Zavrieť

Porady

ako získať max. materskú?

ahojte.
chcem sa spýtať, ak plánujem ísť na materskú dovolenku v r. 2010(trebárs v 9/2010) odkedy si mám priplácať na nemocenské poistenie v roku 2009 aby som dostávala vyššiu materskú?
za každú odpoveď vopred ďakujem...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    25252 Pozri príspevok
    ahojte.
    chcem sa spýtať, ak plánujem ísť na materskú dovolenku v r. 2010(trebárs v 9/2010) odkedy si mám priplácať na nemocenské poistenie v roku 2009 aby som dostávala vyššiu materskú?
    za každú odpoveď vopred ďakujem...
    Plánovať materskú je ešte lepšie ako 5ročnice za komunizmu. Ak dokážeš teraz povedať dátum pôrodu - tak to nebude problém vypočítať.

    Tu na porade je asi 100tém zaoberajúcich sa touto otázkou. Môžem ti však povedať, že zákon o Sociálnej poisťovni bol za posledné 3 roky veľa krát novelizovaný..a určite v roku 2010 bude úplne iný. Pochybujem, že dnešný výpočet budeš môcť použiť i v roku 2010...

    25252 je offline (nepripojený) 25252

    25252
    chcem sa ešte opýtať, (keďže som v tejto oblasti laik) ak si zamestnaný človek priplatí nem. poistenie do maximálneho vymeriavacie základu - vypočítava sa z neho iba materská alebo aj rodičák?

    Milka2 je offline (nepripojený) Milka2

    Milka2
    Ja som sa dopočula aj to, že vymer. základ si môžeš určiť už len RAZ, buď minimálny alebo max.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    25252 Pozri príspevok
    chcem sa ešte opýtať, (keďže som v tejto oblasti laik) ak si zamestnaný človek priplatí nem. poistenie do maximálneho vymeriavacie základu - vypočítava sa z neho iba materská alebo aj rodičák?
    ak si budeš dlhodobo (bez odhlásenia a prihlásenia; len so zmenami, ktoré však bude od. 1.1.09 možné dávať vždy len po 6mesiacoch) platiť popri zamestnaní aj dobrovolné nem.poistenie vždy v súčte vymeriavacích základov do maximálneho VZ a k nástupu na MD ti budú trvať obe tieto nem.poistenia, tak získaš nárok na max.materské z vymeriavacích základov predchádzajúceho kalend roku.
    Max. vym.základ pre nem.poistenie sa mení vždy k 1.7. v roku, od 1.7.07 bol 28142,- od 1.7.08 30219,-.

    Zmeny v zákone boli od 1.1.08 pri DNP, že ak vznikla PN, očr/nástup na MD počas prvých 26týždnov od "posledného" prihlásenia na DNP, tak nem.dávka sa nerátala zo skutočného VZ, ale len z minimálnej mzdy aktuálnej v mesiaci vzniku PN,očr, nástupu na MD.
    Od 1.1.09 je zmena v tom, že meniť VZ pri DNP bude možné len po uplynutí aspon 6mesiacov od predchádzajúceho stanovenia vym.základu.

    Toto sú síce zmeny, no ak si platíš dlhodobo bez prerušenia DNP z rovnakého VZ (resp. nemeníš častejšie VZ ako raz za pol roka), tieto zmeny sa ta netýkajú.

    Pozri témy o dobrovolnom nemoc.poistení, prípadne v blogoch p.Mihála sa tiež píše o DNP.

    ako získať max. materskú?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.