Zavrieť

Porady

Znížená známka zo správania

Dobrý deň!
Som študentom 4. ročníka na nemenovanej strednej škole. A mám jeden problém. Vopred sa ospravedlňujem, že som túto tému zaradil sem, ale nenašiel som nič vhodné.
Obraciam sa na vás v záležitosti zníženia známky zo správania druhého stupňa. Budem sa snažiť byť čo najstručnejší. V školskom poriadku školy, ktorú navštevujem sa v časti III. Výchovné opatrenia v bode 4. uvádza, že pokarhanie riaditeľom školy sa dáva za fajčenie, používanie alkoholických nápojov v školských priestoroch a na školských akciách. S týmto opatrením súvisí zníženie známky zo správania v závere klasifikačného obdobia na druhý stupeň (uspokojivé) - súvisiace opatrenie je uvedené hneď za bodom štyri. V celom školskom poriadku školy, ale chýba, či škola nemusí dokázať požívanie alkoholických nápojov.
Teraz budem vecnejší, dňa 15. 12. 2008 sa konal výlet našej školy do jedného mesta (nebudem radšej zbytočne menovať). Dňa 17. 12. 2008 som sa dozvedel, že "mne neznáma" žiačka našej školy povedala riaditeľke školy, že sa na akcii pili alkoholické nápoje. Problém je v tom, že sa nevie kto pil a neexistujú žiadne dôkazy o tomto jave. Preto škola požaduje, aby sa vinníci priznali a dostanú zníženú známku zo správania druhého stupňa. Ak sa nikto neprizná, zníženú známku dostanú všetci účastníci (zrejme s výnimkou žiačky, ktorá sa o vyššie uvedenom zmienila). Moja otázka teda znie: "Môže škola znížiť známku zo správania týmto spôsobom? Nemôžem sa odvolaž na prezumpciu neviny (aj keď som si vedomý toho, že sa používa v oblasti trestného práva)?"
Budem Vám vďačný za Váš názor a čas a tiež za prípadne odporúčania na právne normy, ktoré by mohli byť viac alebo menej významné v tejto problematike.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    pokiaľ vás neprichytili tzv. pri čine, resp dokazovanie je postavené na tom, že niekto niečo povedal - niet sa o čom baviť

    tony.ck je offline (nepripojený) tony.ck

    tony.ck
    tiež zdieľam podobný postoj, ale nie je to jednoduché (nie na tej škole), musím im dokázať, že niečo také nemôžu urobiť a nenašiel som žiadnu právnu normu, ktorá by niečo podobné riešila a to som preluskal celý zákon o výchove a vzdelávaní a ešte nejaké opatrenie ale už si ho nepamatám. Aj tak ďakujem. Snáď sa tu nájde niekto, kto bude vedieť na akú právnu normu sa odvolať. Alebo je to tiež jedno z deravých miest, ktoré nikto nijak neupravil. Keby som bol pri súde tak je to jasné, nič nie je.... ale v tomto prípade je to problém ich presvedčiť o svojej pravde...

    Saara je offline (nepripojený) Saara

    Saara
    Ja ti v hladani pravnych noriem nepomozem, ale nepomohla by medializacia ? Napr. viete o tom, ze aj vase dieta moze dostat znizenu znamku zo spravania aj ked nic neurobilo? Naozaj je to mozne na tej a tej skole...
    Taka zaujimava reklama by to bola a riaditel by si to dufam rozmyslel.

    tony.ck je offline (nepripojený) tony.ck

    tony.ck
    hej bolo by to iste zaujimave... no som zvedavy ako to nakoniec dopadne... dakujem za napad... snad nebude potrebne ho vyuzit...

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    ak ťa niekto z niečoho obviní, je na ňom, aby zabezpečil relevantné dôkazy -
    k tomu nepotrebuješ žiadne predpisy alebo ustanovenia, skrátka nedaj sa zastrašiť a trvaj na dôkazoch

    diabol4 je offline (nepripojený) diabol4

    diabol4
    Žiadajte riaditeľa, aby "neznáma" žiačka upresnila mená žiakov, ktorí požívali alkoholické nápoje. Ja by som rezolútne žiadala konfrontáciu s "neznámou".
    Všetko je to slovo proti slovu. V krajnom prípade, by som do problematiky zapojila rodičov.

    feron je offline (nepripojený) feron

    feron
    Je to ako udanie na neznámeho páchateľa. Pilo sa, sú na to svedkovia, jeden to dokonca nahlásil, ale bez konkrétnych mien. A tí, čo spadajú do okruhu podozrivých (právom či neprávom), sa snažia z tohto okruhu dostať von. Jedni tak, že budú dokazovať nevinu, iní tak, že budú hľadať spôsob aby im porušenie pravidiel nedokázali. Takto to beží aj v závažnejších veciach. Plošné potrestanie určite nie je namieste. Len neviem, či tu teraz máme radiť skupine nevinných alebo skupine, ktorá sa snaží o nedokázanie viny. Osobne si myslím, že aj takto široko postavené pravidlá školského poriadku v súvislosti so znížením známky zo správania nezohľadňujú situácie, ktoré môžu nastať. Je rozdiel, či sa opijú 16-roční prváci, alebo si 19-20r. štvrtáci dajú pivo na nejakej terase. Aj keď sa dá súhlasiť, že to nemusia robiť na školskej akcii.

    Znížená známka zo správania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.