchádzajúcej účtovníčke to nevadilo a firmy si to dávali do nákladov v dátume vystavenia faktúry.
    Podľa mňa by mala byť vystavená ostrá faktúra až v roku 2009 a platbu z roku 2008 by sme mali evidovať na 324 a odberateľ na 314.
    Uvažujem správne?
    Riešila som práve podobný problém .... a nepodarilo sa mi to dotyčným vysvetliť
    1. Vystaviť faktúru v roku 2008 s dátumom dodania v roku 2009 zákon nezakazuje. Z hľadiska obsahového na príslušné účty však neúčtujeme podľa dátumu vystavenia... a takto vystavenú faktúru účtujeme do výnosov a nákladov cez príslušné trojkové účty do roku 2008 /teda týka sa to dodávateľa i odberateľa a do nákladov a výnosov v roku 2009.
    2. Z hľadiska DPH nastáva problém v prípade prijatia platby, nakoľko dňom prijatia platby v roku 2008 vzniká daňová povinnosť = dňu prijatia platby a povinnosť do 15 vystaviť doklad pre účely DPH a tu už je konečná faktúra vystavená predom problémom...
    Ak chcú prijať platbu predom z hľadiska DPH teda musia mať doklad s daňovou povinnosťou prijatia platby a následným odpočtom pri konečnom dodaní, tak ako píšeš.... a z hľadiska účtovného , nech sa budú snažiť vystaviť doklad aký chcú v roku 2008 to pôjde stále cez trojkové účty a z hľadiska daňového do nákladov a výnosov v roku 2009.
    chcem znizit prijem za r.2008 tym ze kupim zo SRN tovar.Uhradu chcem realizovat v r.2008 no tovar mi SRN doda az v r.2009.
    Uctujem v JU a nie som platca DPH
    ? vystavi mi dodavatel ostru fakturu?
    ? mozem si uhradu dat do vydavkov za r.2008?
    ? ako je to s DPH?

    hapeti je offline (nepripojený) hapeti

    hapeti
    Ahojte, ja bysom mal otázočku ohľade účtovania prijatého preddavku na prelome roka.
    Prijaté preddavky dňa 30.12.2008 221001/324001-119 000 Sk
    Daňový doklad dňa 31.12.2008 324001/324002-Základ 100 000Sk
    324001/343002 - DPH 19 000Sk

    Vyúčtovacia FA len niekedy koncom 1/2009

    K 31.12.2008 mi zostane na účte 324002 - len základ 100 000 Sk ako prijaté preddavky, je to v poriadku???? Lebo preddavok som prijal 119 000 Sk????

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    hapeti Pozri príspevok
    Ahojte, ja bysom mal otázočku ohľade účtovania prijatého preddavku na prelome roka.
    Prijaté preddavky dňa 30.12.2008 221001/324001-119 000 Sk
    Daňový doklad dňa 31.12.2008 324001/324002-Základ 100 000Sk
    324001/343002 - DPH 19 000Sk

    Vyúčtovacia FA len niekedy koncom 1/2009

    K 31.12.2008 mi zostane na účte 324002 - len základ 100 000 Sk ako prijaté preddavky, je to v poriadku???? Lebo preddavok som prijal 119 000 Sk????
    Áno je to v poriadku.

    grammatika je offline (nepripojený) grammatika

    grammatika
    KvetkaK Pozri príspevok
    Áno je to v poriadku.
    Ahoj,
    KvetkaK, prosim Ta, si si ista, ze je to v poriadku, lebo prave to riesim a nejako sa zamotavam, lebo som sa dociatala v casopise "Prijaty preddavok je v sulade s obchod.právom nespochybnitelny zavazok (uctovany na ucte 324) voci tomu, kto ho poskytol. Je v rozpore s platnm obchodnym pravom, uctovat odvedenu DPH z preddavku ako znizenie zavazku z preddavku na analytickom ucte 324. V konecnom dosledku by sa v uctovnej zavierke vykazoval nizzsi zavazok, ako uctovna jednotka ma." Mozte mi poradit, ako douctovat tento stav? Dakujem

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    grammatika Pozri príspevok
    Ahoj,
    KvetkaK, prosim Ta, si si ista, ze je to v poriadku, lebo prave to riesim a nejako sa zamotavam, lebo som sa dociatala v casopise "Prijaty preddavok je v sulade s obchod.právom nespochybnitelny zavazok (uctovany na ucte 324) voci tomu, kto ho poskytol. Je v rozpore s platnm obchodnym pravom, uctovat odvedenu DPH z preddavku ako znizenie zavazku z preddavku na analytickom ucte 324. V konecnom dosledku by sa v uctovnej zavierke vykazoval nizzsi zavazok, ako uctovna jednotka ma." Mozte mi poradit, ako douctovat tento stav? Dakujem
    neviem, či si vetu citovala doslova, ale zdá sa mi akosi komplikovaná.
    DPH z daňového dokladu je záväzkom alebo pohľadávkou v konečnom dôsledku voči štátu nie voči dodávateľovi alebo odberateľovi a je vysporiadaná v rámci DP DPH ako aj v rámci obchodných vzťahov medzi nimi

    grammatika je offline (nepripojený) grammatika

    grammatika
    Dakujem, mna len ten clanok v casopise trosku domotal. Citacia pokracovala:"preto sa odvedena DPH z preddavku eviduje na ucte 378 a v suvahe vykazuje ako pohladavka"

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    grammatika Pozri príspevok
    Dakujem, mna len ten clanok v casopise trosku domotal. Citacia pokracovala:"preto sa odvedena DPH z preddavku eviduje na ucte 378 a v suvahe vykazuje ako pohladavka"
    Ani sa nečudujem, .....pohľadávka? a voči komu.....Odberateľ ju zaplatil v rámci prijatého preddavku a DPH si odpočítal a dodávateľ ju odviedol /je to jeho záväzok voči štátu/. Osobne to celé považujem za nesprávne....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.