Zavrieť

Porady

Staré odrody

wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Na slovensku sa vyskytuje mnoho starých odrôd, ktoré tu vznikli počas stáročí a viac, alebo menej sa osvedčili. Z vlastných skúseností viem, že niektoré naozaj stoja za to a nie je vylúčené ani "znovuobjavenie" odrody, keď je dobrá. Najmä staré hruškové stromy sú veľmi dôležité. Ja sám som poznal dve odrody hrušiek v detstve, ktoré neexistujú a neviem ich nikde zohnať.
Chcel by som dať do pléna: Poobzerajte sa okolo seba v okolí po starých stromoch. Možno sa o ne nikto nestará a preto už nerodia ako za mlady, ale stačí ich len zmladiť a o dva roky začnú znova rodiť ako pred rokmi. Pokiaľ vám narastie nový strom do plnej veľkosti a rodivosti trvá desaťročia. Jednoduchšie a účelnejšie je zmladiť, alebo prčeštepiť, než vyklčovať!

Poznáte nejaké stromy, ktoré sú staré a majú plody, ktoré ste inde nevideli?
Možno je to posledný exemplár svojho druhu a dá sa zachrániť a rozmnožiť!
Usporiadat
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

wabi, prosím ťa, máme doma asi sedemročnú višňu, odrodu nevieme. Pekne rastie, býva obsypaná, plody má pekné veľké a tmavé, ale nie je taká chutná, ako bola tá pred ňou, tú rozčesol na dve polovice veľký dážď. Akým druhom by si ju odporučil zaštepiť? Táto je veľmi kyslá až trpká. Bola kupovaná v škôlke.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Sladkovišeň je Meteor Koral.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Existuje veľa popísaných a možno ešte viac nepopísaných odrôd. Je to jednoduché. V čase dozrievania koštujte všetky višne u všetkých známych aj neznámych a tie ktoré vám chutia najviac si zaštepte a máte istotu. Inak to bude vždy len na dôvere k predajcovi ktorý navyše často ani nevie čo predáva. Jednak preto, že sám možno dokonca ani všetky predávané odrody nepestuje a len teoreticky možno ovláda ich rozdiely. Čo je horšie nemá žiadnu garanciu že stromy väčšinou dovážané zo zahraničia sú naozaj tie odrody, ktoré sú deklarované. Ja sám predávam stromčeky a takýmito názormi možno kazím obchod so stromčekmi, ale práve toto - najdenie si tej pravej odrody a jej zaštepenie - je najlepšia cesta.
2 0
kukuportal kukuportal

kukuportal je offline (nepripojený) kukuportal

Kúsok od nášho domu som našiel starú hrušku s plodmi, ktoré som nikdy pred tým nevidel. Z najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná asi o starú plánku hrušky. Na veľkom strome bolo asi 50 hruštičiek, tie čo boli na zemi som ochutnal, mali maslovú štruktúru, ale chuť mali trpkú ako plané trnky. Včera som išiel okolo a na strome už nebolo jedinej hruštičky. Na zemi som našiel asi päť hnilých hruštičiek z ktorých som zobral asi 7 semienok. Chcel by som ich vysadiť no nikdy som to nerobil, tak uvidíme, či úspešne, alebo nie, bo je riziko, že skôr ako s mi ho podarí rozmnožiť, že ho niekto spíli :-(
WP_20150906_15_57_55_Pro.jpg  
0 0
pepqo pepqo

pepqo je offline (nepripojený) pepqo

Ahojte poraďáci, dnes na prechádzke som našiel v lese jabloňs takýmito jablkami, vedel by mi niekto poradiť aká je to odroda?..sú krásne, veľké a chutné, na tej strane kde na nich svietilo slnko majú také jemne červené líčko. Mal by som ich aj viac len ma už predbehol medveď. Jabloň môže mať podľa môjho odhadu cca 30 rokov. Bývam na Liptove (820m.n.m.) takže jablone vo voľnej prírode sú skôr rarita.
DSC_0363.jpg  
DSC_0362.jpg  
1/1
0 0
zved@vec zved@vec

zved@vec je offline (nepripojený) zved@vec

wabi
Nuz na marhulach je teraz viac ochoreni virovych aj hubovych.
Zivotnost klesa...
Iste zavisi to od konkretnej polohy podpnika a tlaku chorob.
Tu marhulu pod ludovim oznacenim ananaska mam namnozenu par kusov ak chces. Len samozrejme ci to bol rovnaky ludo ako u teba...
Zháňam už niekoľko rokov marhuľu ananásku, vlani som bol už dosť blízko, známi mi dali kontakt na človeka, čo ju mal, ale keď som tam prišiel, už ju nemal. Preto by som mal záujem o štepy, ak je taká možnosť u Vás. Ďakujem za odpoveď.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Stepy nie je problém, len teda vegetácia to už neumožnuje...
Z marhúl momentálne uprednostnujem najme neskoré typy dozrievajúce v auguste a septembry, kedy normálne už žiadne marhule nie sú, navyše sú aj odolnejšie...
Dá sa očkovať na bdiace a nskôr spiace očko ešte tento rok ale na vrublovanie je neskoro a na odoberanie vrúbľov ani myslieť...
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

pepqo
Ahojte poraďáci, dnes na prechádzke som našiel v lese jabloňs takýmito jablkami, vedel by mi niekto poradiť aká je to odroda?..sú krásne, veľké a chutné, na tej strane kde na nich svietilo slnko majú také jemne červené líčko. Mal by som ich aj viac len ma už predbehol medveď. Jabloň môže mať podľa môjho odhadu cca 30 rokov. Bývam na Liptove (820m.n.m.) takže jablone vo voľnej prírode sú skôr rarita.
Jablone vypadajú zaujímavo, ak sa nakontaktuješ, viem ti ich namnožiť ak chceš a máš pocit, že si to tá jablon z lesa zaslúži...
0 0
visage visage

visage je offline (nepripojený) visage

karino
aj ja trosku zbieram stare krajove odrody, mam STRIMKU,BATUL,KOZOVKU,to su jablone,z hrusiek mam MEDOVKU ,mam aj MISPULU .
Podpniky pouzivam semenace tzv.planky alebo si ich dopestuvam zo semienok.Je jasne ze rodit budu az za 10 =15 rokov ale mat kraasny velky strom je zase iny pocit...
ja už roky zhánam staru odrodu hrušky tzv medovku. kto by mi vedel poradit kde ju zohnat , rsp. kto mi ju vie dodat?
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať