Zavrieť

Porady

Ked platím výživné pravidelne,mám právo na info o detoch?

Už niekolko rokov sa nestretávam s deťmi, žijú s matkou. Ale pravidelne platím na obidve výživné. Teraz ked dospeli som písal žiadosť na UPSVAR v ich regione, či su školopovinné. Pred rokom mi odpovedali aspon tolko, že matka podala potvrdenie zo školy aby poberala rod.prídavky. Tento rok som dostal odpoved, že po nesúhlase mojich dcér o zverejnení os.údajov mi odpovedať nemôžu.Aké mám právo ako otec, platitel výživného, a akú mám možnosť dozvedieť sa či sú školopovinné?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Brumik69 Pozri príspevok
    ďakujem za vaše názory. Aj som sa niečo nové dozvedel, ale základ a podstatu témy nie. Kde a ako môžem zistiť, či deti ešte navštevujú školu alebo nie. UPSVAR mi tieto informácie neposkytol, aj keď minulý rok áno. Obe deti sú už plnoleté, jedno má 21 a druhé 20.

    Na koniec, ak mi niekto vie poradiť, ako zistím, či navštevujú školu alebo nie.

    Za odpovede ďakujem
    Ak poznáš adresu detí, vyzvi ich doporučeným listom s doručenkou, aby ti oznámili či ešte študujú. V liste uveď, že ak do x-dní nedostaneš odpoveď, podáš na súd návrh na zrušenie výživného.

    Bobbix je offline (nepripojený) Bobbix

    muž Bobbix
    Zijes na Slovensku ? Ak ano, tak ja sa pytam, kde si pocul o tom, ze by si mal mat prava. Pozri do rozsudkov. Vo vatsine pripadov je tam ... je povinny ... a bodka.
    Mimochodom, na Slovensku je povinna skolska dochadzka 10 rokov. Tak si to zrataj.
    A mimochodom, volit to nemoze a zakazat poskytovat udaje vlastnemu otcovi moze.
    Mne bolo tiez v skole povedane riaditelkou, ze deti boli zverene matke, takze sa nema so mnou o com bavit.

    jana987 je offline (nepripojený) jana987

    jana987
    mne zami pravnik radil takto.na ziadost otca o informacie o dietati by som mu mala vyhoviet,ma na to pravo.jedna sa o skolu,zdravie,soc.pomery,vyvoj atd.ale fotky,ze posielat nemusim,to je nase sukromie.neviem ako to plati u dospelych deti,tam uz asi o tom rozhoduju deti same.

    02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

    02Michaela
    Ja si osobne myslím, že keď už sú dospelé a neštudujú, určite by si už nemal platiť výživné (podať návrh na súd ). Ale pokiaľ sú neplnoleté, tak Ty ako druhý rodič máš právo o nich vedieť. U nás to zisťovala sociálka, keď som bola v inom meste a otcovi napísali správu na sociálku v jeho meste. Ale nepíšeš, či sú plnoleté, alebo neplnoleté. Je to ťažko, potom ti nejako poradiť.

    Bobbix je offline (nepripojený) Bobbix

    muž Bobbix
    Za tento prispevok budem urcite u vatsiny este menej oblubeny, nez som.

    Akcia vyvolava reakciu. Kludne plat vyzivne. Raz sa dozvies, ci sa este pripravuju na vykon buduceho povolania, alebo nie. Ak budes platit v dobe, ked uz nebudu mat na to narok a neoznamia to, je tu moznost podat trestne oznamenie za neopravnene obohatenie sa. To len aby druha strana vedela, ze hoci minimalna, no predsa nejaka ochrana "povinnych" tu je.

    Samozrejme, na sud nemozes dat podanie vo veci zrusenia vyzivneho, ked nemas informacie.
    Mne osobne je zle, ked pocujem (citam) slovo "sud". V septembri som podal ziadost o zrusenie vyzivneho (osoba je uz zamestnana), potvrdenu kopiu podania som dal do uctarne a od vtedy mi stahuju vyzivne do depozitu. A vsetci cakame, kym sa sud rozhybe. Snad to nebude, ako mam ja skusenosti, az o 2 roky.

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    Môže dať návrh na súd na zrušenie výživného, práve tam na pojednávaní sa dozvie tie informácie, ktoré potrebuje.
    Tiež by som nedala do ohňa ruku za to, že sa dá podať trestné oznámenie, lebo spotrebované výživné sa nevracia.

    Bobbix je offline (nepripojený) Bobbix

    muž Bobbix
    Tak mi povedal moj byvaly pravny zastupca. A mozno preto som tak dopadol (a deti tiez) ze mi radil prave on .

    Ale ja mu verim. Vyzivne (uz sa asi opakujem) nieje viazane vekom, ale nepokracovanim v priprave na buduce povolanie a teda schopnostou dietata sa o seba starat. (Nebavime sa teraz o 26 rocnych vysokoskolakoch.) Tu vyzivovacia povinnost zanika. Naopak, pri poberani vyzivneho hrozi vyssie popisane. Aj keby dieta nepracovalo. To je tiez jeho rozhodnutie.
    Ak vyzivne nebolo stahovane exekuciou, nieje ani potrebne ziadat sud o zrusenie. Iba pri exekucii musi "potvrdit" sud zamestnavatelovi, ze exekucia zanikla.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Bobbix Pozri príspevok
    Tak mi povedal moj byvaly pravny zastupca. A mozno preto som tak dopadol (a deti tiez) ze mi radil prave on .

    Ale ja mu verim. Vyzivne (uz sa asi opakujem) nieje viazane vekom, ale nepokracovanim v priprave na buduce povolanie a teda schopnostou dietata sa o seba starat. (Nebavime sa teraz o 26 rocnych vysokoskolakoch.) Tu vyzivovacia povinnost zanika. Naopak, pri poberani vyzivneho hrozi vyssie popisane. Aj keby dieta nepracovalo. To je tiez jeho rozhodnutie.
    Ak vyzivne nebolo stahovane exekuciou, nieje ani potrebne ziadat sud o zrusenie. Iba pri exekucii musi "potvrdit" sud zamestnavatelovi, ze exekucia zanikla.
    A keby si svojmu synovi dobrovoľne platil mesačne nejakú sumu (nenazvime to teraz ako výživné) a ten by tú sumu prijal, bolo by to tiež trestné?

    Ako on bude vedieť, že to, čo platíš je súdom určené výživné, alebo len nejaký príspevok do života od otca?

    Bobbix je offline (nepripojený) Bobbix

    muž Bobbix
    Chobot, ty si robis zarty, inac by si nemohol napisat to, co si napisal. To fakt si myslis, ze mam IQ pinpongovej lopticky?? Dufam, ze adekvatne zareagujes.

    Ak das niekomu povedzme vreckove, nech uz ma ta osoba 10, alebo 80 rokov, tak nedavas mu to preto, aby si pisal nanho trestne oznamenie.
    Ale tu sa bavime o vyzivnom, a pre vyzivne platia pravidla. Ale su pravidla aj pre platcu, aj pre prijimatela.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Bobbix Pozri príspevok
    Chobot, ty si robis zarty, inac by si nemohol napisat to, co si napisal. To fakt si myslis, ze mam IQ pinpongovej lopticky?? Dufam, ze adekvatne zareagujes.

    Ak das niekomu povedzme vreckove, nech uz ma ta osoba 10, alebo 80 rokov, tak nedavas mu to preto, aby si pisal nanho trestne oznamenie.
    Ale tu sa bavime o vyzivnom, a pre vyzivne platia pravidla. Ale su pravidla aj pre platcu, aj pre prijimatela.
    Neber to hneď ako narážku na teba. Nemyslel som konkrétne tvoj prípad (hoci som použil druhú osobu j.č. - mal som to asi formulovať že "Keby niekto dobrovoľne platil..."). Len som chcel vedieť, aký je v tom právne rozdiel, keď niekomu niekto platí výživné na základe rozhodnutia súdu a keď mu platí dobrovoľne nejakú sumu.

    Mal by som sa asi zrozumiteľnejšie spýtať, lebo som zle položil otázku.

    Dajme tomu, že niekomu súd prikáže platiť výživné, nie je určené dokedy. Jeho potomok dosiahne plnoletosť, ale od rodiča poberá naďalej tú istú sumu peňazí. A teraz to čo mi je nejasné - kto by mal iniciovať ukončenie platenia výživného? Je to ten potomok? Má podať na súd návrh o ukončenie platenia výživného? Alebo je to ten rodič, ktorý by mal dať návrh na súd. Ak nedá návrh na súd, je povinný naďalej platiť výživné?

    Prečo sa dopúšťa trestného činu ten potomok, keď aj po dosiahnutí plnoletosti v dobrej viere prijme peniaze od rodiča? Prečo by on mal povedať - tato, už mi neplať?

    Pochopím, keď súd rozhodne o ukončení platenia - vtedy nemá nárok požadovať peniaze. Teda prečo by on mal po dosiahnutí plnoletosti automaticky vrátiť prijaté peniaze?

    Takže bobbix, ešte raz, môj príspevok nebol smerovaný k tvojmu prípadu, len táto oblasť platenia výživného je pre mňa trochu neznáma a rád by som si to ozrejmil, či ujasnil niektoré veci, ktoré v praxi (našťastie) nepoznám a dúfam, že ani nebudem musieť zažiť na vlastnej koži. Len ma hlodá červík zvedavosti.

    Bobbix je offline (nepripojený) Bobbix

    muž Bobbix
    Vsetko uz bolo popisane, no nieje problem zhrnut to.
    V prvom rade si netreba mylit plnoletost s ukoncenim pripravy na buduce povolanie. Podstatne je to "ukoncenie". Od plnoletosti sa odvija iba to, kto ziada vyzivne - do 18. r. je to rodic, po 18. r. je to samotny poberatel. Do 18. r. sa da ziadat aj spätné vyzivne, pri ziadosti po 18. r. sa urcuje vyzivne iba od datumu podania ziadosti.
    O zrusenie vyzivneho ziada platca vyzivneho, lebo jemu bolo nariadene. Pre urychlenie by bolo vhodne, aby vedel dolozit podklady o tom, ze dovody na uplatnenie vyzivneho pominuli. (opäť, dovod nieje 18. r.). Preto sa niektori jedinci snazia tieto informacie pred platitelom zatajit, no neuvedomuju si, ze ak nadalej poberaju vyzivne, porusuju tym zakon o neopravnenom zisku. Spravne niekto podotkol, ze spotrebovane vyzivne sa nevracia. Myslene tak, ze ak zaplatim viac, napr. okrem bezneho vyzivneho aj pioniersky tabor a vopred som sa nedohodol, ze tuto sumu si odpocitam od bezneho vyzivneho, nikto mi to nieje povinny vratit.
    Ak povinny aj po pominuti dovodov na platenie vyzivneho chce dietatu prispievat povedzme vreckovym, bolo by vhodne tuto platbu spravne pomenovat. Je to aj v zaujme dietata, aby si raz "uz nepovinny" nezmyslel ziadat tieto platby naspat. Vreckove nemusim vratit, no vyzivne ano.

    Snad je to dost zrozumitelne a nie prilis dlhe.

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    Chcem len doplniť, že ak sa dieťa ocitne v núdzi, či už má 20, 30, 40 rokov a rodič je schopný mu pomôcť (a ich spolužitie nenarúša vážny rozkol), podľa zákona má vyživovaciu schopnosť voči svojmu dieťaťu, rovnako ako aj dieťa v obrátenej situácii. Čiže, ak dieťa skončí prípravu na štúdium, ale je vo finančnej tiesni, môže brať sumy od rodiča ako podporu....

    Bobbix je offline (nepripojený) Bobbix

    muž Bobbix
    Az na to, ze si myslim, ze kazde dieta po skonceni pripravy na povolanie je zakonite vo financnej tiesni. Ak mu budem davat dostatocne vreckove, zivit, satit .. preco by malo mat zaujem sa zamestnat. Ale v zasade suhlasim. Len dufam, ze tato poznamka hovori iba o ojedinelych extremoch. (preco sa ja s nimi musim stretavat ?? :-) )

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Bobbix Pozri príspevok
    Az na to, ze si myslim, ze kazde dieta po skonceni pripravy na povolanie je zakonite vo financnej tiesni. Ak mu budem davat dostatocne vreckove, zivit, satit .. preco by malo mat zaujem sa zamestnat. Ale v zasade suhlasim. Len dufam, ze tato poznamka hovori iba o ojedinelych extremoch. (preco sa ja s nimi musim stretavat ?? :-) )
    Veď to. A kto je kompetentný rozhodnúť o tom, či už je schopný sa sám o seba postarať, alebo nie (či je to len jeho lenivosť a pohodlnosť, alebo či skutočne z nejakého, napr. zdravotného dôvodu nemôže plnohodnotne zarábať) a je odkázaný naďalej na pomoc rodiča/-ov. Asi len súd. Takže otec musí asi platiť, kým to súd nezmení. Alebo to nie je tak?

    A tu je jadro problému - napr. zistíš, že už pred pol rokom skončil školu a stále nie je zamestnaný. A ty platíš poctivo ďalej. Dáš podnet na súd. Na súde môžu rozhodnúť, že osobe nebude priznané výživné aj spätne? Potom by asi ten istý súd mal rozhodnúť, že peniaza má tá osoba vrátiť. Či nie? Alebo o výživnom sa rozhoduje len ku dňu rozsudku? Môžu aj spätne nepriznať výživné?

    Bobbix je offline (nepripojený) Bobbix

    muž Bobbix
    Ak ma potomok zdravotny problem (nemyslim tym nadchu) tak asi bude invalid - cize rozhodol lekar. A ak nezistil ze je invalid presne v ten den, ked sa prestal pripravovat na buduce povolanie, co by som povazoval za prilis velku nahodu, skor za spekulaciu, urcite ma za sebou nejake vysetrenia, ktore mozu viest k tejto domnienke. Ale toto je, myslim si, dost nepravdepodobne - to nacasovanie.
    O tom, ci je schopny sam sa o seba starat (ak pominieme extremy) rozhodol poberatel ukoncenim studia, o com hovori zakon. Ak otec neplati exekuciou, moze po zisteni, ze dieta dalej nestuduje, prestat platit vyzivne. Ak preplatil, je na jeho rozhodnuti, ci bude ziadat preplatok vratit.
    Nezamestnanost nieje dovod na to, aby otec platil. Na to su ine fondy a prostriedky. Je povinnost otca zistovat dovod potomkovej nezamestnanosti?? Nie.
    Predpokladam, ze nieje vecou prislusneho sudu, ktory rusi povinnost platit vyzivne zaoberat sa preplatkom. Ved su rozne ine moznosti. Nechat to tak. Dohodnut sa s potomkom o vrateni ciastky. Pomoct moze aj mediator. Ale je mozne podat aj trestne oznamenie.

    Brumik69 je offline (nepripojený) Brumik69

    Brumik69
    ďakujem za vaše názory. Aj som sa niečo nové dozvedel, ale základ a podstatu témy nie. Kde a ako môžem zistiť, či deti ešte navštevujú školu alebo nie. UPSVAR mi tieto informácie neposkytol, aj keď minulý rok áno. Obe deti sú už plnoleté, jedno má 21 a druhé 20.

    Na koniec, ak mi niekto vie poradiť, ako zistím, či navštevujú školu alebo nie.

    Za odpovede ďakujem

    Bobbix je offline (nepripojený) Bobbix

    muž Bobbix
    Tak ako pise Veronikasad som v jednom pripade urobil aj ja, pretoze ina moznost neexistuje. Clovek dnes moze byt aj dobrovolne nezamestnany a teda Urad prace ... o nom nevie. Pripominam tiez pouzit list s dorucenkou. Ak nedostanes do tebou urcenej doby odpovede - len si spravne spocitaj, kolko dni to ma trvat, vyzivne by som ukladal (do svojho depozitu) a podal by som to podanie na sud. Teda ak je to nutne.
    Doplnenie:
    Este by som doplnil. Ak nepoznas ich adresu, prestan platit. Ak budu mat narok na vyzivne, oni sa ozvu. Ak oni nemaju za povinnost oznamovat ti podstatne informacie, ty nemas povinnost najimat si detektiva, hladat ich a potom zistovat dalsie udaje, ktore ti aj tak dobrovolne nedaju. Nech oni presvedcia teba, ze maju narok na vyzivne.
    Naposledy upravil Bobbix : 23.12.08 at 04:22 Dôvod: Doplnenie

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    Len podotknem, ak prestaneš platiť a oni majú nárok na výživné, môže sa stať, že podajú návrh na exekúciu u exekútora a to si pekne preplatíš

    Bobbix je offline (nepripojený) Bobbix

    muž Bobbix
    A preto som pisal na rozne instancie ohladom zmeny legislativy (niekto sa tu nad tym pohorsoval). Ak jeden rodic ma povinnost platit, preco druhy rodic, pripadne dieta nema povinnost oznamit, kedy tato povinnost zanika? Komu sa to zda normalne, nech dvihne ruku.
    Takyto postup mi poradili priamo pracovnicky socialky, pretoze aj oni vedia, ze ina moznost neexistuje.
    Ja navrhujem, aby kazdy kto vie pisat, ziadal zmenu legislativy v tomto smere - aj ti co platia, ALE aj ti, co poberaju platby. Ked ide o zistovanie prijmu, ziaden problem, ak ide o zistovanie naroku na vyzivne, nemoznost.

    Lídia je offline (nepripojený) Lídia

    Lídia
    veronikasad Pozri príspevok
    Ak poznáš adresu detí, vyzvi ich doporučeným listom s doručenkou, aby ti oznámili či ešte študujú. V liste uveď, že ak do x-dní nedostaneš odpoveď, podáš na súd návrh na zrušenie výživného.
    ================================================== ==
    Tiež by som volila tento postup, možno ich to prinúti sa vyjadriť.
    ---derie sa mi otázka, prečo prišlo až k takému odcudzeniu z oboch strán?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.