Zavrieť

Porady

menej známe ovocie a jeho pestovanie

wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Pretože som mal ohlas na príspevky týkajúce sa menej známych ovocných druhov, chcem založiť tému, ktorá by sa týkala práve týchto druhov a odrôd, pretože často dochádza k dezinformáciám, najmä čo sa týka ich mrazuvzdornosti spôsobu pestovania a samotnej identifikácie.
Predbežne som do tejto kategórie zaradil tieto druhy:
1. Asimina triloba (Indianske banány, Paw-paw, banán severu, v češtine moďoul, slovenské meno nemá), je síce málo známy, ale čaká ho veľká budúcnosť pre jeho nesporné kvality prorokujem, že behom 10-20 rokov bude v každej druhej záhradke
2. Amelanchier (muchovník) je veľmi perspektívne ovocie tiež pochádzajúce z Kanady, kde je ale pomerne rozšírené - pestujú ho v sadoch o veľkej rozlohe.
3. Dyospiros (Virginiana, alebo Kaki) Ebenovník rajčiakonosný, Tomel, Hurmi kaki sú už vyšľachtené odrody, ktoré prežívajú naše zimy bez veľkých problémov.
4. Aktinidívia arguta, kolomikta, drobnoplodé kiwi, hladkoplodé kiwi, popínavé beztrné egreše, je veľmi perspektívne ovocie, vhodné aj do horských polôh, mnohým chutí oveľa viac ako klasické kiwi kupované draho v obchodoch a navyše netreba ho šúpať, nemá žiadne chĺpky a je odolné
5. Ázijské (Japonské) hrušky NASHI, veľmi šťavnaté a chutné ovocie v marketoch úplne zbytočne predražované, veď v pohode bude rásť v ktorejkoľvek záhradke.
6. Figovník - náš domáci storočia otužovaný partenokarpický overený druh
6. Moruše - prastaré ovocie, ktoré na naše územie doviezli už Rimania existujú odrody, ktoré dávajú veľké a veľmi chutné ovocie
7. Mišpule - ovocie našich prababičiek, krík, alebo menší stromček dnes málo známe ovocie, ale znova si raziace cestu...
8. Oskoruša - Prastaré ovocie, ktoré k nám doniesli ešte turci počas svojich nájazdov a existujú mnohostoročné stromy. Znalci ho cenia pre jeho liečivé účinky a netradičnú chuť.
9. Dula - ovocie, ktoré sa dá jesť až po spracovaní, ale mnohý ho využívajú pre jeho estetickú funkciu a voňavé plody
10. Veľkoplodé kanadské čučoriedky, ktoré treba pestovať v kislej pôde a inak nie sú náročné, ale to s tou pôdou treba naozaj dodržať!
Usporiadat
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Anonaceae, Asimina triloba
Pawpaw, banán severu,
Je to perspektívny ovocný druh pre naše klimatické podmienky.
Na slnečných polohách má koruna piramidálny tvar, v tieni sa rozrastá viac do šírky.
Možno ich pestovať celoročne vo voľnej pôde.
V prírode rastie vo východnej časti USA a Kanady.
Je to najväčšie ovocie v severnej Amerike. Asimina je ker alebo strom do 10m vysoký. (pokiaľ ale dosiahne tajto veľkosti uplynie v našich podmienkach tak 100 rokov, takže nikto z nás na Slovensku tak veľký strom neuvidí. Teda aspoň počas svojho života. Na slnečných polohách má koruna piramidálny tvar, v tieni sa rozrastá viac do šírky.
Listy sú až do 35cm dlhé elipsovito špicaté zo žilnatinou. Kvety bordovej farby sú cudzoopelivé.
Pre získanie plodov je potrebné opelenie z iného stromu. Plody rastú jednotlivo aj v strapcoch ( 2 -9 kusov ).
Podlhovasté plody s tenkou šupkou môžu vážiť 20g až 500g.
Dozreté plody sú zelenej alebo žltej farby, dužina pudingovej koezistencie je žltá alebo oranžová. V dužine sa nachádza 2 až 15 tmavohnedých semien podobných fazuľe.
Chuť plodov je rôzna, to záleži na odrode ( teraz je ich vyšlachtených vyše 68 ). Chuť je zmesou tropického ovocia : banánu, manga, ananásu, papáje s vanilkovým pudingom. Nedozreté ovocie dozrieva aj po uskladnení. Ani odborník ale nepozná podľa plodu a jeho chuti 100% o akú odrodu sa jedná. Chuť plodu často závisí ešte viac, než na odrode na tom, v akom štádiu zrelosti je plod, aký je veľký, v akom rástol strapci a na ktorom mieste v korune stromu.
Plody obsahujú veľa aminokyselín, vitamínov, nutričná hodnota sa približuje banánom. Nedozreté plody, semená a konáre obsahujú antirakovinové látky. Listy sú jedovaté, používajú sa akon antiseptikum proti škodcom na rastlinách.
V našich podmienkach rastliny nie sú napádané škodcami, ako pri iných druhoch ovocných stromoch. Treba chrániť mladé rastliny proti slimákom, ktorým chutia listy aj keď sú jedovaté.
Rastliny, podľa oblasti kde sa pestujú znesú mráz -26°C v severnejších oblastiach -33°C, pre naše podmienky sú dostatočne mrazuvzdorné.
Pre začiatok vegetácie a dozretie plodov je potrebných aspoň 120 dní bez mrazov.
Rastliny zásadne presádzame aj s koreňovým obalom v dobe keď rastlina nie je vo vegetácii. Asimina je veľmi citlivá na presádzanie, v dobe vegetácie, keď rastlinu presádzame môže zastaviť rast. Je vhodné pri poslednom presádzaní do kvetináča použiť pôdu podobnú , alebo rovnakú aká sa nachádza na budúcom trvalom stanovisko kde budeme Asiminu pestovať. Takto sa koreň lepšie prispôsoby novému zloženiu pôdy.
Mladé rastliny pestujeme prvé dva roky v polotieni alebo v tieni, pretože listy sú citlivé na priame slnečné svetlo.
Na trvalé stanovisko presádzame rastlinu po dosiahnutí 60 -90 cm výšky.
Polohu vyberáme podľa možností južnú, slnečnú, chránenú pred vetrami.
Asimina prináša viac plodov keď je vysadená na priamom slnku ako v polotieni, alebo v tieni.
Na jeseň chránime rastlinu pred mrazmi prikritím koreňov mulčovacím materiálom a obalením kmienika netkanou bielou textíliou. Nie je to však potrebné.
V lete v horúčavách musíme dostatočne pôdu zavlažovať, je dobré okolo kmienika urobiť mulč z posekanej trávy, takto sa dlhšie udrží vlaha v pôde a zabezpečí sa aj čiastočná výživa rastliny.
Známy ako Indiánské banán, Hoosier banán, Banán chudáka, Pawpaw, puky

V posledných rokoch sa Asimina dostáva do popredia záujmu nielen v USA, ale iv Európe. Ide o málo známy ovocný strom, ktorý sa dá pestovať aj v našich podmienkach. Kvalita plodov je porovnateľná s najkvalitnejším tropickým ovocím. Botanicky Asimina triloba, patrí do čeľade Annonaceae.

Asimina triloba je opadavý ovocný strom, pôvodom z východného pobrežia Severnej Ameriky. Tu je nazývaný "Pawpaw" (paupau, popo). V USA prebehli intenzívne výbery. Prvé odrody sa doviezli do Európy len nedávno. To je dôvod, prečo u nás druh nie je príliš známy.

V ranom veku je rast stromčekov veľmi pomalý, neskôr stredne bujný. Pôvodne sa jedná o lesnú podrastovú drevinu, z tohto dôvodu mladé stromčeky vyžadujú zatienenia. Dospelý strom dorastá do výšky 3 až 8 m. Koruna stromu je pravidelná, vajcovitá až pyramidálna. Strom pôsobí veľmi dekoratívne v celom priebehu vegetácie.

Asimina je veľmi odolný a prispôsobivý druh, najlepšie sa darí na vlhších, humus a živiny bohatých pôdach. Znáša vyšší obsah aktívneho vápnika. V čase vegetačného pokoja prežije mráz - 25 ° C a viac. Pučanie je neskoré, preto uniká aj neskorom jarnom mrazíkom. Kvitne pomerne dlho (3-6 týždňov).

Jediný problém je pri výsadbe mladého stromu. V žiadnom prípade nesmie byť narušený koreňový bal a obnažené guľového koreňa. Z tohto šoku sa rastlina veľmi ťažko spamätáva a môže dôjsť k mortalite. Koreňový systém je veľmi chudobný na koreňové vlásočnice.

Drevina nie je náročná na rez. Vrúbľované kultivary samy tvoria pravidelnú korunu s plodným drevom. Odporúča sa len striedmy výchovný rez. Neskôr len rez udržiavacie k zachovaniu veľkosti a tvaru koruny. Všetky stromčeky v čase sucha uvítajú zálievku. Dostatok zálievkovej vody je dôležitý v prvých rokoch po výsadbe. Príjemné je konštatovanie, že doteraz na vysadených jedincov v našich podmienkach, neboli pozorované žiadne choroby ani škodcami.

Asimina je perspektívne ovocná drevina. Uplatní sa aj ako okrasný strom do záhrad a parkov. Väčšiemu rozšíreniu bráni zdĺhavé rozmnožovanie. Vrúbľované semenáče sa doteraz dovážajú zo zahraničia.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
aviator aviator

aviator je offline (nepripojený) aviator

slovenský človek v kristových rokoch ...viac
S Asiminou som stretol na zahradnickej vystave v rakuskom Tullne. Predávali tam rastliny rôznej veľkosti za dosť ojro.
Mimochodom, výstavu vrelo odporúčam. Keď bude čas, napíšem článok....
0 0
bef bef

bef je offline (nepripojený) bef

Veľa som o Asimine čítala a snažila ju niekde kúpiť. Bola síce dosť drahá, ale na jar sa mi to podarilo a Asiminu pestujem na záhradke. Tešila som sa z každého nového lístka. Na zimu sme obalili kmienok a teraz dúfam, že prežije prvú zimu.

Pekný deň
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Bef, akú máš odrodu a od koho si kupovala. Možno máš odomňa a ani o tom nevieme
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Aviator, vezmi ma niekedy na výstavu do rakúska!
0 0
hetty hetty

hetty je offline (nepripojený) hetty

Wabi -mám doma aj drobnoplodé kiwi. Asi 6 ročné. Kupovala som si ho v zásielkovom obchode. Rastlina je to pekná, aj mi zakvitne, ale nerodí.
Našla som si na internete, že ako vyzerajú samčie kvety, ktoré by táto rastlinka mala mať, ale také nemá, len samičie. Kiwi som si kupovala, ako samoopelivé. Nemáš náhodou samčiu rastlinku? Myslím, že to by bolo riešenie môjho problému. / Presnú odrodu ti už nepoviem, ale kupovala som to ako minikiwi /

ďakujem
0 0
bef bef

bef je offline (nepripojený) bef

wabi Pozri príspevok
Bef, akú máš odrodu a od koho si kupovala. Možno máš odomňa a ani o tom nevieme
Ahoj,
Asiminu mám objednanú cez zahradníctvi Kruh (www.zahradnictvikruh.cz), majiteľ Pavel Beran. Zasielajú aj na Slovensko cez Slovenskú poštu, ale bohužiaľ nebola určená odroda len pomenovaná Asimina trilobo, tak neviem či si to Ty. Ak máš www stránku rada si ju pozriem či máš, čo ešte nemám, lebo rada skúšam rôzne novoty. Tento rok som si kúpila ešte Schisandru čínsku, Zemolez kamčatský a Goju a teraz budem čakať do jari a dúfať, že mi prežijú zimu. Inak tá výstava v Rakúsku by ma tiež zaujímala.

Pekný deň
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Čo sa týka toho drobnoplodého kiwi, pravdepodobne si si kúpila niektorú z takzvaných samoopelivých odrôd. Je veľkou chybou ak chcú záhradkári ušetriť a kúpiť dva v jednom. Skúste si zapamätať, že vždy zásadne treba z každého druhu sadiť radšej dva jedince rôznych odrôd. Heslo "ve dvou se to lépe táhne" platí aj pri stromčekoch.
Vymenujem teraz ktoré druhy by som vždy, opakujem VŽDY sadil dva a to čo najtesnejšie vedľa seba a ak vám niekedy niekto bude tvrdiť, že vám stačí iba jeden kľudne sa mu zasmejte. Je to buď to reklamný ťah, alebo jeho samého oklamal ten kto mu rastliny dodával Takže vždy saďte dva pri týchto druhoch:
- KIWI - všetky druhy, navyše sú samčie a samičie, pričom dobrý samec stačí aj na viacej samíc, pričom by sa mal okolo nich ovíjať čo najtesnejšie ale kvapkovú závlahu zabezpečte radšej vy.
- Asimina, existujú 3 odrody o ktorých sa tvrdí že sú samoopelivé. Áno sú, ak vám stačí priemerne tak 20% úrody a niekedy aj žiadna, tak tomu uverte a ušetríte! Rodia síce obe, ale opeľujú sa vzájomne
- Liesky, musia to byť rôzne odrody samozrejme
- Veľkoplodé čučoriedky musia sa tiež opelovať vzájomne
- Mandľa, ak budete mať len jednu buď nezarodí vôbec alebo takmer nič.
- Orech, má zložité opeľovacie pomery, ktoré nechápu často ani odborníci

Ostatné ovocné druhy nie sú až tak háklivé, najmä ak je sused včelár, alebo ak niekde v blízkosti niekto už nejakú inú odrodu rovnakého druhu pestuje.
Rozhodne by som však neváhal a vždy pri každom ovocnom druhu vysadil vedľa seba čo najbižšie dve rôzne odrody. Zvýši sa vám úroda na oboch stromoch
Dá sa to oklamať takto: Môžete preštepiť vašemu slabo rastúcemu solitérovi aspoň jednu, alebo niekoľko haluzí.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Hetty, samca ti samozrejme dodám. Je možné že tvoje kiwi bude mať niektorý iný rok zasa čisto len samčie kvety a občas sa mu podarí sa strafiť, a bude mať aj také aj také, ale nie každý rok. Počul som už o takýchto prípadoch. Takže moja rada znie, kúp si radšej párik a yasaď ich s tým tvojím nevydareným hermafroditom na jednu hromadu, nech sa majú radi. Stojí to za to! Je dosť odrôd oveľa kvalitnejších ako máš tvojeho hermafrodita! Tieto nechlpaté kiwi považujem za jedno z najchutnejších ovocí, tá sa kompótovať a je fakt oveľa chutnejšie než tie veľkoplodé chlpaté. Je to zároveň absolútna vitamínová bomba, takže neboj sa toho!
Je mi ľúto, že veľa ľudí naletelo pekným letákom a predajcom, ktorý predávajú neodskúšané veci.
Ak chceš osvedčené odrody, rád ti poradím: 0903 / 258 405, mám vtejto chvíli 20 rôznych odrôd tohoto a príbuzných druhov
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Bef, ja dodávam Asiminy iba do súkromných záhradných centier, ktoré sú na Slovensku. Kruh má svoje vlastné zdroje. Majú dobré veci a tiež pomerne dobré ceny. Sú to však v prvom rade obchodníci, ktorý nakupujú pravdepodobne najviac v Poľsku a Taliansku a potom iba predávajú to čo kúpili. Takže riziko, že poliak namnožil niečo iné, než im predal tu iste hrozí, rovnako ako to, že vedomosti predavačov, ktorý tovar dostanú a nemajú praktické skúsenosti s jeho pestovaním, česť vínimkám. Ak ale neuvádzajú odrodu pri stomčeku akým je Asimina považujem to za neprofesionálne a podozrivé, pretože práve Asimína je stromom ktorý potrebuje opeľovača. Musia byť minimálne 2 rôzne druhy. Optimálne radšej 3. Dúfam, že vám nechcú predať "niečo zaručene samoopelivé", čo im nakukal nejaký Talian, alebo Poliak a oni si to nemali ako overiť.
Zrovna zajtra veziem jednej pani do BA jednu asimínu, pretože si už jednu kúpila ani nevie akej odrody...
0 0
aviator aviator

aviator je offline (nepripojený) aviator

slovenský človek v kristových rokoch ...viac
Re: Figovník 28. 9. 08
Moje oblubene ovocie :-)
Nechcem robit reklamu, ale v rakuskom Tullne v predajni Praskac som videl asi 10 odrod figovnika. Je to rozlahla predajna s obrovskym sortimentom a zahradkar sa tam moze dlho kochat. V tom istom meste je aj Starkl /konkurencia ako z ucebnice/, kde je ako bonus aj atmosfera tradicnej zahradnickej firmy. Maju tam aj ine netradicne ovocie.

Tým iným netradičným ovocím som myslel všetko čo spomínal Wabi a veľa ďalšieho čo nespomínal, väčšinou majú z každého druhu niekoľko odrôd a veľkostí.
V Tullne sa koná aj spomenutá výstava. Link: http://www.gartenbaumesse.at/
Článok s fotkami maňana
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Musím dať za pravdu. Nebol som tam, ale poznám ľudí ktorí boli a básnili o zbierkach Praskača.
Na druhej strane nie je veľa ovocných druhov ktoré som vynechal ak nepočítame tie čo som už v úvode menoval a tradičné jablone, hrušky, slivky, ryngloty, čerešne, višne, broskyne, marhule, orechy, vinič, potom už len drobné: Jahody, maliny, černice, ríbezle, egreše, s pomedzi menej známych ešte klukva, brusnice, zemolez, čierna baza, rakytník rešetliakový, goya, jarabina, Arónia, hloh, drieň, akébia a viac ma fakt nenapadá s pomedzi tých, ktoré sa dajú pestovať v záhrade. Pri každom druhu sú samozrejme väčšinou ešte existujú stovky odrôd. Druhov som narátal spolu iba 37 o ktorých viem že sa pestujú. Zabudol som na niečo?
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Kvôli čomu by som ale tomu práskačovi, alebo aj inde šiel je toto. Zrejme to na Slovensku nikto nemá.
Mieze Schindler - renesancia pralinkovej jahody
Odroda jahody, ktorá bola vyšľachtená v roku 1925 v Drážďanoch a bola pomenovaná podľa manželky šľachtiteľa, prežíva renesanciu v domácich záhradkách. Aromatická jahoda je menšia ako bežné odrody a vzhľadom pripomína skôr malinu alebo černicu. Milovníci ju však označujú ako "pralinku" medzi jahodami. Je veľmi sladká, aromatická, s pevnou dužinou. Mimoriadne dôležitá je kombinácia s inou odrodou, pretože Mieze Schindler má len samičie kvety, ktoré sa nemôžu samé oplodniť. Nie je vhodná pre tržnú produkciu.
Tak čo urobíme výpravu zjary? Kto sa pridá?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

K tomu bodu 3 ... by som si dovolila jednu ukážku .. Hádam sa môj kamarát nenahnevá, že zverejním jeho vlaňajšiu úrodu.
DSCN1735.jpg  
0 0
aviator aviator

aviator je offline (nepripojený) aviator

slovenský človek v kristových rokoch ...viac
wabi Pozri príspevok
Musím dať za pravdu. Nebol som tam, ale poznám ľudí ktorí boli a básnili o zbierkach Praskača.
Na druhej strane nie je veľa ovocných druhov ktoré som vynechal ak nepočítame tie čo som už v úvode menoval a tradičné jablone, hrušky, slivky, ryngloty, čerešne, višne, broskyne, marhule, orechy, vinič, potom už len drobné: Jahody, maliny, černice, ríbezle, egreše, s pomedzi menej známych ešte klukva, brusnice, zemolez, čierna baza, rakytník rešetliakový, goya, jarabina, Arónia, hloh, drieň, akébia a viac ma fakt nenapadá s pomedzi tých, ktoré sa dajú pestovať v záhrade. Pri každom druhu sú samozrejme väčšinou ešte existujú stovky odrôd. Druhov som narátal spolu iba 37 o ktorých viem že sa pestujú. Zabudol som na niečo?
Nie, aspoň si nespomínam. Akébia mi kvitne, ale nerodí, nevieš, čím to môže byť?
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Akébiu mám len druhý rok. Mám dva druhy Päťlistú aj trojlistú, ale tiež mi zatiaľ ešte nerodí, ale je ešte mladá, takže neviem. Vlastne som zarodenú akébiu ešte nevidel a netuším ako je to s opeľovaním, odkiaľ máš a ako je veľká?
0 0
aviator aviator

aviator je offline (nepripojený) aviator

slovenský človek v kristových rokoch ...viac
Namnožil som z odrezkov v parku v Malinove, tá medzitým uhynula. Moja má asi 6 rokov, už nikoľkokrát kvitla /má zaujímavé menšie kvety/, ale nerodí. Tá v Malinove tiež nerodila.
K tomu zoznamu menej známeho ovocia ma ešte napadla Ruža jabĺčkoplodá a klasické kiwy.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Znie to zaujímavo s tou tvojou akébiou. Má päť listov v ručici?
Môžeme prípadne vymeniť. Možno to tiež chcel len opeliť sa vzájomne nerovnakými jedincami.
Čo sa týka toho Kiwi. Považujem to všetko či Arguta, či kolomikta či veľkoplodá Chinenzis za Aktinidíviu, napokon bežne sa vzájomne vedia opelovať a krížia sa. Ale povedzme, veď aj slivkoviny sa medzi sebou krížia a tiež sa volajú Slivky, Slivy, Ringlóty, Mirabelky a podobne...
Správne ruže a ešte by sme možno čosi vyštrajchali ak budeme veľmi chcieť...
0 0
aviator aviator

aviator je offline (nepripojený) aviator

slovenský človek v kristových rokoch ...viac
Má päťpočetné listy, ozvem sa na jar kvoli vymene.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Máš aj iné zaujímavé netradičné ovocniny, alebo zriedkavé odrody?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať